Roubaix: Sagan rozdelil favoritov, no v závere mu ušli Gilbert s Polittom, radoval sa Phil

14.4.2019, 09:30 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
ne 14.4. rovinata etapa ciel rovina Compiégne > Roubaix 257 km Gilbert
 
roubaix 19
profil pretekov, 1254 nastúpaných metrov (© paris-roubaix.fr)
 
 
14. apríl patril tretiemu monumentu sezóny. Aj keď sa na 257 kilometroch po severe Francúzska nastúpalo iba 1254 metrov, a to by sa ešte dalo považovať za rovinatú klasiku, jej náročnosť je už vyše storočie zrejmá, a to na kockových úsekoch, ktorých bolo aj na dnešnej trase do Roubaix spolu 54,5 km.
 
Veľký cyklistický epos odštartoval v 40-tisícovom meste Compiégne a cez Compiégnský les, kde pred 101 rokmi uzavretím prímeria oficiálne skončila 1. svetová vojna, sa 174 cyklistov v 25 tímoch vydalo na dnešný boj. Po krátkej neutrálnej zóne odmával Christian Prudhomme reálny štart o 11:15. Zaujímavé je, že hoci je harmonogram aj trasa identická s vlaňajškom, ostrý štart prebehol o osem minút skôr. Boli sme teda zvedaví, či uvidíme víťaza radovať sa o 17:09. Samozrejme, na rýchlosť pretekov vplývalo množstvo faktorov. Opäť sa očakával suchý ročník. Pripomíname, že v novom miléniu ešte nepršalo ani raz, ak nerátame prehánku v roku 2002.
 
 
sagan 19 roubaix start bohfb
Peter Sagan na štarte (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)
 
 
Po dvoch rokoch sa znova nesformoval únik do začiatku kociek
 
Po štarte sa začal tradičný boj o únik. V posledných rokoch sme videli viacero heroických výkonov v celodennom úniku. Takže už to rozhodne nebolo iba o tom, že sa po pár kilometroch pustí niekoľko ľudí z prokontinentálnych tímov a bude to prvú tretinu pretekov pohodové. Najmä Quick-Step si dával obrovský pozor na to, kto je vpredu a preto sa aj dlho nemohla vytvoriť čelná partia. Pätnásť minút sa vetral sám vpredu Dmitrij Gruzdev z Astany, no za ním sa stále bojovalo. Kazach si vytvoril aj pol minúty náskoku a iste dúfal, že ho docvakne už vyselektovaná skupina, no bol to pelotón.
 
Astana bola veľmi aktívna. V ďalšom priebehu to skúšal Magnus Cort, no aj jeho dobehla veľmi veľká skupina, kde boli aj borci z favorizovanch tímov, a tak sa stále šlo odznova. Príznačné bolo, že sa dopredu dostali traja-štyria borci z menších tímov, no k nimi sa primiešal niekto z CCC, Sunwebu či Treku, a to už bol problém. Dokonca to skúšali aj Mads Pedersen (Trek) s Marcom Marcatom (UAE), a to boli veľmi nebezpeční jazdci. Veď Dán takto prišiel k striebornej pozícii na vlaňajšom Flámsku. Marcato už nie je taký silný ako kedysi, ale stále je slušným klasikárom.
 
Boli sme zvedaví, či to nedopadne tak ako pred dvoma rokmi, keď sa únik nedokázal sformovať do začiatku pavé a pelotón vletel do druhého úseku Briastre á Viesly tak nervózne a rýchlo, že to skončilo pádmi a veľkými problémami mnohých ľudí. Dnes sme prvý pád videli po 44 kilometroch, stalo sa tak v druhej časti balíka a na zemi sa ocitli dvaja borci - Tom Bohli z UAE a Julien Vermote z Dimension Data. Na chvíľu to rozdelilo pelotón, ktorý sa dosť natiahol. Tiež vyšiel z dedinky medzi polia, a to bolo nebezpečné kvôli vetru. Ten ale zásadnejšie nefúkal. Menšie zmätky chcel využiť aj vlaňajší druhý muž pretekov Silvain Dillier (Ag2r), ale bolo jasné, že dnes mu už nikto ujsť nedovolí.
 
Ak nepatríte medzi našich každodenných čitateľov, do pozornosti dávame aj naše spravodajstvo, ktoré predchádzalo samotným pretekom. Kolega Tomáš Šandor pripravil preview tohto monumentu, kde spomína nevyspytateľný súboj na tvrdom teréne, kde rozhoduje nielen pretekárkse majstrovstvo, ale aj faktor náhody a že Peter Sagan sa strojí podať svoj najlepší jarný výkon. Včera pracne zbieral vyjadrenia hlavných favoritov zo stránok ich tímov či popredných médií Juraj Janoťák a sprostredkoval Vám dojmy aktérov. Peter Sagan si zaspomínal aj na minulosť a chýbajúce šťastie, Zdeněk Štybar a Philippe Gilbert zas spomenuli zdravotné problémy. Spomedzi Belgičanov si najviac veria Greg van Avermaet a Oliver Naesen. Sep Vanmarcke chce preteky hlavne dokončiť. Klasicky u nás nájdete aj štartovú listinu v grafickej podobe s dresmi tímov. Po dojazde začneme zbierať fotografie z našich kanálov, na ktoré máme práva, aby sme ich rozdelili do tohto článku a rovnako aj súhrnu reakcií, ktoré budeme zbierať v podvečerných a večerných hodinách.
 
Asi najnádejnejšie to začalo vyzerať pre trojicu Mads Würtz (Kaťuša), Jurgen Roelandts (Movistar) a Casper Pedersen (Sunweb). Ich výhoda sa dostala na hranicu pol minúty. Všetky prokontinentálne tímy s tým ale neboli spokojné a neustále nastupovali. Toto trvalo pomerne dlho. Skúšali to Roompot, Wanty, Arkea či Direct Energie, ktorý pred pretekmi zmenil názov na Total Direct Energie, keďže do sponzoringu tímu vstúpil ropný gigant Total.
 
Aj trojka Pedersen - Roelandts - Würtz bola dostihnutá a zdalo sa, že sa možno bude opakovať scenár z predvlaňajška. No do prvých kociek ostávalo ešte 28 kilometrov. Nasledovali ďalšie boje a prvý raz sme videli Petra Sagana. Pravdepodobne bol na malú potrebu a následne riešil niečo vzadu pri svojom tíme. Videli sme, že Bora mala šťastie na žreb mechanických vozidiel s číslom štyri, teda v prípade problémov bolo ich auto pomerne blízko.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo nájazdu na prvý kockový úsek
 
 
Veľká skupina s viacerými dobrými menami neprežila dlho
 
Nasledujúce minúty už patrili veľkému chaosu, keď sa dopredu tlačili aj silné celky či tie s favoritmi ako ako Quick-Step, Bora, CCC, EF Education, Trek. Veľkou aktivitou hýrili aj celky ako Cofidis či Lotto, ktoré sme predtým takmer nevideli. Desať kilometrov pred prvým kockovým úsekom bola situácia taká, že sa vytvorili dve skupiny pred hlavným poľom. Boli tam aj silní borci. V prvej bolo deväť ľudí, kde bol napríklad Damien Gaudin (Direct Energie), v druhej trinásť dokonca aj s Matteom Trentinom (Mitchelton), Edwardom Theunsom (Trek) či Stefanom Küngom (FDJ). Oni iste očakávali problémy v hlavnom poli po pravom začiatku "Pekla severu". Bora-Hansgrohe, Sky a Bahrain Merida ostali jedinými favorizovanými celkami bez človeka vpredu a museli začať pracovať. No napokon sa ešte dokázali odpútať Maciej Bodnar (Bora) s Yvesom Lampaerom (Quick-Step) a 160 km pred cieľom bola situácia nasledovná: Vpredu deväť ľudí, za nimi s mankom pätnástich sekúnd sedemnásť ľudí. 40 sekúnd zaostával pelotón, kde to ťahalo UAE.
 
Čelné skupiny: Alexis Gougeard (Ag2r), Michael Schär (CCC), Damien Gaudin (Direct Energie), Frederik Frison (Lotto), Bert Van Leberberghe (Cofidis), Jorge Arcas (Movistar), Frederik Backaert (Wanty), Kris Boeckmans (Vital) a Michaël Van Stayen (Roompot). Druhá partia: Nils Politt a Marco Haller (2x Kaťuša), Yves Lampaert a Tim Declercq (2x Quick-Step), Kamil Gradek (CCC), Edward Theuns (Trek), Matti Breschel (EF Education), Stefan Küng (FDJ), Jasper Philipsen (UAE), Davide Ballerini (Astana), Renardt Van Rensburg (DiData), Cees Bol (Sunweb), Maciej Bodnar (Bora), Adrien Petit (Direct Energie) a Danny Van Poppel (Jumbo). Medzi prvým a druhým úsekom pavé sa spojili a predstavovali veľkú 26-člennú hrozbu.
 
Očakával sa veľký súboj o pozíciu pred prvým z ťažkých úsekov Briastre - Viesly (28), ktorý mal až tri kilometre štyri hviezdičky. Náskok čela predstavoval 45 sekúnd a na čele pelotónu preto makal Juraj Sagan. Následne sa čelo ochudobnilo o troch ľudí, a to Van Poppela, Bohliho a Philipsena, ktorí sa vrátili do balíka. Druhý úsek nič zásadné nepriniesol, bol tam jeden menší pád a jeden defekt, ktorý zachytili kamery. Čelu ostávalo k dobru 50 sekúnd. Na ďalšom úseku dostal defekt André Greipel (Arkea), pomohol mu kolega.
 
Veľkú smolu mal na defekt aj Matteo Trentin, ktorý jazdil v úniku veľmi aktívne a takmer stále na čele v kockových úsekoch, no tieto problémy ho odsúdili na návrat do čelného poľa, navyše, zdalo sa, že s novým kolesom nie je spokojný a niečo mu tam nesedelo. Predsa len, nemenil mu ho klasický mechanik z tímového auta. Vo všeobecnosti ale platilo, že úsek striedal úsek a žiaden z hlavných favoritov zatiaľ nemal väčší problém, tiež sme nevideli ani hromadný pád. Z čelnej skupiny kvôli technickým problémom vypadávali aj ďalší borci. Po piatich kockových pasážach ich tam ostalo dvadsať.
 
Medzi 140 a 132. kilometrov pred cieľom bola dlhšia pasáž bez kociek na širšej vozovke a konečne sa podarilo sformovať silným tímom v pelotóne - Jumbo-Visma s Bahrajnom-Merida poriadne pridali na tempe. Únik razom prišiel o dvadsať sekúnd. Ostala mu ešte polminúta. Hoci Jumbo ťahať prestalo, pretože Wout Van Aert mal menšie technické problémy a domestik Taco van der Hoorn im spadol. Aj tak ale čelo strácalo pôdu pod nohami, a to sa najviac nepáčilo Theunsovi, ktorý bol papierovo z najsilnejších. Jeho mini atak príliš nepomohol, balík vedený predvlaňajším víťazom Okolo Slovenska Janom Tratnikom ich už videl.
 
 
sagan 19 roubaix start bohfb
Peter Sagan počas pretekov (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)
 
 
Pád Sagana a nádejný únik Quick-Stepu s CCC, ktorý nevyšiel
 
122 km pred páskou sa na zemi ocitol aj Peter Sagan. Bol súčasťou hromadného pádu, ktorý ale našťastie nenastal vo vysokej rýchlosti a veľmi rýchlo sadol na bicykel i vrátil sa späť do hlavnej skupiny. Tá bola na začiatku úseku Verchain-Maugré - Quérénaing (23) veľmi natiahnutá. Celý tento úsek musel Peter ostať vzadu a dúfal, že sa prebije postupne dopredu na asfaltovej ceste, aj keď jej v tých momentoch veľa k dispozícii nebolo, pretože to bola séria troch úsekov krátko za sebou. A prišiel pre neho ďalší problém - pád kolegu Daniela Ossa. Videteľné rany síce nemal, ale na tvári mal veľmi bolestivú grimasu a nebolo jasné, či bude pokračovať, resp. že určite minimálne naberie väčšiu stratu.
 
To už únik neexistoval, no séria pavé i pády rozdelila pelotón na mnoho častí. Viaceré tímy už spásonosne čakali na sedemásťkilometrový asfaltový úsek od 114. km do cieľa, kde sa očakávalo spájanie, konsolidácia, občerstvenie a vôbec počítanie strát. Situácia sa vyvinula dosť zaujímavo. Vpredu bola asi 35-členná partia, kde sa ocitli aj ľudia ako Yves Lampaert, Zdeněk Štybar (Quick-Step) a zdalo sa, že aj Greg Van Avermaet (CCC). Okamžite vzadu začala pracovať Bora, ktorá tam mala ešte dvoch domestikov, ale bez Ossa, a povolala aj Bodnara, ktorý jazdil dovtedy vpredu.
 
Zaujímavé bolo, že duel Quick-Step + CCC vpredu (štyria ťahajúci pretekári) a Bora + Lotto vzadu (tiež štyria pretekári) pomerne rýchlo vyhrali tí vzadu a skupiny sa spojili. Vzhľadom na silu podlahárov, ale aj početnosť topankárov to bolo prekvapujúce. Tipovali by sme dlhší boj. Nebol však vpredu kompletný celý balík. Vzadu s mankom dvoch minút ostával Alexander Kristoff (UAE) s asi tridsiatkou ďalších borcov.
 
Pred prvým päťhviezdičkovým úsekom Arenbergom sa situácia skonsolidovala a zhruba sedemdesiat ľudí bolo na čele pretekov. Aby sa favoriti vyhli problémom, priamo z prvej pozície vošiel do mýtického lesa Greg Van Avermaet, hneď za ním Jasper Stuyven. Peter Sagan šiel za Woutom Van Aertom zhruba na šiestej-siedmej pozícii, keď sa Belgičanovi niečo stalo, vybočil do trávy a Peter za ním takmer spadol. Našťastie sa rýchlo dostal späť do pretekárskej stopy a zvládol to. No Van Aert výrazne strácal. Nebolo však zjavné, žeby mal prázdnu gumu. Akoby si len náhle vystúpil z vysokého tempa cez Arenberg. Ostatní favoriti dôležitý úsek zvládli. Ostalo tam asi 70 ľudí a z Bory tam mal Sagan ešte Bodnara s Burghardtom.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo nájazdu do Arenbergu
 
 
Keďže pred veľkou skupinou nebol žiadny únik, prakticky všetci borci malých tímov, ktorí to ešte "prežili" začali nastupovať a prišla niekoľkokilometrová cukatúra. Van Aert sa prebral a viedol zozbieranú skupinu s piatimi ďalšími ľuďmi, ktorí mu ale nechceli pomôcť. No dostali sa do kolóny. To bolo pre nich kľúčové. Boli tam aj Haussler, Asgreen i Schillinger z Bory. Keďže sa ešte vpredu nešlo na sto percent a žiadny tím to nehranil, favorizovaný Belgičan sa vrátil späť pomerne rýchlo. Keďže následne vymenil bicykel, bolo zjavné, že mal na Arenbergu nejaký mechanický problém. No po výmene pri návrate späť v nevinnej zákrute spadol a poriadne sa doudieral. Aj majster tesár sa utne... Toto ho stálo veľmi veľa síl, ale znova bol v kolóne a vyzeralo to tak, že sa počas ďalších kociek dotiahne späť.
 
Nasledoval veľmi náročný Hornaing - Wandignies (17) so štyrmi hviezdičkami. Pár ľudí znova odpadlo, no zatiaľ čo všetci favoriti ním prešli bez problémov, Van Aert sa vrátiť nedokázal. Predsa len, mal príliš veľkú stratu. No defekt dostal aj Lars Boom (Roompot) a problémy stáli miesto v skupine aj Tiesja Benoota (Lotto). 24 kilometrov a pol hodiny trval strastiplný boj Van Aerta vzadu, no vrátil sa späť. Treba povedať, že mu pomohlo aj to, že vpredu sa ešte nič nedialo a nikto nechcel obetovať posledných domestikov ešte v tejto fáze. Nebadali sme tam žiadnu dominanciu, ani Quick-Step tam nemal zásadnú prevahu.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo problémov Van Aerta
 
 
Na Tilloy - Sars-et-Rosiéres (15) sa Peter Sagan vydal na čelo skupiny. Chcel sa iste vyhnúť možným problémom. No tie postihli jeho dôležitého kolegu Burghardta, ktorý tvrdo spadol a mal čo robiť, aby sa vrátil na chvost skupiny. Tam ale šli ešte aspoň Schillinger so Seligom, teda ešte mal tam Peter dvoch ľudí. O svoj TV time sa snažil Wesley Kreder (Wanty), ktorý celkom úspešne nastúpil balíku a držal sa až pätnásť minút vpredu. Aj keď mu potom došli sily, dostali sa k nemu traja zaujímaví borci Philippe Gilbert (Quick-Step), Nils Politt (Kaťuša) a víťaz etapy v Dubnici z Okolo Slovenska Rudiger Selig (Bora). Trio si vybudovalo dvadsať sekúnd. Pre Petra to vyzeralo dobre, vrátil sa k nemu Burghardt a jazdili medzi prvými  v skupine favoritov. Silno vyzeral aj Trek so štyrmi ľuďmi.
 
 
Sagan sa postaral o dôležitú selekciu a rozdelil favoritov na dve skupiny
 
Na dvanástom úseku pred páskou rozhýbal favoritov Peter a prišlo veľké preskupovanie. Vpredu ostal sám Gilbert a Politta dobehla skupina Peter Sagan (Bora), Wout Van Aert (Jumbo), Sep Vanmarcke (EF Education) a Yves Lampaert (Quick-Step), ku ktorej sa s vypätím síl docvakli ešte aj Christophe Laporte (Cofidis) a Marc Sarreau (FDJ). Obaja ale stratili kontakt na Mons-en-Pévéle, teda päťhviezdičkovej previerke 48 km pred páskou, keď už bol v skupine aj Gilbert. Chvíľu Petra potiahol aj Selig, Bora to zvládla výborne. Pred ostatnými favoritmi si vypracovali pol minúty. Tam už vládla veľká panika a rozostup sa zväčšoval.
 
Zatiaľ čo čelné sexteto príkladne spolupracovalo a ani Quick-Stepáci netaktizovali, vzadu to bolo veľmi rozhárané, dopre vyzerajúci tím CCC úplne zmizol a ťahal to už Styuven, čo bol jasný signál, že domestici došli. Van Avermaet, Naesen, Degenkolb i Štybar boli mimo hry, hoci český borec s tým, samozrejme, nič nerobil. Mal tam ešte Senechala, ktorý chytal nástupy a bol pripravený zavesiť sa za kohokoľvek. Na nasledujúcom úseku to už musel skúsiť samotný Van Avermaet, ale súperi si ho postrážili a ich strata stúpla na 50 sekúnd. Už to pre nich vyzeralo veľmi zle. Padla aj minúta.
 
 
gilbert 19 sagan roubaix dqtf
Gilbert so Saganom (© Deceuninck - Quick-Step Cycling Team / Getty Images)
 
 
Borcov čakalo ešte deväť úsekov, Peter na každom jazdil na čele skupiny a robil súperom problémy. Zdalo sa, že ak to nepretaktizujú, výkonnostne určite majú na to, aby si rozdelili miesta na pódiu. Vzadu ťahal takmer výlučne iba Van Avermaet s Vandenbergom, oni sa striedali všetci. Naesen včera pripomenul, že prvý raz v histórii žiadny Belgičan nevyhral prestížnu klasiku pred Roubaix. Dnes boli vpredu až štyria, Nemec Politt a pre nás najzaujímavejší Šošon.
 
Nasledovala pokojnejšia pasáž, keď sa ešte sexteto snažilo vybudovať náskok a postupne jednotliví pretekári premýšľali o tom, ako poraziť súperov. Najmä Van Aert si všetkých poriadne prezeral a strážil, či striedajú. Pochopiteľne sa do toho najmenej chcelo Polittovi. Naopak, Sagan bol pozične prakticky vždy iba medzi prvými štyrmi v skupine. Vzadu sa to trošku sformovalo a našli sa ľudia, ktorí ťahali. Rozostup sa zastavil na minúte, resp. aj mierne klesal k 55 sekundám. Čakalo sa hlavne na Camphim-en-Pévéle (****) a Carrefour de l'Arbre (*****).
 
Ešte predtým 23 km pred páskou to prvý raz skúsil Phil Gilbert. No v momente nástupu ho Peter videl a oktamžite zareagoval. Pohodlne si ho dolepil a pridal sa k nim aj supertempár Politt. Zvyšná trojka ostávala vzadu. Lampaert ju odpojil a zdalo sa, že Van Aert už nechal dnes na trati strašne veľa síl, Vanmarcke nemá svoju životnú formu po zdravotných problémoch. No Lampaert si aj napriek Gilbertovi vpredu nechcel nechať ujsť šancu na monumentálne víťazstvo a vydal sa stíhať trojku vpredu. Zavesil sa za neho Vanmarcke. Van Aert už bol zrejme mimo hry.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideopohľad na čelnú skupinu
 
 
Kilometer pred l'Arbre sa vrátili späť Lampaert s Polittom. Po vstupe na legendárny úsek sa už šli bomby. Viedol to Lampaert. Za ním šiel Peter. V strede úseku prišiel ďalší atak Gilberta spoza Sagana, no opäť si ho náš borec postrážil. No prekvapujúco najmenšie meno Nilsa Politta svietilo pri ďalšom ataku. Resp. šiel také tempo na treťom pavé od konca, že sa za ním ostatní neudržali. Tak sa k nemu snažil zo všetkých síl dostať Gilbert a podarilo sa mu to. No Petrovi už nie.
 
Toto bol zásadný moment, vedúca dvojka príkladne spolupracovala, no Peter bol na stíhanie sám. Lampaert mu nepomohol z logických dôvodov a Vanmarcke na kameru ukázal, že už možno dve hodiny jazdí na Langeveldovom bicykli, a tak tiež Petrovi nepomáhal. Zozadu sa už pomaličky blížila aj partia Naesena s Van Avermaetom, ktorá šla pohltiť Van Aerta. To sa im podarilo a ani sa ich nezachytil.
 
Vanmarcke sa šesť kilometrov pred páskou rozhodol vymeniť bicykel. Ťažko povedať, či to bol dobrý krok. Následne Lampaert odišiel Saganovi, keďže už dostal z tímu pokyn, že člená dvojka je jasná. Belgický šampión využil to, že Peter odtiahol posledných pätnásť minút. Peter sa teda osamostatnil na stále parádnej štvrtej pozícii v pretekoch, no za ním sa ešte spolupracovalo a on už mlel z posledného.
 
Gilbert s Polittom prišli na velodróm spoločne. Taktizovali iba málo. Až v samom závere. Tam prinútil skúsený Belgičan ísť z prvej pozície mladšieho Nemca, ktorý bol na prahu neuveriteľného úspechu. No nepodaril sa. Phil ho v poslednej zákrute predbehol po vnútornej strane a získal už štvrtý rôzny monument i sedemsté víťazstvo Quick-Stepu.  Politt bol stále trochu v úžase a aspoň navonok ani neukázal nejaké obrovské sklamanie. Yves Lampaert si prišiel po tretiu pozíciu. Sagana na štadióne dobehol Vanmarcke a chcel si s ním zašpurtovať, ale Peter už nemal záujem a pustil mu štvrtú priečku. Bolo to teda piate miesto pre lídra Bory-hansgrohe. Tesne za ním špurtovala menšia skupina, v ktorej sa presadil Florian Sénéchal z Quick-Stepu. Do Top 10 sa dostal aj ôsmy Štybar, teda tam boli štyria modrí borci.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu pretekov
 
 
Asi nikto nepochybuje, že Philippe Gilbert si triumf zaslúžil. Bol veľmi aktívny a skúsil to viackrát ako Lampaert. Večer si v osobitnom článku vyjadrení prečítate ako opisovali rozhodujúce momenty v Quick-Stepe. Phil bol v tejto sezóne už dosť odpisovaný, že sú tam mladšie pušky a predsa len už aj ten priestor v silnom tíme dostanu iní, no 36-ročný veterán dnes bol pri všetkom podstatnom práveže využil tento svoj status tímovej trojky. Podlahári už potrebovali niečo vymyslieť, a tak skúsil zaútočiť práve on ešte možno ako plán C už 60 kilometrov pred cieľom. No napokon sa to vyselektovalo tak, že už ho dobehli iba favoriti. No a potom bol najsilnejší aj najrozumnejší, keď nenechal tak Polittovu výhodu niekoľkých metrov. Populárny Phil znova dokumentoval svoju všestrannosť a dostal sa na delenú štvrtú pozíciu histórie medzi pretekármi, ktorí útočia na všetkých päť monumentov. Má ich už štyri a keďže Lombardiu vyhral dvakrát, spolu je to päť. Ak k tomu prirátame aj titul majstra sveta či štyri triumfy na Amstli, bude sa už čoskoro lúčiť ako obrovská belgická legenda, takmer až na úrovni Toma Boonena.
 
Súčasná profesionálna scéna ponúka v každej veľkej klasike prekvapenie a tým dnešným bol Nils Politt. Rovnako ako v prípade Van Summerena, Haymana, Diliera a ďalších nemôžeme pochybovať o jeho veľkej kvalite, ale ešte pred vyhodnotením súťaže si odvážime tipovať, že ho nikto z Vás netipoval na pódium. Už pred týždňom vo Flámsku šiel skvelo, ale jednoducho nepatril do okruhu favoritov, určite nie medzi dvadsať z nich. Rovnako ako Gilbert mal aj šťastie, že sa vydal stíhať Kredera šesťdesiat kilometrov pred páskou a hoci sa zdalo, že nemá až toľko síl, keď pustil Gilberta, no po zaradení sa do skupiny top favoritov aj čo-to prestriedal a bolo na ňom zjavné, že chce udržať rovnaké tempo, také to časovkárske. Koniec-koncov, aj to pramenilo v zlomový okamih, keď sa trošku cuklo, no on si šiel svoje a keď ho dorazil Gilbert, pozrel sa za seba a ostatní tam neboli. V samom závere mal náročnú úlohu, lebo sám videl a určite aj počul v slúchadlách, že sa blíži Lampaert a nesmie taktizovať. Kaťuša potrebovala úspech ako soľ. Napokon ho Gilbert zdolal, no v konečnom dôsledku by mal byť spokojný.
 
Na supersilnú zostavu Quick-Stepu dnes doplatil/nedoplatil Yves Lampaert. Treba však povedať, že jazdil posledné tri hodiny viac vpredu ako Štybar a v momente Saganovho nástupu bol za ním. Dnes nezaváhal aj keď určite si predstavoval skôr seba v roli Gilberta, aj im raz nastúpil, ale jeho atak bol zlikvidovaný. Potom už len šetril sily a nikoho nemohlo prekvapiť, že Petrovi ušiel. Na konci dňa by mal byť spokojný, tento rok nemal až také jarné výsledky ako posledné dva, teda vrátila sa aj jeho cena hore. Treba tiež povedať, že je to pre neho vôbec prvé monumentálne pódium. No dobre vie, že bol blízko triumfu a už to tak skoro nemusí prísť. Práve pre vyrovnanosť v jeho tíme, viď. Štybar...
 
 
roubaix 19 podium dqtf
Lampaert - Gilbert - Politt (© Deceuninck - Quick-Step Cycling Team / Getty Images)
 
 
Výborný deň, najlepší v sezóne, prežil Sep Vanmarcke. Po heroickej pomoci Bettiolovi pred týždňom sa už zapojil do boja o triumf on sám, ale ako klasický Sep nešťastník, ani dnes mu to nevyšlo, pretože nešiel na svojom bicykli a rozhodol sa ho vymeniť čím prišiel o boj o tretiu pozíciu. Možno by aj na Lampaerta mal, ťažko povedať. Aj kvôli nepohodlnému bicyklu o dvanásť centimetrov nižšieho Langevelda (inak, ten finišoval desiaty) dnes neútočil, skôr to bol hákujúci pretekár. Platí však, že Ronde aj Roubaix ostávajú pre neho zakliate. Je to už jeho siedmy výsledok v prvej šestke, no stále bez triumfu. Sep dokonca okrem Omloopu ešte pred siedmimi rokmi ani žiadnu prestížnu klasiku nevyhral.
 
Peter Sagan predviedol najlepší klasikársky výkon tejto jari. Bol aktívny a podarilo sa mu oddeliť Van Avermaeta, Naesena či Štybara z čela pretekov. Bol na tom naozaj dobre. Až v samom závere mu vypovedali nohy a na pódium sa nedostal. Ak by mu v závere pomáhal aj Vanmarcke, možno by im Lampaert ani neušiel. Reči o slabej forme či výkone sú bludnými výkrikmi do tmy. Piate miesto je pre neho druhým najlepším výsledkom z Roubaix. Dnes boli iba štyria pretekári lepší, aj to o zanedbateľnú stotinu percenta výkonu. Väčšinu favoritov zdolal. Čo by dal ktorýkoľvek iný cyklista za takýto výsledok v roku, keď nemá životnú formu. Stačí sa pozrieť na klasikárske výsledky Gilberta v rokoch 2015 a 2016.
 
Veľkým bojovníkom bol Wout Van Aert, ktorý mal od Arenbergu hodinu veľkú smolu a počet vynaložených wattov na dobiehanie po technických problémoch, menení bicykla a ešte aj páde ho pripravilo o výsledok. Jeho tím ale v závere pekne zaskočil Mike Teunissen, ktorý prežil selekcie v druhej skupine a finišoval za Sénéchalom siedmy. Do Top 10 dostalo cyklistu aj Delko Marseille, kto by to bol povedal. Deviaty finišoval Litovec Evaldas Šiškevičius. Samozrejme, títo pretekári mali striktne defenzívnu taktiku. Nič neskúšali, iba sa snažili držať väčších mien a keď sa im to podarilo, snažili sa špurtovať.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Philippa Gilberta (víťaz)
"Od minulého víkendu som veril, že som v dobrej pozícii, len som mal menšie zdravotné komplikácie. Snažím sa ísť po tých piatich monumentoch. San Remo mi zatiaľ nevyšlo, ale som rád za dnešok. Šiel som takticky dobre, nebojím sa dlhých útokov a aj ten dnešný prišiel odo mňa skoro. Chcel som to skusiť, dúfal som, že to dobre dopadne. Musím pochváliť Nilsa Politta, že dobre spolupracoval, netaktizoval.
Je to veľmi špeciálne víťazstvo, bol to pre mňa bonus tu vôbec štartovať v tomto nabitom tíme a mnoho ľudí mi neverilo, že toto nie sú preteky, ktoré by som mohol vyhrať. O to som šťastnejší, že som zvíťazil."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (5. miesto)
"Bolo to veľmi ťažké Paríž - Roubaix. Protivietor to urobil ešte viac náročné. Tím znova odviedol skvelú robotu. Postihlo nás viacero nehôd, ale všetci ukázali parádnu bojovnosť. Reagovali sme na všetky pokusy až do Carrefour de l'Arbre, ale v posledných pätnástich kilometroch som už nemal nohy na to, aby som mohol reagovať na ataky a skúsiť získať pódiové umiestnenie."
 
 
 
 
Výsledky
1. GILBERT Philippe link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 5:58:02 500
2. POLITT Nils Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00 400
3. LAMPAERT Yves Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:13 325
4. VANMARCKE Sep EF Education First Pro Team link ikonka 00:40 275
5. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:42 225
6. SÉNÉCHAL Florian Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:47 175
7. TEUNISSEN Mike Team Jumbo - Visma link ikonka 00:47 150
8. ŠTYBAR Zdeněk Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:47 125
9. ŠIŠKEVIČIUS Evaldas Delko Marseille Provence 00:47 100
10. LANGEVELD Sebastian EF Education First Pro Team link ikonka 00:47 85
DNF SAGAN Juraj BORA - hansgrohe link ikonka odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár pretekov
 
P R pave19 hviezdicky
 
 
 
 
sagan p posl rocniky Peter Sagan na Paríž - Roubaix
2019 2018 2017 2016 2015
5. vitaz 38. 11. 23.
2014 2013 2012 2011 2010
6. X X 86. DNF
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.