ne 6.8. rovinata etapa ciel rovina Herning > Herning (12x) 240 km Kristoff
 
me herning itt eltie
profil okruhu je úplne rovinatý (© uec.ch)
 
 
Európsky šampionát prilákal dobrú šprintérsku konkurenciu. Najočakávanejšie preteky mohli kontrolovať a ovládnuť najmä talianska, francúzska alebo belgická reprezentácia, ktoré poskytovali kvalitnú podporu pre svojich lídrov. V predchádzajúcich dňoch sme sa presvedčili, že aj na tomto profile sa môžu presadiť utečenci, ale v hlavnej mužskej kategórii to bolo málo pravdepodobné.
 
Slovenská zostava disponovala šiestimi pretekármi a na hromadný špurt boli pripravení Michael Kolář a Erik Baška, ktorý absolvoval dobrý súťažný blok na Okolo Poľska a dnes mal byť lídrom slovenského tímu na záverečný šprint. Teplota sa mala pohybovať v okolí osemnástich stupňov a v druhej časti podujatia mohol prísť vytrvalý dážď, ale prehánky sa objavovali od samého začiatku a okrem toho fúkal vietor.
 
me elite peloton ilustrak
Marek Čanecký s Patrikom Tyborom (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk)

 
Takmer hneď po štarte vyrazili dopredu Lukas Spengler (Švajčiarsko) a Anton Elfarsson (Island) a na túto ponuku čoskoro zareagoval aj Nikolaj Šumov (Bielorusko). A keďže nikto iný neprejavil záujem o úvodný brejk, pelotón bol veľmi spokojný, že na čele jazdili len traja borci. Švajčiarska reprezentácia neprišla do Herningu so svojimi najlepšími pretekármi, preto sa rozhodla zviditeľniť v úniku. Island a Bielorusko mali na štarte len po jednom zástupcovi, ktorí zvolili ten najlepší spôsob, ako dať o sebe vedieť.
 
Pelotón sa nikam neponáhľal po vytvorení vedúcej skupiny, utečenci si vybudovali až 12-minútový náskok, z ktorého sa začalo ukrajovať na konci tretieho okruhu. Najskôr sa poskladal na čele balíka taliansky tím, ktorý mal vo svojich radoch najrýchlejšieho jazdca na podujatí, ale ich tempo bolo len udržiavacie. Prvé dve hodiny šiel pelotón sotva rýchlosťou 33 km/h.
 
 
me elite unik
Unikajúci pretekári hrozbu nepredstavovali (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk)
 
 
Vedúcu skupinu kontrolovali aj dánska a nórska zostava. Domáci pretekári boli poriadne motivovaní, pretože v uplynulých dňoch v cestných pretekoch získali už dve zlaté medaily, a dnes podporovali Magnusa Corta. V nórske zostave sa spoliehali na Kristoffa s Hagenom, ktorí dokážu jazdiť v "severských" podmienkach. A na čele balíka sa mihli aj francúzske a belgické farby.
 
Náskok vedúcej trojice začal postupne klesať a nebolo to zvýšenou aktivitou zo strany pelotónu, ale utečenci boli po troch hodinách vpredu unavení. Približne sto kilometrov pred páskou nasadili tvrdé tempo belgickí jazdci a niektorí pretekári sa ocitli za balíkom. Medzi nimi sa objavil aj Elia Viviani, ale nevedeli sme, z akého dôvodu, a hlavný favorit šampionátu mal pri sebe početnú tímovú podporu, ktorá ho vracala späť. Na toto delenie doplatil aj Boasson Hagen, ktorý mal predtým defekt. Zo slovenských jazdcov zostali vzadu Taragel, Čanecký, Tybor a Kolář.
 
 
me elite unik
Sagan spolu s Baškom našťastie ostali vpredu (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk)
 
 
Pôvodný únik bol chytený 95 kilometrov pred cieľom a už sa zdalo, že na Vivianiho skupinu sa počká, ale potom sa do toho opreli dánski pretekári, ktorí im to chceli sťažiť. A tejto ponuke neodolali ani Belgičania, takže na trati sa naháňali dve skupiny. Aj Elia Viviani mal v tom inkriminovanom momente defekt, čo sa jemu a Hagenovi snažila znepríjemniť najmä belgická reprezentácia. Dovtedy sa išlo pokojne, preto si naši štyri zástupcovia odskočili na malú potrebu, ale doplatili na aktivitu Belgičanov a z ničo nič sa ocitli v druhej skupine.
 
Všetko sa opäť spojilo 83 kilometrov pred páskou, no talianska zostava pri tom minula veľkú časť energie. Miestami na trati fúkal silný vietor, čo mnohých jazdcov vyčerpávalo. Potom sa odohralo niekoľko pokusov o vytvorenie novej vedúcej skupiny. Erik Baška mal v týchto momentoch defekt, ale vrátil sa späť. Filip Taragel už odstúpil a napodobnil ho aj Marek Čanecký.
 
 
me elite canecky po odstupeni
Marek Čanecký po odstúpení (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk)
 
 
Malý náskok si vypracovali Jens Keukeleire a Imanol Erviti a potom sa k nim pridal aj Pirmin Lang, ale táto trojica si nedokázala vybudovať veľký odstup. Menšiu kolíziu prekonal Michael Kolář, ktorý spadol po kontakte s francúzskym jazdcom, ale bol v poriadku a pokračoval ďalej. Pelotón viedli talianske farby, ale vpredu sa pohybovali aj dánski a nórski jazdci. V predposlednom kole boli traja útočníci chytení, ale očakávali sme ďalšie pokusy, ktoré mali v pláne prekaziť hromadný dojazd pelotónu.
 
Do záverečného kola vybehol balík pokope, tie celky, ktoré mali v pláne hromadný špurt, všetko ustriehli. Zo slovenských jazdcov sa pohybovali v hlavnej skupine Baška, Kolář, Sagan a Tybor, takže Erik Baška mal okolo seba dobrú podporu.
 
 
Tybor a Sagan pri Baškovi (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk)
 
 
Na poslednom okruhu vyprovokoval menší útok LL Sánchez, ktorého skupina získala desať sekúnd, ale hlavný balík bol pozorný a tento pokus eliminoval. Následne to vyskúšali aj Hagen, Keukeleire a Trusov a v tom momente sa ukazoval na čele balíka aj Juraj Sagan. Najväčšou energiou disponoval Boasson Hagen, ale nórsky jazdec bol chytený tesne pred páskou.
 
V nervóznom špurte sa presadil Alexander Kristoff, ktorý veľmi tesne porazil Eliu Vivianiho. Taliansky jazdec sa v cieli hneval na nórskeho súpera, že ho vytlačil k bariére. Tretiu priečku získal Moreno Hofland. Ešte predtým, ako začali šprintovať favoriti, v balíku spadli niekoľkí jazdci. Michael Kolář finišoval na desiatom mieste, Erik Baška o dve miesta za ním.
 
 
me elite spurt
Záverečný tesný finiš aj so Slovákmi (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk)
 
 
Aj mužské preteky sa rozhodli v hromadnom špurte pelotónu, nikomu sa nepodarilo nachytať jazdcov v hlavnom balíku. Aký-taký záujem útočiť prejavili belgickí jazdci, ale ich snaha v druhej časti pretekov nebola nebezpečná. Pred cieľom to skúšal Edvald Boasson Hagen, ale proti silnému pelotónu to bola nemožná misia. Európsky titul tak získal jeho krajan Alexander Kristoff, ktorý nebol viditeľný počas celého dňa a ukázal sa len v tom správnom čase. Nórsky borec nebol výrazný na Tour de France, ale potom vyhral klasiku Prudential RideLondon a teraz sa stal európskym šampiónom.
 
Veľké penzum práce odviedli počas pretekov talianski reprezentanti a Elia Viviani ich takmer odmenil najcennejším kovom. Jazdec tímu Sky dostal vo finále najlepší lead-out, ale Kristoff ho dokázal šikovnejšie využiť. S bronzovou medailou musel byť maximálne spokojný Moreno Hofland, pre ktorého to bol najlepší výsledok v tejto sezóne.
 
 
me elite tlacovka
Viviani - Kristoff - Hofland (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk)
 
 
Zo slovenských jazdcov sa dostali do finále Michael Kolář a Erik Baška, úspešnejší výsledok dosiahol prvý menovaný, ktorý sa zmestil do Top 10, a tesne za touto hranicou prišiel do cieľa Erik Baška. Patrik Tybor sa vyhol pádom v závere a klasifikovali ho na 27. pozícii. Kolegom celé preteky pomáhal Juraj Sagan, ktorý ťahal špicu pár kilometrov pred cieľom a potom si vystúpil.
 
Slováci boli v cieli spokojní i nespokojní. Umiestnenie v Top 10 je pre našu krajinu veľmi pekné, no chlapi chceli zvládnuť záver lepšie. Michael mal Erikovi rozbehnúť špurt, no v tom chaose o ňom nevedel. Erik sa cítil veľmi dobre, no ocitol sa príliš vzadu a pravá strana, kam chcel ísť kvôli vetru, sa neotvorila. Je to škoda pre oboch našich šprintérov, pretože takúto šancu chceli pochopiteľne využiť, pretože u zamestnávateľa majú momentálne prednosť iní jazdci.
 
Kolář hodinu po pretekoch spolu s Vivianim, Keukeleirem, Ervitim a ďalšími pretekármi nasadol na špeciálny autobus, ktorý pretekárov odviezol na najbližšie letisko do Bilundu, odkiaľ odleteli na BinckBank Tour. Materiál organizátori ME odviezli priamo do Bredy na štart.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alexandra Kristoffa (víťaz)
"Videli sme, že v predchádzajúcich pretekoch si neskoré útoky získali dobré šance, preto sme mali pripravené, že na konci to skúsi Edvald. Bola to dobrá tímová taktika, lebo bol chytený len tristo metrov pred cieľom, a potom som sa dostal do hry ja. Viviani mal dobrý lead-out, ale ja som začal špurtovať skôr a on sa následne chcel dostať tam, kde nebol priestor. Viem, že bol v cieli sklamaný, ale ja si nemyslím, že som urobil niečo zlé, išiel som viac-menej rovno. Na Tour sa mi nedarilo, ale veľmi mi pomohol triumf v Londýne, po ktorom som si začal opäť veriť."
 
 
audio ikonkaAudio vyjadrenie Michaela Kolářa (10. miesto)
zdroj: Cycling-Info.sk
 
 
audio ikonkaAudio vyjadrenie Erikak Bašku (12. miesto)
zdroj: Cycling-Info.sk
 
 
Výsledky
1. KRISTOFF Alexander link ikonka Nórsko 5:41:10 250
2. VIVIANI Elia Taliansko 00:00 200
3. HOFLAND Moreno Holandsko 00:00 150
4. ACKERMANN Pascal Nemecko 00:00 125
5. MEZGEC Luka Slovinsko 00:00 100
6. THEUNS Edward Belgicko 00:00 85
7. NÖMMELA Aksel Estónsko 00:00 70
8. GARCIA CORTINA Ivan Španielsko 00:00 60
9. FRANCZAK Pawel Poľsko 00:00 50
10. KOLÁŘ Michael Slovensko 00:00 40
12. BAŠKA Erik Slovensko 00:00 25
27. TYBOR Patrik Slovensko 00:08  
101. SAGAN Juraj Slovensko 02:12  
DNF ČANECKÝ Marek Slovensko odstúpil  
DNF TARAGEL Filip Slovensko odstúpil  
 
pdf-ikona KOMPLETNÉ VÝSLEDKY
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledné kilometre pretekov
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z pretekov (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk)