ne 19.8. zvlnena etapa ciel rovina Hamburg > Hamburg 217 km Viviani
 
euroeyes cyclassics 2018
profil pretekov, 2255 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Sever najväčšej krajiny Európskej únie ovládla predposlednú nedeľu cyklistika. Preteky EuroEyes Cyclassics oslavovali 23. narodeniny a už tradične sa na nich zišla viac ako len slušná šprintérska konkurencia. Alpy sú z Hamburgu priďaleko, a tak najväčšiu pozornosť pútal kopec Waseberg, ktorý sa išiel počas 217 kilometroch trikrát.

Podujatie tiež tradične sprevádzajú rôzne podujatie, ktoré vyhľadávajú nielen miestni, ale aj turisti. Všetko sa ale muselo stihnúť pred pol dvanástou, kedy bol naplánovaný oficiálny štart. Na ten sa postavil aj Peter Sagan, Slovák však medzi najhorúcejších favoritov patriť nemal, po páde na Tour stále nebol stopercentne fit. Boráci mali navyše vo svojich radoch Pascala Ackermanna.

Medzi ďalších adeptov na prestížne víťazstvo sa zaradili Elia Viviani, ktorý sa pripravoval na Vueltu a obhajoval tu víťazstvo, dvojica z Bahrajnu - Merida Niccolo Bonfazio a Sonny Colbrelli, nemeckí šprintéri André Greipel a John Degenkolb či Alexander Kristoff, Giacomo Nizzolo, Arnaud Démare alebo Sacha Modolo. Na "veľké prekvapenie" sa vytvoril únik, do ktorého sa vydali piati muži.

Boli to Winner Anacona (Movistar), Iván García (Bahrajn - Merida), Alessandro De Marchi (BMC), Kamil Gradek (CCC) a Jevgenij Šalunov (Gazprom - Rusvelo). Po tridsiatich kilometroch už mali k dobru minútu a pol. Neskôr sa prehupol aj cez tri minúty a okolo tejto hranice osciloval až do približne polovice pretekov. Nasledovali hluché chvíle, počas ktorých prebiehala naháňačka úniku s balíkom. Postupne sa však misky váh prehupli na stranu pelotónu.
 
Počas druhého výstupu na Waseberg sa predpokladalo, že sa nič extrémne zaujímavé nestane. A predpoklady boli naplnené. Medzera úniku sa znížila poslednú minútu, no žiadne ďalšie ťahy sa neudiali. Posledný prejazd cez týchto sedemsto metrov bol naplánovaný pätnásť kilometrov pred páskou. A každý z prítomných sa sústredil práve na tieto okamihy.
 
Potom sa len veľmi mierne poľavilo z tempa a utečenci si tak pripísali pár sekúnd k dobru. Predsa len, doraziť si ich päťdesiat kilometrov do cieľa by bolo pre pelotón a favoritov veľmi riskantné. Do cieľa chýbalo posledných tridsať kilometrov, do záverečného Wasebergu pätnásť. A ten priniesol z balíka niekoľko zaujímavých atakov. Vyprofilovali novú vedúcu skupinu. Bolo v nej asi jedenásť pretekárov a pred zvyškom sveta si vybudovali dvadsať sekúnd náskoku.
 
Pelotón si to ale postrážil a štyri kilometre pred cieľom bolo všetko pohromade. Prebiehala príprava na záverečný špurt. Dva kilometre pred cieľom sa padalo. Na zemi sa ocitli dvaja pretekári EFEF, ale hlavne Pascal Ackermann! Pelotón to úplne rozbilo a ďalej pokračoval v okresanom počte. Záver zvládol najlepšie Elia Viviani, ktorý tak obhájil minuloročné víťazstvo. Pre jazdca Quick-Stepu to bolo už pätnáste víťazstvo v sezóne. Po Gire, kde vyhral štyri etapy, tak od neho môžeme očakávať zaujímavé výkony aj na blížiacej sa Vuelte.
 
Na konci to mal výborne zohraté aj Arnaud Démare, ale Viviani bol skrátka silnejší. Francúz jazdiaci za FDJ sa tak musí uspokojiť s pozíciou číslo dva. Na tretí stupienok dosiahol Alexander Kristoff, ktorého UAE odviedlo v závere taktiež skvelú prácu. "Zemiakovú priečku" obsadil John Degenkolb a piaty finišoval aktuálny majster Európy Matteo Trentin
 
Dva kilometre pred cieľom sa padalo. K zemi sa porúčal domáci pretekár Pascal Ackermann, pre ktorého to bola veľká smola, našťastie to ale nebolo nič vážne a mal by byť v poriadku. Pre Boru - Hansgrohe to boli ale narušené plány a aktuálny majster sveta to už zachrániť nedokázal. Peter Sagan ale aj tak vybojoval pekné desiate miesto. Ak by nespadol, možno by sa Elia Viviani dnes netešil. Na keby sa v cyklistike ale nehrá.
 
 
Výsledky
1. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 4:46:02 400
2. DÉMARE Arnaud link ikonka Groupama - FDJ 00:00 320
3. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00 260
4. DEGENKOLB John link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:00 220
5. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 180
6. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo link ikonka 00:01 140
7. MODOLO Sacha EF Education First - Drapac link ikonka 00:01 120
8. ARNDT Nikias Team Sunweb link ikonka 00:01 100
9. BONIFAZIO Niccolo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:01 80
10. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:01 68
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaFinále pretekov
 
 
Krátke preview pretekov:

Už 23. ročník pretekov EuroEyes Cyclassics Hamburg odštartuje tradične v centrálnej časti druhého najväčšieho mesta Nemecka. Trasa najprv zbiera kilometre, aby sa cyklisti čo najviac unavili a aby sa vytvoril dostatočne silný únik. Po návrate do mesta, sa pelotón vyberie do jeho západnej časti, kde sa ešte neočakávajú veľké pohyby, ale po prvý raz sa pôjde najslávnejší kopec pretekov Waseberg. Následne sa balík otočí, aby týchto sedemsto metrov s priemerným sklonom takmer desať percent absolvoval opäť. Preteky skutočne ožijú až pätnásť kilometrov pred cieľom, kedy sa pôjde Waseberg poslednýkrát. Očakáva sa tu aktivita puncherov, ale tiež snaha šprintérskych tímov o ich elimináciu. A tá príde, toto podujatie je skrátka pre šprintérov. Vlani tu vyhral Elia Viviani a Talian jazdiaci za Quick-Step sem príde aj tento rok. Jeho forma na Gire, ale aj celej prvej časti sezóny bol ohromná, teraz však v nohách veľa súťažných kilometrov nemá. Uvidíme, aký vplyv to naňho bude mať.

Veľmi silná sem prichádza domáca Bora - Hansgrohe, ktorá bude mať obrovskú motiváciu, ale aj prostriedky. Tím pôjde pravdepodobne na Pascala Ackermanna, ktorý zažíva výborné leto. Peter Sagan sa stále dostáva z pádu na Tour, ME nedokončil a je otázne s akým nasadením bude pretekať. Nie príliš vydarenú sezónu si bude chcieť napraviť André Greipel. Nemec po sezóne prestupuje do Fortunea a k novému zamestnávateľovi by chcel prísť s čo najlepším renomé. Ďalším Nemcom s chuťou vyhrať bude John Degenkolb. Obaja pretekári tu už vyhrali. K favoritom sa radí aj Alexander Kristoff. Víťaz etapy na Champs - Élysées a neúspešný obhajca víťazstva z ME sa bude chcieť revanšovať. Rozpačitý výkon z Tour de France bude chcieť zase napraviť Arnaud Démare z FDJ. Na dvojicu Niccolo Bonifazio a Sonny Colbrelli sa spoľahnú v Bahrajne - Merida, no a prekvapiť môžu aj Sacha Modolo či Giacomo Nizzolo.