ne 28.1. rovinata etapa ciel rovina Geelong > Geelong 164 km McCarthy
 
cadel evans great ocean road race 2017
mapa rovinatých pretekov (© cadelevansgreatoceanroadrace.com.au)
 
 
Štvrtý ročník austrálskeho podujatia prešiel profilovou úpravou. Organizátori vybrali v okolí Geelongu zaujímavý okruh, ktorý pelotón absolvoval štyrikrát a na ktorom dominovalo stúpanie  Challambra Crescent (1 km; 10 %). Tento kopec mal rozhodnúť o osude pretekov, posledný prejazd bol naplánovaný desať kilometrov pred cieľom. V závere sme očakávali napínavý súboj medzi cyklistami, ktorí mohli útočiť (McCarthy, Haas, Slagter, Dennis), a odolnými šprintérmi, ktorí sa chceli presadiť v špurte okresaného balíka (Impey, Arndt, Viviani).
 
V prvej časti pretekov sme videli tradičný vývoj. V úniku sa prezentovali najdlhšie Alex Porter (Austrálska repre), ktorý jazdil aktívne aj na TDU, Lasse Norman Hansen (Aqua Blue Sport) a  Pavel Kočetkov (Kaťuša). V balíku pracovali Quick-Step, Mitchelton - Scott, Bora a aj Lotto - Jumbo, vedúca skupina bola chytená po predposlednom prechode cez Challambra Crescent. Potom sme videli nejakú snahu o útočenie, ale všetko dôležité sa odohralo na uvedenom kopci.
 
Niektorí zostavy tu nasadili vysoké tempo, Bora a Lotto - Jumbo išli tvrdo za svojím cieľom, aktivitou tu hýril George Bennett. Šprintéri sa tu skutočne dostali do problémov a pelotón sa rozdelil na niekoľko skupiniek. Keďže do cieľa zostávalo ešte desať kilometrov, vpredu sa odohrávali útočné výpady, do ktorých sa zapojili aj Latour či Oss, a zozadu sa snažili vrátiť na čelo pretekov ďalší jazdci. Krásne vyvrcholenie podujatia napokon obstaral záverečný šprint menšej skupiny, rovnaký čas ako víťaz pretekov dosiahlo 24 jazdcov.
 
 
ocean race 18 spurt bohfb
Záverečný špurt pretekov (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)

 
Výbornú koncovku predviedol Jay McCarthy, ktorý v samotnom finále využil prácu tímu Kaťuša – Alpecin a správne načasoval šprint. Austrálsky jazdec otvoril šprintérsky súboj a už sa pred neho nikto nedostal. Tím Bora - Hansgrohe tak oslavuje tretie víťazstvo na austrálskom turné a samotný Jay McCarthy si parádne vynahradil svoje počínanie na Willunga Hill.
 
Do koncovky sa napokon dostali aj šprintéri, ktorí sa vrátili na čelo pretekov len tesne pred páskou, a na pódium si to nasmerovali  Elia Viviani a Daryl Impey. Taliansky jazdec sa ukázal na začiatku ročníka vo výbornej forme a bolo vidieť, že sa zvyšuje jeho odolnosť na náročnejšie profily. A Daryl Impey len pokračoval v nasadenom trende z Tour Down Under. Veľmi dobre si počínal aj Dries Devenyns, piatym miestom sa pripomenul Simon Gerrans a  obhajca prvenstva Nikias Arndt preťal pásku ako šiesty v poradí.
 
 
mccarthy 18 ocean vitazstvo bohfb
 (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Výsledky
1. McCARTHY Jay BORA - hansgrohe 4:04:00 300
2. VIVIANI Elia Quick-Step Floors link ikonka 00:00 250
3. IMPEY Daryl Mitchelton-Scott 00:00 215
4. DEVENYNS Dries Quick-Step Floors link ikonka 00:00 175
5. GERRANS Simon link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:00 120
6. ARNDT Nikias Team Sunweb 00:00 115
7. VON HOFF Steele Austrália 00:00 95
8. LAMMERTINK Maurits Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00 75
9. BATTAGLIN Enrico Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00 60
10. BAK Lars Ytting Lotto Soudal link ikonka 00:00 50
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaRozhodujúce momenty pretekov