ne 27.1. rovinata etapa ciel rovina Geelong > Geelong 163 km Viviani
 
cadel evans great ocean road race 2017
mapa rovinatých pretekov (© cadelevansgreatoceanroadrace.com.au)
 
 
Piaty ročník podujatia Cadel Evans Race sa vôbec nelíšil od toho štvrtého. Organizátori stavili na rovnaký okruh, v ktorom dominovalo stúpanie Challambra Crescent (1 km, 10 %). Cyklisti ho museli prejsť štyrikrát, najmä posledný výstup mal rozdeliť zrno od pliev. Podobne ako vlani, aj dnes sa predpokladal súbojov odolných šprintérov a cyklistických obojživelníkov. Medzi najväčších favoritov patrili Danny Van Poppel, Caleb Ewan, Elia Viviani, ale tiež Daryl Impey, Luis León Sánchez, Michael Valgren a minuloročný šampión Jay McCarthy.
 
Hneď v úvode pretekov sa z pelotónu odtrhla trojica jazdcov, z ktorej niektorí pretekári vydržali vpredu až do rozhodujúcich okamihov. Na začiatku celodenný únik tvorili Laurens De Vreese z Astany, Nathan Elliott a Carter Turnbull z reprezentácie Austrálie. Vedúce trio si už po dvadsiatich kilometroch vytvorilo štvorminútový náskok, čo bolo ich dnešné maximum. Skupina v čele vydržala pokope do méty 60 kilometrov pred cieľom, kedy sa z nej porúčal Turnbull. Neskôr kontakt stratil aj Elliott.
 
Priebeh pretekov počas celého dňa kontrolovali predovšetkým Bora – hansgrohe a Mitchelton – Scott. Ich tempo nebolo príliš vysoké, čo s blížiacim sa záverom využili Nicholas Dlamini z Dimension Data a Davide Ballerini z Astany. Druhý menovaný sa dokonca pripojil ku svojmu tímovému kolegovi v úplnom čele, Astana tak mala preteky výborne rozohrané. Až potom ostatné tímy v hlavnom balíku pochopili, že musia zabrať. Konečne sa ukázali jazdci Deunincku Quick-Stepu a Lotta Soudal.
 
De Vreese (Astana) opustil čelo pretekov pri predposlednom výstupe na Challambra Crescent, vpredu tak zostal osamotený Ballerini (Astana). Davide však dlho nedokázal odolávať sile, ktorá sa pomaly blížila zozadu. Už o kolo neskôr, presne na vrchole posledného kopca, ho pelotón pohltil. Keďže nikto ďalší sa z balíka neutrhol, záver pretekov patril najrýchlejším mužom, ktorí sa v ňom udržali. Scéna bola pripravená pre šprintérov.
 
Elia Viviani a Caleb Ewan náročný záver prežili a na cieľovej rovinke zviedli veľký, a hlavne tesný súboj. Taliansky šampión v službách belgického celku opäť ukázal, že patrí medzi najrýchlejších cyklistov na planéte, na posledných desiatkach metrov najrýchlejšie rozkrútil svoje pedále a vyhral. Viviani tak nedopustil, aby sa zopakoval scenár z minulého roka, kedy v špurte nestačil na víťaza a skončil druhý. Elia môže byť s úvodom sezóny spokojný, už na konci januára má na konte dva víťazné zárezy.
 
To Caleb Ewan zažil ďalšie väčšie sklamanie. Potom, ako nedokázal zvíťaziť na Tour Down Under, ťahal za kratší koniec lana aj v dnešnom veľkom finále. Austrálčan dnes prehral len o milimetre, o jeho neúspechu rozhodol tiež zle hodený bicykel. Tretie miesto vybojoval Daryl Impey, ktorý tak ako jediný obhájil umiestnenie z vlaňajška. Do najlepšej päťky sa dostali ešte Ryan Gibbons z Dimension Data a Jens Debusschere z Kaťuše - Alpecin. Vlaňajší šampión, Jay McCarthy, nedokázal zužitkovať celodennú prácu Bory, v piatej edícii pretekov obsadil ôsme miesto.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Eliu Vivianiho (víťaz):
"Cítim sa úžasne. Naozaj sme chceli vyhrať tieto preteky. Myslím si, že sme dnes veľmi dobre spolupracovali. Počas celého dňa sa o mňa starali Dries a ostatní naši jazdci. Boli vždy nablízku. Potom v závere ukázal Mörköv, že je skvelý líder. Každé preteky s Michaelom si užívam. Vždy, keď som s ním, verím, že môžem vyhrať. Musím preto poďakovať najlepšiemu tímu na svete."
 
 
Výsledky
1. VIVIANI Elia link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 3:54:35 300
2. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00 250
3. IMPEY Daryl Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 215
4. GIBBONS Ryan Team Dimension Data link ikonka 00:00 175
5. DEBUSSCHERE Jens Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00 120
6. ROWE Luke Team Sky link ikonka 00:00 115
7. MORKOV Michael Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 95
8. McCARTHY Jay BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 75
9. DOULL Owain Team Sky link ikonka 00:00 60
10. SáNCHEZ Luis León Astana Pro Team link ikonka 00:00 50
 
Zobraziť kompletné výsledky