mcr sr 2018 banner
 
ne 24.6. rovinata etapa 10:30   Plzeň > Plzeň (12 okruhov) 192 km P. Sagan
 
 
Najdôležitejšie preteky spoločných majstrovstiev ponúkali súboj najlepších slovenských a českých cyklistov. Na nenápadnom, ale vyzývavom okruhu si to mali proti sebe rozdať hviezdy World Tour obidvoch krajín.
 
 
42077438425 bfb6c72839 z
 Štart pretekov (© Igor Stančík)
 
 
Na slovenskej strane nemajú v tomto smere konkurenciu súrodenci Saganovci. Peter s Jurajom boli pripravení manažovať aj dnešné podujatie, no medailu chceli veľmi získať zástupcovia našich kontinentálnych celkov. Malo sa jazdiť pod zamračenou oblohou, miestami mohlo spŕchnuť a teploty sa mali pohybovať v okolí dvadsiatich stupňov.
 
 
42978970171 6d29a02a04 z
Peter Sagan na štarte (© Igor Stančík)
 
 
Ihneď po štarte sme videli niekoľko pokusov o vytvorenie úniku, najmä borci z menších tímov sa chceli usadiť na čele pretekov, kde je vyššia šanca na dobrý výsledok. Ale o zložení a vytvorení vedúcej skupiny rozhodovali jazdci z WT. Na začiatku mali pád Kukrle (Elkov) a Martin Haring z Dukly BB. Slovenský jazdec stratil dve minúty kvôli riešeniu problémov s bicyklom, balík mu ušiel. To bola veľká smola pre Duklu, lebo mal byť jedným z jej najlepších jazdcov na takomto okruhu.
 
 
F04 4291
 Ataky na začiatku podujatia (© Ján Melicher)
 
 
Nástupy pokračovali a v jednom z nich sa objavil aj Peter Sagan. Ten si otestoval konkurenciu, spolu s ním vyrazil dopredu aj Michael Kolář, a tento pohyb zachytil aj Martin Mahďar. Ale ani tento pokus nevytvoril brejk. Svetový šampión pokračoval v aktivite, zdalo sa, že po vzore z minulej edície chcel otvoriť preteky takto skoro. V druhom pokuse sa pridal k nemu Juraj Bellan.
 
 
F04 4329
Podpora Petra Sagana na trati (© Ján Melicher)
 
 
Po tejto intenzívnej jazde vypadlo z pelotónu už v prvom kole približne štvrtina štartového poľa. Martin Haring sa vrátil späť, ale vyčerpal sa. Peter Sagan sa naďalej pohyboval pred hlavnou skupinou. Osamote. Jeho rozhodnutie určite prekvapilo všetkých cyklistov v balíku, v druhom okruhu mal k dobru takmer dve minúty. Za ním sa vydal Matej Zahálka (Elkov) a dopredu sa tlačil s ním aj Juraj Bellan. Na Sagana strácali tridsať sekúnd, balík išiel veľmi pomaly a jeho manko sa vyšplhalo až na tri minúty.
 
 
42930242752 9ff1c968cd z
 Atak Petra Sagana (© Igor Stančík)
 
 
Svetový šampión pohodlne čakal, ako sa vyvinie situácia za ním. Vedel, že skôr, či neskôr sa rozbehnú aj českí borci. A bol to práve Roman Kreuziger, ktorý razantne zvýšil tempo  v balíku a menej odolní cyklisti sa dostali do veľkých problémov. Hlavná skupina prišla o ďalších členov a znížila stratu na dve minúty. Bolo zaujímavé, že v tejto partii sa udržali z našich zástupcov iba Juraj Sagan, Michael Kolář, Patrik Tybor a Matúš Štoček
 
 
42930242552 c358614ee0 z
 Juraj Bellan v úniku (© Igor Stančík)
 
 
Na konci tretieho okruhu sa približovali Bellan so Zahálkom k Saganovi, obaja mladí pretekári išli veľmi dobre na začiatku pretekov, a najmä Juraj Bellan urobil týmto pohybom dôležitý krok k úspešnému výsledku. Aj hlavná skupina pokračovala v zmenšovaní straty na svetového šampióna, tesne za ňou sa pohyboval Adrián Babič.
 
 
42930242362 8831d95c2c z
 Scenéria pelotónu na miestnej trati (© Igor Stančík)
 
 
Peter Sagan si počkal na dvojicu prenasledovateľov a po dvoch okruhoch strávených osamote sa pridali k nemu Bellan so Zahálkom. Netrvalo dlho a aj skupina favoritov chytila vedúcu trojicu, takže vo štvrtom kole jazdilo o medaily 34 jazdcov, vrátane tých najväčších mien. Do tejto partie sa dostal aj Adrián Babič. Ostatní slovenskí pretekári sa pohybovali v druhej skupine, ktorá mala stratu vyše troch minút. 
 
 
F04 4459
 Pohľad na okresaný balík, ešte s Duklou BB (© Ján Melicher)
 
 
Vo vedúcej skupine sa udržalo len sedem našich zástupcov. Okrem trojice z Bora - hansgrohe zostávali konkurencieschopní aj Tybor, ktorý bol odhodlaný ukradnúť im miesto na stupňoch víťazov, a o titul v kategórii do 23 rokov sa mali pobiť Bellan, Štoček a Babič. Dukla Banská Bystrica mala v druhej skupine niekoľko jazdcov, preto sa ešte snažila urobiť niečo s pretekmi, ale už bolo neskoro. Veľmi to mrzelo najmä Martina Haringa, ktorý kvôli kolízii v prvom kole nedostal šancu sledovať tých najlepších. Ale stále bojovali a podarilo sa im znížiť manko na 2:30.
 
 
F04 4561
 Aktívne jazdil aj Michael Kolář (© Ján Melicher)
 
 
V sprievodnom vozidle Bora - hansgrohe jazdil spolu s Jánom Valachom aj hlavný predstaviteľ nemeckého celku Ralph Denk a aj on videl na vlastné oči zaujímavý sólový pohyb Petra Sagana. Svetový šampión sa vďaka tomu vyhol hektickým momentom, ktoré sú súčasťou úvodných kôl spoločných majstrovstiev, a na čele pretekov si počkal na ostatných favoritov bez ujmy.
 
 
F04 4552
 Svetový šampión v jednom z klesaní (© Ján Melicher)
 
 
Piate kolo sa stalo osudným pre Andreja Babiča, ktorý dlhú dobu bojoval v hlavnej skupine, ale nevydržal. Takže v kategórii do 23 rokov zostala jedna medaila ešte otvorená. A z čela pretekov vypadol aj Bellan, ten musel zaplatiť na svoju predchádzajúcu snahu v úniku.
 
 
F04 4453
 Bora strážila vedúce pozície (© Ján Melicher)
 
 
Obidvom mladým cyklistom nepomohlo ani to, že českí cyklisti jazdili veľmi tvrdo v balíku, a najmä Kreuziger so Štybarom skúšali deliť skupinu, kde sa len dalo. Aktívna jazda skutočne rozdelila balík, v jednom momente zostalo vpredu len sedem ľudí aj s Jurajom Saganom. Nástupy oslabili aj Tybora, takže vo vedúcej skupine sa pohybovali už len Saganovci, Kolář a Štoček. Do cieľa zostávalo ešte sto kilometrov.
 
 
29108914318 a5b5408c8f z
 Sagan opäť atakuje (© Igor Stančík)
 
 
Podobné ataky opäť rozohnili Petra Sagana, ktorý sa znovu vydal na sólovú jazdu. Jeho pokus českí pretekári nemuseli riešiť a zo slovenských jazdcov ho tiež nemal kto sledovať. Štoček bojoval v kategórii do 23 rokov a vpredu jazdili už len jeho brat a Michael Kolář. V skupine prenasledovateľov sa udržalo len 23 cyklistov, Kolář so Stočekom sa pohybovali na jej konci.
 
 
29108917528 5a725153ed z
 Svetový šampión strávil desiatky kilometrov osamote (© Igor Stančík)
 
 
V ôsmom kole sa kole sa rozbila hlavná skupina, úspešný pokus predviedli Zdeněk Štybar a Jakub Otruba. Zo slovenských jazdcov, s výnimkou Petra Sagana, sa pohyboval najvyššie Michael Kolář, Juraj Sagan a Matúš Štoček boli až za ním. A v súboji o český titul začal ťahať za kratší koniec Roman Kreuziger.
 
Na tomto okruhu sa vytvorili na trati skutočne veľké rozdiely. Za Petrom Saganom sa vyprofilovala 6-členná skupina zložená z českých jazdcov, Štybar medzi nimi nechýbal, ktorá strácala minútu a pol. Za ňou sa ešte pohybovali dvaja českí jazdci a Michael Kolář, a potom so stratou štyroch minút pretekala ďalšia skupina, kam sa prepadol Kreuziger a videli sme tu aj Juraja Sagana a Matúša Štočeka. Pre niektorých jazdcov vysnívaná eliminačná cyklistika sa stala skutočnosťou. Michael Kolář sa dostal do druhej skupiny, ktorá sa rozšírila na deväť mužov a bol v nej jediným Slovákom. Na Sagana strácala dve minúty. 
 
 
41171221940 acd10f7be9 z
 Michael Kolář išiel dnes výborne (© Igor Stančík)
 
 
Tri kolá pred cieľom osamotený Peter Sagan nezaujímal druhú skupinu zloženú z českých pretekárov, ktorí si to mali rozdať o titul. Michael Kolář si v nej prichádzal pre striebornú medailu. Potom nasledovala skupina Romana Krauzigera, v ktorej tempo opadlo a strácala päť minút na lídra, no Juraj Sagan v nej siahal na bronzovú medailu. S menším mankom sa pohyboval Matúš Štoček a jasne viedol súťaž do 23 rokov. Jeho najväčší konkurenti Juraj Bellan a Adrián Babič strácali vyše desať minút, ale jazdili pri sebe, takže práve oni dvaja mali bojovať o zvyšné medaily. Ešte v polovici pretekov sa snažila Dukla BB zvrátiť nepriaznivý vývoj, ale napriek veľkej snahe sa im to nepodarilo.
 
Jedno kolo si dokázali Andrej Cully s Martinom Haringom doskočiť do skupiny s Tyborom a Bellanom, teda Dukláci boli virtuálne od piateho po ôsme miesto v slovenskej časti, no trochu zvláštne ich českí borci zozadu došli, hoci im už o nič nešlo, a vytvorilo sa grupetto, ktoré putovalo do cieľa.
 
 
29108915288 d104069368 z
Dukla sa snažila bojovať až do konca (© Igor Stančík)
 
 
Štybarova partia spomalila, preto sa do nej vrátili ďalší borci, ktorí rozšírili súboj o český titul, ale chýbal medzi nimi Roman Kreuziger, ktorý napokon preteky nedokončil. Dopredu sa však dostal Juraj Sagan. Ten sa tak dostal vedľa Michaela Kolářa a mohli sme sa tešiť na súboj o druhé miesto medzi týmito kamarátmi. 
 
 
29108915078 409329ef9d z
 Výbornú formu ukázal aj Juraj Sagan (© Igor Stančík)
 
 
Na sólovú jazdu za zlatou medailou sa spoliehal aj Zdeněk Štybar a jazdec tímu Quick-Step Floors odišiel svojim konkurentom. Skupiny sa spájali aj vzadu a v tej poslednej sa malo ešte bojovať o stupne víťazov v kategórii do 23 rokov. Na striebro a bronz si mohli robiť zálusk Bellan, Babič, Vlčák, Kaško a Michalička. Okrem nich sa tu pohybovali aj Malik, Nôta, Lajcha, Mahďar, Karas, Cully, Kaško, Schwabik, Cully, Tybor, Haring, Malovec.
 
