mcr sr 2018 banner
 
so 23.6. rovinata etapa 09:30   Plzeň > Plzeň (5 okruhov) 80 km Medveďová
 
 
Ako prvé bojovali o titul ženy a juniorky, na ktoré čakalo náročných päť okruhov v okolí mesta Plzeň. Dôležitou správou dňa bolo, že sa na štart nepostavila hlavná favoritka a niekoľkonásobná majsterka Slovenska Janka Keseg Števková. Nebola ale jedinou. V tomto roku totiž poklesol počet štartujúcich dievčat až o osem pretekárok. Minulý rok sa v Žiari nad Hronom predstavilo 22 cyklistiek, ktoré bojovali o honor najlepšej Slovenky, dnes súťažilo len 14 dievčat.
 
 
F04 3218
Štart pretekov žien a junioriek (© Ján Melicher)
 
 
V Plzni a jej okolí panovali úplne iné podmienky ako pred dvomi dňami v Karlových Varoch. Štvrtok bol jedným z najhorúcejších dní v roku, čo sa o sobote nedalo povedať. Síce aj dnes sa pretekárky mohli tešiť zo slnečných lúčov, no teplota vzduchu bola len okolo dvanásť stupňov. Podľa predpovedí malo v sobotu v Plzni aj spŕchnuť, ale dážď sa v dopoludňajších hodinách neočakával, čo muselo potešiť všetky dievčatá v pelotóne. 
 
 
F04 3226
Pokojný pelotón na začiatku pretekov (© Ján Melicher)
 
 
Veľmi zle začali preteky pre našu juniorku Dominiku Turócziovú z tímu CYKLO SPIŠ, ktorá už na treťom kilometri v stúpaní stratila kontakt s hlavným balíkom. Nebola však jediná. Odpadli aj dve české cyklistky. Ostatné Slovenky prvý kopec prežili. Čo sa týka pretekov, v úvode sme sledovali pokojný priebeh. Ani jedna z 51 žien, ktoré ešte boli súčasťou pelotónu, sa nesnažila útočiť.  
 
 
F04 3251
Prvé ataky boli neúspešné (© Ján Melicher)
 
 
Prvé pokusy o únik prišli až v druhej polovici prvého kola. Ako prvá to skúšala Tereza Neumanová z Team Dukla Praha. Jej pokus však nebol úspešný. Slovenské ženy stále zostávali v pokoji. Teda až na Moniku Kadlecovú z tímu CK Epic Dohňany, ktorá prekvapivo stratila kontakt v najprudšej pasáži v dedine Božkov. Okrem nej sa z našich z pelotónu porúčali ďalšie dve juniorky, konkrétne Hana Horváthová z PROefekt team a Laura Debnárová z CyS - Akadémia Petra Sagana. V boji o titul tak zostali už len tri naše juniorky.   
 
F04 3399
Monika Kadlecová stratila kontakt s pelotónom (© Ján Melicher)
 
 
V úvodnom kole sa o únik veľa dievčat nepokúšalo. Určite sa pod to podpísalo rýchle tempo, veď úvodných dvadsať kilometrov pretekárky preleteli za ani nie polhodinu. Priemerná rýchlosť pelotónu v prvom kole bola 34 km/h. Najväčšie favoritky na slovenskej strane zatiaľ žiadne problémy nehlásili. Tereza Medveďová z BePink, Alžbeta Bačíková z CK Dukla Bratislava a Lívia Hanesová z CK Banská Bystrica si kontrolovali svoje pozície v hlavnom balíku. 
 
Ďalšie ataky prišli v druhom kole a opäť to bola česká cyklistka, ktorá sa snažila ujsť. Bola ňou Nikola Bajgerová z Team Dukla Praha. Tá vpredu bojovala dlhšie než jej tímová kolegyňa, ale ani ona si nedokázala vytvoriť väčší náskok a nakoniec svoj boj s veternými mlynmi vzdala v stúpaní Kyšice. Hneď po nej to skúšala Božena Kučerová z celku kola-bbm.cz. Slovenky český súboj nezaujímal.
 
 
F04 3486
Skúšali to aj ďalšie dievčatá vrátane Nikoly Noskovej (© Ján Melicher)
 
 
Potom sa však začali diať veľké veci. V závere druhého kola opäť zaúradoval krátky, ale prudký kopec v dedine Božkov, ktorý oddelil zrno od pliev. Vytvorilo sa totiž niekoľko skupín. V tej čelnej bolo 14 dievčat, ale len dve Slovenky. Boli nimi obe favoritky Medveďová (BePink) a Bačíková (CK Dukla Bratislava). Ďalšia adeptka na medailovú pozíciu Hanesová (CK Banská Bystrica) v tomto okamihu strácala viac ako tridsať sekúnd a nachádzala sa až v tretej skupine. Dobre si viedli naše tri zostávajúce juniorky. Tie sa dokázali udržať v druhej skupine.  
 
Na začiatku tretieho kola sa do boja o bronz zaradili Mariana Findrová z CK Dukla Bratislava a Barbora Svrčková z tímu BRS TECHNOLOGY - KAKTUS BIKE RACING TEAM. Obom našim dievčatám sa podarilo vrátiť do druhej skupiny, kde okrem nich a troch junioriek boli ešte Andrea Juhásová z Bike Team Juhasky a Tatiana Jaseková z BIKEPRO SPORT cyklistický tím. Lívia Hanesová sa snažila, čo jej sily stačili, ale v tomto okamihu stále bojovala v kolóne. Krízu mala aj Alžbeta Bačíková, ktorá si vystúpila z čelnej skupiny.  
 
 
F04 3490
V druhej polovici dňa zostali vpredu len tie najlepšie (© Ján Melicher)
 
  
V priebehu ďalších kilometrov sa Bačíková (CK Dukla Bratislava) zaradila do druhej skupiny. Otvoril sa tak súboj o striebro na slovenskej strane, pretože vpredu zostala už len Medveďová (Be Pink). Tá si svoju pozíciu pevne kontrolovala. Práve o druhý najcennejší kov mala záujem Machálková (CyS - Akadémia Petra Sagana). Petra cítila, že má dobré nohy, a svojim ostatným súperkám ušla v závere tretieho kola. Získala k dobru desať sekúnd. Z hry o medaile totálne vypadla Hanesová (CK Banská Bystrica), ktorej strata na čelo bola už trojminútová.   
 
 
F04 3532
Tereza Medveďová sa stala novou majsterkou Slovenska (© Ján Melicher)
 
 
Najlepšími pretekárkami dnes boli Jarmila Macháčová z Team Dukla Praha a Nikola Nosková z BePink. Prvá menovaná sa z prednej skupiny utrhla ako prvá, druhá menovaná ju neskôr dobehla. Vpredu sa tak vytvoril silný tandem, ktorý mal pred prenasledovateľkami k dobru 25 sekúnd. Z pohľadu slovenského fanúšika sa stále diali zaujímavé veci. Medveďová (BePink) bola na najlepšej ceste získať titul na slovenskej strane. Zaujímavá bitka sa však črtala o striebro a tiež o titul juniorskej šampoiónky.
 
Zlato medzi ženami bolo už od polovice pretekov jasnou záležitosťou Terezy Medveďovej z BePink. Tá potvrdila rolu favoritky a komfortne si prišla po titul majsterky Slovenska. Veľké boje však prebiehali až za ňou. Alžbeta Bačíková z v poslednom kopci ukázala najväčší hlad po striebre a nastúpila. Jej útok ale včas zachytila Tatiana Jaseková z BIKEPRO SPORT cyklistický tím. Obe ženy si v závere nič nedarovali, no viac síl mala v koncovke Jaseková. Bačíkovú môže tešiť aspoň bronz.  
 
 
33
V cieli šťastná Medveďová (© Ján Melicher pre Cycling-Info.sk)
 
 
Nič si nedarovali ani juniorky. Síce v boji o titul zostali len tri, no všetky tri mali víťazné ambície. V stúpaní Kyšice sa Radka Paulechová (CyS - Akadémia Petra Sagana) a Júlia Hrtánková (Finančné centrum Team) rozhodli zobrať všetko do vlastných rúk a odpútali sa od obhajkyne titulu Petry Machálkovej (CyS - Akadémia Petra Sagana). Dve naše najlepšie juniorky bojovali o titul až do posledných metrov. V nich získala menšiu výhodu Paulechová, ktorá Hrtánkovú porazila len o šesť sekúnd. Petra skončila tretia.  
 
 
34
Dojazd Radky Paulechovej (© Ján Melicher pre Cycling-Info.sk)
 
 
Pekný a napínavý súboj sledovali fanúšikovia aj na českej strane. Až v šprinte sa rozhodlo o tom, ktorá česká žena ponesie titul českej šampiónky. Nakoniec si víťazstvo doslova ukradla Jarmila Machačová z Team Dukla Praha, ktorá v poslednom okruhu svojej kolegyni vôbec nestriedala. Aj kvôli tomu mala v špurte viac síl ako druhá Nikola Nosková z BePink. Juniorkou majsterkou Česka sa stala Petra Ševčíková z Dukly Praha.
 
 
44
ženské pódium (© Ján Melicher pre Cycling-Info.sk)
 
 
41
juniorské pódium (© Ján Melicher pre Cycling-Info.sk)
 
 
audio ikonkaAudio vyjadrenie Terezy Medveďovej (ženská majsterka SR)
zdroj: Cycling-Info.sk
 
 
audio ikonkaAudio vyjadrenie Radky Paulechovej (juniorská majsterka SR)
zdroj: Cycling-Info.sk
 
 
audio ikonkaAudio vyjadrenie Tatiany Jasekovej (zlato časovka, striebro preteky)
zdroj: Cycling-Info.sk
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo reportáž z pretekov
 
 
Výsledky (klasifikované pretekárky v cieli)
1. MEDVEĎOVÁ Tereza BePink 2:26:32
1. PAULECHOVÁ Radka (U23) CyS - Akadémia Petra Sagana 04:23
2. JASEKOVÁ Tatiana BIKEPRO Sport 04:29
3. BAČÍKOVÁ Alžbeta CK DUKLA Bratislava 04:36
2. HRTÁNKOVÁ Júlia (U23) Finančné centrum Team 04:37
4. JUHÁSOVÁ Andrea Bike Team Juhasky 04:39
5. FINDROVÁ Mariana CK DUKLA Bratislava 04:54
6. ŠVRČKOVÁ Barbora KAKTUS BIKE Racing Team 05:11
3. MACHÁLKOVÁ Petra (U23) CyS - Akadémia Petra Sagana 05:35
7. HANESOVÁ Lívia CK Banská Bystrica 11:16
 
 
 

 
 
Slovenky na štarte:
Elite:
FINDROVÁ Mariana (CK Dukla Bratislava) 
BAČÍKOVÁ Alžběta (CK Dukla Bratislava)
MEDVEĎOVÁ Tereza (Be Pink)
JUHÁSOVÁ Andrea (Bike Team Juhasky)
JASEKOVÁ Tatiana (BIKEPRO SPORT cyklistický tím)
ŠVRČKOVÁ Barbora (BRS TECHNOLOGY - KAKTUS BIKE RACING TEAM)
HANESOVÁ Lívia (CK Banská Bystrica)
KADLECOVÁ Monika (CK EPIC Dohňany)
 
Juniorky:
TURÓCZIOVÁ Dominika (CYKLO SPIŠ)
DEBNÁROVÁ Laura (CyS - Akadémia Petra Sagana)
MACHÁLKOVÁ Petra (CyS - Akadémia Petra Sagana)
PAULECHOVÁ Radka (CyS - Akadémia Petra Sagana)
HRTÁNKOVÁ Júlia (Finančné centrum Team)
HORVÁTHOVÁ Hana (PROefekt team)

 

 
 
mapa plzen
mapa trate pretekov (© silnice2018.cz)
 
 
profil plzen
profil okruhu - spolu 5 okruhov a 1300 nastúpaných metrov (© silnice2018.cz)