ne 17.2. zvlnena etapa ciel rovina Almería > Roquetas de Mar 192 km Ackermann
 
almeria 2019
profil pretekov, 1843 nastúpaných metrov (© clasicadealmeria.net)
 
 
Šprintéri si veľmi neužili dva predchádzajúce dni v Murcii, ale v Almerii už chceli bojovať o titul. Najväčšiu prekážku pre nich znamenala kopcovitá pasáž v polovici pretekov, ale tri horské prémie neprekročili prevýšenie päť percent, čo im malo vyhovovať. Dobre pripravení šprintéri sa udržali na čele pretekov a na páske bol najrýchlejší Pascal Ackermann.

V úniku sa ukázali Verona (Movistar), López-Cózar (Euskadi-Murias), Journiaux (Direct Energie), Timmermans (Roompot), Rikunov (Gazprom), Bol (Burgos-BH), Oronte (Rally UHC) a ihneď sa museli vysporiadať s kontrolou zo strany Kaťuša - Alpecin, pretože Marcel Kittel chcel na páske vytiahnuť svoj šprint. Podobné ambície mal aj Matteo Trentin a jeho kolegovia z Mitcheltonu nasadili vysoké tempo na horských prémiách, aby dostali do problémov klasických šprintérov.

Austrálska zostava tak chytila pôvodný únik, vpredu bojoval najdlhšie Carlos Verona, a výrazne okresala hlavnú skupinu, kde zostalo cez tridsať jazdcov. Na ich škodu túto selekciu prežili na čele pretekov aj Kittel, Ackermann alebo Rojas, čiže pri Trentinovi zostala silná konkurencia. Mitchelton - Scott a Kaťuša - Alpecin sa potom postarali o to, aby sa do vedúcej skupiny už nevrátili ďalší borci a o výhru bojovala len vybraná partia cyklistov.
 
Pred páskou sa snažili vytvoriť lead-out Mitchelton, Bora a Kaťuša a koncovku najlepšie zvládla nemecká zostava a najmä Pascal Ackermann, ktorý pokoril aj skúsenejších protivníkov. Na druhom mieste skončil Marcel Kittel, tretiu priečku získal Luka Mežgec.
 
 
Triumf Pascala Ackermanna (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Mitchelton - Scott nezvládol úplne podľa predpokladov posledné stovky metrov, lebo Matteo Trentin sa ocitol na čele skupiny až príliš skoro a nemal šancu bojovať o titul. Snažil sa ho zastúpiť Luka Mežgec, ale slovinský pretekár sa nemohol v rýchlosti vyrovnať dvom nemeckým borcom. Austrálsky celok tak nevyťažil so svojej tvrdej práce počas druhej časti etapy, čo chcel.
 
Pascal Ackermann sa vo finále výborne zorientoval, nalepil sa na Trentina, využil jeho rýchlosť a nič mu nezabránilo v tom, aby získal prvé víťazstvo v ročníku. Jazdec tímu Bora - hansgrohe sa postupne posúva medzi najlepších šprintérov na svete. Musel byť veľmi spokojný, že na páske si poradil so svojím skúsenejším krajanom Marcelom Kittel, a to v priamom súboji. Mal síce v šprinte vytvorenú lepšiu pozíciu, ale jeho konkurent ho potom nedokázal pokoriť ani svojím typickým silným zrýchlením. Jazdec tímu Kaťuša - Alpecin síce nezvíťazil, ale schopnosť opäť sa dostávať do šprintérskych koncoviek a na konci pomerne náročného dňa bude mať pre neho povzbudzujúce účinky. Podujatie dokončilo iba 46 jazdcov, Juraj Sagan sa medzi nimi neobjavil.
 
 
Výsledky
1. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 4:27:58 200
2. KITTEL Marcel link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00 150
3. MEZGEC Luka Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 125
4. BARBERO Carlos Movistar Team link ikonka 00:00 100
5. ROJAS José Joaquín Movistar Team link ikonka 00:00 85
6. BOUDAT Thomas Direct Energie 00:00 70
7. PLANCKAERT Edward Sport Vlaanderen - Baloise 00:00 60
8. BOOM Lars Roompot - Charles 00:00 50
9. VAN GINNEKEN Sjörd Roompot - Charles 00:00 40
10. VANSPEYBROUCK Pieter Wanty - Groupe Gobert 00:00 35
DNF SAGAN Juraj BORA - hansgrohe link ikonka odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky