Flámsko: Vyčkávaciu jazdu favoritov rozhodol útokom Terpstra, Sagan šiesty

1.4.2018, 08:40 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
ne 1.4. rovinata etapa ciel rovina Antwerpy > Oudenaarde 265 km Terpstra
 
flamsko 18 profil
profil pretekov, 2159 nastúpaných metrov (© rondevanvlaanderen.be)
 
 
Druhý monument sezóny rozpútal napínavé predstavenie na krátkych kockových stúpaniach, povestné bergy mali byť záťažovým testom aj pre najsilnejších klasikárov.
 
Titul obhajoval Philippe Gilbert a zástupca tímu Quick-Step Floors patril medzi hlavných kandidátov aj tentoraz, spolu so svojimi kolegami. Forma belgickej zostavy bola výnimočná, preto sme od nej očakávali ofenzívnu jazdu a boli sme zvedaví, ako na to zareagujú Avermaet, Vanmarcke, Benoot a aj Peter Sagan, ktorému veľmi pomohol triumf na G-W. Na štarte sme mali dvojnásobné zastúpenie, na mimoriadne dôležitých pretekoch sprevádzal svojho brata Juraj Sagan.
 
 
flamsko 18 start bohfb
Pred štartom pretekov (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)
 
 
Brejk nechal na seba dlho čakať
 
Štartovalo sa pod zamračenou oblohou, v priebehu pretekov mohlo pršať a teploty sa mali vyšplhať maximálne na desať stupňov. Už v neutrálnej zóne sa objavili prehánky. Po oficiálnom otvorení pretekov sme videli záujem mnohých jazdcov vytvoriť vedúcu skupinu. Snažili sa najmä menšie tímy ako Roompot, Wanty Groupe, Sport Vlaanderen alebo Vérandas Willems.
 
Prvý pád nenechal na seba dlho čakať, na zemi sa ocitol aj Vanmarcke, ktorý bol v poriadku, ale musel si opraviť riadidlá. Horšie obišiel Bettiol (BMC), ktorý zostával sedieť v bolestiach a jeho prípadné odstúpenie by skomplikovalo situáciu v americkom celku. Ale taliansky jazdec pokračoval v zjazde. Brejk sa naďalej formoval, na čele balíka sa pohyboval aj Juraj Sagan, Bora - hansgrohe nechcel pustiť do úniku pretekára zo silného zoskupenia.
 
Vedúca skupina sa nevytvorila ani po tridsiatich kilometroch, Quick-Step Floors a Bora - hansgrohe dávali pozor na útočiacich borcov. Juraj Sagan si stále plnil svoju úlohu. Každú chvíľu sa objavila pred pelotónom nejaká malá skupinka, ale na trati panovala veľká ostražitosť pred tým, kto sa dostane dopredu.
 
Úvodných šesťdesiat kilometrov znamenalo rýchlu jazdu, mokré cesty a veľkú snahu na čele balíka, ale brejk sa nevytváral. Buď niekto z menších tímov premeškal takýto pohyb a potom stiahol útočný pokus, alebo priamo zasiahli silné celky, ktoré dnes mierili za titulom.
 
Trvalo až sedemdesiat kilometrov, kým sa dostali preteky do tradičného modu, na čele sa usadili Garcia (Bahrain Merida), Gibbons (Dimension Data), Eenkhoorn (Lotto-Jumbo), Ganna (UAE Emirates), De Gendt (Sport Vlaanderen), Goolaerts (Vérandas Willems), Peyskens (Veranclassic), Gerts, Ligthart (obaja Roompot), Haller (Kaťuša) a Turgis (Cofidis). Hneď následne sa odohrala v balíku menšia kolízia a Vanmarcke musel opäť upravovať svoj bicykel. 
 
Do vedúcej skupiny sa nedostali zástupcovia tých najsilnejších zoskupení, no svojho kolegu mal vpredu Alexander Kristoff a Filippo Ganna sa ukázal v úniku aj na G-W. Pim Ligthart bol zase v brejku na E3. Pelotón kontroloval Quick-Step Floors, ale viaceré celky sa poskladali na predných pozíciách.
 
 
flamsko 18 ilustrak bohfb
Ilustračný záver z pretekov (© Slipstream Sports / Cor Vos)
 
 
Úvodné stúpania mali len zahrievací charakter
 
Potom už jazdci nabehli na prvé kocky. Úseky Lippenhovestraat a Paddestraat neponúkli príliš drsný povrch, ale bolo tu mokro, čo zvyšovalo nebezpečenstvo. Všetci pretekári zvládli túto pasáž bez problémov, Quick-Step Floors nasadil rýchle tempo. Pelotón sa už blížil do cieľového mesta Oudenaarde a na prvý okruh, ktorý mal odštartovať prejazdom cez Oude Kwaremont. V balíku sledoval utečencov aj Bora - hansgrohe a aj v tomto prípade plnil tímové pokyny Juraj Sagan. Ako na Miláno - San Remo. Rozdiel medzi skupinami sa ustálil na piatich minútach a pred prvým bergom začalo pršať, ale bola to len prehánka.
 
Na Oude Kwaremont bolo sucho, pelotón tadiaľ previedol Marcus Burghardt, Quick-Step Floors a Bahrajn - Merida. Peter Sagan sa pohyboval v prvej tretine hlavného poľa. Za týmto bergom nasledovala séria asfaltových stúpaní, 5-minútový náskok utečencov sa neznižoval. Vo vedúcej skupine už chýbal Floris Gerts. Quick-Step a Bora naďalej kontrolovali únik, ale postupne sa drali dopredu aj Sky a BMC, a po ďalších úsekoch Holleweg a Haaghoek sa im podarilo znížiť stratu o jednu minútu. Aj na týchto kockách bolo mokro. 
 
Leberg, BerendriesTenbosse zvýšili aktivitu v pelotóne a únik stratil ďalšiu časť zo svojho náskoku. Favoriti na titul sa posúvali v balíku na čelné pozície, vpredu sme videli aj Petra Sagana. Táto zvýšená pozornosť znamenala jediné. Blížil sa Kapelmuur.
 
 
flamsko 18 pad efefvos
Jeden z pádov (© Slipstream Sports / Cor Vos)
 
 
Kapelmuur nedelil favoritov, Naesen spadol
 
Ešte pred stúpaním Muur van Geraardsbergen spadli ďalší jazdci a väčší pád zastavil aj Olivera Naesena. Jeden z favoritov vyzeral byť v poriadku, ale veľmi dlho čakal na výmenu kolesa a stratil množstvo času. Problémy mal aj Valgren. Pelotón nasadil na tomto prudkom bergu vysoké tempo, ale nikto tu neatakoval. Tvrdé sklony však rozdelili balík na dve časti, vpredu zostalo okolo tridsať jazdcov, vrátane hlavných favoritov, ale skupina prenasledovateľov nezaostávala príliš veľa. Napokon sa všetko spojilo a v hlavnom balíku sa pohybovali všetci kandidáti na titul, s výnimkou Naesena a Valgrena.
 
Potom sa snažili atakovať v pelotóne niektorí jazdci, na jeho čele sa ukazoval aj Juraj Sagan. Peter Sagan prebehol cez Kapelmuur bez problémov. A keďže tempo zoslablo, do balíka sa vrátil Naesen. Na čelo pretekov sa dostali Weening, Devriendt, Van Emden, Pedersen, ale náskok 12-člennej vedúcej skupiny bol iba tridsať sekúnd. A tento odstup sledoval aj v tomto bode pretekov Juraj Sagan.
 
Po Kanariebergu zostali na čele pretekov len Garcia Kortina a Devriendt, no zvyšní utečenci sa ešte nevzdávali. Favoriti sa už pripravovali na ťažkú kombináciu Kwaremont, Paterberg a Koppenberg, ktoré mali vyzvať do hry hlavných favoritov na titul. Pred kľúčovými stúpaniami bola hlavná skupina stále veľmi početná.
 
 
sagan 18 flamsko kocky bohfb
Peter Sagan na Kapelmuure (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)
 
 
Kandidáti na titul sa nezľakli ani Koppenbergu a Taaienbergu
 
Druhý prejazd cez Kwaremont rozdelil favoritov, postaral sa o to Lampaert a na jeho tempo nestačili zareagovať ani Sagan, Avermaet alebo Gilbert, naopak, výborné pozície si postrážili Kristoff, Démare, Benoot, Vanmarcke, Van Aert. Ale po prekonaní stúpania táto skupina nepokračovala ďalej a Peter Sagan spolu so Štybarom si to do nej doskočili. Na Paterbergu sa však všetci favoriti opäť spojili, žiadna významná selekcia sa tu neodohrala. Mimoriadna dôležitosť tak smerovala na Koppenberg.
 
Pred týmto bergom sa dostali pred hlavnú skupinu noví jazdci a po stúpaní zostali na čele pretekov Langeveld, Van Baarle a Pedersen. Prudké sklony Koppenbergu chcel využiť Terpstra, no ostatní jazdci ho nikam nepustili. Ale aj tak sa dostali do problémov mnohí pretekári. Za holandským cyklistom zostávali Sagan, Gilbert, Avermaet alebo Benoot, skupina favoritov mala stále cez dvadsať jazdcov. 
 
Potom sme sa dočkali ďalšej akcie na Taaienbergu, kde zrýchlil Avermaet a na jeho zadnom kolese sa udržali iba Štybar, Vanmarcke, Valgren, Van Aert, Stuyven a aj Peter Sagan s Kristoffom. Na vrchole sa však prestalo ťahať a skupina favoritov sa opäť spojila. Takže ani Taaienberg nemal dopad na favoritov. Vedúca trojica si zachovala polminútový náskok. Následne sa pokúsil zaútočiť Štybar, ale práve na tieto pohyby striehol Daniel Oss a eliminoval snahu českého cyklistu. 
 
 
van avermaet 18 e3 efefvos
Gerg Van Avermaet (© Slipstream Sports / Cor Vos)
 
 
Víťazný pohyb na nečakanom mieste
 
Kruisberg síce nevidel poriadny atak, ale po ňom vyštartoval dopredu Nibali a k talianskemu pretekárovi sa rozhodol pridať Terpstra. Holandský jazdec bol v tejto dvojici silnejší a ostatných favoritov nechával za sebou. A práve v tomto momente dostal defekt zadného kolesa Vanmarcke, no z hlavnej skupiny nevypadol. 
 
Pred posledným prechodom cez Kwaremont si vybudoval Terpstra 25-sekundový náskok pred ostatnými favoritmi. A po tomto kopci už bol osamotený na čele pretekov a na svojich hlavných súperov najazdil štyridsať sekúnd. V tejto skupine reagovali Benoot, Vanmarcke, Avermaet. Peter Sagan sledoval ich tempo a po Kwaremonte sa snažil zrýchliť aj on.
 
Nikiho Terpstru nezastavil ani Paterberg a stratil len málo zo svojho náskoku. Na druhej priečke naďalej bojoval Pedersen z pôvodného úniku a na tretej pozícii sa osamostatnil Peter Sagan, ktorý zaútočil na vrchole Paterbergu a zbavil sa ostatných súperov. Svetový šampión musel zmazať na Terpstru tridsať sekúnd na posledných desiatich kilometroch. Sagan radšej počkal na ostatných favoritov a spolu s nimi chcel chytiť lídra pretekov.
    
 
sagan 18 flamsko atak bohfb
Peter Sagan pred skupinou favoritov (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)
 
 
Niki Terpstra bol však veľmi silný a záverečné kilometre si užil. Aj keď nemohol ani na chvíľu poľaviť vo svojej snahe, presne takýmto spôsobom chcel uspieť na tomto podujatí. Po statočnom výkone obsadil skvelú druhú priečku Mads Pedersen a útokom tesne pred páskou sa dostal na pódium aj Philippe Gilbert. Po aktívnom finále vybojoval štvrtú priečku Valgren a po špurte favoritov skončil piaty Van Avermaet, Peter Sagan finišoval za ním.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer pretekov
   
 
Vyrovnanú edíciu Okolo Flámska rozhodol sólový pokus Nikiho Terpstru, ktorý zaskočil pomerne početnú skupinu favoritov 25 kilometrov pred cieľom po stúpaní Kruisberg. Dovtedy sa najsilnejší jazdci strážili a na očakávaných miestach sa im nedarilo vytvoriť selekciu. Ani Quick-Step Floors nedokázal využívať svoju prevahu lídrov a dostávať ostatných pod tlak, ale všetko zmenil Niki Terpstra. Belgický pretekár zaútočil v nevinnom priestore, keď využil Nibaliho pohyb, a dostal na trati želanú voľnosť, čo si vychutnal podobne ako na E3 Harelbeke. 
 
 
terpstra 18 flamsko triumf qstf
Niki Terpstra v cieli (© Quick-Step Floors Cycling Team / Getty Images)
 
 
Holandský borec sa tak presadil aj na druhom monumente na mačacích hlavách, v sezóne 2014 uspel na Paríž - Roubaix. Podobne ako celý Quick-Step Floors sa dostal do vynikajúcej formy, čo predviedol na E3, preto nebolo prekvapujúce, že práve on nasadil rozhodujúci pohyb a dokázal nechať za sebou rozbehnutú skupinu favoritov. V nej mu kryli chrbát Philippe Gilbert a Zdeněk Štybar. Český pretekár sa snažil párkrát nastúpiť, obhajca prvenstva vyčkával až do samého konca a urobil dobre, pretože jeho záverečný atak len zvýraznil silu Quick-Step Floors.
 
Výborné predstavenie ukázal aj Mads Pedersen. Talentovaný dánsky pretekár vyštartoval dopredu z hlavného balíka pred Koppenbergom a bol natoľko silný, že mu to vydržalo až na stupne víťazov. Nezlomili ho ani záverečné prejazdy cez Kwaremont a Paterberg a bojoval zo všetkých síl o životný výsledok na jednej z najdôležitejších klasík v ročníku. Ako víťaz Omloop Het Nieuwsblad si priniesol dobrú formu na dnešné preteky Michael Valgren.
 
 
flamsko 18 favoriti efefvos
Vanmarcke, Benoot, Sagan, Valgren (© Slipstream Sports / Cor Vos)
 
 
Greg van Avermaet skončil na piatej priečke, vyhral špurt menšej skupiny favoritov, ale určite mieril na lepší výsledok. Snažil sa atakovať na Taaienbergu, no nestačilo to, aby bol z toho kľúčový pohyb. Podľa očakávania sa objavili medzi najlepšími aj Benoot so Stuyvenom a neoceniteľné skúsenosti získal Wout van Aert.
 
Aj Peter Sagan doplatil na útok Nikiho Terpstru. Bolo zaujímavé, že tento kľúčový moment sa odohral len tesne po tom, čo zo skupiny favoritov vypadol Daniel Oss na Kruisbergu. Taliansky jazdec dovtedy striehol na všetky podobné pohyby. Potom sa zaradil svetový šampión k ostatným favoritom, ale tí už nedokázali chytiť neskoršieho víťaza. Sagan sa snažil ešte niečo vymyslieť na Paterbergu, ale už bolo neskoro a jeho zrýchlenie na poslednom bergu prišlo len tesne pred vrcholom. Na posledných kilometroch sa snažil rozprúdiť spoluprácu v skupine prenasledovateľov, ale nie všetci mali podobnú motiváciu. Vo vyrovnanej edícii aj on vyčkával na záverečné bergy, v širokej skupine favoritov mu to však nevydalo na pódium. Juraj Sagan splnil svoju úlohu na čele balíka na sto percent a veľmi dlho sa pohyboval v pelotóne.
 
 
sagan j 18 flamsko po dojazde bohf
Juraj Sagan po dojazde v autobuse (© BORA - hansgrohe / VeloImages)
 
 
Večer pripravíme aj samostatný článok s reakciami aktérov...   
     
 
Výsledky
1. TERPSTRA Niki Quick-Step Floors link ikonka 6:21:25 500
2. PEDERSEN Mads Trek - Segafredo link ikonka 00:12 400
3. GILBERT Philippe link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:17 325
4. VALGREN Michael Astana Pro Team link ikonka 00:20 275
5. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:25 225
6. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:25 175
7. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:25 150
8. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 00:25 125
9. VAN AERT Wout Vérandas Willems-Crelan 00:25 100
10. ŠTYBAR Zdeněk link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:25 85
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaZáverečných tridsať kilometrov pretekov
 
 

 
 
Stúpania: (km do cieľa: Názov sklon; maximum; dĺžka)
1. 143,5 km: Oude Kwaremont (prvý raz) 4 %; 11,6 %; 2200 m (kocky)
2. 133,0 km: Kortekeer 6,6 %; 17 %; 1000 m
3. 126,0 km: Edelare 4,2 %; 7,0; 1500 m
4. 122,5 km: Wolvenberg 7,9 %; 17,3 %; 645 m
5. 113,7 km: Leberg 4,2 %; 13,8 %; 950 m
6. 109,6 km: Berendries 7 %; 12,3 %; 940 m
7. 104,6 km: Tenbosse 6,9 %; 8,7 %; 450 m
8. 94,3 km: Muur van Geraardsbergen / Kapelmuur 9,2 %; 19,8 %; 1075 m (kocky)
9. 75,7 km: Pottelberg 6,5 %; 8,0 %; 1300 m (kocky)
10. 69,8 km: Kanarieberg 7,7 %; 14 %; 1000 m
11. 54,8 km: Oude Kwaremont (druhý raz) 4 %; 11,6 %; 2200 m (kocky)
12. 51,4 km: Paterberg (prvý raz) 12,9 %; 20,3 %; 360 m
13. 44,7 km: Koppenberg 11,6 %; 22 %; 600 m (kocky)
14. 39,2 km: Steenbeekdries 5,3 %; 6,7 %; 700 m (kocky 460 m)
15. 36,7 km: Taaienberg 6,6 %; 15,8 %; 530 m (kocky)
16. 26,5 km: Kruisberg/Hotond 5 %; 9 %; 2500 m (kocky 450 m)
17. 16,7 km: Oude Kwaremont (tretí raz) 4 %; 11,6 %; 2200 m (kocky)
18. 13,2 km: Paterberg (druhý raz) 12,9 %; 20,3 %; 360 m (kocky)
 
 
sagan p posl rocniky Peter Sagan na Okolo Flámska
2017 2016 2015 2014
27. 1. 4. 16.
       
2013 2012 2011 2010
2. 5. DNF x
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop