ne 28.4. rovinata etapa ciel rovina Liége > Liége 256 km Fuglsang
 
liege 19
 
profil pretekov, 4000 nastúpaných metrov (© liege-bastogne-liege.be)
 
 
Posledný jarný monument prinášal nové očakávania. Zmenená koncovka mala prinútiť favoritov útočiť z veľkej vzdialenosti a ponúknuť selektívnejšie predstavenie, než aké sme videli v minulých edíciách. A na to sa tešili predovšetkým Astana s Quick-Stepom.

Obidve zostavy dominovali na predchádzajúcich ardenských jednorazovkách a všetko smerovalo k tomu, že znovu uvidíme pokračovanie rivality medzi Fuglsangom a Alaphilippom. Na týchto pretekoch chce veľmi uspieť Kwiatkowski, pozmenený finiš vyhovoval Matthewsovi, na jar sa ukazovali vo výbornom svetle Adam Yates so Schachmannom a nesmeli sme zabúdať ani na Valverdeho s Nibalim, ktorí mohli využiť svoje skúsenosti. Tvrdosť podujatia mali ešte znásobiť poveternostné podmienky. Teploty len zľahka prekročili desať stupňov, fúkal vietor a očakávali sa dažďové prehánky.
 
Prezentácia pred štartom skutočne prebehla v daždivých a chladných podmienkach a v takomto rozpoložení sa dostali cyklisti aj na trať. Po oficiálnom otvorení pretekov prebehol súboj o vytvorenie vedúcej skupiny a v úniku sa napokon objavilo osem mien. Lilian Calmejane (Direct Energie), Kenny Molly, Mathijs Paasschens (obaja Wallonie Bruxelles), Kevin Deltombe (Sport Vlaanderen), Julien Bernard (Trek-Segafredo), Tobias Ludvigsson (Groupama-FDJ), Andrea Pasqualon (Wanty-Gobert) a Jeremy Maison (Arkéa-Samsic) jazdili pred balíkom odhodlane a pri otočke v meste Bastogne udržiavali 7-minútový náskok.
 
Pretekári sa trápili v nepríjemnom počasí a to najťažšie mali ešte len pred sebou. Z podujatia kvôli tomu odstúpili Felline (Trek), Tolhoek (Jumbo-Visma) a aj Daniel Martin (UAE Emirates). Írsky jazdec bol chorý v týchto dňoch a situácia na trati mu na pohode vôbec nepridala. Vzhľadom na náročnosť podmienok sa museli cyklisti pripraviť na veľmi ostrú edíciu, ktorú mali prežiť na čele pretekov len tí najodolnejší borci. V polovici podujatia bolo iba päť stupňov.
 
Vo vedúcej skupine sa objavili len dva WT tímy, inak využili takúto formu prezentácie len zoskupenia z pro-konti scény. Trek - Segafredo nemal jasného lídra a aj takýmto spôsobom sa chcel ukázať na LBL. V celku FDJ sa spoliehali na mladíkov Gauduho a Madouasa, ktorí dnes mohli len a len prekvapiť. V pelotóne strážili vedúce pozície favorizované zostavy ako Deuceninck - Quick-Step, Sky, Astana a vpredu sa ukazoval aj Lotto - Soudal, keďže Tim Wellens miluje takéto poveternostné podmienky.
 
Pred tretím stúpaním, Côte de Mont-Le-Soie, zabral v balíku Quick-Step, ktorý výrazne znížil náskok utečencov a belgická zostava dostávala pod tlak svojich súperov už sto kilometrov pred cieľom. Na túto hodenú rukavicu pristal aj tím Sky a mnohí jazdci mali problém udržať sa v hlavnej skupine. A práve v tomto momente odstúpil z pretekov aj Alejandro Valverde. Z toho bolo zrejmé, že dnes môže uspieť iba stopercentne pripravený cyklista.
 
 
video v clanku ikonka ciernaOdstúpenie Alejandra Valverdeho
 
 
Na kopci Côte de Mont-Le-Soie klesol náskok vedúcej skupiny na 75 sekúnd, v balíku zostávalo len okolo osemdesiat jazdcov. Za nimi sa nachádzala ďalšia početnejšia skupina, v ktorej sa objavili aj Adam Yates, Vanendert alebo Gorka Izagirre. Na čele pretekov stavil na sólový nástup Julien Bernard. Francúzsky jazdec sa objavil ako prvý na vrchole Côte de Wanne a pred hlavnou skupinou mal k dobru osemdesiat sekúnd. V nej sa tempo na chvíľu spomalilo a niektorí pretekári sa vrátili späť.
 
Prudký výstup Côte de Stockeu zachoval na trati status quo. Na čele zostával osamote Bernard, potom bojovali  Molly, Paasschens, Ludvigsson a balík viedol Quick-Step. Z pretekov musel odstúpiť Robert Gesink (Jumbo-Visma), keď spadol v jednom z klesaní a bol prevezený do nemocnice.
 
V rýchlom slede nasledoval kopec Côte de la Haute-Levée a tam sa už nastupovalo aj v pelotóne. Dopredu sa dostalo približne tridsať jazdcov a pohyb predviedli Gilbert, Mas, Schachmann, Nibali alebo Avermaet. Spolupráca tu nefungovala ideálne, ale aj tak si vybudovali pekný náskok pred ostatnými favoritmi. Julien Bernard bol chytený a druhá skupina s Alaphilippom a Fuglsangom strácala necelých tridsať sekúnd. Pred kopcom Col du Rosier sa všetko opäť spojilo, ale na jeho sklonoch zaútočili Kangert (Education First), Cosnefroy (Ag2r), Caruso (Bahrain Merida), Albasini (Mitchelton-Scott), De La Cruz (Sky), Fraile (Astana), Lambrecht (Lotto-Soudal), Anacona, Verona (obaja Movistar) a De Marchi (CCC), ktorí vytvorilo novú vedúcu skupinu.
 
Do tohto pohybu sa zapojilo niekoľko silných zostáv a to mohlo vytvoriť zaujímavú taktickú bitku, ak by to vydržalo vedúcej desiatke až do kľúčových momentov. Medzitým prestalo pršať, ale stále zostávalo chladno. Stúpanie Col du Maquisard videlo rozdiel 45 sekúnd medzi obidvomi skupinami, v tej hlavnej ťahal Quick-Step, ktorý nemal svojho zástupcu na čele pretekov.
 
Potom preveril pretekárov kopec La Redoute, ale očakávaného útoku niektorého z hlavných favoritov v balíku sme sa nedočkali. Vpredu mal najlepšie nohy Kangert, naopak, nestačili tu Verona, Anacona a Albasini. Pelotón vedený Quick-Stepom strácal cez pol minútu a na trati sa nachádzali už len dva kopce, kde sa dal nasadiť rozhodujúci nástup. Tanel Kangert nasadil vysoké tempo a osamostatnil sa na čele pretekov, ostatní útočníci boli chytení pred predposledným stúpaním.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVrchol La Redoute na čele pretekov
 
 
Prejazd cez Côte des Forges sa stal osudným pre Gilberta a úspešný atak ponúkol Patrick Konrad (Bora), ktorému sa podarilo pripojiť ku Kangertovi. Dvojica však jazdila len s malým náskokom a to vábilo nové mená k ďalším prekvapujúcim atakom. V tomto smere boli úspešní Tim Wellens a Daryl Impey, na čo reagovala Astana, ktorá chcela zároveň pripraviť pôdu pre Fuglsangov nástup na Côte de La Roche-Aux-Facons.
 
Záverečný kopec eliminoval aj túto vedúcu štvoricu a po chvíľkovom taktizovaní favoritov vytiahli najväčší výkon Fuglsang, Woods a Formolo. Odhodlane pôsobil najmä dánsky borec, ktorý chcel na vrchole La Roche-Aux-Facons vytvoriť čo najväčší odstup pred ostatnými. Za nimi zostávali bojovať Gaudu a Teuns, až potom nasledoval Alaphilippe, ktorý sa nachádzal v početnej tretej skupine.
 
Jakob Fuglsang však išiel ďalej ako píla a využil ešte jeden krátky nehodnotený kopec, aby sa zbavil Woodsa s Formolom. Do cieľa zostávalo dvanásť kilometrov a na spomínaných dvoch jazdcov získal Fuglsang dvadsať sekúnd. Nastupovali si aj ostatní favoriti a do cieľa sa prichádzalo v malých skupinkách. Jazdec tímu Astana predviedol perfektný nástup a jeho hlavným protivníkom zostal už len iba Davide Formolo, no ten s ním prehrával na záverečných kilometroch. O pódium naďalej bojoval Michael Woods a následne sa nachádzali na trati Nibali, Teuns, Yates, Landa, Schachmman, Gaudu, ktorí ešte mohli myslieť na stupne víťazov.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kopec podujatia
 
 
Záverečné kilometre pretekov si už mohol vychutnávať Jakob Fuglsang, ktorý sa musel na konci sústrediť len na to, aby pred cieľom neurobil žiadnu chybičku. Dánsky jazdec to dokázal bez problémov a konečne sa mu podarilo uchmatnúť veľkú výhru na klasike. Druhé miesto udržal Davide Formolo. Vo finále bol chytený Michael Woods a v šprinte malej skupiny vybojoval tretiu priečku Max Schachmann. Bora - hansgrohe oslavovala dve pozície na stupňoch víťazov.
 
Zmenený dojazd pretekov naozaj priniesol selektívne preteky, aj keď sme na tie kľúčové nástupy čakali až do samého konca. Nepríjemné poveternostné podmienky vyčerpávali pretekárov najmä v prvej časti a potom sa im zarezávali do nôh svižné stúpania. V celkovom meradle to vytvorilo drsnú edíciu a potvrdilo sa to v samotnom finále, keď takí jazdci ako Alaphilippe, Kwiatkowski alebo Bardet už nemali žiadnu energiu na záverečnom stúpaní.
 
Celý čas sa čakalo, kedy sa pokúsi nasadiť rozhodujúci úder Astana a kazašský celok si nechal tento kúsok až na kopec La Roche-Aux-Facons. V silnom zložení tu vytvoril pozíciu pre Jakoba Fuglsanga, ktorý neváhal vsadiť všetko na jednu kartu a do posledného stúpania vložil všetku svoju silu. Najskôr zaútočil Michael Woods a potom sa postaral o všetko ostatné samotný Fuglsang. Na vrchole kopca vytvoril pekný náskok pred ostatnými favoritmi a ešte mal dostatok energie, aby sa dokázal zbaviť Woodsa s Formolom. Po skúsenostiach z predchádzajúcich klasík si nechcel zobrať nikoho zo sebou na cieľovú čiaru. Dnešným výkonom dokonale korunoval svoje životné výkony, ktoré predvádzal v uplynulých mesiacoch, a jasne ukázal, že v tomto bode sezóny je silný ako nikdy predtým. Ardenský týždeň mu vyšiel perfektne a určite by bol veľmi sklamaný, ak by ho nezakončil triumfom na LBL.
 
 
fuglsang 19 lbl atak bohfb
Fuglsangov pokus, za ním Formolo (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Veľmi spokojní musia byť aj v celku Bora - hansgrohe. Nemecká zostava pôsobila aktívnym spôsobom vo finále pretekov a bola za to odmenená dvomi miestami na stupňoch víťazov. Davide Formolo sa čoraz lepšie pohybuje na jednorazových pretekoch a v dnešnom finále patril k tomu najlepšiemu. Síce nemal nárok na Fuglsangov výkon, ale stále bol natoľko silný, aby vo vyčerpávajúcom dojazde do cieľa udržal druhú priečku. V tretej skupine tak mohol vyčkávať Max Schachmann a následne udrieť na cieľovej čiare, čím aj on potvrdil svoje predchádzajúce výsledky. Eliminačné preteky ho nevyčerpali natoľko, aby nemohol na páske vytiahnuť svoju silnú koncovku.
 
Danosti na krátke a prudké stúpania potvrdil Michael Woods, kvalitný výkon ponúkli aj Yates, Nibali alebo Landa, no týmto borcom niečo chýbalo na záverečnom kopci, aby mohli bojovať o titul. Pre talianskeho cyklistu však bude tento výsledok potvrdením formy pred Girom a povzbudenie takisto dostal aj Landa, ktorý sa postupne vracia na svoju najlepšiu úroveň. Medzi týmito pretekármi sa udržal David Gaudu a ešte len 22-ročný francúzsky jazdec pokračuje v postupnom výkonnostnom napredovaní.
 
Sebavedomie Juliana Alaphilippa skončilo na predposlednom stúpaní, keď už na tejto prekážke jazdil v balíku príliš vzadu, a jeho preteky sa definitívne skončili pri Fuglsangovom nástupe na La Roche-Aux-Facons. Tentoraz ho dokázal dánsky jazdec vypojiť z hry a hneď sa mohol radovať z výhry. Francúzsky pretekár v minulosti už niekoľkokrát predviedol, že veľmi vyčerpávajúci deň ho niekedy dostane do úzkych, a presne to sa mu prihodilo aj dnes. Lepší výsledok očakával aj Kwiatkowski, ktorý takisto nedokázal zareagovať na nástupy na a po poslednom kopci, a na samom čele pretekov takisto chýbal Bardet, ktorému mala sadnúť útočná finálna jazda, pomocou ktorej sa mohol zbaviť súperov s rýchlejšou koncovkou. Ale proti tomu bola jeho únava. Preteky nedokončil Valverde a počas celého ardenského týždňa sme ho nespoznávali.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jakoba Fuglsanga (víťaz)
"Moji kolegovia ma priviedli na záverečný kopec vo výbornej pozícii, ukázali sme sa v plnej sile v tom najlepšom momente. Keď som si bol pozrieť trasu v piatok, vedel som, že na La Roche-Aux-Facons nemôžem čakať. Pomohol mi Woodsov nástup a bol som pripravený, že buď odídem sám, alebo vytvorím veľkú selekciu. Na vrchol kopca som išiel úplne naplno, akoby tam bola cieľová čiara. Keď som zbadal Woodsa problémoch, ešte som pridal, a potom som sa dokázal zbaviť aj Formola. Ten nechal medzeru dva-tri metre a vedel som, že to musím využiť a ísť naplno až do cieľa."
 
 
Výsledky
1. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 6:37:37 500
2. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 00:27 400
3. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 00:57 325
4. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:57 275
5. WOODS Michael EF Education First Pro Team link ikonka 00:57 225
6. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 00:57 175
7. LANDA Mikel link ikonka Movistar Team link ikonka 00:57 150
8. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:00 125
9. TEUNS Dylan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:05 100
10. POELS Wout Team Sky link ikonka 01:26 85
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaFinálny kilometer pretekov
 
 
Kopce na trase pretekov:
181 km - Côte de la Roche-en-Ardenne: dĺžka 2,8 km; sklon 6,2 %
135 km - Côte de Saint Roch: dĺžka 1 km; sklon 11,2 %
95 km - Côte de Mont-Le-Soie: dĺžka 1,7 km; sklon 7,9 %
87 km - Côte de Wanne: dĺžka 3,6 km; sklon 5,1 %
80 km - Côte de Stockeu (prémia Eddyho Merckxa): dĺžka 1 km; sklon 12,5 %
75 km - Côte de la Haute-Levée: dĺžka 3,6 km; sklon 5,6 %
62 km - Col du Rosier: dĺžka 4,4 km; sklon 5,9 %
49 km - Col du Maquisard: dĺžka 2,5 km; sklon 5 %
37 km - Côte de La Redoute: dĺžka 2 km; sklon 8,9 %
25 km: Côte des Forges (sklon: 7,8 %; dĺžka: 1,3 km)
15 km - Côte de La Roche-Aux-Facons: dĺžka 1,3 km; sklon 11 %