SB: V jedinečnej edícii vyhral skvelý Benoot, na pódiu aj Aert, Sagan ôsmy

3.3.2018, 09:30 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
so 3.3. zvlnena etapa ciel rovina Siena > Siena 184 km Benoot
 
strade bianche 18
profil pretekov, 2990 nastúpaných metrov (© strade-bianche.it)
 
 
Nepríjemné počasie panujúce v Európe zasiahlo aj Strade Bianche, na talianskom podujatí pršalo. Fanúšikovia sa konečne dočkali, že nespevnené štrkové cesty sa zmenili na blato, ale mnohí jazdci ešte nejazdili v Toskánsku v takýchto podmienkach, čo len umocnilo zradnosť dnešných pretekov.  
 
Medzi hlavných favoritov patril aj Peter Sagan, ktorý veľmi rád jazdí na tomto podujatí. Svetový šampión však zdôraznil na tlačovke, že po sústredení vo vysokej nadmorskej výške bude asi potrebovať nejaký čas, aby sa tieto prospešné tréningy naplno prejavili. So silnou zostavou sa predstavili Sky a Quick-Step Floors, na štarte nesmel chýbať vždy ambiciózny Van Avermaet, na titul si robili zálusk aj Vanmarcke, Benoot, Dumoulin, Van Aert, Valverde a všetci títo borci boli pripravení rozpútať epickú bitku.
 
 
sagan 18 strade zdravi bohfb
Peter Sagan pred pretekmi (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)

 
Pršalo už pri prezentácii pred štartom v Siene, na pretekároch bolo vidno ustarostenosť, ale aj nedočkavosť, ako dopadne táto výnimočná edícia. Teploty sa mali vyšplhať maximálne na osem stupňov a dobrou správou bolo, že do toho všetkého sa nemal zamiešať aj vietor.
 
Úvodné kilometre boli opatrné, nikto nechcel vyraziť do skorého útoku. Pred prvým sektorom sa situácia rozbehla a na tomto zoznamovacom úseku sa dostalo dopredu niekoľko jazdcov. Ale pelotón išiel tvrdo za nimi a blížil sa druhý sektor. Krátke stúpanie na mokrom štrku rozdelilo pelotón a vpredu zostalo okolo sedemdesiat jazdcov, ktorí získali k dobru tridsať sekúnd.  
 
 
video v clanku ikonka ciernaPodmienky na trati v prvej časti pretekov
 
 
Nemali sme informácie, ako boli rozdelení jazdci na trati, ale vedúcu skupinu ťahal tím Sky, ktorý zvýšil náskok už na 2:30 po treťom sektore. V takýchto brutálnych podmienkach sa rozdelil hlavný balík veľmi skoro a tí jazdci, ktorí zostali v druhej skupine, museli mať takmer nulovú motiváciu ďalej pokračovať v pretekoch. Na čele sa mali pohybovať aj Avermaet, Kwiatkowski, Moscon, Štybar alebo Kruijswijk.  
 
Po štvrtom úseku na nespevnených cestách nasledovalo stúpanie Montalcino, ešte predtým zaútočilo z vedúcej skupiny desať jazdcov. Táto partia dostala na trati slobodu, vytvorila regulárny únik, a dve časti pelotónu sa k sebe približovali. Vo vedúcej skupine sa pohybovali Boasson Hagen (Dimension Data), Mark Padun (Bahrain Merida), Sepp Kuss (Lotto-Jumbo), Valentin Madouas (FDJ), Victor Campenaerts (Lotto-Soudal) a Truls Korsaeth (Astana), plus štyria ďalší pretekári. Pred piatym sektorom strácala druhá skupina okolo štyri minúty a videli sme v nej jazdiť aj Petra Sagana
 
 
strade bianche 18 ilustrak bohfsc
Ilustračný záber z pretekov (© BORA - hansgrohe / Ralph Scherzer)
 
 
Vo vedúcej skupine jazdili aj dvojica z Ag2r Pierre Latour a Quentin Jauregui, ale hlavný balík vedený tímom Sky nastavil razantné tempo. Pred siedmym sektorom strácal Kwiatkowski a spol. deväťdesiat sekúnd na utečencov. Peter Sagan sa ukazoval na samom čele tejto skupiny, ktorá obsahovala už len okolo tridsať borcov. 
 
Na tomto seku sa rozdelil únik, vpredu zostali Latour, Madouas a Rojas z Movistaru, ktorý bol takisto členom pôvodného úniku. Ale netrvalo dlho a hlavná skupina ich dobehla, takže pred kľúčovým úsekom číslo osem boli eliminovaní všetci utečenci a na tomto sektore sme už čakali aktivitu aj zo strany favoritov na titul.
 
Na čelo pretekov sa napokon nedostala hlavná skupina, ale len niektorí jazdci, vrátane Kwiatkowskeho, Valverdeho, Powera alebo Van Aerta, plus vpredu jazdil aj Oss. Peter Sagan sa nachádzal v druhej skupine a pri ňom sme videli Benoota, Bardeta, Moscona či Štybara. Pred ôsmym sektorom bol rozdiel medzi skupinami veľmi malý.
 
 
strade bianche 18 ilustrak spina rcdf
Ilustračná fotografia (© LaPresse/Fabio Ferrari)

 
V tomto momente nepršalo, no cyklisti sa dostali na najťažší sektor. Hlavná skupina sa tu rozbila, dopredu sa chcel dostať Štybar, ale dobré nohy mal aj Peter Sagan, ktorý robil všetko preto, aby sa prepracoval na čelo pretekov. Svetovému šampiónovi sa to podarilo a spolu s ním si doskočil aj Benoot.
 
Vo vedúcej skupine tak jazdili Oss, Sagan, Benoot, Andersen, Kwiatkowski, Valverde, Van Aert, Power a Küng. Tento úsek bol veľmi dlhý, po dobrom výkone sa vrátil na čelo Bardet a potom francúzsky jazdec okamžite vyštartoval dopredu. Na hodenú rukavicu pristal jedine Van Aert. V Saganovej skupine sa spomalilo, čo využili ďalší jazdci, vrátane Štybara, aby sa k nim pripojili. Následne si svetový šampión otestoval svojich kolegov, ale Kwiatkowski a Valverde ho nikam nepustili.
 
Prestížna dvojica na čele pretekov - aktuálny majster sveta v cyklokrose a dvojnásobný držiteľ pódia na TdF - využívala skutočnosť, že hlavní favoriti zatiaľ šetrili energiu. Bolo prekvapujúce, že sa medzi nimi nenachádzal Greg van Avermaet. Pretekárov ešte čakali tri sektory a zvlnený terén, takže 30-sekundový náskok na čele pretekov ešte nemal nič znamenať.
 
 
strade bianche 18 ilustrak spina bohfb
Daniel Oss a jeho partia (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)
 
 
Bardet a Van Aert však išli výborne a darilo sa im zvyšovať náskok. Sagan, Kwiatkowski a Valverde sa od seba nepohli, preto sa vydala stíhať dvojicu lídrov menšia skupina s Mosconom, BenootomMühlbergerom alebo Küngom, ktorí však potrebovali zmazať manko jednej minúty. Pred deviatym úsekom na nespevnenej ceste preukázali najväčšiu guráž Benoot a Serry.
 
Dve dvojice na čele pretekov, Bardet s Van Aertom a Benoot so Serrym, to mali výborne rozohrané, ostatní jazdci sa zasekli za nimi. Platilo to aj o favoritoch ako Sagan, Kwiatkowski, Valverde a Štybar, ktorí akoby prenechávali súboj o titul menej sledovaným cyklistom. Na predposlednom sektore predviedol skvelý výkon Tiesj Benoot, ktorý sa nielenže zbavil Serryho, ale sa dokázal pripojiť k Bardetovi a Van Aertovi.
 
Jazdec tímu Lotto - Soudal sa cítil na trati vynikajúco a na finálnom úseku nasadil v kopci také tempo, na ktoré nedokázali odpovedať Bardet s Van Aertom, a rozbehol sa k sólovej jazde. V tretej skupine bojovali Serry, Power, Visconti a v závere sa k nim dostali aj Valverde so Štybarom. Peter Sagan zostal v tomto momente vzadu.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVíťazný Tiesj Benoot
 
 
Tiesj Benoot si už nemohol nechať vziať titul na tomto podujatí. Cez záverečné kilometre prebehol bez najmenších problémov a osamotený si vychutnal príchod na Piazza del Campo. O druhé miesto si to rozdali Romain Bardet a Wout van Aert, na prudké finále ušetril viac energie francúzsky cyklista. Potom preťal pásku Alejandro Valverde, tesne za ním finišovali Visconti, Power a Štybar. Peter Sagan obsadil ôsmu priečku. 
 
 
benoot 18 strade dojazd spina rcsf
Tiesj Benoot v cieli (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Daždivé Strade Bianche splnilo predpoklady, náročné podmienky vytvorili neopakovateľnú edíciu. Pretekári sa vytrápili najmä v prvej časti podujatia, a keď  dážď ustal, v rozhodujúcich momentoch sa mohli vytiahnuť len tí najodolnejší borci, ktorých nezlomili kruté podmienky. Eliminačnú jazdu si vychutnal Tiesj Benoot, ktorý vo finále predviedol perfektný výkon.

Najskôr si na najťažšom úseku dobehol vedúcu skupinu, spolu so Saganom, potom si dorazil aj Bardeta a Van Aerta na predposlednom sektore, a napokon nasadil víťazný pohyb na kľúčovom stúpaní posledného nespevneného úseku. Belgický cyklista pôsobil na trati výborne a zaslúžene vybojoval svoj prvý triumf na veľkej klasike. Benoot ukázal dobré predstavenie už počas minulého víkendu a do bodky splnil svoje vyjadrenia, že bude pokračovať v agresívnej jazde. Kľúčom k jeho triumfu bola klasikárska odolnosť a kvalita na krátkych stúpaniach. 
 
 
sagan 18 strade na trati bohfb
Alejandro Valverde a Peter Sagan (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)
 
 
Ťažké podmienky už pred pretekmi favorizovali Wout van Aerta a vynikajúci cyklokrosár to dokázal využiť. Stále sa pohyboval na čele pretekov a v kľúčovom momente našiel odvahu, aby nasledoval atak Romaina Bardeta. A to sa ukázalo ako rozhodujúce, že sa objavil na pódiu a dosiahol svoj prvý veľký úspech na ceste. Po ťažkej cyklokrosárskej sezóne mu vo finále chýbali sily, ale tento výkon bude pre neho dobrým odrazovým mostíkom do nasledujúcich ročníkov.

Drsnej jazdy sa nezľakol ani Romain Bardet, ktorý si prišiel vyskúšať štrkové cesty, aby bol v tomto smere vhodne pripravený na TdF. Francúzsky jazdec si počínal na trati až prekvapujúco suverénne a stavil na útočnú jazdu, čo bol rozdiel oproti väčším favoritom. Lepší výsledok si nemohol ani želať. Alejandro Valverde a Zdeněk Štybar čakali so svojím pokusom príliš dlho, na konci už nemohli dostihnúť rozbehnutú konkurenciu. Z aktívnej jazdy dnes nevyťažil ani miesto v Top 10 tím Sky a dnešné preteky nevyšli Avermaetovi s Gilbertom.
 
Peter Sagan predviedol najlepší moment na najťažšom sektore, kde sa výborným spôsobom pripojil k hlavným favoritom, a potom už sledoval pohyby svojich najväčších súperov. Preteky sa napokon vyvinuli takým spôsobom, že o titul bojovali menej sledovaní borci, a svetový šampión skončil na ôsmej priečke. V samotnom závere sa nezapojil do aktivity Valverdeho so Štybarom, a za pomoci svojich kolegov, ktorí dnes predviedli vynikajúci výkon, dorazil do cieľa v elitnej spoločnosti. OssMühlberger a Burghardt boli na trati viditeľní celý čas, čo je výborná správa pred jarnými klasikami, a so svojím výkonom môže byť spokojný aj Peter Sagan, ktorého po súťažnej prestávke čakali brutálne podmienky, no s príchodom hlavných klasík bude jeho forma stúpať. 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tiesja Benoota (víťaz)
"Na najťažšom úseku som sa dostal do vedúcej skupiny spolu so Saganom. On a Kwiatkowski tam mali kolegov, nebol som v dobrej pozícii, preto mi povedal športový riaditeľ, aby som zaútočil. Vo finále som znovu atakoval a rozhodol som sa zaútočiť aj na poslednom tvrdom úseku. Som veľmi šťastný a prekvapený. V Belgicku sa novinári zbláznia, keď mladý jazdec vybojuje veľký výsledok. Ja som ho doteraz nezískal, ale vedel som, že keď sa mi to podarí, bude to veľkej jazde."
                       
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (8. miesto)
"Strade Bianche dnes potvrdilo svoju reputáciu veľmi ťažkých pretekov, tentoraz to ešte viac sťažili poveternostné podmienky. Bolo to moje prvé podujatie po mesiaci strávenom vo vysokej nadmorskej výške, moje pocity boli dobré. Ukázali sme, že máme silný tím, Oss, Burghardt a Mühlberger odviedli skvelú prácu. Som spokojný s mojím výsledkom, ale želali sme si trošku viac. Ale je to len začiatok európskeho turné, mám pred sebou ešte veľa pretekov."
 
 
 
 
Výsledky
1. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 5:03:33 300
2. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:39 250
3. VAN AERT Wout Vérandas Willems-Crelan 00:58 215
4. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 01:25 175
5. VISCONTI Giovanni Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:27 120
6. POWER Robert Mitchelton - Scott link ikonka 01:29 115
7. ŠTYBAR Zdeněk link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 01:42 95
8. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 02:08 75
9. SERRY Pieter Quick-Step Floors link ikonka 02:11 60
10. MÜHLBERGER Gregor BORA - hansgrohe link ikonka 02:16 50
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledných dvadsať kilometrov pretekov
 
 

 
 
strade bianche 18 koniec
profil záverečných dvadsiatich kilometrov (© strade-bianche.it)
 
 
Úseky na prašnej ceste, spolu 63 kilometrov:
1. sektor; 17,6 km - 19,7 km (dĺžka 2,1 km); 166,4 km pred cieľom
2. sektor; 25 km - 30, km (dĺžka 5,8 km); 159 km pred cieľom
3.  sektor; 36,9 km - 41,3 km (dĺžka 4,4 km); 147,1 km pred cieľom
4. sektor; 47,6 km - 53,1 km (dĺžka 5,5 km); 136,4 km pred cieľom
5. sektor; 75,8 km - 87,7 km (dĺžka 11,9 km); 108,2 km pred cieľom
6. sektor; 88,7 km - 96,7 km (8 km); 95,3 km pred cieľom
7. sektor; 111,7 km - 121,2 km (dĺžka 9,5 km); 72,3 km pred cieľom
8. sektor; 130 km - 141,5 km (dĺžka 11,5 km); 54 km pred cieľom
9. sektor; 160 km - 160,8 (dĺžka 0,8 km); 24 km pred cieľom
10. sektor; 164,6 km - 167 km (dĺžka 2,4 km); 19,4 km pred cieľom
11. sektor; 171 km - 172,1 (dĺžka 1,1 km); 13 km pred cieľom
 
 
Redakcia sa ospravedlňuje za dnešné výpadky nášho portálu. Programátori nám načrtli nové serverové riešenie, ktoré by nám umožňovalo ušetriť zhruba dvetisíc eur. Dnes sa testovalo. Žiaľ, nebola to dobrá voľba a v priebehu nasledujúcich hodín sa portál vráti k starému riešeniu. Ďakujeme za pochopenie.
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop