Prudential RideLondon: Výborný výkon Kaťuše bol korunovaný Kristoffovým víťazstvom

30.7.2017, 11:00 | Preteky vo svete | Juraj Pivarči
ne 30.7. zvlnena etapa ciel rovina St James's Park > The Mall 200 km Kristoff
 
londyn classic 2017
profil pretekov (© prudentialridelondon.co.uk)
 
 
Vznikla len ako generálka pred OH v roku 2012, no vydržala. A nie len to, v roku 2017 sa vďaka reforme UCI prehupla do elitnej spoločnosti WT. Hovoríme o zaujímavej klasike Prudential RideLondon. Podujatie ako stvorené pre šprintérov ich sem prilákalo neúrekom. Najväčšími favoritmi dnešného dňa boli André Greipel či Michael Matthews, no prekvapiť mohli nohí ďalší. Alexander Kristoff, Mark Renshaw, bez šancí ale neboli ani chlapci z Bory - Hansgrohe.
 
Dlhých dvesto kilometrov odštartovalo okolo druhej hodiny nášho času. Očakával sa klasický priebeh, teda únik a následná snaha balíka o jeho chytenie. A aj tak bolo. Na čelo sa prebojovalo päť pretekárov. Boli to Iljo Keisse (Quick-Step), Mads Schmidt (Kaťuša), Twan Castelijns (LottoNL), Wesley Kreder (Wanty) a Julien Duval (Ag2r). Poslední dvaja menovaní to ale napokon vzdali a vrátili sa nazad.
 
Náskok trojice sa následne zvyšoval len pomaly. Sám Mark Cavendish, ktorý sa zhostil roly spolukomentátora pre jednu z domácich televízii, nepredpokladal, že by sa prehupol cez päť minút. A vyzeralo tak, že by mal mať pravdu. Blížil sa k minútam štyrom, napokon okolo nich aj osciloval. Napokon ale z celého úniku dňa nebolo nič. Pelotón utečencov chytil príliš skoro a celé preteky začali odznova. Najväčšiu zásluhu na tom všetkom mal možno tak trochu prekvapujúco tím Sky, ktorý mal Van Poppela v Poľsku. Ale Vivianiho v pelotóne.
 
Zaujímavá taktika domáceho tímu pokračovala ďalej. Na čelo vyslali Petra Kenaugha. K Britovi sa pripojil aj taliansky pretekár Matteo Trentin (Quick-Step) a vytvorili tak silnú dvojičku. No aby toho nebolo málo, dostal sa k nim aj Daryl Impey z Oricy - Scott. Tento druh taktiky sa ale asi veľmi nevypláca a Kennaugha jeho tím stiahol nazad do skupiny, ktorá dvojicu prenasledovala. Briti išli pravdepodobne na Eliu Vivianiho, takže bolo potrebné šetriť všetky sily.
 
Vysoké tempo, ale tiež mierne stúpania, z ktorých posledné bolo Box Hill, spôsobili v balíku poriadnu selekciu. Ostalo tam v podstate už len jeho torzo. To využil Jasper Stuyven (Trek - Segafredo), ktorý sa pridal k dvojici odvážnych na čele. Spomínanú selekciu vydržali Alexander Kristoff aj Michael Matthews, čo naznačovalo zrejmý záver celého dňa. A práve tím Sunweb pracoval na čele toho, čo bolo kedysi pelotónom. Nikde však nebolo vidno farby Lotta Soudal, čo zase naznačovalo absenciu Andrého Greipela.
 
K Sunwebu sa pridala aj Kaťuša a neúnavné Sky. Ich líder Elia Viviani vyzeral silný. Taliansky pretekár vyhral túto sezónu už štyrikrát, z toho najcennejšie víťazstvo pochádza z Romandie, kde vyhral tretiu etapu. Potom prišla zaujímavá informácia o Greipelovi, ktorý sa v hlavnej skupine nachádzal, takže ostatní kohúti mali o súpera navyše.
 
Náskok trojice klesol o desať sekúnd. Naďalej naplno pracovali Sunweb a Kaťuša, pričom Lotto Soudal s Borou sa len viezli. Bez svojho lídra na preteky nastúpili chlapci z Treku - Segafredo, pretože John Degenkolb sa má stať čoskoro otcom a chcel byť pri manželke. Pravdepodobne preto Jasper Stuyven pobudol v úniku. Unikal už ale bez Daryla Impeyho, ktorý to vzdal.
 
Do cieľa už neostávalo veľa, no náskok Trentina a Stuyvena sa neznižoval. V podaní tímov, ktoré ich dobiehali, to bol tak trochu hazard. Napokon im to ale vyšlo a v heroickom závere zozbieral najviac síl Alexander Kristoff, ktorý využil vynikajúcu prácu svojho tímu.   
 
Slušnú prácu odviedol aj austrálsky projekt Orica - Scott, vďaka ktorému si z Británie odvážajú druhé miesto pripísané Magnusovi Cortovi. Tretí finišoval snáď najväčší favorit Michael Matthews, ktorý si tak zopakoval výsledok z minulej edície. Nemecký tím Bora - Hansgrohe išiel dnes na Sama Bennetta, pre ktorého bolo z toho len ôsme miesto. Pre Boru dnes druhé ôsme miesto... Bennettovi sa špurt od Seliga otvoril príliš skoro a spoza neho vyštartoval Kristoff i ostatní.
 
Celkom dobre dopadli preteky aj pre Cannondale, ktorý mal v Top 5 hneď dvojicu pretekárov. Štvrtý finišoval Sep Vanmarcke a piaty Wouter Wippert. Dvojité zastúpenie medzi najlepšími malo aj francúzske Ag2r. Naopak úplne pohorel André Greipel.
 
 
Výsledky
1. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 4:05:41 300
2. CORT NIELSEN Magnus ORICA - Scott link ikonka 00:00 250
3. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 00:00 215
4. VANMARCKE Sep Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:00 175
5. WIPPERT Wouter Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:00 120
6. DRUCKER Jean-Pierre BMC Racing Team link ikonka 00:00 115
7. DEMPSTER Zakkari Israel Cycling Academy 00:00 95
8. BENNETT Sam BORA - hansgrohe 00:00 75
9. BARBIER Rudy Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00 60
10. NAESEN Oliver Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00 50
DNF KOLÁŘ Michael BORA - hansgrohe odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo posledných desiatich kilometrov
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop