so 24.6. zvlnena etapa 16:00   Žiar nad Hronom (4 kolá) 110 km Štoček
 
 
Sobota pokračovala pretekmi juniorov, ktorí mali pred sebou štyri kosorínske okruhy. Na štarte sa predstavilo až 43 našich cyklistov, najviac v novodobej histórii, čo sľubovalo zaujímavú bitku o medaily. Medzi hlavných favoritov patril obhajca prvenstva Matúš Štoček, ktorý disponoval početnou podporou zo strany CyS - Akadémie Petra Sagana. Veľmi motivovaný bol domáci Adam Foltán a na minuloročné dva cenné kovy chceli nadviazať jazdci zo Slávie ŠG Trenčín, no nemali tu až takú kvalitu ako v minulosti.
 
 
preteky juni 002
Pretekári pred štartom (© Cycling-Info.sk)
 
 
Pelotón obsahoval až 101 jazdcov, takže sa črtal pekný česko-slovenský súboj, miestami i spolupráca. Počas pretekov bol dôležitým faktorom vietor, ktorý fúkal na niektorých úsekoch. Na vytvorenie úniku sa nečakalo dlho, dopredu sa dostalo osem jazdcov.
 
Hneď od úvodu bolo zrejmé, že Milan Novosad naordinoval zverencom veľmi aktívnu stratégiu a Akadémia Petra Sagana poslala do brejku až štyroch jazdcov. Bučko, Coma, M. Foltán, Januš okamžite vyrazili do útoku a pridali sa k nim aj Meliš (Finančné centrum) a Komora (Dubnica). Z českej časti sa tu prezentovali iba Klimek (Mapei) a Vavrek (Favorit Brno). O malú chvíľu sa chceli dostať dopredu aj Kušnír (Svit) a Řepa (Favorit Brno), strata pelotónu sa vyšplhala na 2:40. Medzitým bol pád troch českých jazdcov.
 
 
LRG DSC08694
Aktivita CyS - Akadémie Petra Sagana (© Cycling-Info.sk)
 
 
Po prvom okruhu zostávali na čele pretekov Bučko, Januš, Coma, Foltán, Meliš a s minimálnou stratou aj Komora, ktorých dopĺňali českí jazdci Klimek, Vavrek a Řepa. Filip Kušnír sa nedokázal dostať do vedúcej skupiny a jazdil medzi brejkom a pelotónom. Hlavná skupina strácala pri prvom prejazde cez cieľovú pásku 2:51. Andrej Komora nakoniec vypadol z vedúcej skupiny a to isté platilo o Adamovi Bučkovi.
 
Sedemčlenný únik aj v druhom kole udržiaval náskok pod tromi minútami. V hlavnej skupine diktovali tempo české celky. Potom mal pád Andrej Komora, ktorý si pravdepodobne zlomil kľúčnu kosť a na pretekoch skončil. 
 
Už v druhom kole zaútočil jeden z favoritov Matej Blaško (CyS), ktorý mal vpredu troch svojich kolegov, ktorí mu boli pripravení pomôcť. V tomto ataku mu robili spoločnosť dvaja českí borci Solař (Expres.cz) a Mikšaník (ACK Stará Ves nad Ondřejnicí). Po druhom prejazde cieľovou páskou mala vedúca 7-členná skupina náskok jednej minúty na Blaškovu partiu, hlavný balík strácal necelé dve minúty. Za pelotónom sa ešte pohybovalo 34 odpadnutých cyklistov.
 
 
LRG DSC09486
Medzi tým v pelotóne tiež situáciu kontrolovali jazdci CyS (© Cycling-Info.sk)
 
 
Snaha Mateja Blaška bola eliminovaná v treťom okruhu, ale následne zaútočili v balíku piati českí pretekári. Siedmi utečenci naďalej jazdili pred balíkom, ale z útočiacich českých pretekárov sa k ním približoval Mikšaník, ktorý pokračoval v svojej aktivite. A následne sa pokúšali atakovať ďalší dvaja českí zástupcovia. Slováci zatiaľ šetrili energiu na záverečný okruh.
 
Ale finále tretieho kola zamiešalo poradím. Pôvodní utečenci boli zčasti dobehnutí, dostalo sa k nim niekoľko jazdcov. Vytvorila sa nová 14-členná skupina, kde jazdili zo slovenských zástupcov ešte z pôvodného úniku Januš, Coma, M. Foltán, ku ktorým sa už pridal ich kolega a hlavný favorit Matúš Štoček. Ten si skupinu dorazil s dvoma Čechmi a aj budúcim českým šampiónom. A na čele stále jazdil aj Meliš. Necelých dvadsať sekúnd zaostával ďalší jazdec CyS Tomáš Meriač, a potom nasledovali s minútovým odstupom Podolak, A. Foltán, Kubiš a Blaško, no pelotón bol tesne za nimi.
 
 
Matúš Štoček sa vydal dopredu (© Cycling-Info.sk)
 
 
Akadémia Petra Sagana jasne ovládala slovenskú časť. V záverečnom kole sa objavilo na čele pretekov ich hlavné želiezko v ohni Matúš Štoček, ktorý mal pekný náskok pred konkurenciou a okrem toho pri sebe ešte troch kolegov. Hegemóniu žilinskej partie narúšal len Matúš Meliš. Toho potrebovali poraziť. Do vývoja pretekov mohol ešte prehovoriť pelotón, ktorý zaostával cez jednu minútu a nachádzalo sa tam niekoľko nespokojných českých tímov. V záverečnom kole opustil čelo pretekov unavený Matúš Foltán.
 
 
LRG DSC09694
Matúš Meliš si preteky užíval (© Cycling-Info.sk)
 
 
Výborne rozohranú situáciu sa snažil čo najlepšie využiť Matúš Štoček, ktorý po niekoľkých atakoch zostal vpredu sám len s dvomi českými cyklistami. O český titul bojovali Hynek Palička a Karel Tyrpekl
 
Matúš Štoček si už nenechal prekaziť majstrovskú radosť a po minuloročnom triumfe sa opäť tešil zo zlatej medaily v kategórii juniorov. A slovenský jazdec prišiel do cieľa v spoločnosti Hyneka Paličku. Na druhej slovenskej priečke finišoval Pavol Januš, ktorý dosiahol manko 28 sekúnd a v spoločnom meradle by obsadil štvrtú priečku. Bronzovú medailu získal Matúš Meliš, ktorému chýbalo na druhé miesto šesť sekúnd.
 
 
juniori finis
Víťazné gestá najlepšej dvojice (© Cycling-Info.sk)
 
 
Juniorské preteky suverénne ovládli jazdci z Akadémie Petra Sagana. Hneď od začiatku sa snažili využiť svoju početnú prevahu a skutočnosť, že mali vo svojich radoch hlavného favorita. Od úvodných kilometrov mali v úniku niekoľkých svojich zástupcov, a tak to vydržalo až do konca. Na konci tretieho okruhu sa k nim pridal Matúš Štoček, ktorý túto parádnu pozíciu nemohol využiť inak ako na zisk svojho druhého titulu v tejto kategórii. Po výbornom výkone celej zostavy sa parádne prezentoval aj on sám na konci podujatia, keď po aktívnej jazde prišiel na pásku na úplnom čele pretekov.
 
Pochvalu si zaslúžia aj Pavol Januš a Matúš Meliš, ktorí strávili v úniku celý deň a v závere mali stále dostatok energie, aby sa dostali na stupne víťazov. Štvrtú priečku získal Richard Coma, ktorý už stratil necelé dve minúty, ale aj on bojoval celý čas vo vedúcej skupine. Pelotón prišiel do cieľa s mankom 2:40 a najvyššie sa tu pohybovali Jakub Varhaňovský, Tomáš Meriač a Oliver Jaroš.     
  
Na sklamanie domácich fanúšikov v pelotóne nefiguroval Adam Foltán (MŠK - CK Žiar nad Hronom), ktorý po sklamaní v časovke mal dnes štyri kilometre pred cieľom veľkú smolu, keď sa v poslednom krátkom stúpaní dostal do menšej kolízie a šampionát mu tak absolútne nevyšiel.
 
 
juniori finis
Na pódium sa dostali pretekári, ktorí dnes jazdili veľmi aktívne (© Cycling-Info.sk)
 
 
audio ikonkaKompletné audio vyjadrenie Matúša Štočeka (víťaz)
zdroj: Cycling-Info.sk
 

video v clanku ikonka ciernaVideo sumár pretekov


Výsledky
1. ŠTOČEK Matúš
CyS - Akadémia Petra Sagana 2:41:50  
2. JANUŠ Pavol
CyS - Akadémia Petra Sagana 00:39  
3. MELIŠ Matúš Finančné centrum Team 00:45  
4. COMA Richard
CyS - Akadémia Petra Sagana 01:53  
5. VARHAŇOVSKÝ Jakub
ŽP Šport, a.s. 02:40  
6. MERIAČ Tomáš CyS - Akadémia Petra Sagana 02:40  
7. JAROŠ Oliver
CKM Poprad 02:40  
8. CHREN Martin CK Olympik Trnava 02:40  
9. LÍŠKA Daniel Slávia ŠG Trenčín 02:40  
10. KAPITÁN Adam CyS - Akadémia Petra Sagana 02:40  
 
 
 
 
 

 
 
mapa preteky
mapa okruhu, ktorý absolvujú 4x - 1544 nastúpaných metrov (© cyklistika2017.sk)
 
preteky profil
profil okruhu (© cyklistika2017.sk)
 
 

 
 
kratka sprava ikonkaNaše spravodajstvo z MSR a ČR 2017