P 14.8. rovinata etapa ciel rovina Siofok > Siofok 3,5 km Schelling
1. 15.8. zvlnena etapa ciel rovina Balatonnalmadi > Keszthely 154 km Belletti
2. 16.8. rovinata etapa ciel rovina Velence > Szekesfehervar 190 km Moschetti
3. 17.8. rovinata etapa ciel rovina Cegled > Hajduszoboszlo 206 km Brataščuk
4. 18.8. zvlnena etapa ciel rovina Karcag > Miškolc 182 km Höller
5. 19.8. rovinata etapa ciel rovina Kazincbarcika > Kazincbarc. 128 km Höller
 
 
clovek ikona 24pxDukla Banská Bystrica na týchto pretekoch (DS: Martin Fraňo) 
78xPatrik Tybor 78xMarek Canecky 78xMartin Mahdar 78xAndi Cully 78xJuraj Bellan 78xSamuel Oros 78xMartin Vlcak
 
 

Tour de Hongrie / Okolo Maďarska 2018 - Prológ, utorok 14. augusta

P 14.8. rovinata etapa ciel rovina Siofok > Siofok 3,5 km Schelling
 
etapa 0
profil etapy, 7 nastúpaných metrov (© tourdehongrie.hu)
 
 
Podobne ako vlani a predvlani, aj tento ročník pretekov Okolo Maďarska začal krátkym, len tri a pol kilometrovým prológom. Po minuloročnom pokuse, kedy pretekári išli prakticky po rovine bez zákrut, organizátori pripravili pre cyklistov technicky náročnejšiu trasu. V meste Siofok sa nakoniec z víťazstva tešil Patrick Schelling z celku Team Vorarlberg Santic, ktorý si tak pripísal prvé profesionálne víťazstvo v kariére.
 
 
TdH2018 prolog 004
Patrick Schelling (© Photo: Tdh.hu)
 
 
Švajčiarskemu cyklistovi dnes zahrali do kariet aj poveternostné podmienky. Prvých dvadsať pretekárov totiž išlo po suchej trati a v slabom vetre. Potom však začalo silno fúkať a onedlho aj husto pršať. Veľké množstvo pretekárov dokonca spadlo, padali aj na štartovej rampe. Práve počasie popravilo ambície kvalitnejších časovkárov. Napríklad Mateusz Taciak z CCC Sprandi Polkowice stratil na víťaza až 48 sekúnd. 
 
Na poveternostné podmienky doplatili aj pretekári Dukly Banská Bystrica. Po suchej trati šli len Martin Vlčák a Samuel Oros, ten v cieli obsadil 21. miesto. No už Oros zápasil so silným vetrom. Spomenúť treba ešte výkon Juraja Bellana, ktorý aj napriek zlému počasiu dokázal atakovať najlepšiu tridsiatku. Jeho výkon bol tretím najlepším z tých, ktorým pršalo. Dobre si viedli aj ostatní, veď všetci okrem Martina Mahďara skončili v prvej polovici výsledkovej listiny.
 
 
Výsledky
1. SCHELLING Patrick Team Vorarlberg Santic 04:32 14
2. PLANET Charles Team Novo Nordisk 00:01 5
3. BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec 00:01 3
4. KUEN Maximilian My Bike - Stevens 00:02  
5. TOTÓ Paolo Sangemini - MG.Kvis 00:04  
6. FRIESECKE Gian Team Vorarlberg Santic 00:05  
21. OROS Samuel Dukla Banská Bystrica 00:18  
28. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 00:24  
30. VLčáK Martin Dukla Banská Bystrica 00:24  
42. ČANECKý Marek Dukla Banská Bystrica 00:31  
53. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 00:35  
59. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 00:37  
63. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 00:39  
107. MAHĎAR Martin Dukla Banská Bystrica 00:51  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

Tour de Hongrie / Okolo Maďarska 2018 - 1. etapa, streda 15. augusta

1. 15.8. zvlnena etapa ciel rovina Balatonnalmadi > Keszthely 154 km Belletti
 
etapa 1
profil etapy, 1439 nastúpaných metrov (© tourdehongrie.hu)
 
 
Po krátkom prológu na rovine sa museli cyklisti prenastaviť na úplne iný deň. V prvej etape totiž pretekári museli prejsť pár kopcov, no neboli to príliš ťažké stúpania. V stredu sa očakával hromadný dojazd, ale v prípade početného úniku však mohlo dôjsť k tomu, že o víťazstvo sa mohli pobiť práve jazdci vpredu a nie hlavný balík.  
 
Do úplného čela ale silné tímy ako CCC Sprandi Polkowice a Androni Giocatolli - Sidermec nepustili veľa cyklistov. Celodenný únik tvorili len dvaja pretekári, a to Andras Szatmary z Pannon Cycling Team a Isaac Cantón z celku Polartec-Kometa. Maximálny náskok tejto dvojice bol tri minúty 71 kilometrov pred páskou.
 
Dobrou správou pre všetkých pretekárov bolo, že dnes sa umúdrili poveternostné podmienky. Po včerajšom daždivom dni si v stredu cyklisti užívali pekné slnečné počasie. Ani silný vietor im nestál v ceste, miestami panovalo doslova bezvetrie. V Maďarsku bol ideálny deň na pretekanie.
 
Na trase prvej etapy sa nachádzalo až osem prémií, päť vrchárskych a tri šprintérske. Na prvé štyri prišlo ešte vedúce duo spolu, no na tretej vrchárskej sa Cantón (Polartec-Kometa) odpútal od svojho celodenného spoločníka. Už na vrchu kopca Rezi, ktorý sa išiel trikrát, mal Španiel k dobru viac ako pol minúty. Domáci Szatmary (Pannon Cycling Team) sa v zjazde snažil dotiahnuť, ale nepodarilo sa mu to.
 
S blížiacim sa záverom začali diktovať tempo pelotónu opäť jazdci poľského celku. V ňom sa aj 50 kilometrov pred cieľom nachádzali všetci pretekári Dukly Banská Bystrica. Dvaja cyklisti zo slovenského kontinentálneho tímu však museli počas dňa riešiť technické nepríjemnosti. Martin Mahďar dostal defekt, Marek Čanecký mal problém s reťazou a musel chvíľu ísť na náhradnom bicykli. Po oprave sa však vrátil na svoj špeciál, no stratil pri tom veľké množstvo síl.
 
Pelotón neustále zrýchľoval. Andras Szatmary (Pannon Cycling Team) bol hlavným balíkom pohltený na méte 40 kilometrov pred cieľom. Druhý účastník celodenného úniku bojoval ako lev, ale neúspešne. Aj Isaac Cantón (Polartec-Kometa) sa musel zaradiť do hlavného balíka, no podarilo sa mu ešte raz ako prvému vyliezť na stúpanie Rezi
 
Práve v nájazde do posledného z troch okruhov sme sledovali zmenu v čele pelotónu. Tam sa chvíľku vetrali domáci, no potom tam prišli pretekári z Androni Giocatolli - Sidermec, ktorí pracovali pre Manuela Bennettiho. Tomu v priebežnom poradí patrilo tretie miesto, no za lídrom strácal len jednu sekundu. Taliani cítili, že dnes by sa mohlo prezliekať a robili pre to všetko.  
 
Už na poslednú šprintérsku prémiu prišiel pelotón poriadne preriedený. Tempo jazdcov Androni Giocatolli totiž veľké množstvo cyklistov nedokázalo akceptovať. Tí najlepší však stále boli v hre. O posledné body na šprintérskej prémii zviedli boj dvaja pretekári. Plný počet bodov nakoniec získal Patryk Stosz z CCC Sprandi Polkowice.
 
Na zvýšené tempo talianskeho celku doplatili aj Slováci. V hlavnom balíku už nebolo trio cyklistov Dukly Banskej Bystrice. Menovite z pelotónu vypadli Samuel Oros, Juraj Bellan a Martin Mahďar. Za hlavnou skupinou sa nachádzal tiež Miklós Szabó, Slovák reprezentujúci tím Pannon Cycling Team. Ostatní štyria jazdci Dukly však stále boli súčasťou pelotónu.
 
Posledné kilometre režírovali však jazdci Androni Giocatolli, ktorí stále išli doslova hranu. Z pelotónu, teda to, čo z neho zostalo, neustále odpadávali cyklisti. Nanešťastie vysoké tempo, ktoré Taliani nasadili, neustál ani jeden Slovák z Dukly. Patrik Tybor, Marek Čanecký, Ján Andrej Cully a Martin Vlčák už na méte 20 kilometrov pred páskou chýbali v čelnej skupine, kde sa nachádzalo len 40 pretekárov.
 
Veľké veci sa diali pri poslednom stúpaní do Rezi (2 km – 7 %), kde sa skúšalo odpútať pár cyklistov. Dokonca si skúsil nastúpiť aj líder Patrick Schelling z Team Vorarlberg Santic, no neúspešne. Minimálny náskok si vytvoril až Adrian Kurek z CCC Sprandi Polkowice, ktorý vyhral poslednú vrchársku prémiu, no onedlho bol dobehnutý ďalšími šiestimi pretekármi. V čele tak bola sedmička, ktorá ale nechcela spolupracovať.
 
Pelotón v miernom zjazde vedúcu skupinu dobehol. V tomto okamihu bolo jasné, že v závere uvidíme hromadný dojazd, totiž plný počet pretekárov v hlavnom balíku mal tím CCC Sprandi Polkowice, ktorý išiel v posledných kilometroch veľmi vysoké tempo. Poliakom však v šprinte vypálil rybník Manuel Belletti z Androni Giocatolli - Sidermec, ktorý na páske zviedol tesný súboj s Matteom Moschettim z tímu Polartec-Kometa. Až tretí skončil Kamil Malecki z CCC Sprandi Polkowice.
 
 
beletti 18 vitazstvo madarskof
TriumfManuela Bellettiho (© Photo: Tdh.hu)
 
Líder talianskeho kontinentálneho tímu sa tak dočkal len druhého víťazstva v tejto sezóne a štrnásteho v profesionálnej kariére. Manuel Belletti sa zároveň obliekol do žltého dresu, takže splnil plán do absolútnej bodky. Dnešný držiteľ žltého trička, Patrick Schelling, síce prišiel do cieľa v rovnakom čase ako víťaz, no v prospech Bellettiho hovorili cieľové bonifikácie.
 
Prvá etapa nepriniesla veľa radosti do slovenského tábora. Miklós Szabó z Pannon Cycling Team odpadol z pelotónu veľmi skoro a v hlavnej skupine do cieľa neprišiel ani jeden jazdec Dukly Banskej Bystrice. Tí tak dnes nakupovali, aj keď Ján Andrej Cully predviedol sympatický pokus, keď sa sám snažil dotiahnuť do vedúcej skupiny, no proti nemu bola veľká sila.
 
 
Výsledky
1. BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec 3:36:18 14
2. MOSCHETTI Matteo Polartec-Kometa 00:00 5
3. MALECKI Kamil CCC Sprandi Polkowice 00:00 3
4. TOTÓ Paolo Sangemini - MG.Kvis 00:00  
5. STEIMLE Jannik Team Vorarlberg Santic 00:00  
6. BERNAS Pawel CCC Sprandi Polkowice 00:00  
43. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 05:16  
54. ČANECKý Marek Dukla Banská Bystrica 06:34  
69. VLčáK Martin Dukla Banská Bystrica 06:34  
81. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 06:34  
97. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 09:17  
105. MAHĎAR Martin Dukla Banská Bystrica 09:17  
108. OROS Samuel Dukla Banská Bystrica 09:17  
117. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 11:33  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec 3:40:41 3
2. SCHELLING Patrick Team Vorarlberg Santic 00:09  
3. PLANET Charles Team Novo Nordisk 00:10  
4. KUEN Maximilian My Bike - Stevens 00:11  
5. FRIESECKE Gian Team Vorarlberg Santic 00:12  
6. MOSCHETTI Matteo Polartec-Kometa 00:12  
42. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 06:00  
51. VLčáK Martin Dukla Banská Bystrica 07:07  
56. ČANECKý Marek Dukla Banská Bystrica 07:14  
59. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 07:20  
85. OROS Samuel Dukla Banská Bystrica 09:44  
89. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 09:50  
108. MAHĎAR Martin Dukla Banská Bystrica 10:17  
117. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 12:21  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 

Tour de Hongrie / Okolo Maďarska 2018 - 2. etapa, štvrtok 16. augusta

2. 16.8. rovinata etapa ciel rovina Velence > Szekesfehervar 190 km Moschetti
 
etapa 2
profil etapy, 1187 nastúpaných metrov (© tourdehongrie.hu)
 
 
V druhej etape museli cyklisti prejsť presne 190 kilometrov. Podobne ako včera, aj dnes sa pretekári museli vyšplhať na pár kopcov, no nejednalo sa o drastické stúpania. Hlavne preto v závere dňa mali opäť prehovoriť šprintéri, ktorí včera zviedli zaujímavý súboj. Favoritom na víťazstvo tak bol znovu Manuele Belletti.
 
Svoje v bitke o etapový vavrín mohol povedať tiež celodenný únik. Ten sa tvoril veľmi dlho. Veď ešte 68 kilometrov po odmávaní etapy sme vpredu nesledovali žiadnu skupinku. V úvode sa totiž išlo veľmi rýchlo. Nakoniec sa však podarilo ujsť trom cyklistom. Dopredu sa dostali Michele Gazzara a Antonio Di Sante z celku Sangemini-MG.Kvis-Vega a Adne van Engelen z Bike Aid.
 
Táto trojica si rozhodujúci odstup vytvorila na druhej vrchárskej prémii. Až na vrchole Csákváru jazdci CCC Sprandi Polkowice, ktorí v prvej polovici dňa viedli pelotón, prestali ísť veľké tempo a umožnili tak skupine poodskočiť. Tá si v nasledujúcich minútach vytvorila až dvojminútový náskok. Následne sa Poliaci z čela porúčali, kde prevzali taktovku cyklisti Androni Giocattoli - Sidermec
 
 
etapa 2 2
Pretekári Androni Giocattoli na čele balíka (© Photo: Tdh.hu)
 
 
Do celodenného úniku sa snažili doskočiť tiež jazdci Dukly Banskej Bystrice. Veľkou aktivitou hýrili predovšetkým Martin Mahďar a Ján Andrej Cully, ale ani jednému z nich sa do čela dotiahnuť nepodarilo. Ostatným pretekárom slovenského tímu sa lepila smola na päty. Patrik Tybor dostal defekt, Juraj Bellan a Martin Vlčák spadli. Obaja si z pádu odniesli nepekné šrámy, no pokračovali ďalej. Vlčák dokonca musel vymeniť bicykel. 
 
Trojčlenná skupinka to ale do cieľa nedotiahla. Už na méte 20 kilometrov pred koncom ju pohltil hlavný balík. Potom sa z neho snažilo odpútať pár jazdcov, takže sme sledovali nástupy. Veľmi nádejne vyzeral šesťčlenný atak, na ktorý ale dokázali zareagovať jazdci Androni Giocattoli, keďže sa tam dostal aj Pawel Bernas z CCC Sprandi Polkowice. Následne však zaútočil domáci János Pelikán z MyBike - Stevens, ktorý osamote bojoval takmer desať kilometrov. Ani on však nemal šancu vyhrať. 
 
Proti bola tentokrát zostava CCC Sprandi Polkowice, ktorá v závere obsadila miesta v čele pelotónu a snažila sa niečo vymyslieť. Na poslednom kilometri to skúšal Mateusz Taciak, ktorý sa odtrhol v technickej časti, ale cieľová rovinka bola pre neho až príliš dlhá. O víťazovi etapy tak opäť rozhodoval šprint, v ktorom mal najviac síl Matteo Moschetti. Ten tak na cieľovej páske porazil Attilia Vivianiho a aj najrýchlejšieho muža zo včerajška. Manuele Bennetti v závere nemal žiadnu podporu a nakoniec skončil tretí. Udržal si však žlté tričko.
 
 
etapa 2 3
Triumf Mattea Moschettiho, ktorý už podpísal s Trekom (© Photo: Tdh.hu)
 
 
Vo štvrtok si čiernym dňom prešli jazdci Dukly Banskej Bystrice. V rovnakom čase ako víťaz prišli do cieľa Marek Čanecký, Samuel Oros a Martin Mahďar. Ostatní niečo stratili. Patrik Tybor doplatil na defekt, ktorý dostal v najhoršom možnom momente. Potom sa snažil ešte vrátiť do pelotónu, ale v ňom sa už išlo poriadne rýchlo a nakoniec stratil 30 sekúnd. Do cieľa prišli aj pádom postihnutí Vlčák s Bellanom, ktorí nemali šancu vrátiť sa späť po výmene bicykla, resp. kolesa desať kilometrov pred cieľom.
 
 
Výsledky
1. MOSCHETTI Matteo Polartec-Kometa 4:14:07 14
2. VIVIANI Attilio Sangemini - MG.Kvis 00:00 5
3. BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec 00:00 3
4. SISR František CCC Sprandi Polkowice 00:00  
5. GALDOUNE Ahmed Amine Kobanya Cycling Team 00:00  
6. TOTÓ Paolo Sangemini - MG.Kvis 00:00  
40. ČANECKý Marek Dukla Banská Bystrica 00:04  
64. OROS Samuel Dukla Banská Bystrica 00:04  
72. MAHĎAR Martin Dukla Banská Bystrica 00:04  
81. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 00:13  
91. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 00:19  
93. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 00:30  
116. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 05:18  
117. VLčáK Martin Dukla Banská Bystrica 05:18  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec 7:54:44 3
2. MOSCHETTI Matteo Polartec-Kometa 00:06  
3. PLANET Charles Team Novo Nordisk 00:13  
4. KUEN Maximilian My Bike - Stevens 00:15  
5. FRIESECKE Gian Team Vorarlberg Santic 00:16  
6. SCHELLING Patrick Team Vorarlberg Santic 00:17  
41. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 06:17  
53. ČANECKý Marek Dukla Banská Bystrica 07:22  
71. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 07:54  
78. OROS Samuel Dukla Banská Bystrica 09:52  
91. MAHĎAR Martin Dukla Banská Bystrica 10:25  
108. VLčáK Martin Dukla Banská Bystrica 12:29  
113. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 12:44  
117. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 15:12  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 

Tour de Hongrie / Okolo Maďarska 2018 - 3. etapa, piatok 17. augusta

3. 17.8. rovinata etapa ciel rovina Cegled > Hajduszoboszlo 206 km Brataščuk
 
etapa 3
profil etapy, 178 nastúpaných metrov (© tourdehongrie.hu)
 
 
Piatok bol na Okolo Maďarska vôbec najdlhším dňom. Cyklisti dnes museli prejsť 206 kilometrov, takúto nálož v tomto ročníku nezažili. Tretia etapa bola ešte z jedného dôvodu unikátna, a to, že sa šlo prakticky po rovine. Bola to veľká zmena po predchádzajúcich dvoch dňoch, kedy pretekári neustále stúpali alebo klesali. Záver tak opäť mal patriť najrýchlejším mužom v pelotóne. 
 
Bitku špurtérov chceli prekaziť jazdci v úniku. Záujem dostať sa doň bol veľký, podobne ako včera. Hlavne preto sa v prvej hodine doslova letelo, úvodných 60 kilometrov sme sledovali veľký počet atakov. Každú chvíľu bol vpredu niekto iný, dokonca si nastúpil aj Miklós Szabó z Pannon Cycling Team, ktorý si dokázal vytvoriť mierny náskok, ale nakoniec bol pohltený. Do celodenného úniku sa však predsa dostal Slovák. Bol ním Martin Mahďar z Dukly Banská Bystrica. Spoločnosť v čele mu robili Dániel Dina z Pannon Cycling Team a Andrij Brataščuk z Team Novak.
 
Náskok vedúcej trojice sa v prvej polovici dňa neustále zväčšoval. Odstup čela od pelotónu bol v istom okamihu až deväť minút. Potom sa vpredu hlavného balíka sformovali tímy, ktoré začali pomaly stíhať vedúcu skupinu. Boli to predovšetkým cyklisti z CCC Sprandi Polkowice, ktorí stále v Maďarsku čakali na víťazstvo. Ešte 50 kilometrov pred cieľom mal Mahďar (Dukla Banská Bystrica) a ostatní dvaja cyklisti vpredu k dobru sedem minút.
 
Vpredu sa celý čas poctivo spolupracovalo. Každý z trojice pretekárov sa snažil rovnomerne prispieť k úspechu úniku. Najlepšie postaveným jazdcom v čelnej skupine bol Ukrajinec Brataščuk (Team Novak), ktorý pred dnešným dňom strácal šesť a pol minúty. Náš Mahďar (Dukla Banská Bystrica) mal stratu desiatich minút a 25 sekúnd. V prípade úspechu si mohli všetci traja cyklisti pomôcť v celkovej klasifikácii. 
 
Aj napriek dobrej spolupráci začal náskok rýchlo klesať. Každých desať kilometrov stiahol pelotón približne minútu. V neprospech úniku hovorila nielen veľká sila v čele hlavného balíka, kde prevzali taktovku po CCC Sprandi Polkowice jazdci Dimension Data for Qhubeka, ale tiež trasa pretekov. Asi 40 kilometrov pred páskou sa išlo po rovine bez zátišia a hoci dnes v Maďarsku veľmi nefúkalo, trojica vpredu bola stále vo veľkej nevýhode.
 
Na trase tretej etapy sa nachádzali tri prémie. Všetky tri boli šprintérske. Prvé dve vyhrali ešte pretekári v pelotóne. Na tej poslednej, ktorá sa nachádzala 31 kilometrov pred cieľom, sme nesledovali žiadny súboj. Plný počet bodov si pripísal Andrij Brataščuk z Team Novak. Ako druhý cez ňu prešiel Martin Mahďar z Dukly Banská Bystrica. Dobrou správou pre slovenský kontinentálny tím bolo, že ostatní ich jazdci dnes nehlásili problémy a boli súčasťou pelotónu.
 
Ešte 20 kilometrov pred cieľom mal Mahďar (Dukla Banská Bystrica), Dina (Pannon Cycling Team) a Brataščuk (Team Novak) k dobru takmer tri minúty. S ich ambíciami na etapové víťazstvo to stále vyzeralo zaujímavo, aj keď do čela pelotónu sa dostali jazdci tímu Polartec-Kometa. Dobrou správou pre utečencov bolo, že ani CCC Sprandi Polkowice a ani Androni Giocatolli - Sidermec dnes nejavili záujem o etapu. 
 
Súboj vedúcej trojice a cyklistov z celku Polartec-Kometa pokračoval až do samého záveru. Tým však v úplnej koncovke prišli pomôcť práve pretekári CCC Sprandi Polkowice. Tento krok znamenal koniec spolupráce v čele. Brataščuk nastúpil a urobil dobre. Stíhanie zostalo len na Mahďarovi, Dina už nemal žiadne sily. Odpadlíkov nakoniec pelotón dobehol v posledných metroch, Ukrajinca v službách Team Novak ale už dobehnúť nedokázal. Ten sa tak po celodennom vetraní v úniku dočkal zaslúženého víťazstva.  
 
Andrij Brataščuk tak konečne zažil ako chutí profesionálne víťazstvo. Vďačiť zaň môže hlavne svojmu inštinktu, ktorý mu dva kilometre pred páskou prikázal zaútočiť. Práve tento krok mu vyhral dnešnú etapu. Škoda, že moment útoku nezachytil Martin Mahďar. Ktovie ako by etapa nakoniec dopadla, keby Slovák v závere nedovolil Brataščukovi ujsť. No na keby sa šport nerobí. O druhé miesto sa tak pobili jazdci v hlavnom balíku. Najrýchlejším šprintérom bol opäť Manuel Belletti, tretí finišoval Amin Galdoune z Kobánya Cycling Team. 
 
Martin Mahďar si však za svoje dnešné počínanie zaslúži absolutórium. Veď len dostať sa do celodenného úniku, kde dnes chcelo byť veľa pretekárov a nedostali sa tam, a bojovať o etapové víťazstvo do posledných metrov, za to si určite zaslúži pochvalu. Mahďar dnes výborne reprezentoval svoj tím.
  
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Martina Mahďara (únik)
"Keďže tu nemáme šprintéra, tak sme vedeli, že iba v úniku môžeme mať šancu. Či už zabojovať o výsledok, alebo sa aj ukázať. Od začiatku sa snažili všetci skákať do úniku, či už nasledovať súperov, alebo vytvárať úniky. Celých šesťdesiat kilometrov sme sa snažili a môžem povedať, že v každej skupine sme niekoho mali. Napokon odišla až skupina, kde som bol ja. Tam sme dobre spolupracovali a dúfali, že nám to vyjde. Ukrajinec z Novaku bol veľmi silný a tak sa mu v cieľovom meste podarilo od nás vzdialiť. Ja som bojoval, ako to len šlo, ale v posledných stovkách metrov ma balík dostihol. Taká je cyklistika. Dnes sme teda splnili, čo nám Martin Fraňo kázal spraviť. Ukázali sme sa, hoci som robil som všetko preto, aby sa dostavil aj výsledok. Budeme aj v ďalších etapách nastupovať a snažiť sa dostať dopredu."
 
 
Výsledky
1. BRATASHCHUK Andrii Team Novak 4:31:04 14
2. BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec 00:02 5
3. GALDOUNE Ahmed Amine Kobanya Cycling Team 00:02 3
4. STALLAERT Joeri Team Vorarlberg Santic 00:02  
5. MOZZATO Luca Dimension Data for Qhubeka 00:02  
6. HILL Benjamin Ljubljana Gusto Xaurum 00:02  
62. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 00:11  
68. MAHĎAR Martin Dukla Banská Bystrica 00:11  
85. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 00:33  
91. OROS Samuel Dukla Banská Bystrica 00:37  
98. VLčáK Martin Dukla Banská Bystrica 00:37  
99. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 00:37  
100. ČANECKý Marek Dukla Banská Bystrica 00:37  
101. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 00:37  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec 12:25:44 3
2. MOSCHETTI Matteo Polartec-Kometa 00:12  
3. PLANET Charles Team Novo Nordisk 00:21  
4. TOTÓ Paolo Sangemini - MG.Kvis 00:21  
5. BERNAS Pawel CCC Sprandi Polkowice 00:23  
6. SCHELLING Patrick Team Vorarlberg Santic 00:23  
42. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 06:58  
64. ČANECKý Marek Dukla Banská Bystrica 08:03  
67. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 08:09  
80. OROS Samuel Dukla Banská Bystrica 10:33  
82. MAHĎAR Martin Dukla Banská Bystrica 10:38  
102. VLčáK Martin Dukla Banská Bystrica 13:10  
105. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 13:21  
115. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 15:53  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 

Tour de Hongrie / Okolo Maďarska 2018 - 4. etapa, sobota 18. augusta

4. 18.8. zvlnena etapa ciel rovina Karcag > Miškolc 182 km Höller
 
etapa 4
profil etapy, 834 nastúpaných metrov (© tourdehongrie.hu)
 
 
Dnes v Maďarsku čakal cyklistov ďalší náročný deň. Etapa, ktorá končila v meste Miškolc, mala na svojej trase jednu veľkú nástrahu. Bolo ňou stúpanie do Bükkszentkereszt. Jednalo sa o veľkú prekážku na ceste do cieľa, ktorou pretekári museli prejsť. Z tohto kopca až na cieľovú pásku sa už len zjazdovalo.
 
Podobne ako v predchádzajúce dni, aj dnes sme sledovali veľkú bitku o celodenný únik. Znovu bolo vidieť pretekárov Dukly Banská Bystrica. Ujsť sa podarilo najskôr Jánovi Andrejovi Cullemu a po ňom aj Patrikovi Tyborovi. Obaja sa pred pelotónom vetrali päť minút, no potom boli pelotónom pohltení. Až na 55. kilometri sa vytvoril celodenný únik a dostal sa doň Samuel Oros
 
Slovenskému kontinentálnemu tímu sa tak opäť podarilo dostať sa do úniku. Orosovi z Dukly vpredu robili spoločnosť ďalší štyria pretekári. Pätica v čele mala ešte 62 kilometrov pred cieľom náskok dva a pol minúty, ale potom sa tempa ujali jazdci CCC Sprandi Polkowice a za 20 kilometrov únik dobehli. Oros tak opäť držal vlajku Dukly Banskej Bystrice vysoko, dokonca na jednej šprintérskej prémii bral body za tretie miesto. 
 
 
oros 18 madarsko unik
Samuel Oros v úniku (© Dukla Banská Bystrica)
 
 
Veľké veci sa začali diať v dnešnom jedinom stúpaní. Kopec do Bükkszentkereszt bol jedným z najťažších v tohtoročnej edícii na Okolo Maďarska. Bol dlhý takmer deväť kilometrov, jeho sklon bol v priemere 5,6 percent. Práve v tomto stúpaní sa ukázala sila poľského tímu, ktorý z hlavného balíka urobil oklieštenú skupinu. Veľmi dobrú prácu odviedol Mateusz Taciak, po jeho odstúpení pelotón tvorilo len 22 pretekárov. 
 
Aj napriek tvrdému tempu sa Attila Valter z Pannon Cycling Team dokázal z pelotónu odpútať. Maďarsky pretekár odskočil v krátkom zjazde, ktorý sa nachádzal ešte pred vrchárskou prémiou. Stíhať sa ho vydala šesťčlenná skupina, v ktorej prevahu mali CCC Sprandi Polkowice. Boli tam Kamil Malecki a Leszek Pluciňski, ktorí sa v celkovej klasifikácii nachádzali na deviatom, respektíve desiatom mieste. 
 
Na tohtoročnú Tour de Hongrie zavítal Alberto Contador. Legenda španielskej a svetovej cyklistiky prišla do Maďarska ako VIP hosť. Aj on sledoval počínanie Valtera (Pannon Cycling Team) v závere dnešného dňa, ktorý dlho odolával tlaku zo strany prenasledovateľov. Tí ho však na dlhších rovinkách videli, takže bolo len otázkou času, kedy ho dobehnú.  
 
Posledné kilometre dnešnej etapy nerozhodovali len o etapovom víťazovi, ale tiež o priebežnom lídrovi. Podľa dostupných informácii 15 kilometrov pred cieľom strácala skupina s priebežným lídrom, ktorým dnes bol Manuel Belletti z Androni Giocatolli - Sidermec, na prvého muža takmer pol minúty. V skupine prenasledovateľov však boli Malecki a Pluciňski (CCC Sprandi Polkowice), ktorí v prípade cieľových bonifikácii mohli Bellettiho zo žltého vyzliecť. Museli by si však udržať pol minútový náskok až do cieľa.
 
Desať kilometrov pred páskou Valter (Pannon Cycling Team) pochopil, že nemá zmysel vetrať sa osamote a zaradil sa do skupiny s Maleckim a Pluciňskim. V tomto momente však bolo jasné, že Belletti (Androni Giocatolli) si udrží priebežné vedenie, keďže jeho tímoví kolegovia sa pre neho obetovali a stiahli odstup na desať sekúnd. V hre ale ešte bolo etapové víťazstvo, ku ktorému mala bližšie vedúca sedmička. 
 