 
F04 4673
 Bezproblémová jazda na čele pretekov (© Ján Melicher)
 
 
Petra Sagana predlhá jazda na čele pretekov nevyšťavila a jedinečným spôsobom si išiel pre šiesty slovenský titul. Na začiatku posledného kola bol Štybar chytený a následne mu nastúpil Josef Černý, ktorého útok zachytil len Juraj Sagan. Za nimi zostala menšia skupinka, kde musel ťahať práve Štybar, Michael Kolář už v nej nefiguroval. 
 
 
29110123988 17b905ca8d z
Víťazstvo vo výbornej atmosfére (© Igor Stančík)
 
 
Spoločné majstrovstvá videli demonštráciu sily Petra Sagana, ktorý nemal na trati konkurenciu a nevídaným sólovým spôsobom sa vrátil do najcennejšieho slovenského dresu. Český titul získal Josef Černý a na páske mu robil spoločnosť Juraj Sagan. Obhajca titulu zvládol eliminačný priebeh pretekov na výbornú a v celkovom meradle finišoval na druhej pozícii. Bronzovú medailu vybojoval Michael Kolář.
 
 
29110123738 c76e4110fd z
 Dvaja najsilnejší jazdci na trati (© Igor Stančík)
 
 
V kategórii do 23 rokov získal titul Matúš Štoček, ktorý sa veľmi dobre vysporiadal s náročnými pretekmi, a dlho sa držal na samom čele pretekov. Jazdec tímu Petroli Firenze stratil v cieli deväť a pol minúty, a potom sme čakali necelých desať minút, kým finišovali ďalší slovenskí borci. Kolo pred cieľom si nastúpil Martin Mahďar a sólo únik doviedol až na pásku. V slovenskej elitnej časti obsadil štvrté miesto. Striebornú medailu v kategórii do 23 rokov vybojoval Juraj Bellan, ktorému v závere špurt rozbehol Patrik Tybor, a na pódium sa dostal aj jeho tímový kolega Martin Vlčák.  
 
 
F04 4866
 Trojica najlepších (© Ján Melicher)
 
 
Dnešné preteky mali len jedného hrdinu. Peter Sagan predviedol svoju motiváciu hneď na začiatku pretekov, počiatočná sólová jazda ho dobre naštartovala, a keď nemal na trati priamu konkurenciu v slovenskej časti, vybehol si pre národný titul dobyvačným spôsobom. Desiatky kilometrov osamote pred balíkom musia svedčiť o tom, že jeho forma pred TdF je vynikajúca. Nerobil si ťažkú hlavu z toho, že českí cyklisti chceli z dnešných majstrovstiev drsné predstavenie, čo sa im podarilo, ale na jeho výkone to nezanechalo žiadnu stopu. Šiesty slovenský titul patrí medzi jeho najpresvedčivejšie víťazstvá.
 
 
F04 4777
 Matúš štoček v cieli (© Ján Melicher)
 
 
Výborne si počínal na trati aj Juraj Sagan, veľmi ťažké preteky zvládol bez zaváhania a dokonca prišiel do cieľa na celkovej druhej priečke, takže niet pochýb, že patrí medzi česko-slovenskú špičku. Len sa potvrdilo, že v ostatných dvoch rokoch preteká vo veľmi dobrej forme, a dnes len využil svoju výkonnosť, ktorú ukázal na Okolo Švajčiarska. Vo finále už mal istú medailu, ale neuspokojil sa s tým a súťažil až do konca. A to bolo sympatické.
 
Jeden z najlepších výkonov v ročníku ponúkol Michael Kolář, patril medzi najsilnejších na trati. Celý čas a v tých rozhodujúcich momentoch neopustil čelo pretekov, na MSR sa pripravil výborne. Po pretekoch sme sa dozvedeli, že Michael Kolář dnes ukončil kariéru. Jeho vyjadrenie si môžete vypočuť nižšie.
 
 
F04 4899
 Bora - hansgrohe ovládol stupne víťazov (© Ján Melicher)
 
 
Po minuloročnom úspechu v juniorskej kategórii sa presadil Matúš Štoček aj medzi U23, bolo obdivuhodné, ako dlho sa držal medzi najlepšími v takom mladom veku. Iný 19-ročný borec tam nebol, ani z Čechov.
 
 
F04 4811
 Pódium v kategórii U23 (© Ján Melicher)
 
 
Na českej strane dominoval tím Elkov - Author, ktorý získal všetky medaily, ale za náročný priebeh pretekov sa môžeme poďakovať Romanovi Kreuzigerovi a Zdeňkovi Štybarovi. Obaja od začiatku tlačili na pílu a mnohým jazdcom to poriadne znepríjemnili. Zaujímavé bolo, že organizátori zle spočítali dĺžku okruhu a cyklisti dnes absolvovali 202 kilometrov, čo je o desať kilometrov viac, ako bolo uvedené v propozíciách. 
 
Sumár a komentár budeme publikovať v utorok...
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideoreportáž z pretekov
 
 
audio ikonkaAudio vyjadrenie Michaela Kolářa aj Petra Sagana k ukončeniu kariéry
zdroj: Cycling-Info.sk
 
 
audio ikonkaAudio vyjadrenie Petra Sagana (majster SR)
zdroj: Cycling-Info.sk
 
 
audio ikonkaAudio vyjadrenie Matúša Štočka (majster SR U23)
zdroj: Cycling-Info.sk
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana pre RTVS (majster SR)
"Bolo pre mňa výhodné, že som sa osamostatnil, pretože v balíku sa stále stále útočilo. Mohol som si ísť svoje tempo, bolo to lepšie pre mňa. Bola to ťažká víťazná cesta, ale na druhej strane aj zaujímavá, lebo nie je bežné vyhrávať takýmto štýlom. Ak by som jazdil na českej strane, tak by som to mal určite ťažšie."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Juraja Sagana pre RTVS (druhé miesto)
"Naším cieľom bolo vyhrať, ale keď sme sa dostali všetci traja z tímu na pódium, je to ešte lepšie. Zo začiatku sa mohol okruh zdať ľahký, ale na konci sa to všetko spočítalo a bolo to náročné. Peter to dnes zobral po svojom, preto sme s Michaelom mohli vyčkávať, ako sa vyvinie situácia, či ho nejaká skupina dobehne. Myslím si, že pred TdF sa chcel trošku otestovať. Pri týchto wattoch, čo spravil počas piatich hodín, môže mať teraz dva dni voľno. Povedal som mu v cieli, že si spravil pekný tréning."
 
 
Výsledky (klasifikovaní pretekári v cieli)
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 4:55:55 100
2. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe link ikonka 02:16 75
3. KOLÁŘ Michael BORA - hansgrohe link ikonka 06:07 60
4. ŠTOČEK Matúš Petroli Firenze - Hopplá 09:39 50
5. MAHĎAR Martin Dukla Banská Bystrica 18:29 40
6. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 20:11 30
7. MALOVEC Ľuboš CK Spartak Tlmače 20:11 20
8. KARAS Juraj PROefekt team 20:12 10
9. MALÍK Robert CK Příbram Fany Gastro 20:13 5
10. VLČÁK Martin Dukla Banská Bystrica 20:17 3
11. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 20:17 3
12. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 20:17 1
13. LAJCHA Juraj CK Spartak Tlmače 20:17 1
14. MICHALIČKA Juraj CyS - Akadémia Petra Sagana 20:48 1
15. NÔTA Štefan CK Rimavská Sobota 20:53 1
16. BABIČ Adrián Cyklistický tím FIREFLY 21:25  
17. SCHWABIK Johann Cykloklub Schwabik 22:17  
18. KAŠKO David Cyklistický tím FIREFLY 23:01  
 
 
 
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z pretekov (© Ján Melicher)

 
 
Slováci na štarte:
Elite:
2 SAGAN Juraj (BORA - HANSGROHE)
3 SAGAN Peter (BORA - HANSGROHE)
4 KOLÁŘ Michael (BORA - HANSGROHE)
35 CULLY Andrej (DUKLA Banská Bystrica)
36 ČANECKÝ Marek (DUKLA Banská Bystrica)
37 HARING Martin (DUKLA Banská Bystrica)
38 MAHĎAR Martin (DUKLA Banská Bystrica)
39 TARAGEL Filip (DUKLA Banská Bystrica)
40 TYBOR Patrik (DUKLA Banská Bystrica)
92 LAJCHA Juraj (Cyklistický klub SPARTAK TLMAČE)
93 MAČAJ Ondrej (Cyklistický klub SPARTAK TLMAČE)
94 MALOVEC Ľuboš (Cyklistický klub SPARTAK TLMAČE)
95 WACHS Martin (Cyklistický klub SPARTAK TLMAČE)
96 METLIČKA Václav (3xV Team)
98 VANČO Jakub (AŠK INTER Bratislava)
99 NAGY Tomáš (BRIGETIO KERÉKPÁROS SPORTEGYESU)
100 KRAJÍČEK Matej (CK EPIC Dohňany)
101 MALIK Róbert (CK Příbram - Fany GASTRO)
103 PECIAR Adam (Cyklisti Trnava)
105 NÔTA Štefan (Cyklistický klub Rimavská Sobota)
106 KOCÁK Martin (Cyklistický klub Trnava)
108 SCHWABIK Johan (Cykloklub Schwabik)
109 KARAS Juraj (PROefekt team)
 
U23:
203 BELLAN Juraj (DUKLA Banská Bystrica)
204 FOLTÁN Adrián (DUKLA Banská Bystrica)
205 MELIŠ Matúš (DUKLA Banská Bystrica)
206 OROS Samuel (DUKLA Banská Bystrica)
207 VARHAŇOVSKÝ Jakub (DUKLA Banská Bystrica)
208 VLČÁK Martin (DUKLA Banská Bystrica)
209 SZABÓ Miklós (Pannon Cycling Team)
210 ŠTOČEK Matúš (Petroli Firenze - Hopplá - Maserati)
211 CHREN Martin (Cyklistický klub SPARTAK TLMAČE)
212 LÍŠKA Daniel (Cyklistický klub SPARTAK TLMAČE)
213 ZEMAN Alex (Cyklistický klub SPARTAK TLMAČE)
214 BABIČ Adrián (Cyklistický tím FIREFLY)
216 KAŠKO Dávid (Cyklistický tím FIREFLY)
217 STRMISKA Andrej (Cyklistický tím FIREFLY)
218 TUŽÁK Pavol (Cyklistický tím FIREFLY)
219 VANČO Filip (AŠK INTER Bratislava)
220 GERÁT Ján (CyS - Akadémia Petra Sagana)
221 HLOŽA Michal (CyS - Akadémia Petra Sagana)
222 HOFERICA Cyril Ján (CyS - Akadémia Petra Sagana)
223 KAPITÁN Adam (CyS - Akadémia Petra Sagana)
224 MICHALIČKA Juraj (CyS - Akadémia Petra Sagana)
225 PERSON Tomáš (CyS - Akadémia Petra Sagana)
226 PODOLÁK Patrik (CyS - Akadémia Petra Sagana)
229 SZÁSZ Adam (PROefekt team)
230 DUDÁK Matej (TJ SLÁVIA Športové gymnázium Trenčín)

 
 

 
 
mapa plzen
mapa trate pretekov (© silnice2018.cz)
 
 
profil plzen
profil okruhu - spolu 12 okruhov a 3120 nastúpaných metrov (© silnice2018.cz)
 
 

 
 
kratka sprava ikonkaNaše spravodajstvo z MČR a SR 2018