ms 2017 logo

Časovka JUNIORIEK na Majstrovstvách sveta 2017 (pondelok 18. septembra, 10:35)

po 18.9. rovinata etapa 10:35 Bergen > Bergen 16,1 km Pirrone

Invididuálny program na MS tradične odštartoval časovkou junioriek na 16 100 metrov, ktorú ovládla talianska dvojica Elena Pirroneová s Alessiou Vigliaovou. Druhá menovaná odštartovala ako prvá a čakala v horúcom kresle, kým ju prekoná posledná 47. pretekárka - jej krajanka a európska šampiónka z Herningu. Medzi nimi bolo osem sekúnd. Súboj o bronz vyhrala Austrálčanka Madeleine Fasnachtová pred Nemkou Hannah Ludwigovou. Nepodarilo sa nám zistiť, či to nie je náhodou dcéra dvojnásobného víťaza Pretekov mieru Olafa Ludwiga.

Časovka MUŽOV U23 na Majstrovstvách sveta 2017 (pondelok 18. septembra, 13:05)

po 18.9. rovinata etapa 13:05 Bergen > Bergen 37,2 km Bjerg

Dánska časovkárska škola je známa a po európskom šampiónovi Kasperovi Asgreenovi máme v tejto kategórii aj dánskeho majstra sveta. Stal sa ním jeho kolega Mikkel Bjerg jazdiaci za Giant - Castelli. 37 200 metrov zvládol za 47:06 pri priemernej rýchlosti tesne cez 47 km/h. Striebornu medailu získal ďalší prvoročák Američan Brandon McNulty z Rally Cycling, no v cieli mal až 66-sekundové manko. V Dohe si to ešte ako juniori vymenili, zlatý bol vtedy Američan. Aj v tejto kategórii bol súboj o bronz veľmi tesný. Úspešnejší bol Francúz Corentin Ermenault, ktorý o necelé dve sekundy zdolal Luxemburčana Toma Wirtgena. S piatou pozíciou sa musel uspokojiť mladší brat austrálskeho šampióna Milesa Scotsona Callum. Asgren skončil až siedmy.

Po Quaadem, Hansenovi a Würtzovi je to už štvrtý pretekár s cenným kovom z tejto kategórie a disciplíny za posledné roky, teda Dáni v boji proti chronometru jasne patria medzi svetovú špičku.

Časovka JUNIOROV na Majstrovstvách sveta 2017 (utorok 19. septembra, 11:35)

ut 19.9. rovinata etapa 11:35 Bergen > Bergen 21,1 km Pidcock

Najrýchlejším juniorom v časovke bol dnes v Bergene Brit Thomas Pidcock, ktorý doteraz vynikal skôr v cyklokrose a tejto disciplíne zbieral úspechy. Zdá sa ale, že jeho tempársky talent je tiež obrovský a mohol by viac presedlať na cestu. 21 100 metrov zvládol za 28 minút a dve sekundy. O dvanásť zaostal druhý Talian Antonio Puppio a iba štyri desatiny viac dostal na páske Poliak Filip Maciejuk. Najväčší favorit a majster Európy Nór Andreas Leknessund to dnes poriadne pokazil. V polovici trate viedol, ale v závere mu začali dochádzať sily a skončil napokon až ôsmy.

Veľmi dobre, až šokujúco, sa darilo českým pretekárom. Vojtěch Sedláček skončil jedenásty so stratou 37 sekúnd, Richard Holec s mankom 47 sekúnd šestnásty zo 77 účastníkov. Vyspali sa naozaj veľmi dobre, lebo ešte pred mesiacom a pol na ME bol Podbrezovčan Lukáš Kubiš o 16 sekúnd rýchlejší ako Sedláček, hoci pred tým v Žiari na neho stratil viac ako minútu.

Časovka ŽIEN ELITE na Majstrovstvách sveta 2017 (utorok 19. septembra, 15:55)

ut 19.9. rovinata etapa 15:55 Bergen > Bergen 21,1 km Van Vleuten

Zatiaľ čo v ostatných kategóriách sa očakávali nevyspytateľné súboje menej známych pretekárov, medzi ženami to v časovke dopadlo podľa predpokladov. Uvažovalo sa, že by mohlo byť pódium čisto holandské. Napokon sa tak nestalo, lebo Ellen Van Dijková skončila "až" piata, ale o majstrovský titul si to rozdali jej krajanky. Úspešnejšia bola najstaršia Annemiek Van Vleutenová, ktorá konečne získala cenný kov, ku ktorému mala najbližšie v Riu, ale škaredo spadla. Anna van der Breggenová zopakovala striebornú pozíciu z Richmondu. Zaostala o dvanásť sekúnd na 21-kilometrovej trati. Bronz si do Austrálie odvezie Katrin Garfootová, Van Vleutenovej kolegyňa z Oricy.

42-ročná vlaňajšia majsterka sveta Amber Nebenová sa pomaly lúči a neprežíva ideálnu sezónu. Obsadila až jedenástu pozíciu. Najlepšia cyklistka súčasnosti Marianne Vosová sa časovky tradične nezúčastnila.