1. 20.2. rovinata etapa ciel rovina Portimao > Lagos 199 km Jakobsen
2. 21.2. rovinata etapa ciel rovina Almodôvar > Alto da Fóia 187 km Pogačar
3. 22.2. rovinata etapa ciel rovina Lagoa > Lagoa 20,8 km Küng
4. 23.2. rovinata etapa ciel rovina Albufeira > Tavira 198 km Groenewegen
5. 24.2. zvlnena etapa ciel rovina Faro > Alto do Malhao 173 km Štybar
 
 

Volta ao Algarve em Bicicleta 2019 - 1. etapa, streda 20. februára

1. 20.2. rovinata etapa ciel rovina Portimao > Lagos 199 km Jakobsen
 
etapa 1
profil etapy, 2116 nastúpaných metrov (© voltaaoalgarve.com)
 
 
Portugalské podujatie otvorila ponuka pre šprintérov, Najrýchlejší jazdci v balíku poznali tento dojazd z minulej edície, keď v meste Lagos triumfoval Dylan Groenewegen, a holandský cyklista patril k favoritom aj dnes. Šprintérsku konkurenciu dopĺňali Ackermann, Jakobsen, Degenkolb alebo Démare.

Na čele pretekov sa usadili Pedro Paulinho (Efapel), Ribeiro, Scheulen (obaja LA Alumni), Mendes (Sporting-Tavira) a Lourenco (UD Oliveirense) a snažili sa vybudovať si čo najväčší náskok. V pelotóne však ihneď kontrolovali situáciu Jumbo - Visma, Deuceninck - Quick-Step a Bora - hansgrohe a tieto zoskupenia dali jasne najavo, že si neželajú na konci nič iné ako hromadný dojazd. Na horských prémiách sa bojovalo o vrchársky dres a túto poctu si vyslúžil David Ribeiro.
 
Po druhom hodnotenom kopci stavil na sólový pokus José Mendes. Na jeho aktivitu nereagovali ostatní utečenci a stalo sa im to osudným už 65 kilometrov pred páskou, keď sa vrátili späť do pelotónu. Ani Mendes nevydržal dlho pred balíkom a následne ho nahradili Segio Paulinho a Angulo z celku Efapel, ktorí chceli ešte zviditeľniť svoj tím. V pelotóne naďalej pracovali spomínané tri zoskupenia. Šprintéri mali k dispozícii na podujatí dve príležitosti a chceli ich patrične využiť. Dvadsať kilometrov pred páskou bola dvojica z Efapelu chytená a pelotón sa začal pripravovať na hromadný dojazd.
 
Pre šprintérske celky to znamenalo, aby zabránili ďalším atakom. Tie neprišli, ale sedem kilometrov pred cieľom rozdelil pelotón hromadný pád. Na čele zostalo len okolo tridsať jazdcov. Zo šprintérov zostali vpredu Ackermann, Jakobsen a Démare. Po páde zostal v bolestiach najmä Jasper Stuyven.
 
Do záverečného šprintu sa dostali len niektorí favoriti a spomedzi nich bol na páske najrýchlejší Fabio Jakobsen. Za ním finišovali Arnaud Démare a Pascal Ackermann.
 
 
jakobsen 19 algarve triumf bohfb
Špurt etapy (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
V rovinatej etape sa nedostali do koncovky všetci najrýchlejší jazdci balíka, cyklisti ako Groenewegen alebo Degenkolb stratili svoju šancu po hromadnom páde. Vo finále využil dobrú tímovú podporu Fabio Jakobsen, ktorý predviedol aj silnú koncovku. Ako prvý začal šprintovať Simone Consonni a taliansky jazdec si aj vybudoval pekný náskok, ale potom nastúpil holandský šprintér a po výbornom výkone získal pri svojom prvom súťažnom dni v novom ročníku etapový triumf.
 
Simone Consonni sa musel uspokojiť až so štvrtou priečkou, lebo pred páskou mu došli sily a dostali sa pred neho Arnaud Démare a Pascal Ackermann. Francúzsky jazdec nemal na konci dobrú pozíciu, začal šprintovať príliš zozadu a v ideálnej pozícii nevyrazil dopredu ani Ackermann. To všetko uľahčilo Jakobsenovi cestu za výhrou. Očakávané vyústenie úvodnej etapy narušil hromadný pád sedem kilometrov pred páskou, po ktorom zostalo vzadu množstvo favoritov na titul, a to výrazne ovplyvní ďalší priebeh podujatia. Z tejto smoliarskej situácie môžu vyťažiť najmä Poels, De la Cruz, Oomen alebo Mas, ktorí prišli do cieľa v hlavnej skupine.
 
 
Výsledky
1. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step link ikonka 4:52:59 20
2. DÉMARE Arnaud link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:00 10
3. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 5
4. CONSONNI Simone UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
5. DE BUYST Jasper Lotto Soudal link ikonka 00:00  
6. KRAGH ANDERSEN Soren Team Sunweb link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Kopce na trase etapy:
4 20 modre 160 km - Aldeia dos Matos: dĺžka 2,4 km; sklon 4,3 %
3 20 101,3 km - Nave: dĺžka 5,9 km; sklon 4,2 %
 
 

Volta ao Algarve em Bicicleta 2019 - 2. etapa, štvrtok 21. februára

2. 21.2. rovinata etapa ciel rovina Almodôvar > Alto da Fóia 187 km Pogačar
 
etapa 2
profil etapy, 3154 nastúpaných metrov (© voltaaoalgarve.com)
 
 
Rozdiely v klasifikácii sa prekvapujúco vytvorili už vo včerajšej previerke, ale až dnes bola na programe jedna z hlavných bitiek o celkový titul. Cieľový kopec Fóia nebol príliš ťažký a neobsahoval strmé úseky, no aj tak mal dostať do pohotovosti najlepších vrchárov ako Poels, Mas, Aru alebo Konrad.
    
O brejk sa postarali William Barta (Tím CCC), Olivier le Gac (Groupama-FDJ), Brian van Goethem (Lotto-Soudal), Rafael Reis (W52), Bruno Silva (Efapel) a Jesús Nanclares (Miranda), ktorí sa museli pripraviť na to, že pelotón im nebude chcieť prenechať etapu. V balíku sa striedali viaceré zostavy a svoje ambície ukazoval najmä Deuceninck – Quick-Step. Na prvej rýchlostnej prémii sa presadil Silva, nasledujúci hodnotený kopec si podmanil Reis, rozdiel medzi skupinami zostával na úrovni dvoch minút.
 
Trvalo to len do príchodu na druhú horskú prémiu, keď pelotón chytil únik. V tom čase už nefiguroval v balíku Fabio Jakobsen. Potom skúšali atakovať ďalší borci, ale vpredu sa udržal iba Riccardo Zoidl z tímu CCC. Onedlho sa k nemu pridal aj jeho kolega Amaro Antunes a portugalský jazdec ovládol druhú horskú prémiu. Vedúca dvojica mala k dobru dve minúty na pelotón, tam ťahali Deuceninck - Quick-Step a Sky. Bojovníci z tímu CCC ešte získali poslednú rýchlostnú prémiu, ale už mali balík za pätami a pätnásť kilometrov pred cieľom sa skončila ich aktivita.
 
Pred cieľovým kopcom sa rozpútala pozičná bitka favoritov a na stúpanie Fóia sa nabehlo vo vysokej rýchlosti. Tím Sky predvádzal svoju kvalitu a pravidelným tempom oslaboval zloženie hlavnej skupiny. Doplatil na to aj Fabio Aru a za lídrami tímom Sky sa držali Mas, Oomen, Pogačar alebo Špilak. Do posledného kilometra naskočilo na čele pretekov len päť jazdcov, ako prvý zaútočil Amaro Antunes, ktorý sa objavil aj v jednom z únikov. Etapového triumfu sa však nechcel vzdať Wout Poels, ktorý takisto pred páskou atakoval, ale skvelý výkon vytiahol Tadej Pogačar. Slovinský jazdec ustál všetky pokusy a sám zaútočil vo finále. A na to už nenašli odpoveď ani Poels, ani Enric Mas. Perfektný výkon zo strany 20-ročného nováčika v tíme UAE Emirates.
 
Na cieľovom kopci zdemoloval hlavnú skupinu tím Sky, no Wout Poels nevybojoval etapový triumf, hoci to mal všetko výborne pripravené a vo finále aj zaútočil. Jedinou prekážkou sa mu stal Tadej Pogačar, slovinský mladík, ktorý v minulom roku vyhral Tour de l'Avenir. Víťazovi etapy nerobilo problémy vysoké tempo na záverečnom kopci, keď ešte dokázal vytiahnuť perfektný atak pred páskou. Pogačar len a len potvrdil, že je veľkým talentom, a určite sa môžeme tešiť na to, ako bude bojovať v poradí na tomto podujatí, pretože má aj dobrú časovku. Sebavedomie mu určite dodá aj dres pre lídra pretekov.
 
 
pogacar 19 algarve triumf uaefb
Tadej Pogačar a jeho triumf (© Courtesy UAE Team Emirates / BettiniPhoto)
 
 
Wout Poels síce nezískal etapu, ale stále to má pekne rozohrané na celkový titul. Len to musí ukázať aj v ITT. Svoje vrchárske kvality vytiahol aj Enric Mas a medzi najlepšími sa pohybovali takisto Sam Oomen a Amaro Antunes. Spomínaní cyklisti si vytvorili menší náskok na čele klasifikácie, preto bude veľmi zaujímavé sledovať, ako si poradia so zajtrajšou jazdou proti chronometru. V popredí sa drží ešte David de la Cruz, ktorý musí zabrať v ITT, ak sa chce dostať na stupne víťazov.
 
 
Výsledky etapy
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 4:58:25 20
2. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:01 10
3. MAS Enric Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:03 5
4. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 00:05  
5. ANTUNES Amaro CCC Team link ikonka 00:07  
6. DE LA CRUZ David Team Sky link ikonka 00:21  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 9:51:24 5
2. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:01  
3. MAS Enric Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:03  
4. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 00:05  
5. DE LA CRUZ David Team Sky link ikonka 00:21  
6. KRAGH ANDERSEN Soren Team Sunweb link ikonka 00:51  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


Kopce na trase etapy:
3 20 125,1 km - Cavalos: dĺžka 13,2 km; sklon 2,5 %
2 20 37,3 km - Pomba: dĺžka 3,8 km; sklon 7,7 %
1 20 Cieľ - Fóia: dĺžka 7,8 km; sklon 6,1 %
 
 
 
etapa 2 finis
Profil cieľového kopca etapy (© voltaaoalgarve.com)
 
 

Volta ao Algarve em Bicicleta2019 - 3. etapa, piatok 22. februára

3. 22.2. rovinata etapa ciel rovina Lagoa > Lagoa 20,8 km Küng
 
etapa 3
profil etapy, 199 nastúpaných metrov (© voltaaoalgarve.com)
 
 
Portugalské podujatie pripravilo tradičnú trasu individuálnej časovky, ktorá favorizovala najsilnejších jazdcov v tejto disciplíne. Medzi nimi sa mohol vytiahnuť  Stefan Küng, kvalitnými tempárskymi schopnosťami vynikali aj Andersen, Bodnar, Pedersen alebo Van Baarle. Z pohľadu klasifikácie bolo mimoriadne dôležité, ako si poradia s touto prekážkou Pogačar, Poels, Mas a Oomen.
 
Najskôr dlhú dobu viedol Josef Černý z tímu CCC, ktorý prekonal trať za 25:39. Potom ho prekonal Mads Pedersen (Trek-Segafredo), dánsky jazdec bol rýchlejší o pol minúty. Výborný výkon však ponúkol jeho kolega Ryan Mullen a írsky pretekár sa zatiaľ ako jediný dostal pod 25 minút. S výkonom 24:41 nastavil latku vysoko pre ostatných jazdcov. V popredí sa nachádzali aj Politt (Kaťuša-Alpecin), strata 33 sekúnd, a Van Baarle s mankom 43 sekúnd. Časovka nevyšla úplne podľa predstáv Maciejovi Bodnarovi, ktorý za aktuálnym lídrom zaostal 67 sekúnd.
 
Na časovkárskom stroji sa cítil dobre Geoghegan Hart (Sky), ktorý sa ukázal na včerajšom cieľovom stúpaní, a predviedol rovnaký výkon ako Mads Pedersen. Oboch prekonal Arnaud Démare, jazdec tímu Groupama - FDJ bol od nich rýchlejší o štyri sekundy. Novým lídrom etapy sa stal Yves Lampaert (Deuceninck -Quick-Step), keď porazil Mullena o tri sekundy. Nový najlepší čas mal hodnotu 24:38. Belgický pretekár sa však netešil dlho, lebo Stefan Küng (Groupama-FDJ) potvrdil úloha favorita, ale Lampaert ho prinútil k maximálnemu výkonu a v cieli mal k dobru iba päť sekúnd.
 
Potom sa čakalo už len na to, ako sa prezentujú tí borci, ktorí zvládli najlepšie včerajší horský dojazd. Výborný výkon však vytiahol Kragh Andersen (Sunweb), ktorý takmer ohrozil vedúceho jazdca, a v cieli stratil iba dve sekundy. Z jazdcov na GC si najhoršie viedol Sam Oomen, ktorý nestačil na najlepšiu trojicu v poradí. Enric Mas sa zaradil hneď za Top 10 a získal na Wouta Poelsa osem sekúnd. Všetkých favoritov však zatienil Tadej Pogačar, ktorý nielenže udržal lídersky dres, ale si aj polepšil oproti svojim priamym konkurentom o titul.
 
Etapovým triumfom naplnil predpoklady Stefan Küng a potvrdil, že v tíme Groupama - FDJ bude potrebnou posilou, ktorá francúzskemu tímu doteraz chýbala. Švajčiarsky jazdec sa naposledy tešil z triumfu v minulom roku na BinckBank Tour, kde ovládol 12-kilometrovú časovku. Na druhom mieste finišoval 24-ročný Soren Kragh Andersen, ktorý sa čoraz silnejšie etabluje na najvyššej úrovni. Yves Lampaert obsadil tretiu priečku a tento niekdajší belgický šampión v ITT ukázal, že na jarných klasikách sa bude môcť oprieť aj o svoje tempárske schopnosti.
 
V celkovej klasifikácii urobil významný krok za titulom Tadej Pogačar, ktorý v časovke obsadil piate miesto, a to s veľkým náskokom pred ostatnými favoritmi. Slovinský jazdec je univerzálnym typom pretekára a dnes o tom všetkých presvedčil. Pred druhým v poradí Enricom Masom má už vybudovaný veľmi sľubný náskok a uvidíme, čo s tým urobí španielsky pretekár v záverečnej etape. S vývojom v poradí nemôžu byť spokojní ani v tíme Sky, preto sa môžeme tešiť na zaujímavú bitku na Alto Malhao. V poradí sa drží vysoko aj Kragh Andersen, ktorý bude tvoriť ešte silnú dvojicu so Samom Oomenom.  
 
 
Výsledky
1. KÜNG Stefan Groupama - FDJ link ikonka 24:33 20
2. KRAGH ANDERSEN Soren Team Sunweb link ikonka 00:02 10
3. LAMPAERT Yves Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:05 5
4. MULLEN Ryan Trek - Segafredo link ikonka 00:08  
5. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:17  
6. DÉMARE Arnaud link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:31  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 10:16:14 5
2. MAS Enric Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:31  
3. KRAGH ANDERSEN Soren Team Sunweb link ikonka 00:36  
4. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:37  
5. DE LA CRUZ David Team Sky link ikonka 00:57  
6. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 01:08  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 

Volta ao Algarve em Bicicleta 2019 - 4. etapa, sobota 23. februára

4. 23.2. rovinata etapa ciel rovina Albufeira > Tavira 198 km Groenewegen
 
etapa 4
profil etapy, 2406 nastúpaných metrov (© voltaaoalgarve.com)
 
 
Najrýchlejší jazdci v balíku verili, že ďalšia šprintérska ponuka už nebude ovplyvnená pádom. Na druhý etapový triumf si robil zálusk Jakobsen a proti mladému holandskému jazdcovi sa mali postaviť Ackermann, Groenewegen, Démare alebo Consonni.

Finále bolo technické, záverečný kilometer obsahoval dve zákruty a posledné stovky metrov vyskočili na štyri percentná. Do úniku sa dostali Luís Fernandes (Aviludo), Nikolaj Mihajlov (Efapel), Jesús Nanclares (Miranda), Fábio Costa (UD Oliveirense), Oscar Pelegri (Vito-Feirense) a celá skupina bola pripravená na to, že za ňou budú koncentrovane jazdiť šprintérske celky.

Tempo etapy neboli príliš vysoké a utečenci jazdili s 5-minútovým náskokom. Prvý šprint získal Fernandez, prvú horskú prémiu ukoristil Pelegri. V pelotóne odvádzali najväčšiu prácu Dueuceninck – Quick-Step, Jumbo - Visma a FDJ, ktorým sa darilo výrazne znížiť náskok utečencov. Brejk opustil ako prvý Jesús Nanclares. Aj na druhej rýchlostnej prémii sa presadil Fernandez. Pelotón nenechával nič na náhodu a neustále znižoval svoje manko. Preto vydržali na čele pretekov bojovať už len Mihajlov a Pelegri. Prvý menovaný si podmanil poslednú šprintérsku prémiu. Brejk bol definitívne chytený na záverečnej horskej prémii a odvtedy sa už začali pripravovať všetci favoriti na hromadný šprint.
 
V balíku bolo cítiť vo finále nervozitu kvôli incidentu z prvej etapy a každý si chcel strážiť pozície na čele hlavnej skupiny. Záver výborne zvládol Dylan Groenewegen, ktorý dostal potrebnú podporu od kolegov, a jasne pokoril všetkých konkurentov. Druhý skončil Arnaud Démare, tretí Jasper Philipsen z UAE Emirates.
 
Vo finále sa vynikajúco pohyboval Dylan Groenewegen, ktorý ako jediný zo šprintérov dokázal využiť tímovú podporu od svojich kolegov. Aj ostatní borci mali pred páskou pri sebe spolujazdcov, ale v rozhodujúcom momente zaváhali. Holandský šprintér vyťažil aj z toho, že tu zvíťazil pred rokom a dôverne poznal posledné stovky metrov. V cieli tak oslavoval druhý trumf v sezóne. Druhýkrát sa musel uspokojiť s druhým miestom Arnaud Démare, pretože na konci stratil svojich kolegov, a do popredia sa dokázal natlačiť aj Jasper Philipsen. Len 20-ročný belgický šprintér, ktorý však ovládol etapu na TDU. V celkovom poradí zostalo všetko po starom, ale zajtra sa bude tvrdo bojovať o pozície v GC.  
 
 
Výsledky etapy
1. GROENEWEGEN Dylan Team Jumbo - Visma link ikonka 4:56:07 20
2. DÉMARE Arnaud link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:00 10
3. PHILIPSEN Jasper UAE Team Emirates link ikonka 00:00 5
4. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 00:00  
5. CONSONNI Simone UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
6. DE BUYST Jasper Lotto Soudal link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAčAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 15:12:28 5
2. KRAGH ANDERSEN Soren Team Sunweb link ikonka 00:29  
3. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:30  
4. MAS Enric Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:31  
5. DE LA CRUZ David Team Sky link ikonka 00:57  
6. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 01:28  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


Kopce na trase etapy:
3 20 144,2 km - Barranco do Velho: dĺžka 3,7 km; sklon 4,5 %
4 20 modre 18 km - Pisa Barro: dĺžka 2 km; sklon 3,9 %
 
 

Volta ao Algarve em Bicicleta 2019 - 5. etapa, nedeľa 24. februára

5. 24.2. zvlnena etapa ciel rovina Faro > Alto do Malhao 173 km Štybar
 
etapa 5
profil etapy, 2804 nastúpaných metrov (© voltaaoalgarve.com)
 
 
Tradičné finále pretekov obstaral dvojnásobný prejazd cez Alto do Malhao, prudký, no zároveň nie veľmi dlhý výstup. Wout Poels a Enric Mas chceli vytiahnuť svoje vrchárske kvality a museli dúfať, že slovinský mladík Tadej Pogačar neudrží ťarchu líderskeho dresu v rozhodujúcej etape.

Pred balíkom sa pohybovala početná skupina. Pohybovali sa v nej Schillinger (Bora-Hansgrohe), Koch (CCC), Declerq (Deceuninck-Quick Step), Küng (Groupama-FDJ),  de Buyst, Frison, Maes (všetci Lotto Soudal), Wynants (Jumbo-Visma), Politt, Würtz Schimdt (Kaťuša-Alpecin), Pedersen (Trek-Segafredo), Van Bilsen (Cofidis) a De Mateos (Aviludo). V pelotóne musel kontrolovať túto skupinu UAE Emirates a darilo sa mu to, lebo únik nedostal veľký pristor. Pred prvým výjazdom cez Alto Malhao sa ukazovali na čele hlavnej skupiny aj tím CCC a Caja Rural.
 
Po tomto kopci zostali vpredu už len Koch, Declerq, Küng, De Buyst a Pedersen a aj keď sa v balíku išlo rýchlo, dokázali udržať dve minúty. V okresanom balíku udávali tempo Sky a CCC. Poľská zostava mala v poradí Antunesa a britský celok musel mať na podujatí len tie najvyššie ambície.
 
Na predposlednej horskej prémii zaútočili z hlavnej skupiny Andersen, De la Cruz, teda druhý a piaty muž poradia, ktorí vytvárali veľký tlak na Pogačara, a spolu s nimi atakoval aj Štybar. Čoskoro sa k nim pridal aj Cummings a postupne získali tridsať sekúnd na hlavný balík. Andersen si tak vytváral pozíciu na uchmatnutie najcennejšieho dresu. Navyše dvanásť kilometrov pred cieľom sa spojili s pôvodným únikom. Ešte pred cieľovým kopcom sa množili útoky v pelotóne a Pogačarovi zostal už len jeden pomocník. Skupina favoritov zostávala pokope, ale pre lídra pretekov bol veľkou hrozbou najmä Kragh Andersen, ktorého náskok na čele pretekov sa zvyšoval.
 
Na Alto do Malhao dorazili na čele pretekov Andersen, Štybar a Cummings, ktorí si vybudovali minútový odstup pred ostatnými favoritmi. Na prudkom stúpaní bojovali o etapový triumf Andersen so Štybarom a pred páskou mal najviac energie český borec, ktorý ukoristil cennú výhru. V skupine favoritov preukázali najlepšie nohy Mas a Poels, holandský jazdec predviedol lepšiu koncovku, ale ani jednému sa nepodarilo dostať do takých problémov Pogačara, aby prišiel o vedúce postavenie v GC.
 
 
pogacar 19 algarve podium uaefb
Tadej Pogačar ako víťaz pretekov (© Courtesy UAE Team Emirates / BettiniPhoto)
 
 
Rozhodujúca etapa ponúkla atraktívnu cyklistiku a nechýbali v nej dramatické momenty o etapový a celkový triumf. Na dlhý útok pred páskou vsadil Soren Kragh Andersen, ale náročnosť cieľového stúpania mu nedovolila posunúť sa na najvyšší stupienok v poradí. Vo finále sa ho parádne držal Zdeněk Štybar, ktorý mohol len čakať na svoju šancu, a tú aj patrične využil. Po výbornom výkone zaknihoval pekné víťazstvo a zostal v Top 10 v klasifikácii.
 
Napínavé momenty priniesol aj súboj o celkový titul. Tadej Pogačar bol vystavený veľkému tlaku ešte pred záverečným kopcom, ale v mladom veku to všetko ustál, a parádny výkon predviedol aj na Alto do Malhao, kde s plným nasadeným bránil svoj náskok v klasifikácii. Aj keď boli Enric Mas a Wout Poels silnejší v záverečnom úseku, nestačilo im to, aby sa dostali na čelo poradia. Španielsky jazdec vyrazil dopredu skoro, aby sa pokúsil dostať na stupne víťazov, ale pred páskou mu došla energia, a pokoril ho Poelsov presne načasovaný útok. Obaja silní vrchári tak museli prijať, že sa pred nich dostali v klasifikácii prekvapujúce mená. Tadej Pogačar odštartoval mimoriadnym spôsobom svoju kariéru medzi profesionálmi.
 
  
Výsledky etapy
1. ŠTYBAR Zdeněk Deceuninck - Quick-Step link ikonka 4:13:48 20
2. KRAGH ANDERSEN Soren Team Sunweb link ikonka 00:03 10
3. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:09 5
4. MAS Enric Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:12  
5. CUMMINGS Steve Team Dimension Data link ikonka 00:17  
6. POGAčAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:18  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Konečné poradie pretekov
1. POGAčAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 19:26:34 200
2. KRAGH ANDERSEN Soren Team Sunweb link ikonka 00:14 150
3. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:21 125
4. MAS Enric Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:25 100
5. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 01:40 85
6. ŠTYBAR Zdeněk Deceuninck - Quick-Step link ikonka 01:54 70
 
Zobraziť kompletné konečné poradie pretekov


Kopce na trase etapy:
3 20 110,2 km - Picota: dĺžka 2,7 km; sklon 6,2 %
3 20 73,9 km - Alto da Ameixiera: dĺžka 4,8 km; sklon 4,3 %
2 20 40,9 km - Alto do Malhao: dĺžka 2,5 km; sklon 9,6 %
3 20 20,3 km - Vermelhos: dĺžka 3,1 km; sklon 4,7 %
ciel2 20 Cieľ - Alto do Malhao: dĺžka 2,8 km; sklon 8,9 %
 
 
etapa 5 finis
Profil cieľového kopca etapy (© voltaaoalgarve.com)