st 1.5. zvlnena etapa ciel rovina Eschborn > Frankfurt n/Mohanom 187 km Ackermann
 
frankfurt 19 profil
profil pretekov, 2660 nastúpaných metrov (© eschborn-frankfurt.de)
 
 
Podujatie Eschborn - Frankfurt je vôbec najpopulárnejšou jednorazovkou v Nemecku. Túto skutočnosť nezmenil ani fakt, že pred tohtoročnou edíciou organizátori urobili menšie úpravy. Trasu oproti vlaňajšku skrátili o 24 kilometrov, napriek tomu na štarte nechýbali niektoré esá svetovej cyklistiky. Vlaňajší triumf prišiel obhajovať Alexander Kristoff, medzi favoritov na víťazstvo patrili tiež Michael Matthews a Pascal Ackermann.
 
Úvod pretekov nebol príliš dramatický. Hneď po odmávaní štartu sa v čele vyprofilovala šesťčlenná vedúca skupina. Boli v nej Casper Pedersen zo Sunwebu, Arťom Zacharov z Astany, Yoann Offredo z Wanty-Gobert, Jevgenij Šalunov z Gazprom - Rusvelo, Dimitri Peyskens z Wallonie Bruxelles, Matthias Van Gompel zo Sport Vlaanderen a Sebastian Schönberger z Neri Sottoli. Ich maximálny náskok bol na méte 100 kilometrov pred páskou, keď mali k dobru skoro päť minút.
 
Prvú polovicu dňa sa v čele pelotónu vetrali najmä jazdci Bory - hansgrohe, ktorí poctivo kontrolovali priebeh pretekov pre svojho lídra. Keď však balík začal stúpať na kopec Billtalhöhe (3,1 km - 6,1 %) na prvé pozície sa naskladala celá zostava Kaťuše - Alpecin a začali ísť poriadnu hranu. Očividne chceli využiť toto miesto k tomu, aby sa zbavili silnejších jazdcov ako je Nils Politt. Nepodarilo sa im to, Pascal Ackermann, Alexander Kristoff a Michael Matthews tento brdok prežili.
 
 
frankfurt 19 ilustrak fraf
Ilustračný záber počas pretekov (© Pixathlon / Eschborn - Frankfurt)
 
 
Šestka vpredu ideálne spolupracovala až do méty 80 kilometrov pred cieľom. V nájazde na Ruppertshain dali zbohom svojim celodenným kolegom Šalunov (Gazprom) a Peyskens (Wallonie). Pelotón však bol už za rohom, takže bolo len otázkou času, kedy sa sily v čele opäť o niečo preskupia. Za nimi sa začalo nastupovať, prvýkrát sa ukázal aj Politt (Kaťuša), ale šprintérske tímy správne zareagovali.
 
Aktivita v pelotóne neutíchala, jeden nástup striedal ďalší. Nakoniec si od favoritov dokázali odskočiť štyria jazdci, ktorí začali naháňať vedúce duo. Ballerini (Astana), Bidard (Ag2r), Sbaragli (ICA) a Soupe (Cofidis) sa po chvíli pripojili k dvom utečencom a v čele sme tak mali opäť šiestich mužov. Na novú situáciu odpovedala Bora, ktorá zas začala diktovať tempo pelotónu. Strata favoritov na šesticu pred nimi bola v tomto okamihu skoro minútová.
 
Potom už na rad prišiel opäť Mammolshain (3 km - 6,7 %), teda posledné miesto, kde mohli klasikári zničiť šprintérov. Pri treťom prejazde cez tento kopec hlásil problémy Kristoff (UAE), zuby ukazoval už aj Greipel (Arkéa). Obaja sa podľa dostupných informácií dokázali vrátiť do balíka v následnom zjazde. Naopak, Mohorič (Bahrajn - Merida) sa ocitol v úplnom čele, kde tak bolo už sedem cyklistov, ale skupina favoritov ich držala na dostrel.
 
 
frankfurt 19 ilustrak fraf
Ilustračný záber počas pretekov (© Pixathlon / Eschborn - Frankfurt)
 
 
Ešte pred posledným nájazdom na Mammolshain kontakt s utečencami stratil Soupe (Cofidis), to však bola jediná podstatná zmena, ktorá sa udiala. Na vrchole posledného kopca mala už iba šestka jazdcov k dobru 40 sekúnd, všetko tak bolo pripravené na veľký súboj najrýchlejších mužov v pelotóne, ktorí prežili všetky dnešné kopce. Boli medzi nimi Ackermann, Greipel, Matthews, Degenkolb, ale aj Kristoff, ktorý však nevyzeral, že by mal ešte nejaké sily nazvyš.
 
Blížilo sa veľké finále. Vedúca skupina zostávala vpredu, ale všetci členovia úniku si uvedomovali, že do cieľa si náskok neudržia. Napriek tomu Ballerini a Mohorič skúsili niečo vymyslieť, ale nebolo im to nič platné, zbavili sa len Bidarda. Nakoniec aj ich púť sa skončila, a to presne štyri kilometre pred cieľovou páskou. Potom to už mali pevne v rukách šprintérske tímy, ktoré sa snažili pre svojich lídrov vytvoriť najlepšiu pozíciu do hromadného dojazdu.  
 
Fantastickú prácu na posledných kilometroch odvádzali pretekári Bory - hansgrohe, ktorí nielenže dobehli utečencov, ale aj priviedli celý balík do hromadného dojazdu. Nič na tom nezmenil atak Manuela Boara, Talian sa vetral len tisíc metrov. Potom už prišiel na rad šprint. Najlepšiu pozíciu doň mal práve Pascal Ackermann, no na jeho zadnom kole bol nalepený John Degenkolb. Ako prvý začal špurtovať Davide Cimolai, okolo ktorého sa po chvíľke prevalil Ackermann. Z ich lakťového súboja mohol ťažiť Degenkolb, ale Ackermann nakoniec preťal cieľovú pásku ako prvý. Tretí bol Alexander Kristoff.
 
 
ackermann 19 frankfurt triumf bohfb
Ackermannov triumf (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Nemecký šampión si podmanil najpopulárnejšiu nemeckú jednorazovku, a to skoro suverénnym spôsobom. Pascal Ackermann celý deň jazdil veľmi rozumne a hlavne nebolo na ňom badať žiadnu únavu. Ani jeden kopec ho nedostal do problémov, a v závere nechal prehovoriť svoje zázračné nohy, čiže zbraň, ktorá ho už niekoľkokrát preslávila. Ukázal, že formu na nadchádzajúcu prvú Grand Tour v sezóne vyladil správne. Veľkú pochvalu si zaslúži aj celý jeho tím, ktorý dnešok zvládol na výbornú. Bora bola neustále vpredu, kontrolovala priebeh pretekov a víťazstvo si jednoznačne zaslúžila.
 
Nestratili sa ani John Degenkolb a Alexander Kristoff, ktorí však v závere nedokázali rozkrútiť svoje pedále dostatočne na to, aby zvíťazili. Nór svojím spôsobom môže byť rád aj za tretie miesto, pretože po predposlednom kopci to vyzeralo, že dnes nebude schopný bojovať o víťazstvo. V tohtoročnej edícii nedokázal nadviazať na predchádzajúce štyri výhry z tohto podujatia, ale treba povedať, že dnes ani zďaleka nevyzeral tak dobre ako práve v predchádzajúcich štyroch ročníkoch. Očividne už aj na neho doľahla únava po ťažkej jarnej časti. To isté platí aj v prípade Michaela Matthewsa, ktorý sa do špurtu ani nedostal.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Pascala Ackeramanna (víťaz)
"Som veľmi šťastný, že sa mi podarilo zvíťaziť. V posledných týždňoch som tvrdo trénoval a na tréningoch som cítil v nohách veľkú silu. Aj dnes, v stúpaniach sa mi išlo veľmi dobre. V závere som sa spoliehal predovšetkým sám na seba, súperov som si príliš nevšímal. Tím bol skvelý, aj keď šprint mi rozbehol Kristoff. Mal to byť Rudy, lenže bol trošku vyčerpaný po celom dni, a aj keď som ho chcel nechať, aby ma predbehol, už to nestihol. Potom som už išiel, čo mi sily stačili. V koncovke som si veril, bol som veľmi motivovaný."
 
 
Výsledky
1. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 4:23:36 300
2. DEGENKOLB John link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:00 250
3. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00 215
4. CIMOLAI Davide Israel Cycling Academy 00:00 175
5. HOFSTETTER Hugo Cofidis, solutions crédits 00:00 120
6. PLANCKAERT Baptiste Wallonie - Bruxelles 00:00 115
7. GABBURO Davide Neri 00:00 95
8. NAESEN Lawrence Lotto Soudal link ikonka 00:00 75
9. HALLER Marco Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00 60
10. BOLE Grega Bahrain-Merida 00:00 50
 
Zobraziť kompletné poradie
 

 
 
Krátky úvod k pretekom:
Veľmi populárna jednorazovka v Nemecku už v stredu napíše ďalšie zaujímavé pokračovanie. Trasa z minulého roku sa nezmenila, teda v itenerári nechýba ani jeden kopec z vlaňajšej edície, iba sa skrátila, a to o celých 24 kilometrov. Pred rokom cyklisti stúpanie Billtalhöhe zdolali dvakrát, teraz naň pôjdu len raz, tiež na Ruppertshain vylezú o jedenkrát menej. Kopce sú s touto klasikou spojené, lenže o víťazovi nezvyknú rozhodovať. Najkľúčovejšou časťou pretekov je tá záverečná, ktorá zostala bez zmien. Posledných 40 kilometrov bude mať rovinatý charakter, a hlavne preto sa očakáva, že v závere uvidíme hromadný dojazd, podobne ako v minulej edícii. 
 
Na štart pretekov sa postaví 12 tímov zo skupiny najelitnejších, preto štartová listina obsahuje veľmi veľa známych mien. Honor najväčšieho favorita patrí Michaelovi Matthewsovi, pre ktorého je trasa podujatia šitá na mieru. Jeho najväčšími vyzývateľmi by mali byť  Alexander Kristoff, teda vlaňajší víťaz, a Pascal Ackermann, ktorý bude chcieť na domácich cestách nechať zabudnúť na nie celkom podarenú jarnú časť. Ďalšími menami, ktoré by mohli prehovoriť do boja o vavrín sú André Greipel, John Degenkolb, Nils Politt, Hugo Hofstetter a Phil Bauhaus.