V Hamburgu sme videli očakávaný hromadný dojazd, ktorý najlepšie sadol Vivianimu

20.8.2017, 13:00 | Preteky vo svete | Juraj Pivarči
ne 20.8. zvlnena etapa ciel rovina Hamburg > Hamburg 218 km Viviani
 
profil pretekov organizátor nezostavil
 
 
Predposledná augustová nedeľa bola v cyklistike bohatá. Z piatich Slovákov medzi elitou boli v permanencii hneď štyria, pričom oddychoval len Peter Sagan. Martin Velits sa predstavil na podujatí v Belgicku, Michael Kolář si užíval svoju skutočne prvú etapu na španielskej Grand Tour, no a asi najväčšia pozornosť slovenských fanúšikov dnes smerovala na sever Nemecka, kde sme mohli vidieť Juraja Sagana s Erikom Baškom na pretekoch EuroEyes Cyclassics.
 
V druhom najväčšom nemeckom meste všetko odštartovalo krátko pred pol dvanástou už tradične za povzbudzovania množstva fanúšikov. Táto udalosť je v Hamburgu skutočne obľúbená a hlavné preteky sprevádza veľa sprievodných podujatí. Nemci vedia ako sa majú zabaviť.
 
Každý vedel, ako to na konci dňa dopadne. Hromadný dojazd bol na pláne krátko pred piatou a celky okolo jazdcov ako Marcel Kittel, André Greipel, Alexander Kristoff, Caleb Ewan, Arnaud Démare, Nacer Bouhanni, Sam Bennett či Elia Viviani stáli odhodlané pri svojich lídroch. Aj z toho dôvodu na čelo inak chladného a daždivého podujatia vydali len dvaja pretekári. Boli to Kamil Malecki z CCC a Nikolaj Trusov z Gazpromu RusVelo
 
Vďaka počasiu únik vznikal však len veľmi, veľmi pomaly. Dvojica si miestami vytvorila náskok až ôsmich minút, neskôr pár kilometrov osciloval okolo úrovne štyri a pol minúty. O ďalších pár kilometrov sa náskok scvrkol už len na pol druha minúty a klesal ďalej.
 
Dvojicu si na záver úniku ešte dobehol Moreno Moser z Astany. Kazachovia tu mali na šprint Riccarda Minaliho, no mladý Talian veľké šance nemal. Všetko sa spojilo šesťdesiat kilometrov pred koncom. Preteky začali od začiatku a zrazu prestali byť také náročné. Nasledovala totiž pokojnejšia pasáž po suchých cestách. Zatiaľ.
 
Samozrejme, neočakávalo sa, že by táto situácia vydržala. Boli sme svedkami viacerých nástupov. Od balíka sa podarilo odtrhnúť trojici pretekárov. Boli to Silvan Dillier (BMC), Truls Korsaeth (Astana) a Jonas Koch (CCC). O svoje šťastie sa možno trochu prekvapujúco na Wasebergu pokúšal aj André Greipel, ale tiež Greg Van Avermaet, pre ktorého to bola jediná možnosť ako dnes zvíťaziť. Približne dvadsať kilometrov pred cieľom sme boli svedkami pádu, do ktorého sa zaplietli jazdci FDJ a LottaNL.
 
Trojica svoje snaženie sa zabalila pätnásť kilometrov pred koncom. Nasledovala aktivita, ktorá priniesla na čele početnú a silnú skupinu pozostávajúcu zo zhruba dvadsiatich pretekárov aj s Van Avermaetom či víťazom Okolo Slovenska Tratnikom. Tá svoju púť ukončila päť kilometrov pred koncom a tradícia rýchlych dojazdov sa neskončila.
 
Na záver to bol klasický súboj medzi šprintérskymi tímami, ktorý najlepšie dopadol pre Eliu Vivianiho (Sky). Taliansky pretekár dosiahol v tomto roku už piate víťazstvo. Druhý finišoval Arnaud Démare (FDJ), ktorý dokončil preteky po takmer dvoch mesiacoch. Tretie miesto z Nemecka si odnáša Dylan Groenewegen z LottaNL - Jumbo. Na BinckBank Tour išiel výborne a formu si preniesol aj na sever Nemecka.
 
Prvý stupienok mimo Top 3 patrí najväčšiemu favoritovi Alexandrovi Kristoffovi, ktorého nasledoval André Greipel a Maximiliano Richeze z Quick-Stepu, ktorý nahradil Marcela Kittela. Nemec nestačil pri poslednom prejazde Wasebergu. Mimo najlepšej desiatky sa ocitol aj ďalší veľký favorit Caleb Ewan. Slováci prišli do cieľa so stratou troch minút. Ich lídrovi Bennettovi záver nevyšiel, hoci mal dobrú pozíciu.
 
 
Výsledky
1. VIVIANI Elia Team Sky link ikonka 5:15:52 400
2. DÉMARE Arnaud link ikonka FDJ link ikonka 00:01 320
3. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:01 260
4. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:01 220
5. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:01 180
6. RICHEZE Maximiliano Quick-Step Floors link ikonka 00:01 140
7. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:01 120
8. KUMP Marko UAE Team Emirates 00:01 100
9. BOUHANNI Nacer link ikonka Cofidis, Solutions Crédits 00:01 80
10. BARBIER Rudy Ag2r La Mondiale link ikonka 00:01 68
89. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe 03:01  
101. BAŠKA Erik BORA - hansgrohe 03:03  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop