E3: V malej skupinke vyhral Štybar, porazil Avermaeta, Sagan mal mechanické problémy

29.3.2019, 11:20 | Preteky vo svete | T. Šandor, L. Timko
pi 29.3. zvlnena etapa ciel rovina Harelbeke > Harelbeke 204 km Štybar
 
e3 profil
profil pretekov, 2602 nastúpaných metrov (© e3-harelbeke.be)
 
 
Hlavnú časť jarnej kampane na mačacích hlavách odštartovalo podujatie E3 Harelbeke, ťažká klasika, ktorá je viac ako len prípravou na Okolo Flámska. Medzi pätnástimi stúpaniami vyčnievali Paterberg a Kwaremont, kde sme očakávali hlavné súboje favoritov na titul. Na štarte nechýbal nikto z najsilnejších klasikárov a všetko smerovalo k veľkolepému divadlu.

Peter Sagan bol pripravený zabojovať o svoje druhé víťazstvo na týchto pretekoch, predtým tu úradoval v sezóne 2014. Po skvelom výkone na Poggio sme sa mohli tešiť na jeho akceleráciu na najťažších kockových bergoch a sebavedomie mu musela dodať aj silná partia, ktorá ho podporovala na trati. Nechýbal v nej ani Juraj Sagan.
 
Na štarte upozorňoval na slovenského šampióna Tom Boonen. "Všimol som si, že Sagan je trochu nervózny. Treba si na neho dávať pozor," skúseným okom sa vyjadril 5-násobný víťaz E3 Harelbeke. Slovenský pretekár však pôsobil pri tímovej prezentácii uvoľneným dojmom. "Koľko ľudí sa zišlo v piatok na obed. Zdá sa, že tu nikto nemusí pracovať. Či je čas, aby som opäť zvíťazil? Samozrejme, pretože potom to môžeme osláviť s pivom," nechal sa počuť Sagan tesne pred štartom svojím tradičným spôsobom.
 
 
V prvej časti hlavným momentom osemčlenný únik      
 
Na pretekárov čakalo príjemné počasie. Teploty mali vyskočiť na sedemnásť stupňov, svietilo slnko a nehrozil silný vietor. Hneď po štarte prebiehala bitka o vytvorenie brejku a jeho zloženie kontrolovali aj najsilnejšie celky. Preto sa išlo rýchlo, ale mnoho pokusov sa nevydarilo. Z vysokého tempa sa nenastupovalo ľahko a okrem toho bolo cítiť nervozitu na prvých kilometroch. Ani tridsať minút tvrdej jazdy vedúcu skupinu nevytvorilo.
 
 
e3 19 bodnar taha balik bohfb
Maciej Bodnar na čele pelotónu (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)
 
 
Vedúca skupina sa vznikla až po prvom bergu. Dopredu sa dostali Marc Hirschi  (Sunweb), Stijn Steels (Roompot-Charles), Thomas Sprengers (Sport Vlaanderen), Ludwig De Winter (Wanty Groupe), Jaime Castrillo (Movistar), Mihkel Räim (Izrael Academy) a Aksel Nommela (Wallonie-Bruxelles). Po vytvorení úniku sa ihneď dostali na čelo balíka Deuceninck - Quick-Step a Bora - hansgrohe.
 
V brejku sa objavili len dva WT celky. Castrillo z Movistaru však nemá žiadne skúsenosti s kockovým terénom, ale zaujímavejšie meno dostal dopredu Sunweb. Marc Hirschi je úradujúcim svetovým šampiónom v cestných pretekoch do 23 rokov a v tejto kategórii dosiahol dobré výsledky aj na jarných klasikách, preto mohol ukázať svoje kvality aj v kategórii Elite. Ostatní cyklisti pochádzali z pro konti scény. Napríklad jazdci z Roompotu sa pred štartom vyjadrili, že sa chcú dostať do úniku, aby mohli neskôr pomôcť Larsovi Boomovi. Na čelo pretekov sa ešte prepracoval aj Lionel Taminiaux z tímu Wallonie - Bruxelles a tento belgický celok ako jediný disponoval dvomi zástupcami v úniku.
 
Pred druhým bergom sa zvýšil náskok vedúcej skupiny na šesť minút, ale balík mal všetko pod kontrolou. V popredí sa pohybovali viaceré celky a stále sa udržiavalo vysoké tempo. Cez La Houppe prebehli utečenci s menšou časovou výhodou, pelotón okresal stratu na štyri minúty. Cyklisti tak prekonali najľahšiu časť dnešných pretekov a už mali pred sebou zvlnený terén.  V tom čase už začal kontrolovať vedúcu skupinu Quick-Step a na čele balíka sa objavovali aj farby tímu CCC alebo Education First. Na treťom bergu zaútočil v pelotóne Haller (Kaťuša-Alpecin). Cyklisti sa už pohybovali na úzkych cestách a v hlavnej skupine prebiehala pozičná bitka. A to len zvyšovalo rýchlosť dnešných pretekov. Na samom čele sa ukazoval aj Peter Sagan.
 
 
sagan 19 e3 peloton bohfb
Peter Sagan v pelotóne (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)
 
 
Taaienberg tlmil vášne, početnému balíku ušiel až Jungels
 
Podujatie sa rozbehlo tradične pred Taaienbergom, keď tempo ešte dramatickejšie stúplo, a doplatil na to Sep Vanmarcke, ktorý sa ocitol mimo cesty a poranil si ľavé koleno. Pre domáceho smoliara sa preteky skončili predčasne. Kortekeer videl nástup Vanbilsena (Cofidis) a Kuznecova (Kaťuša-Alpecin), ostatní jazdci v hlavnej skupine sa sústredili na jeden z najťažších bergov v regióne.
 
Na Taaienbergu mal všetko pod úplnou kontrolou Bora - hansgrohe, na tomto nepríjemnom kopci sa nikomu nepodarilo nastúpiť. Peter Sagan sa pohyboval v popredí a nemusel pri tom ani minúť príliš veľa energie. Pelotón sa tu však rozdelil a vzadu zostali menej odolní borci. Po tomto stúpaní zostal balík v podstate pokope, pretože všetci jazdci sa dokázali vrátiť späť. Každý kandidát na titul mal stále pri sebe pomocníkov, čo znemožňovalo nástup jedného z favoritov ďaleko pred cieľom.
 
Aj po tomto vypätom úseku sa výborne ukazoval Bora - hansgrohe, ktorý chytal menšie nástupy. Na Boignebergu už vyrazil dopredu Zdeněk Štybar, ale tento pokus nezmenil rozloženie síl na trati. V balíku jazdilo stále množstvo jazdcov, aby si nechali ujsť takéhoto pretekára. Šesťdesiat kilometrov pred cieľom však zaútočil Bob Jungels a vybudoval si náskok pred ostatnými. Po Stationbergu vypadli z pôvodného úniku dvaja jazdci, ale dostal sa k nim Jungels, a luxemburský pretekár získal 30-sekundový náskok. Čoskoro sa vedúca skupina rozrástla o ďalších dvoch jazdcov, dopredu sa posunuli aj Politt (Kaťuša-Alpecin) a Sütterlin (Movistar).
 
 
jungels 19 kbk solo dqsf
Bob Jungels v sólo úniku (© Deceuninck - Quick-Step Cycling Team / Getty Images)
 
 
Jungels zvládol i najťažšie bergy, ale do cieľa bolo ďaleko. Zastúpil ho Štybar
 
Na Paterberg dorazili vpredu Jungels, Sütterlin, Politt, Sprengers, Steels, Hirschi a mohli si vychutnávať až minútový náskok pred hlavnými favoritmi. Po stúpaní zostali na čele pretekov iba Jungels, Hirschi, PolittSütterlin a ich náskok sa udržal na rovnakej úrovni. Paterberg využil Van Avermaet, aby rozbil hlavnú skupinu, a spolu s ním sa vydali dopredu aj Van Aert, Naesen, Trentin, Štybar, Benoot, Gilbert, Terpstra, Lampaert  alebo Keukeleire. Nechýbal tu ani Peter Sagan a mali sme pred sebou veľkú naháňačku, lebo sa blížil Oude Kwaremont.
 
Po tomto dlhom stúpaní pracovala vedúca partia približne s polminútovým náskokom. V skupine prenasledovateľov sa pohybovali už len Van Avermaet, Van Aert, Naesen, Trentin, Bettiol, Keukeleire, Štybar a Sagan, ale nechcelo sa tu potrebne spolupracovať. Na predposlednom bergu znovu atakoval Bob Jungels a zostal vpredu sám. Luxemburský jazdec tak pristal na dlhý súboj proti ostatným favoritom.
 
 
Peter Sagan v skupine favoritov (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)
 
 
Boba Jungelsa nezastavil ani Tiegemberg a svojím strojovým tempom mieril do cieľa, pričom mal stále k dobru pekný náskok. Na poslednom stúpaní zrýchlil Avermaet a na jeho aktivitu doplatil Peter Sagan, ktorý vypadol z druhej skupiny. Avermaet zobral zo sebou Štybara, Van Aerta a Bettiola. Tento nástup ubral čosi z Jungelsovho náskoku. Sagan sa ocitol v skupine, kde bojovali Gilbert, Lampaert, Benoot alebo Colbrelli. Slovenský jazdec niečo komunikoval do vysielačky, musel prísť k nemu mechanický automobil a zábery odhalili, že jeho komplikácie spôsobili technické problémy. Až po nejakom čase mu opravil mechanik prehadzovačku. Kvôli tomu sa prepadol do štvrtej skupiny.
 
Na čele pretekov sa odohrával zaujímavý súboj o titul a Avermaetova partia napokon dokázala eliminovať Boba Jungelsa. Do cieľa zostávalo sedem kilometrov a šancu na výhru dostali Avermaet, Van Aert, Bettiol a Štybar. Vo výbornej pozícii sa ocitol najmä český borec, ktorý sa v skupine prenasledovateľov doteraz len viezol a šetril energiu. A bol to práve on, kto sa snažil pred páskou dvakrát zaútočiť, ale súperi ho zachytili.
 
V šprinte malej skupinky na konci ťažkých pretekov vyhral Zdeněk Štybar, ktorý pokoril Wouta van Aerta, Grega van Avermaeta a Alberta Bettiola. O šiestu priečku sa šprintovalo s minútovou stratou a v tomto smere bol úspešný Politt. Peter Sagan prišiel do cieľa voľným spôsobom so stratou 1:42.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár pretekov (v angličtine)
 
 
Prvá dôležitá kocková klasika prebiehala dlhú dobu pod kontrolou silných tímov, vrátane Bora - hansgrohe, a preteky oživil až nástup Boba Jungelsa šesťdesiat kilometrov pred cieľom. Luxemburský pretekár naplno využil svoje tempárske schopnosti a po K-B-K takmer vyfúkol hlavným favoritom ďalší triumf. Najväčší kandidáti na titul zostávali po jeho nástupe pokojní a sústredili sa na najťažšie bergy, plus sa spoliehali na to, že Jungels to nemôže udržať takú dlhú dobu na čele pretekov. Postupne znižovali jeho náskok a napokon ho chytili štyria najsilnejší medzi favoritmi. Van Avermaet, Van Aert a Bettiol bojovali až do samého konca, ale titul aj tak pripadol celku Deuceninck - Quick-Step, lebo Zdeněk Štybar využil ich stíhaciu jazdu a na šprintérske finále si mohol ušetriť najviac energie.
 
Český pretekár v tomto roku už ovládol Omloop a to len potvrdzuje, že momentálne jazdí v perfektnej forme. Po Jungelsovom nástupe mohol len kontrolovať hlavných súperov a sledovať ich nástupy, ale pri tom ukázal aj potrebnú výkonnosť, lebo len málo z cyklistov sa dokázalo udržať na čele pretekov. Vo finále si ešte dovolil dva nástupy, ale ani tie ho neobrali o silu, aby porazil na páske takých silných protivníkov. Štybar sa dostal do životnej formy a ohromnú kvalitu opäť ukázal aj jeho zamestnávateľ.
 
Na konci podujatia urobil veľký kus práce Greg van Avermaet, ktorý bol hnacím motorom pri stíhaní Jungelsa. Na rozhodujúcich stúpaniach vždy nastupoval a aj dostal šancu šprintovať o výhru. V tejto koncovke si musel veriť, vyrazil dopredu ako prvý, ale tentoraz mu to nevyšlo. Formu má a bude to chcieť ukázať aj v nasledujúcich pretekoch. Na výbornej vlne sa pohybuje Wout van Aert, ktorého výkonnosť sa rovná tým najlepším klasikárom. Na bergoch bol istý, vydržal aj dlhú a selektívnu jazdu, plus ponúkol dobrý šprint, čo mu dodá ešte väčšiu sebadôveru pred prichádzajúcimi klasikami. Prekvapením pretekov bol Alberto Bettiol, ktorý obľubuje jarné jednorazovky. Už na Tirrene zvládol niekoľko náročných dojazdov na vedúcich priečkach a dnes sa len utvrdil v tom, že na takomto teréne môže bojovať aj proti najlepším jazdcom.
 
Dobrú formu ukázali aj Matteo Trentin a Oliver Naesen, no ani oni nedokázali chytiť na poslednom bergu Avermetov nástup. V najlepšej desiatke finišoval Marc Hirschi a 20-ročný švajčiarsky jazdec len zdôraznil svoj talent, veď tento vynikajúci výsledok dosiahol takmer po celodennom úniku. Jedným z hrdinov sa stal aj Bob Jungels, ktorý mal na dosah veľké prekvapenie, ale na vlastnej koži sa presvedčil, že finále dnešných pretekov, s nepríjemnými kopcami, bolo oveľa náročnejšie ako to na K-B-K.
 
Peter Sagan predvádzal sebavedomý výkon a odhodlanie bolo vidno aj na jeho kolegoch. V rozhodujúcich momentoch, pred Taaienbergom, nemecký celok perfektne kontroloval preteky a všetky útočné pokusy držal na uzde. Potom im však ušiel Bob Jungels, hoci bolo vidno, ako sa Drucker veľmi snaží chytiť luxemburského borca. Slovenský šampión následne čakal na kľúčové bergy, celý čas si strážil potrebnú pozíciu na čele balíka a vždy sa ocitol v skupine útočiacich favoritov. V tom najdôležitejšom momente, pri Avermaetovom nástupe, ho však zradila prehadzovačka, a na päťpercentnom stúpaní sa pre neho preteky skončili. Bol to naozaj smoliarsky moment, pretože mechanické autá boli rozhodcami pustené iba za tretiu skupinu, keďže to bol veľký boj skupiniek s malými rozdielmi. Teda nemohlo k nemu prísť auto skôr, ale až keď padol dozadu. Dovtedy ale prechádzal pretekmi v podstate hladko a boli sme zvedaví, či niečo nevymyslí na konci, keď sa ešte dalo bojovať o titul. Takto sa dozvieme len v nasledujúcich klasikách, čo má skutočne pripravené na tohtoročnú jarnú kampaň. Juraj Sagan preteky nedokončil.   
   
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Zdeňka Štybara (víťaz)
"Som nesmierne šťastný. Vyhrať E3 po Omloope je úžasné, ale určite by som to nedokázal bez tohto vynikajúceho tímu. Máme perfektnú zostavu. Každý z nás môže vyhrať, a to nás veľmi odlišuje od ostatných, je to naša obrovská výhoda. Bob bol základom môjho víťazstva, bez neho by som to určite nedokázal. Musím mu poďakovať za skvelú pomoc. Vravel som mu, aby proste šiel dopredu ak sa cíti dobre. Ja som tak mohol šetriť sily a strážiť si ataky. To sa mi podarilo i všetko vyšlo a bola to ideálna situácia. Keď mu to v závere nevyšlo a bol dostihnutý, povedal som mu, že ak ešte trochu oddýchne a ostane v ňom niečo, nech ešte raz natúpi a vyčerpá súperov. Stalo sa. Tak som to skúsil ja, aby som ešte viac potrápil ostatných, no ešte mi ostala energia v nohách na špurt. Napokon to perfektne vyšlo a sme šťastní. Nesieme sa teraz na výbornej vlne, tak sa budeme snažiť užívať si to a tešiť sa na ďalšie a ďalšie preteky."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Wouta Van Aerta (2. miesto)
"E3 sú jedni z najťažších pretekov jari. Cítil som v nohách, že je to dnes náročnejšie ako predchádzajúce klasiky, ktoré som šiel. Teším sa, že som mohol bojovať až do konca o víťazstvo. Premýšľal som o triumfe, no po takých dlhých a ťažkých pretekoch je to úplne iný šprint ako za normálnych okolností. Tak to bola druhá pozícia. Ja som sa už skôr snažil sledovať Štybara, lebo sme vedeli, že bude atakovať. Najlepšou taktikou bolo byť za jeho zadným kolesom. Urobil som čo som mohol, no vyčerpalo nás stíhanie Jungelsa. Tiež som rád, že som správne reagoval na nástup Van Avermaeta na Paterbergu, lebo tam nesmiete zaváhať ani na sekundu. Ak on ide dopredu, musíte ísť s ním."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Grega Van Avermaeta (3. miesto)
"Urobil som všetko, čo som mohol pre to, aby som bol v boji o víťazstvo do finále. Jasné, že som chcel vyhrať, ale tiež je dobré aspoň sa znova postaviť na pódium. Viem, že Okolo Flámska sp preteky, ktorý mi najviac sedia, takže z dnešného dňa si môžem zobrať spokojnosť s tým, že som na tom dobre a dúfam, že to najlepšie ešte príde. Priebeh bol dobrý. Snažil som sa atakovať a vytvoriť čo najmenšie skupinky. Dobehli sme aj Jungelsa, takže super. Bolo ale ťažké zdolať Štybara, bol čerstvejší a mal tak dobré nohy na špurt. Nemyslím si, žeby som si mal dnes niečo vyčítať."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (17. miesto)
"Prvá časť pretekov sa vyvíjala ako sme očakávali a plánovali. Bol tam menší únik, ktorý nepredstavoval žiadnu hrozbu a potom sme vedeli, že musím byť vpredu, aby som bol pripravený na ataky. Celý tím odviedol skvelú robotu pri kontrole pretekov. Avšak, mohol som pocítiť, že moja forma stále nedosiahla plný potenciál a nedostal som sa ešte úplne zo zdravotných problémov. Po poslednej občerstvovačke som pocítil, že niečo trafilo môju zadnú prehadzovačku. Nie som si istý, čo to bolo, ale nefungovala správne. Zasekol sa mi tam ťažký prevod a v kopci som potom kvôli tomu odletel. Šiel som asi desať kilometrov s týmto problémom a keď to mechanik zresetoval, bolo už neskoro na to, aby som zlikvidoval stratu na čelnú skupinu."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jána Valacha (DS Bory - hansgrohe)
"Dnes to bola pre tím prvá z hlavných belgických klasík. Od začiatku sme kontrolovali preteky s Jurajom Saganom a Maciejom Bodnarom. Urobili veľmi dobrú robotu. Únik vpredu nebol silný, takže všetko bolo v poriadku. Potom sme boli vpredu počas dôležitých častí pretekov a Peter sa tiež dostal do vedúcej skupiny. Nanešťastie, v kľúčovej pasáži pretekov po Oude Kwaremont ho zastihli mechanické problémy a z tohto dôvodu vypadol odtiaľ a už bolo nemožné vrátiť sa späť. Preto skončil v tretej skupine. Dnes sme nemali šťastie."
 
 
Výsledky
1. ŠTYBAR Zdeněk Deceuninck - Quick-Step link ikonka 4:46:05 400
2. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00 320
3. VAN AVERMAET Greg link ikonka CCC Team link ikonka 00:00 260
4. BETTIOL Alberto EF Education First Pro Team link ikonka 00:00 220
5. JUNGELS Bob Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:03 180
6. POLITT Nils Kaťuša - Alpecin link ikonka 01:04 140
7. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 01:04 120
8. NAESEN Oliver Ag2r La Mondiale link ikonka 01:04 100
9. SÜTTERLIN Jasha Movistar Team link ikonka 01:04 80
10. HIRSCHI Marc Team Sunweb link ikonka 01:04 68
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

 
 
Kopce na trase pretekov (km do cieľa):
1. 175 km: Katteberg (750 m) (sklon: 6 %) (max: 11 %)
2. 121 km: La Houppe (1880 m) (sklon: 4,8 %) (max: 10 %)
3. 105 km: Hogerlucht (1350 m) (sklon: 4,5 %)
4. 95 km: Knokteberg (1260 m) (sklon: 7 %) (max: 13 %)
5. 91 km: Hotondberg (1200 m) (sklon: 4 %) (max: 8 %)
6. 84 km: Kortekeer (1000 m) (sklon: 6,4 %) (max: 17 %)
7. 79 km: Taaienberg (kocky) (650 m) (sklon: 9,5 %) (max: 18 %)
8. 71 km: Berg ten Stene (1300 m) (sklon: 5,2 %) (max: 9 %)
9. 66 km: Boigneberg (1000 m) (sklon: 5,2 %) (max: 13 %)
10. 57 km: Stationberg (kocky) (700 m) (sklon: 3,2 %) (max: 10 %)
11. 46 km: Kapelberg (750 m) (sklon: 7,1 %) (max: 14 %)
12. 42 km: Paterberg (400 m) (kocky) (sklon 12,9 %) (max: 20 %)
13. 39 km: Oude Kwaremont (kocky) (2200 m) (sklon: 4 %) (max: 12 %)
14. 31 km: Karnemelkbeekstraat (1530 m) (sklon: 4,9 %) (max: 14 %)
15. 20 km: Tiegemberg (1000 m) (sklon: 5,6 %) (max: 9 %)
 
 
sagan p posl rocniky Peter Sagan na E3 BinckBank Classic
2019 2018 2017 2016 2015
17. 26. 108. 2. 30.
2014 2013 2012 2011 2010
vitaz 5. 14. X X
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop