OHN: V ťažkých pretekoch bol najšikovnejší Štybar, ušiel aj Avermaetovi s Wellensom

2.3.2019, 13:00 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
so 2.3. zvlnena etapa ciel rovina Gent > Ninove 200 km Štybar
 
omloop 19 profil
profil pretekov, 1635 nastúpaných metrov (© omloophetnieuwsblad.be)
 
 
Na podujatí sa predstavila takmer kompletná klasikárska špička. Oproti minulému roku boli záverečné bergy natlačené viac pri sebe, čo sľubovalo selektívnu cyklistiku. Počas celého dňa mali teploty prekračovať desať stupňov, miestami sa mohli objaviť prehánky, ale najdôležitejšie bolo, že na konci mohol udrieť na pelotón aj bočný vietor.

Na štarte sa napokon nepredstavil Arnaud Démare, ktorý sa ešte nezotavil z choroby, ktorá ho trápila tento týždeň. Na čele pretekov sa najskôr ukázali Roy Jans (Corendon-Circus) a Tom Wirtgen (Wallonie-Bruxelles) a čoskoro sa k nim pridali Alex Howes (EF-Drapac) a Tom Devriendt (Wanty Groupe Gobert). Do úniku sa dostal len jeden tím z WT kategórie a pred balíkom mal svojho kolegu jeden z najväčších favoritov Sep Vanmarcke.

Pelotón odštartoval preteky pokojne a na prvých kockách na úseku Haaghoek strácal na brejk takmer štrnásť minút. V balíku sa najskôr ukazoval tím Deuceninck - Quick-Step, ktorý tradične priniesol na štart hneď niekoľko lídrov schopných zabojovať o titul. Na čele balíka jazdil pozorne aj tím CCC, ktorý si prvýkrát vyskúšal jazdu s Gregom van Avermaetom. Na začiatku podujatia sa išlo skutočne pomaly a to až natoľko, že organizátori boli prinútení na chvíľu prerušiť ženské preteky, ktoré sa odohrávali na približne rovnakej trati, aby nedošlo ku kolízii dvoch pelotónov. Rýchlosť toho mužského musela jednoducho zaskočiť usporiadateľov.
 
Po druhom stúpaní začal balík viditeľne zrýchľovať a zariadil to Deuceninck - Quick-Step. Prvá časť pretekov sa odjazdila pod zamračenou oblohou, ale na niektorých nasledujúcich bergoch už spŕchlo, čiže jazdci sa museli pripraviť aj na mokré kocky. Zaujímavá akcia sa rozohrala 85 kilometrov pred cieľom, keď zaútočilo v balíku 21 jazdcov a medzi nimi sa objavili aj silné mená ako Naesen, Štybar, Pedersen, Roelandts, Ballerini, Teunissen, Keukeleire, Bystrom, Stannard alebo Vandenbergh.
 
 
omloop 19 ilustrak peloton 1 bohfb
Ilustrák z pretekov s Jurajom Saganom (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Za nimi viedol balík tím CCC, ktorý musel zmazať 30-sekundovú stratu. Útočníkov nemohli nikam pustiť ani Astana a Mitchelton - Scott a obidva celky začali zaberať v pelotóne. Na Valkenbergu sa obidve skupiny spojili, ale začalo sa odznovu nastupovať a preteky sa dostávali do správneho tempa. Po Wolvenbergu už bola takmer chytená vedúca štvorica, na čele pretekov si ešte vychutnal sólový nástup Tom Devriendt.
 
Potom sa k nemu pridali Wirtgen a Baptiste Planckaert (obaja Wallonie Bruxelles) a na úseku Kerkgate v balíku zrýchlil Philippe Gilbert. Belgický jazdec motivoval aj ďalších pretekárov, ale selekcia sa nekonala a vpredu zostávali len traja utečenci. Cyklisti mali pred sebou ešte šesť bergov, takže bolo dostať času, aby sa rozdelila hlavná skupina, ktorá bola stále početná.
 
Už po Molenbergu sa dostala na čelo početná skupina favoritov a objavili sa medzi nimi Štybar, Gilbert, Lampaert, Benoot, Wellens, Dillier, Lutsenko, Teuns, Drucker, Oss, Van Averamet, Trentin, Van Aert, Van Poppel, Stannard a Planckaert. Táto silná partia obsahovala hneď niekoľko kandidátov na titul a za nimi zostali napríklad Naesen, Vanmarcke, Matthews, Terpstra alebo Stuyven.
 
Stíhaciu jazdu viedli Sunweb a Direct Energie, ale tí mali pred sebou veľmi odhodlaných jazdcov. Rozdiel medzi nimi však nebol definitívny, preto sa snažili vrátiť na čelo pretekov Terpstra alebo Jungels. Pred stúpaním Elverenberg, v jednej zákrute, spadol Benoot stratil kontakt s lídrami. Postupne sa delila aj vedúca skupina a pred Kapelmuurom jazdili vpredu, aj keď s malým náskokom, už iba Štybar, Avermaet, Wellens, Teuns, Oss a Lutsenko. V skupine prenasledovateľov sa pohybovali ostatní spomínaní favoriti, ktorí stále živili šancu, že sa dostanú na čelo pretekov.
 
 
omloop 19 ilustrak peloton 1 bohfb
Pöstlberger a Oss na kockách (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Na Muure útočili Štybar a Avermaet, ale vedúca skupina sa nerozdelila. Z tempa vypadol jedine Oss. V druhej skupine zrýchlil Terpstra, na jeho aktivitu reagovali Gilbert, Naesen alebo Trentin a ani tu sme nevideli veľké rozostupy. Muur tak síce vyčerpal pretekárov, ale pomery na trati zostali v podstate nezmenené. Aj na Bosbergu razantne zrýchlil Avermaet a vyrovnal sa mu iba Štybar, no po týchto kockách sa vedúca pätica opäť spojila. Selekcia neprebehla ani v druhej skupine, preto sme bolo zvedaví, či na posledných trinástich kilometroch ešte niekto doskočí na čelo pretekov. Nebola to však ľahká úloha, lebo Avermaet a spol. navýšili svoj náskok na tridsať sekúnd.
 
Na posledných kilometroch sa už neudiali žiadne zmeny, ale vo vedúcej skupine sa bojovalo o výhru ešte pred cieľovou páskou. Najskôr nastúpil Wellens, ktorého zalepil Avermaet, ale keď potom vyrazil dopredu Štybar, nenašiel sa nikto, kto by ho zachytil. Český jazdec strávil záverečných dvetisíc metrov na líderskej pozícii a po šikovnom útoku získal dôležitý titul. Druhý skončil Greg van Avermaet, tretí finišoval Tim Wellens.
 
Hneď prvá klasika na kockách vytvorila výbornú cyklistiku, keď sa začalo nastupovať vyše osemdesiat kilometrov pred cieľom. Odvtedy sa išlo naplno a rozhodujúca selekcia sa vytvorila po Molenbergu. Kto nezostal po tomto stúpaní na čele pretekov, stratil šancu bojovať o titul. Najsilnejší jazdci sa ukázali na Elverenbergu a Muure a vo finále potom preukázal šikovnosť Zdeněk Štybar, ktorý získal vôbec svoj premiérový titul na jarnej klasike na belgickom území. Doteraz triumfoval "len" na Strade Bianche v roku 2015.
 
 
omloop 19 ilustrak favoriti bohfb
Skupina favoritov na čele pretekov (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Na čele pretekov sa vytvorila silná, 5-členná skupina, v ktorej vyčnieval šprint Grega van Avermaeta. Z toho dôvodu sa rozhodol nastúpiť ešte pred cieľom Tim Wellens, ale jeho pokus len otvoril cestu za výhrou pre Zdeňka Štybara, ktorý zaútočil v tom najlepšom momente. Avermaet mal toho dosť po stíhaní Wellensa a ostatní nenašli odvahu, aby zabrali takto skoro pred cieľom. Český pretekár pôsobil na trati vynikajúco, koncentrovane, a ustriehol si všetky dôležité nástupy. Už v Algarve ukázal výbornú formu a po dnešnom triumfe si môže poriadne veriť pred najdôležitejšími klasikami.
 
Svoj typický výkon predviedol Greg van Avermaet. Neušla mu rozhodujúca selekcia, na záverečných kopcoch sa snažil rozdeliť vedúcu skupinu, a keď sa mu to nepodarilo, stále sa mohol spoliehať na svoj šprint. Svoje zrýchlenie skutočne vytiahol na páske, ale už bolo neskoro, aby bol z toho triumf. Táto strata ho bude určite mrzieť, ale pred hlavnou časťou jarnej kampane ukazuje už teraz potrebnú výkonnosť.
 