Manuel Belletti si doskočil do vedúcej skupiny na méte štyri kilometre pred páskou a mohol sa pobiť o ďalšie etapové víťazstvo. Lenže on a aj jazdci CCC Sprandi Polkowice na záverečnom kilometri podcenili útok Nikodemusa Höllera, ktorý to skúsil 400 metrov pred páskou a bol úspešný. Belletti sa nakoniec musel uspokojiť s druhým miestom, tretí bol Kamil Malecki
 
 
etapa 4 4
Víťazstvo Nikodemusa Hollera (© Photo: Tdh.hu)
 
 
Nemecký cyklista sa vďaka odvážnemu ataku dočkal najväčšieho úspechu vo svojej kariére. Jeho dnešné víťazstvo bolo jeho prvým na profesionálnej úrovni. Pretekár tímu Bike Aid si výrazne polepšil tiež v celkovej klasifikácii, kde sa posunul na siedme miesto. Vedúce postavenie si udržal Manuel Belletti. Ten bol sklamaný z toho, že nevyhral, ale koniec koncov sa na konci dňa môže usmievať. Dokázal totiž zvýšiť svoj náskok. Druhý Paolo Totó na neho stráca už 30 sekúnd. 
 
V etape, ktorá poriadne prehádzala poradie na popredných miestach, sa zviditeľnil Samuel Oros. Tomu sa podarilo dostať do celodenného úniku, čo je na tomto podujatí poriadne náročné. Ostatní jazdci Dukly Banská Bystrica však toľko radosti fanúšikom nepriniesli. Deväť minút po víťazovi preťali cieľovú pásku Patrik Tybor a Ján Andrej Cully. Tí prišli do cieľa v 31-člennej skupine. Ostatní pretekári Dukly stratili ešte viac. Spolu s nimi veľké časové straty nakúpil aj Miklós Szabó z Pannon Cycling Team.
 
 
Výsledky
1. HOLLER Nikodemus Bike Aid 4:08:44 14
2. BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec 00:00 5
3. MAłECKI Kamil CCC Sprandi Polkowice 00:00 3
4. TOTÓ Paolo Sangemini - MG.Kvis 00:00  
5. VALTER Attila Pannon Cycling Team 00:00  
6. PREVAR Oleksandr Team Novak 00:00  
80. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 09:13  
83. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 09:13  
89. OROS Samuel Dukla Banská Bystrica 15:05  
92. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 15:05  
95. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 15:05  
99. MAHĎAR Martin Dukla Banská Bystrica 15:05  
101. VLčáK Martin Dukla Banská Bystrica 15:05  
108. ČANECKý Marek Dukla Banská Bystrica 15:05  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec 16:34:19 3
2. TOTÓ Paolo Sangemini - MG.Kvis 00:30  
3. SCHELLING Patrick Team Vorarlberg Santic 00:32  
4. MAłECKI Kamil CCC Sprandi Polkowice 00:36  
5. PLUCIńSKI Leszek CCC Sprandi Polkowice 00:51  
6. PREVAR Oleksandr Team Novak 00:52  
57. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 16:20  
64. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 17:31  
89. ČANECKý Marek Dukla Banská Bystrica 23:17  
96. OROS Samuel Dukla Banská Bystrica 25:46  
97. MAHĎAR Martin Dukla Banská Bystrica 25:52  
104. VLčáK Martin Dukla Banská Bystrica 28:24  
106. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 28:35  
116. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 31:07  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 

Tour de Hongrie / Okolo Maďarska 2018 - 5. etapa, nedeľa 19. augusta

5. 19.8. rovinata etapa ciel rovina Kazincbarcika > Kazincbarc. 128 km Höller
 
etapa 5
profil etapy, 798 nastúpaných metrov (© tourdehongrie.hu)
 
 
Dnešný deň uzavrel program pretekov Okolo Maďarska. Posledná etapa bola s výnimkou prológu úplne najkratšia. Cyklisti v nedeľu museli prejsť len 128 kilometrov. Na tak krátkej trase sa nedali očakávať zázraky, ale najväčší súperi priebežne prvého Manuela Bellettiho ešte zbrane rozhodne zložiť nechceli. Dnešok preto definitívne rozhodol o celkovom víťazovi tohtoročnej edície Tour de Hongrie.
 
Dostať sa do úniku tu v Maďarsku bol každý deň doslova zázrak. Bitka o to vytvoriť si nejaký náskok pred hlavným balíkom vždy začínala od prvého kilometra a niekedy trvala až do polovice dňa. Inak tomu nebolo ani dnes, kedy sme sledovali viacero nástupov, no dlhodobý únik sa nevytvoril ešte ani na prvej horskej prémii, ktorá sa nachádzala len 74 kilometrov pred cieľom.
 
O body na stúpaní Aggtelek zviedli veľký súboj cyklisti tímu Pannon Cycling Team, ktorí pracovali pre Attilu Valtera a Patryk Stosz z CCC Sprandi Polkowice. Maďarsky cyklista ale nedokázal využiť výbornú prácu svojho tímu, ktorý rozdelil pelotón na viac skupín, keďže Stosz ho v záverečným metroch prešprintoval a definitívne sa tak stal víťazom vrchárskej súťaže. 
 
Ďalší pokus odpútať sa od pelotónu predviedol Stefano Oldani z Polartec-Kometa, ale ani jeho hlavný balík ďaleko nepustil. Tempo pelotónu v závere dňa diktovali jazdci CCC Sprandi Polkowice. Tí sa v týchto momentoch pripravovali na finálny atak, ktorým chceli vyzliecť Manuela Bellettiho zo žltého. Jazdec Androni Giocattoli - Sidermec však počas celého týždňa dokázal úspešne odrážať útoky. 
 
Potom poľská družina nedovolila nikomu ujsť  a to dlhší čas. Dôležité je však dodať, že rýchlosť pelotónu bola veľmi vysoká, takže nastupovať sa nikomu ani nechcelo. Hlavný balík prišiel pospolu aj na predposlednú šprintérsku prémiu v itenerári Okolo Maďarska. Bitku o plný počet bodov zviedlo pár jazdcov, no najrýchlejší bol Kamil Malecki (CCC Sprandi Polkowice). 
 
Až keď sa Poliaci porúčali z čela pelotónu sme sledovali ďalšie ataky. Veľmi nádejne vyzeral útok štvorice pretekárov, ktorí sa z hlavného balíka urvali na méte 20 kilometrov pred cieľom. Menovite išlo o Toma Vermeera z Team Differdange-Losch, Charlesa Planeta z Novo Nordisk, Maximiliana Kuena z MyBike - Stevens a Samuela Oliveta z Kobánya Cycling Team. Neskôr sa k nim pridal ešte Daniel Crista z reprezentácie Rumunska. Vpredu tak vznikla päťčlenná skupina, ktorá si okamžite vytvorila skoro pol-minútový náskok. 
 
Na tento únik okamžite zareagovali jazdci CCC Sprandi Polkowice, ktorí sa vrátili na čelo hlavného balíka, z kade kontrolovali posledné kilometre. Utečencov nechali prísť prvých na poslednú šprintérsku prémiu, kde plný počet bodov získal Kuen (MyBike - Stevens). Následne ale prišli pomôcť Poliakom ostatné tímy a krátka púť pätice vpredu definitívne skončila tri kilometre pred koncom. 
 
Záverečné dva kilometre boli veľmi nervózne. Do špurtu sa chcelo dostať veľké množstvo pretekárov. Z víťazstva sa nakoniec tešil Nikodemus Höller, ktorý vyhral podobne ako včera. Nemcovi k druhej výhre v rade dopomohol aj nešťastný moment, keď v poslednej ľavotočivej zákrute, ktorá sa nachádzala 200 metrov pred cieľom, padla väčšia skupina jazdcov. Do špurtu sa tak zapojila len oklieštená časť pretekárov, z ktorých najvýhodnejšiu pozíciu mal práve Höller.
 
Kto najviac doplatil na záverečný pád bol Matteo Moschetti. Rýchlik tímu Polartec-Kometa totiž v inkriminovaný moment stratil kontakt s Nemcom a na cieľovej rovinke už ho dobehnúť nedokázal. Moschetti sa nakoniec musel uspokojiť s druhým miestom, tretí bol Kamil Malecki. Celkovým víťazom tohtoročnej edície Okolo Maďarska sa stal Manuel Belletti z Androni Giocatolli - Sidermec. Taliansky cyklista dnes už nebojoval o etapové prvenstvo. Do špurtu sa ani nedostal.
 
V poslednom dni sa nezviditeľnili jazdci Dukly Banskej Bystrice, aj keď v úvode dňa útočili. Tí tak po dvoch predchádzajúcich etapách, v ktorých sa prezentovali v úniku, strávili celú nedeľu v pelotóne. Do cieľa v ňom prišli Samuel Oros, Juraj Bellan, Martin Mahďar, Ján Andrej Cully a Martin Vlčák. Ďalší dvaja Dukláci, Marek Čanecký a Patrik Tybor, počas etapy z pretekov odstúpili. Rovnako DNF svietilo aj pri mene Miklós Szabó z Pannon Cycling Team.
 
 
Výsledky
1. HOLLER Nikodemus Bike Aid 2:46:48 14
2. MOSCHETTI Matteo Polartec-Kometa 00:00 5
3. MALECKI Kamil CCC Sprandi Polkowice 00:00 3
4. MOZZATO Luca Dimension Data for Qhubeka 00:00  
5. VIVIANI Attilio Sangemini - MG.Kvis 00:00  
6. DRAPERI Matteo Sangemini - MG.Kvis 00:00  
51. OROS Samuel Dukla Banská Bystrica 00:00  
53. MAHĎAR Martin Dukla Banská Bystrica 00:00  
56. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 00:00  
60. VLčáK Martin Dukla Banská Bystrica 00:00  
77. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 00:00  
DNF TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica odstúpil  
DNF ČANECKý Marek Dukla Banská Bystrica odstúpil  
DNF SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Konečné poradie pretekov
1. BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec 19:21:07 125
2. MALECKI Kamil CCC Sprandi Polkowice 00:27 85
3. TOTÓ Paolo Sangemini - MG.Kvis 00:28 70
4. SCHELLING Patrick Team Vorarlberg Santic 00:31 60
5. HOLLER Nikodemus Bike Aid 00:45 50
6. PLUCIŇSKI Leszek CCC Sprandi Polkowice 00:51 40
56. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 16:20  
88. OROS Samuel Dukla Banská Bystrica 25:46  
89. MAHĎAR Martin Dukla Banská Bystrica 25:52  
93. VLčáK Martin Dukla Banská Bystrica 28:24  
97. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 31:07  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
 
 
fotogaleria ikonkaDopĺňovaná fotogaléria z pretekov (© Photo: Tdh.hu)