ne 22.4. rovinata etapa ciel rovina Liége > Ans 258 km Jungels
 
liege bastogne liege 2018
profil pretekov, 4029 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Posledný monument jarnej časti mohol priniesť Alejandrovi Valverdemu piaty titul na tomto podujatí, čím by vyrovnal rekordný zápis Eddy Merckxa, ale viacerí favoriti boli odhodlaní, aby mu v tom zabránili. Preto sa dnešné podujatie vôbec nemuselo rozhodnúť až na samom konci na krátkom stúpaní v Ans.
 
Jazdilo sa v slnečnom počasí, teploty prekračovali dvadsať stupňov a mnohí zo zúčastnených upozorňovali na to, že takéto teplé počasie nebýva často na LBL, čo sa môže tiež podpísať pod záverečný rezultát. S vytvorením úniku neboli problémy, na čele pretekov sa objavili Florian Vachon (Fortuneo), Jérôme Baugnies (Wanty-Groupe), Loic Vliegen (BMC), Anthony Perez (Cofidis), Mark Christian, Casper Pedersen (obaja Aqua Blue Sport), Paul Ourselin (Direct Energie), Antoine Warnier (WB Aqua Protect) a Mathias Van Gompel (Sport Vlaanderen).
 
V brejku mali zastúpenie všetky pro-konti celky, ktoré dnešné podujatie využili dobrým spôsobom na propagáciu. Výnimku tvoril Loic Vliegen z BMC, americká zostava si chcela aj takýmto prejavom uctiť pamiatku svojho nedávno zosnulého majiteľa Andy Rihsa. Podobne ako na Valónskom šípe aj tentoraz sme mali vpredu jubilanta, Anthony Perez oslavoval 27 rokov.
 
V prvej časti pretekov odstúpil Alexis Vuillermoz (Ag2r) ako dôležitý pomocník pre Romaina Bardeta. Najskôr sledovali utečencov UAE Emirates, Daniel Martin bol mimoriadne motivovaný po smole na Valónskom šípe, a Quick-Step Floors, ktorý chcel čo najviac vyťažiť z vynikajúcej formy Juliana Alaphilippa. Pred prvými stúpaniami sa k nim pridal aj Movistar. Španielsky celok doplatil v stredajšej klasike na tvrdý priebeh, keď vo finále chýbali Valverdemu domestici, preto sa dnes poskladal na čele balíka o čosi neskôr. Pred príchodom na dôležitú kopcovitú časť začal tlačiť na pílu aj Lotto - Soudal, čo len potvrdilo, že na úspešný výsledok si trúfalo viacero tímov. Na vrchole tretieho kopca rozdiel medzi skupinami zľahka prekračoval štyri minúty.
 
Už sto kilometrov pred cieľom nasadili spomínané tímy svižné tempo v balíku, zdalo sa, že všetci si želali tvrdú edíciu, v ktorej sa presadia len tí najsilnejší. Movistar tu šikovne nechal pracovať konkurentov a šetril energiu na rozhodujúce kopce. Po nepríjemnom páde sa ocitol na zemi Alberto Bettiol (BMC), taliansky borec musel byť ošetrený tímovým lekárom. Na štvrtom kopci vypadli z vedúcej skupiny Warnier a Van Gompel.
 
Vo vedúcej skupine si vyskúšal na chvíľu sólový pokus Pedersen, ale na šiestom kopci ho zvyšnú utečenci dobehli, a potom s nimi stratil kontakt. Vpredu tak zostali už len Perez, Vliegen, Christian, Baugnies a Ourselin. V balíku hýril aktivitou UAE Emirates. Loic Vliegen opustil vedúcu skupinu na Col du Rosier, pelotón v tom momente strácal tri minúty. Stále sme videli osvedčený priebeh, všetci dôležití jazdci sa rozhodli čakať na záverečné stúpania.
 
 
liege 18 ilustrak efefv
Ilustračný záber z pretekov (© Slipstream Sports / Cor Vos)
 
 
Ani na Col du Maquisard sa neuskutočnila žiadna akcia, na nasledujúci kopec La Redoute mierila veľmi početná hlavná skupina. A keďže práve na tomto stúpaní sa mali rozbehnúť preteky, z veľkého pelotónu nebolo jednoduché odskočiť, čo nahrávalo tým cyklistom, ktorí chceli šprintovať v Ans. Jedinou zmenou bolo to, že tempo udával aj Movistar, španielska zostava sekundovala UAE Emirates. Na ôsmom kopci spadol a následne odstúpil Daniel Navarro (Cofidis).
 