Na začiatku sezóny jazdí vo veľkej pohode aj Tim Wellens a takýto veľmi dobrý výsledok v náročnej kockovej klasike ho povzbudí pred nasledujúcimi jednorazovkami. Po triumfe na Okolo Ománu sa veľmi dobre preorientoval na úplne iný terén Alexej Lutsenko a patril medzi najlepších. Kazašský jazdec momentálne jazdí v parádnej forme. Na čele pretekov sa udržal aj Dylan Teuns a pre belgického pretekára to bol tiež parádny výkon, lebo sa väčšinou špecializuje na ardenské klasiky.
 
Šprint druhej skupiny si podmanil Jempy Drucker a po prestupy do Bory sa vytiahol hneď pekným výkonom. V dobrej kondícii sa ukázal aj Daniel Oss, čo je vítaná správa pre Petra Sagana. V tejto skupine prišiel do cieľa s ďalšími zástupcami Deuceninck - Quick-Step, takže Gilbert s Lampaertom budú striehnuť na svoju šancu nabudúce. Obaja sa nachádzali na čele pretekov, ale zastavil ich Benootov pád, po ktorom zostali vpredu len vybraní šiesti borci. Na tento moment doplatili aj Van Aert alebo Trentin. Naopak, Vanmarcke, Naesen alebo Terpstra dnes stále niečo dobiehali a v rozhodujúcich momentoch sa nepohybovali na potrebných pozíciách. Juraj Sagan preteky nedokončil.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Zdeňka Štybara (víťaz)
"Toto víťazstvo pre mňa veľa znamená. Musel som dlho čakať na takúto výhru. V minulo roku som niekoľkokrát finišoval v najlepšej desiatke, ale nikdy sa mi nepodarilo zvíťaziť. Dnes som mohol využiť podporu kolegov, ktorí kontrolovali situáciu za mnou. Som veľmi šťastný."
  
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Grega van Avermaeta (2. miesto)
"Som veľmi spokojný. Hlavná selekcia sa odohrala pomerne skoro, ale potom sme zostali vpredu len silní jazdci, a takúto cyklistiku mám rád. Keď zaútočil Štybar, chcel som ho hneď chytiť, ale po mojej predchádzajúcej snahe to nešlo. V takomto finále, v malej skupinke, je to zvyčajne najrýchlejší jazdec, kto chytá všetky nástupy, a to ma trochu zabilo. Nevyhral som, ale dôležitejšie je, aká je moja forma. Videl som, že na konci mnohí súperi trpeli, ale ja som sa cítil svieži, čo ma napĺňa optimizmom pred ďalšími klasikami."
 
 
Výsledky
1. ŠTYBAR Zdeněk Deceuninck - Quick-Step link ikonka 4:53:17 300
2. VAN AVERMAET Greg link ikonka CCC Team link ikonka 00:09 250
3. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:09 215
4. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:09 175
5. TEUNS Dylan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:09 120
6. DRUCKER Jempy BORA - hansgrohe link ikonka 00:09 115
7. LAMPAERT Yves Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:09 95
8. GILBERT Philippe link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:09 75
9. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:09 60
10. NAESEN Oliver Ag2r La Mondiale link ikonka 00:09 50
DNF SAGAN Juraj BORA - hansgrohe link ikonka odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Stúpania: (km do cieľa: Názov, sklon; dĺžka)
1. 158 km: Leberg 4,2 %; 950 m
2. 124 km: Den Ast 4,7 %; 450 m
3. 99 km: Kattenberg 5 % 1000 m
4. 89 km: Leberg  4,2 %; 950 m
5. 74 km: Rekelberg 2,9 %; 900 m
6. 66 km: Valkenberg 8,1 %; 540 m
7. 55 km: Wolvenberg 7,9 %; 645 m
8. 42 km: Molenberg 7 %; 463 m (kocky)
6. 35 km: Leberg 4,2 %; 950 m
10. 31 km: Berendries 7 %; 940 m
11. 28 km: Elverenberg 5,6 %; 750 m
12. 17 km: Muur Kapelmuur 9,3 %; 475 m
13. 13 km: Bosberg 5,8 %; 980 m (kocky)
 
Úseky na mačacích hlavách: (km do cieľa; Názov; dĺžka)
1. 161 km; Haaghoek; 2000 m
2. 130 km; Huisepontweg; 1800 m
3. 98 km; Holleweg; 2000 m
4. 92 km; Haaghoek; 2000 m
5. 83 km; Paddestraat; 2300 m
6. 55 km; Ruiterstraat; 800 m
7. 51 km; Kerkgate; 1000 m
8. 49 km; Jagerij; 800 m
9. 38 km; Haaghoek; 2000 m
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop