1. 16.4. rovinata etapa ciel rovina Arco > Folgaria 135 km Bilbao
2. 17.4. rovinata etapa ciel rovina Lavarone > Alpe Pampeago 145 km López
3. 18.4. rovinata etapa ciel rovina Ora > Merano 138 km O'Connor
4. 19.4. rovinata etapa ciel rovina Chiusa > Lienz 134 km LL Sánchez
5. 20.4. rovinata etapa ciel rovina Rattenberg > Innsbruck 164 km Padun
 
 

Tour of the Alps 2018 - 1. etapa, pondelok 16. apríla

1. 16.4. rovinata etapa ciel rovina Arco > Folgaria 135 km Bilbao
 
etapa 1
profil etapy, 2705 nastúpaných metrov (© tourofthealps.eu)
 
 
Na podujatí Tour of the Alps by sme pokojný deň hľadali len márne. Pokiaľ by sme ho našli, preteky by neboli hodné svojho mena. Už prvý deň ukázal, že Alpy sa využijú naplno. Úvodná etapa odštartovala krátko po pol dvanástej z talianskeho mesta Arco. To má asi 17-tisíc obyvateľov, čiže asi ako naše Malacky či Handlová. Leží neďaleko Gardského jazera, ktoré je najväčším v Taliansku.

Pozornosť pútali dva kopce. Prvým v poradí bol Valico di Andalo (7,7 km; 4,1 %) a druhým Serrada (19,8 km; 5,4 %). Po zdolaní druhej prekážky čakalo pelotón posledných sedem kilometrov, čo predpovedalo napínavý záver. Celkovo bolo naplánovaných necelých 135 kilometrov.
 
Etapa tiež ponúkla prvé body do vrchárskej súťaže, čo motivovalo deväť pretekárov. Už po pätnástich kilometroch sa odtrhli Aleksejs Saramotinš (Bora - Hansgrohe), Natnael Berhane (Dimension Data), Alexej Ribalkin (Gazprom), Davide Ballerini (Androni), Matthias Krizek (Felbermayr), Pascal Eenkhoorn (LottoNL - Jumbo), Joan Bou (Nippo Vini), Marco Friedrich (Tirol Cycling) a Alex Turrin (Willier).
 
alps 1 3
Ilustračný záber z etapy (© Tour of the Alps / Pentaphoto)
 
 
Veľké tímy ako Sky a FDJ ich však strážili. Priviedli sem totiž svoje najväčšie poklady, ktoré sa pripravujú na Giro a každý vie, že generálka pred ostrým vystúpením musí byť možno ešte lepšia ako vystúpenie samotné. Utečenci si vybudovali náskok maximálne troch minút. Logicky tak ale prišli na prvé stúpanie v predstihu. Vyhral ho a tri body do tejto poddisciplíny si pripísal Natnael Berhane.
 
Asi 35 kilometrov pred páskou si z úniku vystúpili Ribalkin a Friedrichom, a tak sa pokračovalo v sedmičke. Krátko na to vyhral Eenkhoorn jedinú šprintérsku prémiu, aby mohli začať stúpať na druhý kopec dňa. Hneď v jeho úvode si vystúpili práve Eenkhoorn a Saramotinš. Síl ale ubúdalo aj zvyšným cyklistom. Po celom dni na "výslní" sa niet čomu čudovať. Ich náskok utešene klesal. Medvediu prácu tu odviedlo francúzske zoskupenie FDJ. Thibaut Pinot vyzeral silný a chcel vyhrať.
 
Únik skončil tesne pred vrcholom Serrada. Najdlhšie vydržal Matthias Krizek, no chuť silných tímov bola priveľká. Boli tam Sky, Astana i FDJ. Všetkých čakalo už len sedem kilometrov. Záver bol náročný, o pelotóne už reč byť nemohla. Skôr to bola iba skupina favoritov. Tesne pod vrcholom zaútočil Giulio Ciccone, čo bola dobrá voľba. Stúpanie dokázal vyhrať.
 
Za ním to bolo ale husté, udržali sa tam všetci, ktorí tam mali byť. A bol tam aj Pello Bilbao, ktorý zabojoval i za Micheleho Scarponiho a Taliana tak víťaznou etapou aj napodobnil, keď v samom závere ušiel všetkým súperom. Pre zosnulého cyklistu boli totiž tieto preteky poslednými, ktoré absolvoval a zaznamenal tu tiež svoje posledné víťazstvo. V podaní Astany to bolo dnes výborné predstavenie, ktoré podčiarkol druhým miestom Luis Leon Sánchez!
 
 
bilbao 18 triumf alpsfpenta
Triumf Pella Bilbaa (© Tour of the Alps / Pentaphoto)
 
 
Tretí finišoval Iván Sosa z Androni, štvrtý agresívne a atraktívne jazdiaci Thibaut Pinot, ktorí priviedol na pásku niečo ako zvyšok skupiny favoritov so stratou desiatich sekúnd. Boli tam Froome, Pozzovivo, Hermans, Ciccone a G. Bennett, Aru si nechal menšiu dieru. Prekvapujúco sa s úplne najlepšími neudržal Miguel López.
 
 
Výsledky
1. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 3:26:41 20
2. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 00:06 10
3. SOSA Ivan Ramiro Androni - Sidermec - Bottecchia 00:06 5
4. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 00:10  
5. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:10  
6. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:10  
7. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:10  
8. CICCONE Giulio Bardiani - CSF 00:10  
9. HERMANS Ben Israel Cycling Academy 00:10  
10. ARU Fabio link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:14  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaKrátky amatérsky zostrih etapy
 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 84,6 km - Valico di Andalo: dĺžka 7,7 km; sklon 4,1 %
2 20 6,6 km - Serrada: dĺžka 19,8 km; sklon 5,4 %
 
 

Tour of the Alps 2018 - 2. etapa, utorok 17. apríla

2. 17.4. rovinata etapa ciel rovina Lavarone > Alpe Pampeago 145 km López
 
etapa 1
profil etapy, 3293 nastúpaných metrov (© tourofthealps.eu)
 
 
Aj druhý deň sa ešte celý odohral v Taliansku a pretekárov čakalo 145 kilometrov v alpských kopcoch. Zatiaľ čo Passo Redebus na konci prvej hodiny súťaženia nie je taký známy, cieľový Alpe di Pampeago je tradičnou destináciou Gira. Naposledy bolo toto stúpanie ako cieľové v roku 2012 a túto etapu vyhral Roman Kreuziger. Ryder Hesjedal tu bol prekvapujúco najrýchlejší z favoritov a aj vďaka tomuto dňu vyhral Giro celkovo. Pamätníci si určite vybavia aj rok 1999 a navonok parádny triumf Marca Pantaniho na Alpe di Pampeago, no práve dopingový test po etape odhalil vysokú hladinu hematokritu a do Milána už v maglia rosa nedošiel.
 
Verili sme, že dnešného víťaza už história škrtať nebude, hoci špeciálne pri jednom mene to nie je isté... Prvé momenty ale tradične patrili iným pretekárom a boju o únik. Ten sa vytvoril po 22 kilometroch. Ukázali sa v ňom šiesti pretekári. Bol to Quentin Jauregui z Ag2r a potom jazdci tímov nižších líg Jacopo Mosca (Wilier), Omer Goldsthein (Israel), Marco Frapporti (Androni), Oscar Rodríguez (Euskadi) a Stephen Rabitsch (Felbermayr).
 
 
alps 18 sceneria sirio blue
Scenéria dnešnej etapy (© Tour of the Alps / Sirio Blue)
 
 
Keďže mal prvý kopec Passo Redebus dĺžku až 15,7 km a sklon 6,2 %, organiztátori ho ocenili prvou kategóriou, a tak sa prvý muž na jeho vrchole dostal priebežne aj na čelo vrchárskej súťaže. Tento súboj vyhral Rakúšan Rabitsch, ktorého si pamätáme aj z Okolo Slovenska a najmä Bojníc, kde pred dvoma rokmi vyhral etapu po úniku. Dnes bol na dobrej ceste do bodkovaného dresu na týchto prestížnejších pretekoch. Zaujímavosťou bolo, že ho o dres nemohli pripraviť jazdci z celkového poradia, pretože organizátori sa rozhodli dojazd na Pampeago nebodovať. V skutku zvláštny spôsob zatraktívnenia vrchárskej súťaže pre úniky...
 
Dnes si konvoj pretekov mohol vychutnať krásnu scenériu Dolomít a prechádzalo sa aj cez Val di Fiemme, teda známe údolie o ktorom miestni obyvatelia provincie Trentino (v slovenčine "Tridentu") zvyknú hovoriť, že je matkou všetkých súťaží severského lyžovania. Nečudo, že sa tu už trikrát konal svetový šampiónát, naposledy v roku 2013.
 
 
etapa 2 3
Ilustračný záber počas etapy (© Tour of the Alps / Pentaphoto)
 
 
Jedinú šprintérsku prémiu si vzal Frapporti, ale nebojovalo sa na nej. Aj tento pretekár pozná naše cesty, vlani štartoval na Okolo Slovenska. Na druhý klasifikovaný kopec Cavalese (5,9 km; 3,4 %) začala unikajúca skupina stúpať už bez Izraelčana Goldstheina a s náskokom štyroch minút pred hlavným poľom. O prémiu sa opäť pobili Rakúšan s Talianom a tentoraz bol rýchlejší Frapporti. Hoci sa Rabitsch veľmi rozčuľoval, stále s dvanástimi bodmi viedol súťaž a vedel, že ho po dojazde zavolajú na pódium, takže sklamanie nebolo na mieste. Tak či onak bude musieť dres hájiť v ďalšom priebehu pretekov.
 
V pelotóne vôbec nepracovali jazdci Astany. Všetko nechávali na FDJ a Sky aj napriek tomu, že im včera udelili špeciálnu cenu "Team-Up Award - Souvenir Michele Scarponi" za ich enormnú snahu vo včerajšom dni, veď okrem prvého aj druhého miesta mali ďalších štyroch ľudí v Top 20.
 
Odstup vedúcej skupiny bol meraný iba oficiálne, teda rozhodcami klasickými motospojkami, takže nebol každú chvíľu jasný náskok kvintenta vpredu. Dvadsať kilometrov pred začiatkom stúpania na Pampeago to malo byť okolo štyroch minút. Potom to už ale rýchlo klesalo. Do práce na čele pelotónu sa pustili aj borci UAE Emirates a Bahrajnu-Merida. Pod cieľový kopec prišla pohromade už iba trojka Jauregui, Frapporti a Rabitsch. Podľa očakávania mal najviac síl 23-ročný Jauregui, ktorý vlani prekvapil výbornou jazdou na Strade Bianche, kde bol v úniku od štartu a dokázal brať dvanáste miesto. Dnes padol päť kilometrov pred páskou.
 
 
etapa 2 3b
Favoriti v závere (© Tour of the Alps / Pentaphoto)
 
 
Medzi favoritmi sa v prvej polovici kopca neudialo nič, viedli to jazdci FDJ, partia Sky s Froomom jazdila chvíľu dosť vzadu, bola to typická jazdca Brita, ktorý šiel opäť výsostne podľa počítača a na nič iné nehľadel. Keď sa Francúzom minuli domestici, potom to prebrala päťka zo Sky a už sa šlo podľa ich stratégie. Narušil to až 2500 metreov pred páskou Jan Hirt, nová posila Astany. Pridal sa k jeho ataku Riccardo Zoidl (Felbermayr). Zo strany Astany to bol dobrý ťah. Stále tam mala Lópeza s Bilbaom. Ten sa ale veľmi trápil. Sky to rovnomerným tempom zlikvidovalo a skupina sa poriadne stenšovala.
 
Kilometer pred páskou boli v hre o etapu už iba Froome s Ellisondem (2x Sky), López (Astana), Pinot (FDJ), Pozzovivo (Bahrajn-Merida), Sosa (Androni) a Ciccone (Bardiani). Fabio Aru (UAE) odtiaľ vypadol. Práve pri označení záverečného kilometra zaútočil najväčší favorit, no Pinot sa nenechal zahanbiť a bez problémov ho dockvakol, za ním López a aj ostatní. Tak prišla chvíľa pre Pozzoviva. Nasledoval López. Froome na väčšinu atakov klasicky nereagoval a šiel si svoje. V samom závere sa na dlhý špurt odhodal Miguel López a pre Astanu vybojoval ďalší triumf. Za ním sa na pásku prirútili Pinot so Sosom. Froome nie len, že nebral bonifikácie, ale dostal aj štyri sekundy priamo na trati. Na špurt skrátka nezareagoval. Tak finišoval Pozzovivo a s menším odstupom Ciccone s Hirtom. Aru dnes vôbec nemal svoj deň, dostal 35 sekúnd a z boja o pódium vypadli aj Bilbao s LL Sánchezom, Bennett či Hermans.
 
 
lopez 18 triumf alpsfpenta
Dnešný triumf Miguela Angela Lópeza (© Tour of the Alps / Pentaphoto)
 
 
Do fialového dresu lídra pretekov sa prekvapujúco dostal Ivan Sosa, ktorého si včera nikto nevšímal, ale mladý borec Androni - Sidermec - Bottecchia, líder súťaže do 23 rokov, aj dnes finišoval tretí a taliansky prokontinentálny celok sa teší z ďalšieho obrovského kolumbijského talentu. Ešte vlani na rumunskom Tour of Bihor súťažil s našimi Duklákmi a dnes už je schopný vyzvŕtať Frooma, Pinota a spol. vo fáze finálnej prípravy na Giro. Asi každý bude zvedavý, či sa mu podarí dres udržať až do Innsbrucku, čo by bola veľká senzácia. Časovka tu nie je, a to hrá v jeho prospech. Za ním nasleduje dvojica Pinot - López s mankom šiestich sekúnd. Froome stráca šestnásť, o tri menej ako Pozzovivo. Medzi touto päticou sa zrejme rozhodne o celkovom víťazovi.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Miguela Lópeza pre organizátora (víťaz)
"Tieto dni sme ukázali, že máme veľmi silný tím a nebolo to iba kvôli víťazstvám, ale aj tým ako sme jazdili. Stále nás však čaká veľa kopcov v týchto pretekoch a boj v celkovej klasifikácii ešte len začína. Froome, Pinot, Pozzovivo aj Sosa budú veľmi ťažkí rivali, s ktorými budeme musieť bojovať až do posledného kilometra."
 
 
Výsledky
1. LOPEZ Miguel Angel Astana Pro Team link ikonka 3:55:30 20
2. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 00:00 10
3. SOSA Ivan Ramiro Androni - Sidermec - Bottecchia 00:00 5
4. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:04  
5. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:07  
6. CICCONE Giulio Bardiani - CSF 00:14  
7. HIRT Jan Astana Pro Team link ikonka 00:20  
8. O'CONNOR Ben Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:27  
9. HERMANS Ben Israel Cycling Academy 00:31  
10. ARU Fabio link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:34  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. SOSA Ivan Ramiro Androni - Sidermec - Bottecchia 7:22:09 5
2. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 00:06  
3. LOPEZ Miguel Angel Astana Pro Team link ikonka 00:06  
4. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:16  
5. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:19  
6. CICCONE Giulio Bardiani - CSF 00:26  
7. HIRT Jan Astana Pro Team link ikonka 00:36  
8. HERMANS Ben Israel Cycling Academy 00:43  
9. ARU Fabio link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:50  
10. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 01:17  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo sumár etapy
 


 
 
Kopce na trase etapy:
1 20 94,3 km - Passo Redebus: dĺžka 15,7 km; sklon 6,2 %
3 20 37,9 km - Cavalese: dĺžka 5,9 km; sklon 3,4 %
Cieľ: Alpe di Pampeago: dĺžka 7,7 km; sklon 9,8 %
 
 

Tour of the Alps 2018 - 3. etapa, streda 18. apríla

3. 18.4. rovinata etapa ciel rovina Ora > Merano 138 km O'Connor
 
etapa 1
profil etapy, 2665 nastúpaných metrov (© tourofthealps.eu)
 
 
Alpské preteky nemajú v itinerári ani jednu jednoduchú etapu pre šprintérov, no aspoň mierne šetria pretekárov vďaka dĺžkam. Dnes to napríklad bolo iba 138 kilometrov. Na poslednú chvíľu sa organizátori rozhodli vzhľadom na tlak televíznych spoločností posunúť štart etapy o hodinu skôr, aby sa finišovalo už okolo 14:00 a mohol sa vysielať Valónsky šíp.
 
Dnes to bolo najmä o dvoch kopcoch Passo della Mendola a Passo Palade. Z vrchola toho druhého 24 km pred páskou sa zjazdovalo až na métu ôsmich kilometrov do cieľa v Merane. Viacero tímov si myslelo, že by to dnes mohol zdládnuť únik a tempo bolo od úvodu veľmi vysoké, veľa ľudí sa chcelo dostať do skupiny. Došlo aj k viacerým pádom. V jednom sa ocitol aj Miguel López, no zdalo sa, že mu nič nie je a po kratšom pobyte v kolóne sa vrátil do pelotónu neotlčený.
 
Takmer hodinu trvalo, kým sa podarilo definitívne odísť štvorici pretekárov. Boli tam Matteo Montaguti (Ag2r), Giovanni Visconti (Bahrajn-Merida), Manuel Senni (Bardiani) a Stephen Rabitsch (Felbermayr). Neboli to len takí obyčajní pretekári, o ich kvalitách nikto nepochyboval. Pelotón im dal k dispozícii iba tri a pol minúty. Keď prišlo Passo della Mendola (15,2 km; 6,4 %), Thibaut Pinot (FDJ) s Domenicom Pozzovivom (Bahrajn-Merida) si povedali, že prekvapia Frooma, ale aj mladého Sosu a prakticky hodinu a pol pred páskou zaútočili. Pelotón sa hneď rozbil. Chvíľu to bol chaos s množstvom skupín, prenasledoval ich samotný Sosa, no potom uznal, že lepšie bude vyčkať s Astanou a Sky, pretože sám bude bezmocný.
 
 
alps 18 sceneria alpsfpenta
Scenéria etapy (© Tour of the Alps / Pentaphoto)
 
 
Kilometer pod vrcholom kopca sa pôvodná unikajúca skupina spojila s Pinotom, Pozzovivom a dvojicou Ben O'Connor (DiData), Mark Padun (Bahrajn-Merida), ktorí sa k nim tiež pridali. Najmä červení na tom boli perkfektne, vpredu mali troch ľudí. Ich tempo bolo ale vysoké a Montaguti s Rabitshom sa neudržali, Rakúšan teda nebral vrchárske body, o ktoré mu dnes šlo. Pod vrcholom dopracoval aj Padun.
 
Po krátkom zjazde začali stúpať na druhý kopec Passo Palade (12,9 km; 4,0 %) vpredu Pinot, Pozzovivo, O'Connor, Visconti a Senni. Všetci sa usilovne striedali, bola to veľmi silná skupina, v ktorej sa už ale trápil Visconti, ktorý mal pomôcť asi najviac. Vzadu to bola menšia panika. V balíku ostávalo ešte zo šesťdesiat ľudí a makala najmä Astana. Zaujímavé bolo, že v momente, keď ich tam bolo ešte všetkých sedem, borci Sky tam boli už iba traja, a to sem prišla výborná zostava vedená priamo ich najelitnejším športovým riaditeľom Nicolasom Portalom.
 
Už po prvej tretine stúpania nelogicky zaútočil Miguel López (Astana) napriek tomu, že tam mal ešte štyroch domestikov, ktorí ťahali pelotón. To sme už dávno nevideli. Chris Froome (Sky) hneď reagoval, no túto dvojicu vtipne prenasledovala Astana. O minútu sa všetko upokojilo a pätica vpredu mala náskok 45 sekúnd. López bol ale stále nespokojný a napriek tomu, že tam mal Sáncheza, Bilbaa aj Hirta, sám sa tiež točil na čele balíka. Zo Sky tam už s Froomom ostával iba Elissonde, aj ten pomáhal. Keď z čela odstúpil, kilometer pred vrcholom kopca, prišiel atak Chrisa Frooma. Nemohol už na nič čakať, skupina bola iba na dvadsať sekúnd. Jeho atak znamenal rozbitie skupiny favoritov, no nedostal sa až do čela.
 
 
alps 18 sceneria 2 alpsfpenta
Scenéria etapy (© Tour of the Alps / Pentaphoto)
 
 
V zjazde už bola vpredu iba trojka Pinot - Pozzovivo - O'Connor a k Froomovi sa pridali López, Sosa, Sánchez a postupne aj ďalší. Teraz už išlo iba o to, kto má aké zjazdárske schopnosti. Froome v celom zjazde určoval trend skupiny, udržali sa ho iba López, Sánchez, Senni, Géniez, Bennett, Aru a Čech Schlegel z CCC. Chýbali tam Sosa, Ciccone či Hirt.
 
Štvornásobný víťaz Starej dámy šiel pekfetkne a dvanásť kilometrov pred páskou sa dotiahol do čela. Za sebou pritiahol aj spomínanú partiu a teraz bolo otázne, ako budú títo borci spolupracovať, a či ujdú Sosovi. Tak prišla informácia, že Kolumbijčan v zjazde spadol, takže bolo zrejmé, že dnes o vedúcu pozíciu príde.
 
Päť kilometrov pred páskou sa vytvorila jedenásťčlenná skupina Froome, López, Pinot, Pozzovivo, Sánchez, Geniez, Aru, Bennett, Senni, Schlegel a O'Connor. Práve Austrálčan zaútočil. Urobil to perfektne, za ním totiž nechcel nikto pracovať, ťahal iba López, ktorý si bol vedomý šprintérskych kvalít kolegu Sáncheza a bolo jasné, že ak chcú tretí triumf v rade, Španiel má na to väčšie šance ako Kolumbijčan.
 
 
o connor 18 triumf alpfpenta
Prekvapujúci triumf Bena O'Connora (© Tour of the Alps / Pentaphoto)
 
 
Ben O'Connor si zaslúžene prišiel po veľmi cenný triumf, počas etapy bol veľmi aktívny a využil aj taktizovanie favoritov, ktorí v závere nechceli ťahať. Lopezova práca vyšla navnivoč, Sánchez ani bohvieako nešpurtoval a Kolumbijčan dokonca deväť sekúnd stratil, keď neustál zvýšenie tempa v poslednej dvestovke metrov. Šesť bonifikačných sekúnd si zapísal Pinot, štyri Pozzovivo. Sosa kvôli tomu pádu stratil až štyri minúty a musel posledných dvadsať minút zvládnuť frustrovaný úplne sám.
 
Do čela celkového poradia sa dostal Thibaut Pinot a keďže to Astana dnes prekaučovala a López v závere stratil, Francúz má k dispozícii päťnásť sekúnd na Domenica Pozzoviva s Miguelom Lópezom. Chris Froome stráca šestnásť sekúnd a potom už nasleduje väčšia diera, za ktorou nájdeme Fabia Arua, no už s mankom 50 sekúnd. Do druhej polovice Top 10 si pomohli viacerí dnešní protagonisti ako O'Connor, Bennett či Sánchez.
 
Dnešná etapa ukázala, že Sky nie je tím robotov a Pinotovi s Pozzovivom sa ich podarilo rozložiť ešte oveľa skôr ako Astanu. Svojim útokom sa postarali o dramatizáciu etapy. Froome sa ale nenechal zaskočiť, stúpanie zvládol dobre a zjazd ešte lepšie. Ten bol ale osudný pre talentovaného Sosu. Zajtra nás čaká zrejme niečo podobné. Pred cieľom je iba jeden kopec Bannberg (6,9 km; 6,7 %), ale určite sa pôjde rýchlo a z vrcholu bude nasledovať desaťkilometrový zjazd do cieľa.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Thibauta Pinota (líder pretekov)
"Pred rokom som prišiel o dres kvôli štyrom sekundám. Dnes som sa snažil získať ho znova a už ho nechcem pustiť. Náš atak nebol plánovaný dopredu. Videl som viacero dobrých jazdcov skúšať to, tak som šiel aj ja. Toto je môj štýl pretekania. Nevadí, že to úplne nevyšlo, hlavne že vedieme preteky. Myslím si, že takéto podujatia ako Tour of the Alps s krátkymi a ťažkými etapami sú najlepšie pre tú správnu cyklistickú show. Dnes sa to znova potvrdilo."
 
 
Výsledky
1. O'CONNOR Ben Dimension Data for Qhubeka link ikonka 3:30:05 20
2. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 00:05 10
3. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:05 5
4. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:05  
5. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 00:05  
6. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:05  
7. ARU Fabio link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:05  
8. SENNI Manuel Bardiani - CSF 00:05  
9. GENIEZ Alexandre Ag2r La Mondiale link ikonka 00:05  
10. SCHLEGEL Michal CCC Sprandi Polkowice 00:05  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 10:52:19 5
2. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:15  
3. LOPEZ Miguel Angel Astana Pro Team link ikonka 00:15  
4. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:16  
5. ARU Fabio link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:50  
6. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:21  
7. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 01:27  
8. O'CONNOR Ben Dimension Data for Qhubeka link ikonka 01:36  
9. CICCONE Giulio Bardiani - CSF 01:45  
10. HIRT Jan Astana Pro Team link ikonka 01:55  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo sumár etapy
 
 
Kopce na trase etapy:
1 20 48 km - Passo della Mendola: dĺžka 15,2 km; sklon 6,4 %
3 20 26 km - Passo Palade: dĺžka 12,9 km; sklon 4,0 %
 
 

Tour of the Alps 2018 - 4. etapa, štvrtok 19. apríla

4. 19.4. rovinata etapa ciel rovina Chiusa > Lienz 134 km LL Sánchez
 
etapa 1
profil etapy, 2407 nastúpaných metrov (© tourofthealps.eu)
 
 
Štvrtý deň pretekov Tour of the Alps bol vôbec najkrajtší. Na cyklistov čakalo len 134 kilometrov, no nastúpať museli až 2407 metrov. Deň im tak spríjemňovalo aspoň slnečné počasie, ktoré si mohli užívať hlavne jazdci v pelotóne. Tí odvážlivci, ktorí sa rozhodli dnešný deň stráviť v úniku, si toľko radosti neužili.
 
Cyklisti vyštartovali z mesta Klausen o jedenástej hodine. Dnešný profil etapy nahrával úniku, ale zmeny sa dali očakávať aj v celkovom poradí. Veď na trati štvrtej etapy sa nachádzali dve náročné stúpania druhej kategórie. Predovšetkým na kopci Bannberg sa čakala nejaká aktivita, keďže jeho vrchol sa nachádzal len desať kilometrov pred páskou.
 
Začiatok etapy prebiehal v pokojnom duchu. V úvodných kilometroch sme nesledovali žiadne nástupy a ani zvýšenú aktivitu v podaní niektorého z pretekárov. Prvé pokusy o únik prišli až na začiatku stúpania Terento, kedy sa pokúsila utrhnúť pätica cyklistov. Zámer sa im vydaril a asi v polovici kopca sa k ním pridali ďalší traja statoční muži. Vpredu sme tak sledovali osem jazdcov, menovite Huberta Duponta z AG2R, Bena Hermansa z Israel Academy, Mikela Bizkarru z tímu Euskadi - Murias, Davida De La Cruza zo Sky, Kristijana Durašeka z UAE, Marka Paduna z Bahrajn - Merida, Felixa Grosschartnera z Bory a Davida Villellu z Astany. Táto osmička si to rozdala aj o body do vrchárskej súťaže, z ktorých najväčšiu radosť mal Hermans.
 
Na vrchole stúpania Terento mala vedúca skupina náskok minúty a pol. To sa snažil využiť Louis Meintjes z Dimension Data, ktorý sa odpútal z hlavného balíka dva kilometre pred vrcholom stúpania a v zjazde sa dotiahol do čela. Silná deväťčlenná družina ideálne spolupracovala a postupne sa zväčšoval časový rozostup medzi nimi a pelotónom. V jeho čele sa nachádzali jazdci FDJ, ktorí dovolili úniku vybudovať si vyše dvojminútový náskok na méte 70 km pred cieľom. 
 
Potom francúzsky tím zapol na vyššie obrátky a odstup sa pomaly stenčoval. Jazdci vpredu však neprestávali ťahať za jeden koniec povrazu a aj preto stále dokázali odolávať veľkému tlaku. Situácia na trati sa výrazne nezmenila ani po šprintérskej prémii, ktorú vyhral Hermans z ICA. Ten mal dnes očividne dobré nohy. Ďalšie body si pripísali Grosschartner z Bory a Villella z Astany. 
 
 
alps 18 sceneria 4 alpsfpenta
Thibaut Pinot v pelotóne (© Tour of the Alps / Pentaphoto)
 
 
Presne o druhej hodine popoludní pelotón prekročil rakúsku hranicu a definitívne tak opustil Taliansko. Najväčšiu radosť z tejto skutočnosti určite mal Grosschartner, ktorý tak posledných 45 km dnešnej etapy absolvoval na domácej pôde. V pelotóne sa nič nezmenilo, tempo stále diktovali jazdci FDJ. Dobrou správou bolo, že Michael Kolář sa stále nachádzal v hlavnom balíku. 
 
Chlieb sa začal lámať na méte 30 km pred páskou. Deväťčlenný únik v nehodnotenom stúpaní totálne spomalil a keďže sa do čela pelotónu posadil tím Sky bolo len otázkou času, kedy deviati odvážlivci skončia v poli porazených. Ich náskok sa zmenšil na pol minúty. Túto situáciu sa snažili využiť niektorí jazdci z hlavného poľa, najaktívnejší boli George Bennett z LottoNL - Jumbo a Sebastián Henao zo Sky, ktorí sa dotiahli do čela. 
 
Novovzniknuté okolnosti prinútili Bizkarru z Euskadi - Murias a Villellu z Astany rozlúčiť sa so svojimi spolubojovníkmi, s ktorými dnes strávili celý deň v úniku a osamostatnili sa vpredu. Hlavný balík však bol veľmi blízko a hladní jazdci tímu UAE, ktorí dokonca odpárali pár cyklistov FDJ, vedúcemu duu nedopriali ani minimum času na oddych. Vo veľmi technickom zjazde, ktorý nasledoval, sme našťastie pád nevideli, síce Davide Villella nemal od toho ďaleko.
 
Celodenný únik bol definitívne zlikvidovaný ešte pred nájazdom na kopec Bannberg. Potom sa začalo pretekať, pár cyklistov sa pokúsilo odpútať z dosť okliešteného hlavného balíka, ale úspešný útok predviedol iba Nicola Conci z tímu Talianska. Lídrov jeho atak nezaujímal, čo chcel využiť Fabio Aru. Ten využil obetavosť svojich kolegov a skoro okamžite po začatí stúpania zvýšil frekvenciu pedálovania a 15 km pred cieľom sa dotiahol na vedúceho Conciho. Vpredu tak bola silná trojčlenná skupina, krok s Talianmi udržal aj Pello Bilbao z Astany. 
 
 
aru 18 alps atak uaefb
Fabio Aru pri svojom ataku (© Courtesy UAE Team Emirates / BettiniPhoto)
 
 
Presne v polovici stúpania Bannberg prišiel očakávaný útok Chrisa Frooma (Sky), na ktorý okamžite odpovedal nielen Pinot (FDJ), ale aj Domenico Pozzovivo (Bahrajin) a Miguel López (Astana). Najviac síl mal očividne Kolumbijčan v službách kazašského celku, ktorý niekoľkokrát skúšal nastúpiť, no jeho sokovia ho ďaleko nepustili. Svoje zbrane ukazoval aj Froome, ale vedúci Francúz sa nenechal nachytať na hruškách. Záverečný kopec tak veľkú zápletku nerozlúštil. Všetci najvážnejší adepti na celkové víťazstvo zostali pri sebe. 
 
O víťazovi štvrtej etapy tak mohol rozhodnúť zjazd. Pinot sa za posledné roky v tejto činnosti zlepšil, čo dlho dokazoval aj dnes. Najskôr sa mu snažil ujsť Froome, potom Luis León Sánchez z Astany a nakoniec aj Pozzovivo, ale priebežne vedúci muž dokázal zakaždým odpovedať. Všetko tak nasvedčovalo tomu, že dnes uvidíme šprint o triumf, no Astana tam mala popri osamotených súperoch stále neuveriteľných päť ľudí, a tak museli niečo vymyslieť. Tritisíc metrov pred páskou ukázal svoje veľké skúsenosti Sánchez. Ten najväčších favoritov nezaujímal a keďže nikto ďalší jeho nástup nezachytil, bolo rozhodnuté. Zo skupiny favoritov sa odpútal aj George Bennett (LottoNL), no nedocvakol si ho.
 
Luis León Sánchez opäť raz dokázal, že ešte s ním treba počítať. Skúseností má na rozdávanie a na Tour of the Alps si pribalil okrem tradičnej bojovnosti aj fantastickú formu. Po výborných výkonoch v prvých troch dejstvách sa konečne dočkal aj víťazstva. Pre 34-ročného Španiela v službách Astany bol dnešný triumf už 37. v jeho bohatej kariére a druhý v aktuálnej sezóne. Naposledy na debnu vyskočil 10. februára. Druhý dnes skončil George Bennett a tretí Koen Bouwman (tiež z LottoNL). Ten vyhral špurt skupiny asi pätnástich ľudí.
 
 
sanchez 18 alps triumf alpsfpenta
Triumf Luisa Leona Sancheza venovaný tam hore (© Tour of the Alps / Pentaphoto)
 
 
V celkovom poradí sa vôbec nič nezmenilo. Priebežné prvé miesto si udržal Thibault Pinot, ktorý nakoniec ustál všetky nebezpečné situácie a aj dva technické zjazdy. Náskok Francúza aj po dnešnom dni zostal nezmenený, na Domenica Pozzoviva a Miguel Ángel Lópeza má k dobru 15 sekúnd, na Chrisa Frooma 16. Celkovo z prvej desiatky dnes nikto nestratil, všetci prišli do cieľa v rovnakom čase. 
 
Dnešná etapa nám ukázala agresívnu taktiku v podaní prenasledovateľov. Sky aj UAE rozpútali v poslednom stúpaní doslova peklo a odhalili tak najväčšie slabiny tímu FDJ. Veď Pinot v záverečnom stúpaní už musel bojovať sám za seba a chytať si všetky nástupy. Veľmi potešujúcou správou pred zajtrajšou etapou, ktorá bude o dosť náročnejšia ako tá dnešná, je, že sme počas štvrtého dňa Tour of the Alps nesledovali žiadne veľké pády.    
 
 
Výsledky
1. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 3:19:59 20
2. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:06 10
3. BOUWMAN Koen Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:11 5
4. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 00:11  
5. ARU Fabio link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:11  
6. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:11  
7. CONCI Nicola Taliansko 00:11  
8. LOPEZ Miguel Angel Astana Pro Team link ikonka 00:11  
9. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 00:11  
10. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:11  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 14:12:29 5
2. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:15  
3. LOPEZ Miguel Angel Astana Pro Team link ikonka 00:15  
4. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:16  
5. ARU Fabio link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:50  
6. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 01:06  
7. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:10  
8. O'CONNOR Ben Dimension Data for Qhubeka link ikonka 01:36  
9. CICCONE Giulio Bardiani - CSF 01:45  
10. HIRT Jan Astana Pro Team link ikonka 01:55  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo sumár etapy
 
 
Kopce na trase etapy:
2 20 101 km - Terento: dĺžka 6,3 km; sklon 7,7 %
2 20 10 km - Bannberg: dĺžka 6,9 km; sklon 6,7 %
 
 

Tour of the Alps 2018 - 5. etapa, piatok 20. apríla

5. 20.4. rovinata etapa ciel rovina Rattenberg > Innsbruck 164 km Padun
 
etapa 1
profil etapy, 3045 nastúpaných metrov (© tourofthealps.eu)
 
 
Thibaut Pinot mal pred sebou poslednú obranársku etapu a mohol si byť istý, že na záverečnom okruhu jeho bezprostrední konkurenti v GC budú bojovať o líderskú pozíciu. Posledný deň bol zaujímavý aj z toho dôvodu, že vo finále sa prechádzalo cez kopec, ktorý bude súčasťou tohtoročných majstrovstiev sveta.
 
Do úniku sa vybralo deväť jazdcov a vypracovali si takmer 9-minútový náskok, žiadna iná skupina neodskočila pelotónu v aktuálnej edícii takto ďaleko. Bidard (Ag2r), Bagioli (Nippo-Vini Fantini), Rodriguez (Euskadi Murias), Anton (Dimension Data), Gavazzi (Androni), Andreetta (Bardiani), Senni (Bardiani), Niv (Israel Academy) a Mosca (Wilier Triestina) budovali svoj náskok najmä na jednoduchej časti trasy, ktorú osviežila len jedna horská prémia. Maximum bodov tu získal Oscar Rodriguez. Najznámejším mužom v brejku bol Igor Anton, výborný vrchár, ktorý vybojoval päť etáp na Grand Tour.
 
V balíku kontroloval situáciu Groupama - FDJ, ale francúzska zostava musela jazdiť obozretne, aby mal Pinot pri sebe čo najviac pomocníkov v kľúčovej časti. Pred príjazdom na záverečný okruh sa vytiahol na čelo balíka tím Sky a náskok utečencov klesol na tri minúty.
 
A britská zostava hneď pri prvom prechode cez kopec Olympia vyslala do útoku De la Cruza, ktorý sa dokázal do vedúcej skupiny, ale náskok brejku bol už minimálny. V nasledujúcom klesaní sa k nemu pridal aj Visconti, v okresanom balíku reagoval na túto situáciu Groupama - FDJ.
 
 
alps 18 sceneria 5 alpsfpenta
Ilustračný záber z dnešnej etapy (© Tour of the Alps / Pentaphoto)
 
 
Druhý prejazd cez záverečné stúpanie ovládli jazdci Astany, ktorí ešte viac okresali zloženie hlavnej skupiny a pred vrcholom chytili všetkých utečencov. V balíku zostalo okolo dvadsať jazdcov, Pinot si strážil svoju pozíciu, ale pred posledným kopcom mali jeho súperi početnú prevahu. Potom v zjazde opäť atakoval Visconti a tentoraz sa pridal k nemu tretí muž poradia López. Pinot musel nasadiť zvýšenú pozornosť, lebo kolumbijský jazdec strácal v poradí len pätnásť sekúnd. Na kopci Visconti neudržal Lópezovo tempo, pretekár tímu Astana mal všetko vo svojich rukách, ale pred sebou dlhé stúpanie.
 
Na toto nebezpečenstvo následne zareagoval samotný Pinot a jeho aktivita odštartovala súboj najlepších jazdcov. Líder pretekov a Pozzovivo dobehli Lópeza, naopak, toto stúpanie narobilo problémy Froomovi, ktorý vypadol z rytmu a súperi sa mu vzdialili. Vedúca trojica si postrážila tento výjazd a pred skupinou prenasledovateľov Ciccone, Bennett, Hirt, Elissonde, Froome, Padun a O'Connor si vybudovala náskok dvadsať sekúnd.
 
Záverečnú previerku zvládli najlepšie traja najsilnejší pretekári v poradí, ale pred cieľom sa nechali dobehnúť druhou skupinou. Nikto z nich nemal potrebnú motiváciu, aby to dotiahli až na pásku. V malej skupine tak využil šancu na etapový triumf Mark Padun, ktorý zaútočil a všetkých ostatných nechal za sebou. Druhé miesto získal George Bennett, tretí finišoval aj Jan Hirt. Favoriti preťali pásku vedľa seba, Thibaut Pinot sa stal celkovým víťazom pretekov.
 
Na konci pretekov sme znovu videli útočnú jazdu favoritov, ale tá sa skončila bez zmeny na vedúcich priečkach v poradí, i keď na poslednom kopci sa veľmi zapotil Chris Froome. Všetky pokusy zalepil Thibaut Pinot a po sebavedomom výkone mohol oslavovať celkový titul. Pre francúzskeho jazdca je to veľmi povzbudivý výsledok pred Girom.
 
 
alsp 18 konecne podium alpfspenta
Pozzovivo - Pinot - López (© Tour of the Alps / Pentaphoto)
 
 
Sympatický výkon predviedol vo finále Miguel López, ktorý sa snažil zabojovať o celkovú výhru, ale stúpanie Olympia mu šťastie neprinieslo. Ale miestom na stupňoch víťazov nadviazal na svoje výsledky z Ománu a Abu Zabí. Aktívnym spôsobom sa predviedli aj jazdci z Bahrajn - Merida. Domenico Pozzovivo ubránil pozíciu na pódiu a potvrdil, že na pretekoch patril k najsilnejším. Svoj potenciál ukázal Mark Padun, ktorý zvládal tieto náročné etapy a v tej poslednej z nich dokonca získal svoje prvé víťazstvo medzi profesionálmi, keď odvážne atakoval pred páskou.
 
Chris Froome obsadil štvrtú priečku, ale jeho predstavenie na poslednom stúpaní predviedlo, že ešte stále potrebuje doladiť formu pred prichádzajúcimi Grand Tour. Aj dnes mu na trati veľmi pomohol perfektne pripravený Kenny Elissonde. Dobré preteky má za sebou George Bennett, Fabio Aru sa stopercentne sústredí len na Giro, tento tvrdý súťažný blok určite zlepšil jeho výkonnosť. Silu Astany umocnili LL Sánchez a Jan Hirt, povzbudivé miesta medzi najlepšími udržali O'Connor a Ciccone.     
 
 
Výsledky
1. PADUN Mark Bahrain-Merida Pro Cycling 4:16:10 20
2. BENNETT George Team Lotto NL-Jumbo 00:05 10
3. HIRT Jan Astana Pro Team 00:06 5
4. CICCONE Giulio Bardiani-CSF 00:06  
5. O'CONNOR Ben Team Dimension Data 00:06  
6. PINOT Thibaut Groupama-FDJ 00:09  
7. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team 00:09  
8. FROOME Chris Team Sky 00:09  
9. POZZOVIVO Domenico Bahrain-Merida Pro Cycling 00:09  
10. ELISSONDE Kenny Team Sky 00:11  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
Konečné poradie pretekov
1. PINOT Thibaut Groupama-FDJ 18:28:48 200
2. POZZOVIVO Domenico Bahrain-Merida Pro Cycling 00:15 150
3. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team 00:15 125
4. FROOME Chris Team Sky 00:16 100
5. BENNETT George Team Lotto NL-Jumbo 01:00 85
6. ARU Fabio UAE Team Emirates 01:19 70
7. O'CONNOR Ben Team Dimension Data 01:33 60
8. SÁNCHEZ Luis León Astana Pro Team 01:35 50
9. CICCONE Giulio Bardiani-CSF 01:42 40
10. HIRT Jan Astana Pro Team 01:48 35
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Kopce na trase etapy:
1 20 100 km - Alpbach: dĺžka 7,4 km; sklon 7,1 %
40 km - Olympia Climb: dĺžka 7,8 km; sklon 5,5 %
2 20 26 km - Olympia Climb: dĺžka 7,8 km; sklon 5,5 %
12 km - Olympia Climb: dĺžka 7,8 km; sklon 5,5 %
 
 
 
fotogaleria ikonkaDoplňovaná fotogaléria z pretekov (© Tour of the Alps / Pentaphoto)
- z každej etapy postupne pridávame osem fotografií