so 9.3. zvlnena etapa ciel rovina Siena > Siena 184 km Alaphilippe
strade bianche 19 profil
profil pretekov, 2993 nastúpaných metrov (© strade-bianche.it)
 
 
Jedna z najobľúbenejších jarných klasík vždy vytvorí atraktívne divadlo a selektívne preteky, keď o titul bojujú nielen najsilnejší cyklisti, ale aj tí najodvážnejší. Séria krátkych, prudkých stúpaní a prašné cesty prilákali silnú konkurenciu s obhajcom prvenstva Benootom, jeho kolegom Wellensom, rozbehnutým Quick-Stepom alebom Avermaetom s Van Aertom.
 
Na pretekárov čakali veľmi dobré poveternostné podmienky. V slnečnom počasí sa vyšplhali teploty na šestnásť stupňov a nefúkal silný vietor, takže sme mali pred sebou prašnú edíciu. Brejk sa vytvoril len po druhom sektore, dovtedy sa išlo veľmi rýchlo a nikomu sa nepodarilo zostať pred hlavným balíkom. V úniku jazdili Alexandre Geniez, Nico Denz (obaja Ag2r), Diego Rosa (Sky) a Leo Vincent (Groupama-FDJ), teda všetko zástupcovia z WT celkov. Nedostali však veľkú časovú výhodu, pelotón im doprial maximálne štyri minúty. V pelotóne sa ukazovali najmä Lotto - Soudal, ako obhajca titulu, a Deuceninck - Quick-Step.
     
 
strade 19 ilustrak rcsff
Ilustračný záber z pretekov (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Situácia zostávala pokojná stabilizovaná aj po prejazde cez kopec, potom sa však objavili za sebou dva dlhé úseky (5. a 6. sektor) a už sa začalo pretekať aj v balíku. Na tempo favorizovaných tímov nestačili viacerí jazdci, ktorí sa prepadli dozadu. Hlavná skupina sa na chvíľu rozbila, ale opäť spojila, a situáciu už kontrolovali aj ostatné celky ako Astana alebo CCC. Vincent sa vrátil späť do pelotónu a Geniez doplatil na defekt. Vpredu tak zostávali iba Rosa a Denz, ktorí si však udržali pred bufetom trojminútový odstup.
 
Pred občerstvením sa ešte neodohrala dôležitá akcia, ale siedmy sektor bol takisto veľmi dlhý a navyše prebehol v stúpaní, čo už malo motivovať k tvrdej jazde. Pelotón tu však spomalil a favoriti šetrili svojich kolegov na nasledujúci nespevnený úsek. Rosa sa odpútal od Denza a pretekár tímu Sky zostal na čele osamote.
 
 
rosa 19 strade unik rcsff
Diego Rosa v úniku (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Pred najťažším úsekom, Monte Santa Marie, zaútočili z balíka Jan Tratnik (Bahrain Merida) a Quentin Jauregui (Ag2r). Tieto pokusy sa však nevydarili, lebo na tomto sektore sa balík úplne robil a v hlavnej skupine sa pohybovalo len okolo pätnásť jazdcov. Z favoritov zvládli dobre tieto momenty Avermaet, Wellens, Benoot, Van Aert, Lutsenko, Fuglsang, Clarke, Power, Seigle, Skujinš, Lampaert, Štybar a Alaphilippe. Po tomto úseku sa udržal na čele Rosa, a aj keď sme v druhej skupine videli niekoľko zrýchlení favoritov, táto partia zostala pokope. Ešte to nemusela byť definitívna selekcia, lebo za nimi sa chceli vrátiť späť napríklad Nibali, Moscon, Thomas alebo Kreuziger.
 
Úsek Monte Santa Marie splnil svoj účel a v hre o titul zostali len vybraní jazdci. Quick-Step prepašoval do hlavnej skupiny troch borcov, svojich dvoch najsilnejších zástupcov tu mali Lotto - Soudal a Astana, vpredu nechýbali Avermaet a Van Aert, čo len sľubovalo dramatické finále. Nibaliho partia zaostávala tridsať sekúnd štyridsať kilometrov pred cieľom. Potom sa jazdilo po zvlnenom teréne, ale na prašné cesty sa muselo chvíľu počkať, a Rosa si spojil so skupinou hlavných favoritov. Ešte pred deviatym sektorom sa dokázali dostať na čelo pretekov Schachmann a Kuznecov, obaja odviedli vynikajúci výkon pri stíhacej jazde. Na tomto krátkom úseku zrýchlil Fuglsang a pridali sa k nemu aj Van Aert a Alaphilippe.
 
 
rosa 19 strade unik rcsff
Vincenzo Nibali v skupine (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Táto silná skupinka si vybudovala takmer polminútový náskok, keď sa dostala na predposledný sektor. Na náročnej ceste nasadili vysoké tempo Fuglsang s Alaphilippom, čo bola konečná pre Van Aerta, ktorý sa im nevyrovnal na krátkom stúpaní. Vedúca dvojica ešte zvýšila svoj odstup na päťdesiat sekúnd a do cieľa zostávalo už len sedemnásť kilometrov. Na finálnej prašnej pasáži sa snažil Fuglsang zbaviť Alaphilippa, ale ten sa nenechal zaskočiť a už sa tešil na svoj šprint do kopca vedúci na cieľovú čiaru. Za nimi bojoval o tretie miesto Van Aert, ktorému sa darilo držať pred hlavnou skupinou. Tam jazdili aktívne najmä Avermaet a dvojica z Lotto - Soudal, no ich strata na lídrov dosahovala takmer dve minúty. Situáciu v skupine kontrolovali Štybar s Lutsenkom.
 
 
strade 19 favoriti dqsf
Skupina favoritov na čele .dqsf.
 
 
Jakob Fuglsang a Julian Alaphilippe nemuseli na záverečných kilometroch myslieť na nič iné, len na finálne prudké stúpanie. Po príjazde do Sieny už mali vybudovaný vysoký náskok, ale nechali sa dobehnúť Van Aertom, ktorý využil ich spomalenie pred cieľom. O titul bojovala trojica jazdcov a na strmom dojazde sa presadil Julian Alaphilippe, ktorý sa mohol spoľahnúť na svoju parádnu koncovku. Jakob Fuglsang skončil druhý, tretie miesto vybojoval Wout van Aert. Druhá skupina stratila minútu a v cieli ju zastupovali Štybar, Benoot a Avermaet.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer pretekov
 
 
Talianska klasika odohrávajúca sa v slnečnom počasí predviedla postupnú selekciu a napokon vytiahla trojicu najsilnejších jazdcov. Najskôr sa delil pelotón dôležitým spôsobom na sektore Monte Santa Marie, po ktorom zostalo v hre len okolo desať favoritov. Stále to bola pomerne početná skupinka a ten definitívny nástup vyprovokoval Jakob Fuglsang na nenápadnom, 800-metrovom úseku 24 kilometrov pred cieľom. Po tejto aktivite sa dostali na čelo pretekov aj Julian Alaphilippe a Wout van Aert. Belgický pretekár nestačil svojim konkurentom na záverečných kopcoch, čo sa ukázalo aj v samotnom finále, keď sa síce vrátil dopredu, ale prudká koncovka bola nad jeho sily. Naopak, na takýto dojazd sa mohol právom spoliehať Julian Alaphilippe a pred páskou skutočne nemal problémy so svojím hlavným protivníkom. Francúzsky jazdec tak vyhral prestížny titul hneď pri svojej premiére na tomto podujatí.
 
 
alaphilippe 19 strade triumf dqsf
Julian Alaphilippe a jeho triumf .dqsf.
 
 
Tím Deuceninck - Quick-Step ovládol aj štvrtú klasiku v ročníku za sebou a opäť to bolo po parádnom tímovom výkone. Po prvej dôležitej selekcii mu zostali v hlavnej skupine traja jazdci a Alaphilippe so Štybarom to mohli využiť. Keď zaútočil francúzsky cyklista, vo forme jazdiaci Štybar bol výbornou alternatívou, ak by tento pokus nevyšiel. Alaphilippe však pokračoval vo svojich výkonoch zo začiatku ročníka, na konci urobil všetko správne a trpezlivo si počkal na to, kedy pred páskou vystrelí za titulom.
 
Sebavedomým dojmom pôsobil aj Jakob Fuglsang. Ako čerstvý víťaz Ruta del Sol neváhal atakovať na jednom z kľúčových krátkych stúpaní a predviedol sa aktívnym spôsobom. Takáto výbušná koncovka mu veľmi nevyhovuje, čo mu potvrdil Alaphilippe, ale ak by len sedel v hlavnej skupine, na záverečnom strmom kopci by sa asi pred neho dostali aj ďalší jazdci. Preto urobil na trati správne rozhodnutie, keď sa rozhodol atakovať. Tretiu priečku z minulého roka obhájil Wout van Aert a opäť to bolo po aktívnom výkone. Síce nebol taký silný ako Alaphilippe s Fuglsangom, ale rozhodol sa bojovať až do samého konca o stupne víťazov. Jeho forma bude nepochybne stúpať, takže na severských klasikách bude nebezpečným protivníkom.
 
Zdeněk Štybar a Alexej Lutsenko po útoku svojich kolegov vyčkávali, ako sa vyvinie situácia, a obaja potvrdili svoju formu. V cieli museli byť sklamaní Greg van Avermaet a zástupcovia Lotto - Soudal. Belgický jazdec nenaskočil do rozhodujúceho vlaku a Benoot s Wellensom nedokázali využiť svoje výborné postavenie vo vedúcej skupine, keď ani jeden z nich nezachytil kľúčový nástup.
 
 
alaphilippe 19 strade podium rcsf
Julian Alaphilippe na pódiu (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Juliana Alaphilippa (víťaz)
"Je skvelé zvíťaziť na tomto podujatí hneď pri mojej premiére. Sústredil som sa na záverečný výstup, ale na konci som si dával pozor aj na to, aby som nedostal efekt. V tomto smere som mal šťastie. Mal som dobrý deň, a aj keď bol Fuglsang veľmi silný, vo finále som neurobil žiadnu chybu. Celý čas som s ním spolupracoval, ale zároveň som jazdil obozretne. Mám rád víťazstvá, cítim sa dobre, ale, samozrejme, som veľmi unavený."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jakoba Fuglsanga (2. miesto)
"Cítil som sa výborne a urobil som všetko preto, aby som vyhral. Bol by som veľmi rád, ak by som zvíťazil, ale aj tak som veľmi spokojný s druhým miestom. Vedel som, že na konci musím niečo urobiť, preto som zaútočil a zostali pri mne iba Alaphilippe a Van Aert. Pre mňa by bolo lepšie, ak by druhá skupina išla rýchlejšie, lebo takto mohol Alaphilippe vo finále trochu zvoľniť a ušetriť energiu na záverečný šprint. Snažil som sa ho striasť na záverečnom stúpaní, ale nešlo to. Som si istý, že s týmito nohami sa presadím na niektorých z nasledujúcich pretekoch."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Wouta van Aerta (3. priečka)
"Posledné kilometre som išiel na hrane a finále bolo naozaj ťažké. Som rád, že som prežil na čele pretekov a opäť finišoval na pódiu. Nemohol som dosiahnuť viac ako tretie miesto. Na predposlednom úseku som nemal energiu, aby som zostal s Alaphilippom a Fuglsangom, ale nevzdával som sa, aj keď do cieľa bolo ešte ďaleko. Na tomto podujatí sú odmenení tí pretekári, ktorí jazdia aktívne. O to som sa dnes snažil."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Grega van Avermaeta (6. miesto)
"Myslím si, že vyhral najsilnejší jazdec. Snažil som sa, ale nie je jednoduché vyhrať na tomto podujatí. Cítil som sa dobre, ale nemal som super deň. Nemal som také dobré nohy ako pred týždňom, preto sa teším z môjho výsledku. Jazdil som stále na čele pretekov, no keď zaútočil Fuglsang, bol som trochu vzadu, ale aj tak dokázal za ním vyraziť iba Alaphilippe. A potom už bolo zložité vrátiť sa do vedúcej skupiny. Nie je jednoduché bojovať proti Quick-Stepu, musíte jazdiť rozumne a navyše, dnes bol Alaphilippe na tomto profile najsilnejší."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tima Wellensa (10. miesto)
"Niekoľkokrát sme sa pokúsili rozdeliť pelotón, ale rozbil som ho až ja na najťažšom úseku. V malej vedúcej skupine sme zostali dvaja, čo bola pre nás výhodná pozícia, ale keď zaútočil Fuglsang, nebol som v jeho dosahu a ani som nemal silu, aby som ho nasledoval. Keď odídu traja jazdci a tí majú v skupine prenasledovateľov svojich kolegov, je takmer nemožné zorganizovať stíhaciu jazdu. Na to sme doplatili a stratili čas. Vedúca trojica bola dnes najsilnejšia a mne zostal iba boj o Top 10."
 
 
Výsledky
1. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 4:47:14 300
2. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:02 250
3. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 00:27 215
4. ŠTYBAR Zdeněk Deceuninck - Quick-Step link ikonka 01:00 175
5. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 01:00 120
6. VAN AVERMAET Greg link ikonka CCC Team link ikonka 01:01 115
7. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 01:04 95
8. CLARKE Simon EF Education First Pro Team link ikonka 01:08 75
9. SKUJINŠ Toms Trek - Segafredo link ikonka 01:12 60
10. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 01:21 50
 
Zobraziť kompletné výsledky
 

video v clanku ikonka ciernaKrátky zostrih pretekov
 
 
Úseky na prašnej ceste, spolu 63 kilometrov:
1. sektor; 17,6 km - 19,7 km (dĺžka 2,1 km); 166,4 km pred cieľom
2. sektor; 25 km - 30, km (dĺžka 5,8 km); 159 km pred cieľom
3.  sektor; 36,9 km - 41,3 km (dĺžka 4,4 km); 147,1 km pred cieľom
4. sektor; 47,6 km - 53,1 km (dĺžka 5,5 km); 136,4 km pred cieľom
5. sektor; 75,8 km - 87,7 km (dĺžka 11,9 km); 108,2 km pred cieľom
6. sektor; 88,7 km - 96,7 km (8 km); 95,3 km pred cieľom
7. sektor; 111,7 km - 121,2 km (dĺžka 9,5 km); 72,3 km pred cieľom
8. sektor; 130 km - 141,5 km (dĺžka 11,5 km); 54 km pred cieľom
9. sektor; 160 km - 160,8 (dĺžka 0,8 km); 24 km pred cieľom
10. sektor; 164,6 km - 167 km (dĺžka 2,4 km); 19,4 km pred cieľom
11. sektor; 171 km - 172,1 km (dĺžka 1,1 km); 13 km pred cieľom
 
 
strade bianche 19 ciel
profil záverečných kilometrov (© strade-bianche.it)