Na La Redoute nasadil k sólovému útoku Jérôme Baugnies a chvíľu si mohol užívať jazdu na čele pretekov, ale balík sa už približoval. Cez tento kopec previedol favoritov Quick-Step Floors, nevideli sme žiadny atak a v hlavnej skupine sa stále pohybovalo množstvo jazdcov. Belgická zostava jazdila sebavedome pre Alaphilippa, pred Côte de La Roche-Aux-Facons sa však natlačili dopredu viaceré celky ako Bahrajn - Merida, ktoré už nemali veľa času, aby zabránili záverečnému šprintu. Posledný muž z úniku Jérôme Baugnies bol chytený dvadsaťdva kilometrov pred cieľom.
 
Predposledné stúpanie napokon rozbilo pelotón, po atakoch sa vytvorila v popredí približne 20-členná skupina hlavných favoritov, kde nechýbali Valverde, Alaphilippe alebo Martin. V druhej partii sa pohybovali Matthews, Nibali či Mollema. Na individuálny pokus následne vsadil Bob Jungels, potom predviedol svoj atak Wellens, na ktorý už museli reagovať Alaphilippe s Valverdem. Pokus belgického cyklistu však nič nevyriešil, Jungels udržal menší náskok.
 
Pred záverečným kopcom bol Jungels veľkou výhodou pre Alaphilippa, ten mohol len sledovať pokus svojich súperov, ktorí sa pokúšali dostať k jeho tímovému kolegovi. Atakovali Martin, Wellens, Valverde, ale neúspešne, a Bob Jungels získal k dobru až 35 sekúnd. Za ním sa pohybovali Valverde, Martin, Henao, Kwiatkowski, Dumoulin, Oomen, Gasparotto, Pozzovivo, Alaphilippe, Bardet, Kreuziger, Haig, Woods, Formolo, Teuns, Fuglsang, Vilella, Molard, Wellens a Vanendert. Osem kilometrov pred páskou prežil obrovskú smolu Daniel Martin, írskeho cyklistu vyhodil z hlavnej skupiny defekt a šanca na titul sa rozplynula.
 
Bob Jungels dorazil na Côte de Saint-Nicholas s náskokom päťdesiatich sekúnd a po vynikajúcom výkone sa razom dostával do veľmi sľubnej pozície. Luxemburský pretekár tu však prišiel o polovicu náskoku, v skupine prenasledovateľov sa podaril úspešný atak Vanendertovi. Ten sa k nemu priblížil na dvadsať sekúnd a dva kilometre pred páskou vyrazili dopredu aj Bardet s Woodsom.
 
Bob Jungels mal ale ušetrený dostatok energie aj na finálne momenty a svoju parádnu sólovú jazdu dotiahol do úspešného konca, nohy mu nezlomilo ani krátke cieľové stúpanie. Na druhom mieste prišiel do cieľa Michael Woods, ktorý pokoril Romaina Bardeta, Vanendert stratil sily v tomto dojazde. A v skupine favoritov ukázal najlepší finiš Julian Alaphilippe.
 
 
liege 18 podium efefv
Pódium pretekov (© Slipstream Sports / Cor Vos)
 
 
Tohtoročná edícia sa vyvíjala až príliš monotónnym spôsobom, ale všetko sa zmenilo na záverečných dvadsiatich kilometroch. Tím Quick-Step Floors použil rozumnú taktiku a na Côte de La Roche-Aux-Facons vyslal do útoku Boba Jungelsa, aby prinútil ostatných pracovať na jeho chytení, čo bola výhoda pre Juliana Alaphilippa a jeho skvelý špurt do kopca.
 
Luxemburský cyklista bol však nesmierne silný, skupina prenasledovateľov ho nedobehla ani na poslednom kopci či cieľovom stúpaní a vybojoval svoj najväčší úspech v kariére. Ako vynikajúci tempár nemal problém pobudnúť sám na čele pretekov, a keďže v poslednom čase sa veľmi zlepšil aj v kopcoch, ostatní favoriti urobili chybu, že ho pustili dopredu. Veľkú radosť z jeho úspechu mal aj Julian Alaphilippe, ktorý po jeho útoku urobil presne to, čo mal. Chytal pohyby súperov, zabraňoval im dostať sa k Jungelsovi, a potom na páske ešte ukázal svoj šprint. Tím Quick-Step Floors predviedol rovnakú stratégiu ako na kockových klasikách, zaútočil s jedným lídrom a toho druhého si nechal pripraveného v skupine favoritov.
 
Záverečných dvadsať kilometrov tak videlo útočnú jazdu zo strany hlavných kandidátov na titul, pred cieľom museli atakovať aj Valverde, Wellens alebo Daniel Martin. Bolo prekvapujúce, že po predposlednom kopci nezostal pri Valverdem ani jeden kolega, čo by mu uľahčilo pozíciu. Tim Wellens sa pokúšal predviesť razantný nástup, ale nachádzali sa pri ňom rovnako silní konkurenti, takže sa mu nepodarilo vystreliť dopredu. Naopak, v tíme Lotto - Soudal sa dostal do skvelej formy Jelle Vanendert, ktorý na poslednom kopci aj zaútočil a mieril na stupne víťazov, no nepríjemný cieľové stúpanie ho obralo o Top 10. A Daniel Martin si vybral tradičnú dávku smoly. 
 
Na stupne víťazov sa dostali Michael Woods a Romain Bardet, obidvom sa podarilo zaútočiť tesne pred páskou, a to bol rozhodujúci moment ich úspechu. Dobrú formu z ostatných dní potvrdili Domenico Pozzovivo a Enrico Gasparotto, na čele pretekov nechýbali ani Roman Kreuziger, v tíme Sky mal najlepšie nohy Sergio Henao. Svojho zástupcu do najlepšej desiatky dostala aj Astana, Jakob Fuglsang nemohol chýbať na čele pretekov. A vo veľmi dobrej kondícii sa ukázal Davide Formolo. Vo finále sa snažil jazdiť aktívne a predviedol jeden z najlepších výkonov v ročníku.
 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Boba Jungelsa (víťaz)
"Neveril som, že vyhrám, až kým som sa nedostal na cieľovú čiaru. Cítil som sa veľmi silný. Po Valónskom šípe bol naším jasným kapitánom Julian. Snažil som sa zaútočiť na Roche-aux-Faucons, aby som ho dostal do výbornej pozície, ale nikto ma už nedokázal dobehnúť. Je to fantastický pocit, dlho som čakal na takýto veľký titul. Včera sme si pozreli s Julianom preteky, kedy Philippe Gilbert atakoval na Roche-aux-Faucons."
 
 
Výsledky
1. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 6:24:44 500
2. WOODS Michael EF Education First - Drapac link ikonka 00:37 400
3. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:37 325
4. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:39 275
5. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:39 225
6. GASPAROTTO Enrico Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:39 175
7. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 00:39 150
8. KREUZIGER Roman link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:39 125
9. HENAO Sergio Team Sky link ikonka 00:39 100
10. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:39 85
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer pretekov
 
 
video v clanku ikonka ciernaKrátky zostrih podujatia
 
 
Kopce na trase pretekov:
186 km - Côte de Bonnerue: dĺžka 2,4 km; sklon 5,8 %
159 km - Côte de Saint-Roch: dĺžka 1 km; sklon 11,2 %
106 km - Côte de Mont-Le-Soie: dĺžka 4 km; sklon 6,1 %
90 km - Côte de Pont: dĺžka 1 km; sklon 10,5 %
86 km - Côte de Bellevaux: dĺžka 6,8 km; sklon 1,1 %
78 km - Côte de La Ferme-Libert: dĺžka 1,2 km; sklon 12,1 %
60 km - Col du Rosier: dĺžka 4,4 km; sklon 5,9 %
47 km - Col du Maquisard: dĺžka 2,5 km; sklon 5 %
35,5 km - Côte de La Redoute: dĺžka 2 km; sklon 8,9 %
19 km - Côte de La Roche-Aux-Facons: dĺžka 1,3 km; sklon 11 %
4,5 km - Côte de Saint-Nicholas: dĺžka 1,2 km; sklon 8,6 %