Čanecký je tretí raz národným šampiónom v časovke, Štoček vyhral kategóriu U23

21.6.2018, 14:30 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
mcr sr 2018 banner

št 21.6. rovinata etapa 14:00   Karlove Vary > Karlove Vary 40 km Čanecký

Na základe rozhodutia cestnej komisie SZC je časovka mužov Elite aj U23 spojená, aby mohlo získať UCI body desať najlepších pretekárov (u Čechov berú iba Eliťáci), teda U23 dresy pre majstrov SR v časovke ani pretekoch neexistujú. Trom najlepším dvadsaťtrojkárom ale neoficiálne medaily rozdávajú. Nechcú ich len ukrátiť o to čo im patrí a dresy takmer ani nemôžu použiť, pretože Nations Cupov jazdia málo a inak už nastupujú iba na Kuriéroch.

Pred mužskou časovkou začalo silnejšie fúkať, vietor sa oproti dopoludniu otočil a o to to mali pretekári náročnejšie. Prvé kolo otvorilo súboj o majstrovský titul veľmi zaujímavo. Podľa očakávania po prvých dvadsiatich kilometroch viedol časom 31:34 Patrik Tybor. Napriek slabšej forme však bol dnes veľmi motivovaný obhajca prvenstva Marek Čanecký a stratil iba päť sekúnd. Ťažký úvodný kopec veľmi prospel Martinovi Haringovi, ktorý bol tretí najrýchlejší s mankom dvadsiatich sekúnd. Bolo to teda iba medzi Duklákmi. Medzi dvadsaťtrojkármi obhajoval prvenstvo Adrián Babič (Firefly) a jeho čas 32:23 bol najrýchlejší. Dvanásť sekúnd strácal Juraj Bellan (Dukla) a sedemnásť Matúš Štoček (Petroli Firenze).

V záverečnom kole Marek Čanecký vystupňoval svoje tempo a tretí raz po sebe sa stal národným šampiónom v boji s chronometrom. Náročných 40 kilometrov so 640 nastúpanými metrami zvládol za hodinu, tri minúty a osemnásť sekúnd. O dvanásť sekúnd zdolal kolegu z Dukly Banská Bystrica Patrika Tybora. Táto dvojica si teda zopakovala vlaňajší výsledok. Bronzovú medailu získal Martin Haring, ktorý ani dnes nešiel na časovkárskom špeciáli, ale zúžitkoval kopec na trase a potvrdil, že by mal byť čiernym koňom časovky. Na Čaneckého stratil 43 sekúnd.

canecky 18 itt vary
Marek Čanecký (© Ján Melicher, jmphoto / SZC / Cycling-Info.sk)

Pod pódiom klasifikovali štvrtého Dukláka Jána Adnreja Cullyho a za ním to bol veľký súboj U23 medzi Matúšom Štočkom, Jurajom Bellanom a Adriánom Babičom. Napokon bol najrýchlejší najmladší Štoček, ktorý v druhej polovici letel a hoci strácal na Babiča 17 sekúnd, v konečnom súčte ho o jedenásť porazil. Po juniorskom titule z časovky tak hneď získal dvadsaťtrojkársky. Druhého Babiča od tretieho Bellana delilo iba 63 stotín sekundy.

Medzi Čechmi si po premiérový titul prišiel Josef Černý, ktorý o 38 sekúnd porazil kolegu z Elkovu - Author Jana Bártu. Obaja sa ako jediní dostali pod hodinu času s výkonmi 58:32, resp. 59:10. Čanecký by v českej konkurencii skončil ôsmy tesne za Štybarom.

Marek sa teda dostal k titulu aj v období, keď je ďaleko od ideálnej formy, čo len svedčí o časovkárskych schopnostiach našich cyklistov. Patrik štartoval po zranení a Martin ani nemal špeciál. To mu určite pomohlo v kopcoch a technických zjazdoch, no výrazne strácal na rovine a ľahších zjazdoch. Ostatní už nakúpili väčšie straty. Dukla obsadila až sedem miest v Top 10 a získala 95 UCI bodov. Štoček svojich prvých desať v živote. Prekvapením je ôsma pozícia Štefana Nôtu z Rimavskej Soboty, ktorý sa zjavne na tento deň dlho svedomito pripravoval a určite mal trať pozorne naštudovanú.

15
Pódium časovky mužov Elite (© Ján Melicher, jmphoto / SZC / Cycling-Info.sk)

vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mareka Čaneckého (majster SR)
"Pomohlo mi, že som si po Slovinsku dal oddych. V pondelok som sa bol iba trochu previesť po námestí, v utorok sme cestovali, včera iba dve hodinky. Takže telo si oddýchlo a po kvalitných pretekoch podalo dobrý výkon. Hore kopcom sa mi šlo dobre, tam som vedel, že musím zabrať a dať tam všetko, lebo môžem získať na súperov. Na rovinách a v zjazde som ale nemal taký výkon ako v minulosti. Nevedel som to roztočiť. Tam som oproti špecialistom strácal strašne veľa. Cítil som, že tá forma ozaj nemá dostatočné parametre.
V súboji s Patrikom mi pomohlo, že som šiel po ňom a Martin Fraňo mi z  mechaničáku cez vysielačku hlásil medzičasy. Snažil som sa ešte v prvom kole trošku šetriť a pár sekúnd som aj strácal, ale rozbalil som to naplno v tom druhom kole.
Myslím si teda, že to bol z mojej strany slabší výkon ako vlani a predvlani, ale to je len taká zbytočná teória. Dosť tu fúkalo, trať bola najťažšia, kopce ozaj hrali rolu. Tiež tam bol jeden zjazd v lese, vždy je to iné.
Uvidíme v nedeľu, či sa tá forma trochu zlepšila alebo nie. Chcem si po návrate domov dať urobiť nejaké lekárske testy, či nemám v tele nejakého bacila alebo niečo, čo ma brzdí. Potom uvidíme, či pôjdem Sibiu Tour, alebo budem potrebovať pauzu pred veľmi dôležitou druhou časťou sezóny, kde sú viaceré vrcholy a dúfam, že sa chalanom z tímu začne konečne dariť."

10. TARAGEL Filip Dukla Banská Bystrica 03:48 1

fotogaleria ikonkaFotogaléria z časovky (© Ján Melicher, jmphoto / SZC / Cycling-Info.sk)
Fotografia 1 z 136

mapa vary
mapa trate časovky (© silnice2018.cz)

profil vary
profil okruhu - spolu 640 nastúp. metrov, prvý kopec má 3,5 km; 6 % (© silnice2018.cz)