Amstel: Alaphilippe s Fuglsangom to pretaktizovali a radoval sa úžasný Van der Poel

21.4.2019, 11:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
ne 21.4. rovinata etapa ciel rovina Maastricht > Valkenburg 266 km Van der Poel
 
amstel 19
profil pretekov, 3478 nastúpaných metrov (© amstel.nl/amstelgoldrace)
 
 
Cyklistický kalendár sa posunul už k ardenskému týždňu a po dlhých rokoch padol na Veľkonočnú nedeľu Amstel Gold Race. Holandskí organizátori ponechali takmer totožnú trasu ako vlani, teda favoritov sme hľadali medzi známymi menami tých najsilnejších klasikárov, ale i totálnymi špecialistami na Cauberg Enricom Gasparottom či Romanom Kreuzigerom. Inak, obaja sa dnes stretli v zostave s minuloročným víťazom Michaelom Valgrenom, takže ak by sa dnes Dimension Data nedostala na pódium, bola by to pre nich veľká katastrofa. Zároveň bola cyklistická verejnosť zvedavá, ako to v tomto celku vymyslia. Mimochodom, dnes sa na štart postavili až piati bývalí víťazi z posledných deviatich rokov, a to je zaujímavá rarita.
 
O 10:30 odštartovali preteky v Maastrichte a 175-členný pelotón sa vydal na 266 kilometrov s 35 kopcami. Vy môžete výčet tých, ktoré sa nachádzajú v poslednej stovke kilometrov. Únik sa tu nezvykne tvoriť pridlho aj preto, že prvé dve tretiny pretekov nebývajú nervózne a profil je taký náročný, že málokto verí, že by mohli zabojovať o triumf unikajúci pretekári. Všetkým je zrejmé, že posledný prejazd Caubergom by aj toho najsilnejšieho človeka po dvoch stovkách kilometrov vetrania sa zastavil.
 
V úniku sa objavili Thomas Sprengers a Aaron Verwilst (2x Sport Vlaanderen), Grega Bole (Bahrain Merida), Julien Bernard (Trek), Michael Schär (CCC), Nick van der Lijke, (Roompot), Paolo Simion (Bardiani), Jimmy Janssens (Corendon) a doplnil ich ešte aj Tom Van Asbroeck (Israel). Dokonca aj keď mala partia už vyše päť minút náskoku a silné tímy kontrolujúce balík to nemajú radi, TV time je pre Wanty mimoriadne dôležitý, a tak porušili gentlemanské pravidlá a vyslali dopredu svoju dvojicu Jérôme Baugnies a Marco Minaard. Vpredu teda bolo spolu jedenásť ľudí.
 
V prvých troch hodinách neprišli informácie o žiadnych problémoch v pelotóne, ten viedli rôzne tímy po jednom-dvoch ľuďoch. Bolo to veľmi pokojné. Vedúca partia dostala až sedem a pol minúty náskoku. 140 km pred cieľom sa pelotón prepol z tréningového módu na pretekársky a už to išlo dole.
 
 
Na dvoch miestach sekcie kalendára, v ľavom paneli, dole na titulke, priamo v pretekoch či ich štartovej listine ste si už možno všimli, že Petra Sagana sme dopísali na Valónsky šíp. Informácie sme zisťovali od redaktora RTVS Andreja Bartáloša, ktorý sa rozprával so Saganovým manažérom Gabriele Uboldim, že by na 95 % mal štartovať aj v stredu a aktuálna situácia ukáže, kto bude lídrom na Mur de Huy. Vo skvelej forme je Max Schachmann, no treba povedať, že sa v tejto sezóne chcel zamerať najmä na etapáky a podľa jeho slov má ísť aj do Romandie.
 
Séria kopcov od stého kilometra pred cieľom sa už začala ísť poriadne tvrdo, Quick-Step ale i Astana tam poriadne pridali plyn. Šiel sa aj druhý raz v pretekoch Cauberg. Pred jeho vrcholom máme kolegu z redakcie, ktorý sa tam šiel pozrieť s rodinou. Hlásil nám, že veľmi dobre na čele vyzerali Fuglsang, Van der Poel, Alaphilippe či Valverde, ktorí jazdili úplne vpredu. Sagan šiel v druhej polovici pelotónu bez tímových kolegov okolo neho. Aj druhý raz sa šlo slávne stúpanie po vetre, teda predpoklad bol, že to tak bude aj pri poslednom prejazde. Oproti minulým belgickým týždňom bolo v Holandsku veľmi teplo. Aj to dnes mohlo byť faktorom.
 
S blížiacim sa cieľom sa Peter posúval dopredu a vyzeralo to tak, že je všetko v poriadku. Pripomíname, že vlani tu skončil štvrtý, keď mu tri kilometre pred páskou ušli Valgren s Kreuzigerom a nakoniec aj Gasparotto, ale v závere potom porazil v špurte Valverdeho, Wellensa a Alaphilippa. Prvý z atakov favoritov prišiel už 37 km pred dojazdom, keď sa ukázal Roman Kreuziger a pelotón sa začal poriadne deliť. Boli sme teda zvedaví, či sa niečo podobné udeje aj dnes a neubude sa čakať iba na Cauberg 18 km pred páskou.
 
Najkompaktnejšie vyzerala Astana. Jej pretekári ťahali pelotón a aj tak sa snažili nabudiť dojem obávaného tímu. Mali tu supersilnú zostavu s Fuglsangom, G. Izagirrem, Lutsenkom, Frailem i LL Sánchezom. Šli tak rýchlo, že únik rýchlo strácal pôdu pod nohami a postupne z neho odpadávali pretekári. Minúta náskoku sa nepáčila Bernardovi a skúsil pokračovať sám.
 
Tento rok sa začali diať veci o jeden kopec skôr, na Gulpenerbergu nastúpil Mathieu van der Poel (Corendon) a začala sa veľká naháňačka. Vo veľmi dobrej pozícii v momente jeho ataku bol Gorka Izagirre (Astana) a v sekunde sa rozhodol neváhať. Vyrazil za ním a pokračovali vo dvojici. Španiel sa ale nemal k vzornému striedaniu. V balíku sa po chvíli stresu sformovalo Jumbo-Visma a pod nasledujúcim kopcom bolo po tomto pokuse. V zápätí došlo v jednej zo zákrut k pádu. Udialo sa to v polovici balíka, kde bol Lutsenko, ale najmä viacerí ľudia z Roompotu.
 
Na Eyserboswegu rovnako ako vlani Kreuziger zaútočil Julian Alaphilippe (Quick-Step) a už bol na úplnom čele pretekov. Pôvodný únik bol dostihnutý. Za Francúzom sa vydal Jakob Fuglsang (Astana) a Matteo Trentin (Mitchelton), no Talian veľmi trpel a dobhli ho Michal Kwiatkowski (Sky) a Michaelom Woodsom (EF Education). Peter Sagan si vystúpil z toho tempa a bolo zrejmé, že dnes sa do boja o triumf nezapojí.
 
Tieto dve partie si vybudovali až 50, resp. 30 sekúnd výhody na pelotón, kde ostalo zhruba päťdesiat ľudí a nebolo tam už veľa domestikov, takže táto situácia bola veľmi zaujímavá. Prišiel Keutenberg (1200 m; 5,9 %) a očakávali sa ďalšie nástupy z hlavného poľa. Urobil tak Michael Matthews (Sunweb), no skôr iba trochu dvihol tempo. Ostávali tam Van Avermaet, Van der Poel, Gilbert, Schachmann, Bettiol i mnohí ďalší favoriti. V ťažkom kopci neudržal tempo Kwiatka Woods, ktorý padol do pelotónu a začal ťahať. Znova tam bolo menej a menej pretekárov, no prichádzala ideálna chvíľa na sformovanie sa, pretože Cauberg nasledoval až o deväť kilometrov.
 
No na žiadnu ideálnu spoluprácu to v 25-člennej partii nevyzeralo a Alaphilippe s Fuglsangom si vybudovali minútu výhody. Aj dvojka za nimi si musela poriadne siahnuť na rezervy, lebo sa nemohla skryť v závetrí. Trentin tiež vedel, že zďaleka nie je takým vrchárom ako ostatní, takže potreboval ešte aspoň niečo šetriť. Pred Caubergom začala robiť Bora s EF. Mali tam početnú prevahu. No nie a nie sa priblížiť. Zmazali aspoň desať sekúnd.
 
Pod Caubergom (800 m; 6,5 %) sa už Kwiatkowski s Trentinom dostali na šesť sekúnd k lídrom, ale tí boli v kopci veľmi silní a opäť sa vzdialili. Navyše, aktuálny európsky šampión Poliakovi nechcel pomôcť. To ich odpálilo na 25 sekúnd straty. V pozostatku pelotónu to už veľmi horelo a zaútočil Jelle Vannendert z Lotta. Zalepil ho Roman Kreuziger (DiData) a tak aj ostatní. No následne sa tam znova prestalo dobre ťahať a využil to k ataku Maximilian Schachmann (Bora).
 
Na Geulhemmerbergu (1200 m; 4,6 %) Fuglsang prestal príkladne ťahať Alaphilippovi, uvedomoval si jeho rýchlosť. Zároveň Kwiatkowski odišiel Trentinovi. No stále bolo všetko jasne v rukách dánsko-francúzskej dvojičky. Zo skupiny sa vydal na svoj pokus Romain Bardet (Ag2r). Následne aj Simon Clarke (EF) a Bauke Mollema (Trek). Poliak neustále krútil hlavou, že preváhal kľúčový moment a už pôsobil trochu odovzdane. Trentin sa k nemu vrátil a zdalo sa, že pôjdu iba o tretie miesto.
 
Zostával posledný kopec päť kilometrov pred páskou. Na Bemelerbergu (900 m; 4,5 %) to Fuglsang vyskúšal, ale Alaphilippa sa nezbavil. Pokus číslo dva nasledoval na následnej rovine. Opäť bol bez šance. Za nimi sa k druhej dvojici dostal Schachmann. No čelná dvojka tak taktizovala, že napokon prišla o jasný triumf. Šesťsto metrov pred páskou ich dotiahol Kwiatkowski a signalizoval im, že poďte, poďte, lebo za nami už skupinu siedmich ľudí doťahuje Mathieu Van der Poel. No boli bez šance. Domáci borec brutálne zašpurtoval a jasne zvíťazil. Na druhé miesto za sebou vyviezol Simona Clarka (EF) a zotrvačnosť ešte na tretiu pozíciu dostala Jakoba Fuglsanga. Alaphilippe nemal už sily ani motiváciu po šoku z posledného kilometra a finišoval štvrtý.
 
Mathieu Van der Poel predviedol niečo neuveriteľné. Niekoľko posledných kilometrov šiel bez prestávky na čele skupiny a ešte aj samotný špurt odštartoval úplne z čela. Bol tam suverénne najsilnejší a získal dosiaľ najväčší triumf kariéry. Za svoj dnešný výkon si určite triumf zaslúžil.
 
Najlepšia desiatka priniesla viacero prekvapení. Takmer úplné maximum vyťažil rozumnou jazdou Simon Clarke a EF Education len potvrdil, že im ide karta. Nesklamal ani Max Schachmann, iste nikto nečakal v Top 10 Bjorna Lambrechta (Lotto) alebo Valentina Madouasa (FDJ). Z kockových klasikárov to vydržal až do úplného konca okrem Van der Poela iba Matteo Trentin, hoci netreba zabúdať, že dnešný víťaz bol ušetrený brutálneho Roubaix, z ktorého sa musia borci dlho spamätávať.
 
U ostatných veľkých mien ako Van Avermaet, Naesen, Van Aert, ale aj Sagan už zohrala rolu vyčerpanosť z jari. Ak Peter chce ešte mútiť vodu na L-B-L, čudujeme sa, že s ním Bora ráta aj an Valónsky šíp, kde sa očakáva čisto vrchárska bitka na Mur de Huy.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mathieua van der Poela (víťaz)
"Nemôžem tomu uveriť... Nemyslel som si, že vyhrám, vôbec som to nečakal. Snažil som sa uniknúť na Gulperbergu, ale nevyšlo to. Potom som šiel naplno a dúfal som, že sa lídri sa budú po sebe obzerať. Je to neuveriteľné. Nemal som ani energiu zdvihnúť ruky nad hlavu. "
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Simona Clarkea (2. miesto)
"Na druhé miesto som sa len zavesil na Poelovo koleso. Pre divákov to musela byť radosť pozerať. Všade boli nejakí jazdci. Bol som v strednej skupine s Mollemom, ale piati ešte jazdili predo mnou. Sranda je, že pódium pozostávalo z jazdcov, ktorí pochádzali z troch rozličných skupín."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jakoba Fuglsanga (3. miesto)
"Môžem len povedať, že sme v posledných troch kilometroch spravili obrovskú chybu. Cítili sme, že Kwiatkowski a Trentin nás už nedobehnú. Tak nám aspoň povedali v sprievodnom vozidle. Je to škoda, videl som v tom isté druhé miesto. Potom sa zrazu zjavil Kwiatkowski. Budúci rok sa opäť pokúsim vyhrať to tu."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Juliana Alaphillipa (4. miesto)
"Úprimne, neviem, čo sa stalo. S Jakobom sme vzorne spolupracovali a myslel som si, že si to rozdáme o víťazstvo. Myslel som si, že nám náš náskok postačí. V poslednom kilometri mi ale už Jakob nechcel prestriedať. Tiež som mal kŕče kvôli teplu, ale stále som držal tempo. Nie som nespokojný preto, že som nevyhral, ale z princípu. Dva kilometre od pásky nám prišiel riaditeľ pretekov oznámiť, že máme 35 sekúnd náskok. To znamenalo, že chlapi jazdili o 15 sekúnd rýchlejšie každým kilometrom než my. To je skoro neuveriteľné."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Enrica Poitschkeho (DS Bory)
"Chlapci dnes jazdili dobre. V prvej polovici pretekov sme sa sústredili na to, aby neodišla veľká skupina, takže 9 až 11 jazdcov nebol pre nás veľký problém, keďže sme mohli trošku ušetriť energiu. V dôležitej časti pretekov mali dobré pozície McCarthy, Konrad a Schachmann. Peter nebol schopný udržať sa v ťažkých stúpaniach, ale vo finále bol veľmi silný Schachmann. Snažil sa na vlastnú päsť stíhať skupinu vpredu. Nakoniec ho balík docvako, ale v záverečnom špurte podal perfektný výkon a finišoval piaty, čo je dobrý výsledok. Nebolo to naším dnešným cieľom, chceli sme ísť na víťazstvo s Petrom, ale aj tak môžeme byť spokojní s výkonom našich mladých jazdcov. Tešíme sa na ďalšie preteky a sme si istí, že Peter sa vráti."
 
 
Výsledky
1. VAN DER POEL Mathieu Corendon - Circus 6:28:18 500
2. CLARKE Simon EF Education First Pro Team link ikonka 00:00 400
3. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:00 325
4. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 275
5. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 225
6. LAMBRECHT Bjorg Lotto Soudal link ikonka 00:00 175
7. DE MARCHI Alessandro CCC Team link ikonka 00:00 150
8. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ link ikonka 00:00 125
9. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00 100
10. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 85
DNF SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

 
 
Kopce na posledných sto kilometroch:
100 km: Vrakelberg (dĺžka: 900 m; sklon: 3,4 %)
91,4 km: Sibbergrubbe (dĺžka: 2100 m; sklon: 3,6 %)
87,0 km: Cauberg (druhýkrát) (dĺžka: 800 m; sklon: 6,5 %)
82,5 km: Geulhemmerberg (druhýkrát) (dĺžka: 1200 m; sklon: 4,6 %)
69,5 km: Bemelerberg (dĺžka: 900 m; sklon: 4,5 %)
54,0 km: Loorberg (druhýkrát) (dĺžka: 1500 m; sklon: 5,3 %)
44,1 km: Gulpenerberg (druhýkrát) (dĺžka: 600 m; sklon: 5,7 %)
38,7 km: Kruisberg (dĺžka: 600 m; sklon: 8,8 %)
36,7 km: Eyserbosweg (dĺžka: 900 m; sklon: 9,3 %)
32,9 km: Fromberg (dĺžka: 1600 m; sklon: 3,6 %)
28,4 km: Keutenberg (dĺžka: 1200 m; sklon: 5,9 %)
18,3 km: Cauberg (tretíkrát) (dĺžka: 800 m; sklon: 6,5 %)
13,1 km: Geulhemmerberg (tretíkrát) (dĺžka: 1200 m; sklon: 4,6 %)
6,9 km: Bemelerberg (tretíkrát) (dĺžka: 900 m; sklon: 4,5 %)
 
 
sagan p posl rocniky Peter Sagan na Amstel Gold Race
         
2019 2018 2017 2016 2015
DNF 4. X X X
         
2014 2013 2012 2011 2010
X 36. 3. 97. X
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop