ne 28.4. zvlnena etapa ciel rovina Sobótka > Sobótka 157 km Kaňkovský
 
v4 polsko 19
profil okruhu, 1672 nastúpaných metrov (© dzkol.pl)
 
 
Seriál jednorazoviek krajín V4 tentoraz neodštartoval včera v Česku, kde to tento rok nedokázali zorganizovať, ale tímy cestovali iba do Poľska, kde sa preteky V4 ustálili v mestečku Sobótka. Šiel sa zvlnený 17 200 metrov dlhý okruh, ktorý pretekári zdolali deväťkrát (oficiálny obrázok profilu s desiatimi okruhmi je chybný). Okrem malých kopcov sa museli pretekári vysporiadať hlavne so silným vetrom a chladnejším počasím. Na vetre robili súperom problémy najmä najskúsenejší Poliaci, ktorí vedia jazdiť na terezínoch.
 
V prvej polovici pretekov sa to rôzne miešalo. Najprv bola v úniku desaťčlenná skupina, kde bol zo Slovákov Marek Čanecký. Potom sa tam objavilo až 25 ľudí, kde bol Ján Andrej Cully. Toto vyzeralo veľmi nádejne, ale vpredu mali jasnú prevahu pretekári Wibatechu, ktorí tam boli až piati a ostatné celky im nechceli príkladne striedať. Rovnako v pelotóne tvrdo šli po nich. Po tejto naháňačke sa pelotón oklieštil už iba na polovicu štartového poľa a zo šestnástich Slovákov tam ostali už iba všetci šiesti Dukláci, Szabó z Pannonu, Malík z Příbramu a z dvoch našich reprezentácií iba jediný Lajcha, ktorý ale už nie je U23. Treba však povedať, že dvadsaťtrojkári si určili ako prioritu Karpatských kuriérov, teda sem prišli v slabšom zložení a iba štyria z tejto štartovej listiny nastúpia v utorok na prológ Kuriérov. Štartovú listinu už máme zverejnenú.
 
Tempo sa znova nakoplo v predposlednom okruhu a na začiatku toho posledného ešte vypadli z balíka Szabó s Chrenom. Záver bol ešte veľmi otvorený. Mohla ujsť skupina i byť to špurt do mierneho kopca. Dukláci boli aktívni. Nechceli zmeškať žiadny nástup. Niektorí boli aj v selekcii, ktorá sa vytvorila v poslednom kopci, no päť kilometrov pred páskou sa pelotón zišiel a napokon rozhodol klasický špurt s triumfom Aloisa Kaňkovského (Elkov). Zo Slovákov najvyššie dokončil Robert Malík z Příbramu, ktorý bol v koncovke rýchlejší ako prvý z Duklákov a obsadil 16. pozíciu.
 
Opäť sa potvrdilo, že Slováci na kontinentálnej a klubovej úrovni nemajú šprintérske schopnosti a tým, ktorí sa aspoň vedia snažiť natlačiť do záveru to dnes nevyšlo. Pätnástich mladých Slovákov budeme už od utorka sledovať na Kuriéroch a pripomíname najťažšiu sobotňajšiu etapu so štartom i cieľom v Poprade. Viacero slovenských tímov bude štartovať o dva týždne12. mája na našej jednorazovke V4 so štartom v Bratislave a cieľom na Seneckých jazerách. Už o pár dní bude u nás vytvorená sekcia pretekov.
 
 
Výsledky
1. KAŇKOVSKÝ Alois Elkov - Author 3:53:21 40
2. PATERSKI Maciej Wibatech Merx 00:00 30
3. FRANCZAK PaweL Voster ATS Team 00:00 25
4. STOSZ Patryk CCC Development Team 00:00 20
5. MALECKI Kamil CCC Development Team 00:00 15
6. BOUBAL Martin CK Příbram Fany Gastro 00:00 10
16. MALÍK Robert CK Příbram Fany Gastro 00:00  
27. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 00:00  
30. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 00:00  
35. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 00:00  
38. MAHĎAR Martin Dukla Banská Bystrica 00:00  
51. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 00:00  
63. LAJCHA Juraj Stredoslovenský región 00:00  
88. CHREN Martin Dukla Banská Bystrica 04:53  
93. SZABÓ Miklos Pannon Cycling Team 09:05  
DNF KUŠNÍR Filip Stredoslovenský región odstúpil  
DNF GERÁT Ján Stredoslovenský región odstúpil  
DNF VOJT Dávid Stredoslovenský región odstúpil  
DNF ZEMAN Alex Slovensko odstúpil  
DNF KAŠKO Dávid Slovensko odstúpil  
DNF HLOŽA Michal Slovensko odstúpil  
DNF COMA Richard Slovensko odstúpil  
Zobraziť kompletné poradie
 
Zostavy slovenských tímov:
Dukla Banská Bystrica (DS Maroš Kováč): Patrik Tybor, Marek Čanecký, Martin Mahďar, Ján Andrej Cully, Juraj Bellan, Martin Chren;
Slovenská reprezentácia (DS Michal Clementis): Richard Coma, Dávid Kaško, Michal Hloža, Alex Zeman;
Stredoslovenský región (DS Matej Vyšňa): Ján Gerát, Dávid Vojt, Juraj Lajcha, Filip Kušnír;
Nastupujú aj Miklos Szabó za Pannon a Robert Malík za Příbram;

 
 
v4 gp polska 19 dojazd
profil posledných troch kilometrov pretekov (© dzkol.pl)