so 11.5. zvlnena etapa ciel rovina Budapešť > Pannonhalma 169 km Franczak
 
v4 madarsko 18 profil
profil pretekov, 1587 nastúpaných metrov (© V4)
 
 
Zo všetkých jednorazoviek V4 bývala najťažšia tá česká, ale keďže sa tento rok neuskutočnila, najselektívnejšie výsledky sa čakali v Maďarsku s náročným dojazdom v známom mestečku Pannolhama. Na štarte bolo až 28 tímov, teda vyše 150 pretekárov vrátane 25 zo Slovenska. Bohužiaľ, choroba skolila víťaza na tejto trati z roku 2013 Mareka Čaneckého. Najviac sa tak verilo v závere Tyborovi či Bellanovi.
 
V prvých dvoch hodinách z Budapešti smerom na západ sa nedokázal sformovať klasický únik. Vpredu sa objavilo viacero skupín, ale nevypracovali si viac ako pol minúty. 40 sekúnd hlásilo Radio Tour až šesťčlennej skupine na 90. kilometri, keď boli vpredu Kazach, Talian, dvaja Rakúšania a tiež Slováci Robert Malík z Příbramu a Martin Mahďar z Dukly. Šlo sa rýchlo. Prvé tri hodiny sa šli priemernou rýchlosťou až 45 km/h. Aj preto bola aj táto skupina dostihnutá pred príjazdom do cieľového mesta, kde sa ešte odkrúžili štyri krátke okruhy.
 
Na tie vstúpila ako prvá dvojica Luca Rastelli (Delia Gallina) a Moran Vermeulen (WSA-KTM). No aj oni boli dostihnutí. No balík plný rôznych klubových pretekárov sa pretriedil a v závere to bol najmä boj kontinentálnych jazdcov. V predposlednom okruhu im nastúpil málo známy Čech Dominik Neuman, ktorý ale v drese Elkovu ako každý na tunajších podujatiach žiari. Za ním ostávalo už iba zo dvadsať ľudí. Či tam boli aj Slováci zistíme po pretekoch.
 
Neumana sa im podarilo dobehnúť a o triumf si to rozdali tí najodolnejší, ktorí špurtovali do kopca. Z triumfu sa tešil Pawel Franczak, ktorému úvod sezóny vychádza parádne. Borec Vosteru, ktorému zostal čierny Peter pri posune CCC do WT vyhral tento rok Banju Luku a na poľskej V4 bol tretí. Virtuálne teda vedie celkovú klasifikáciu V4. Za ním finišovali Slovinci Kristjan Hočevar z Mablo Jogi a Žiga Ručigaj z Ľubľany Gusto.
 
 
v4 madarsko franczak triumf vanik zoltan
Triumf Pawla Franczaka (© Zoltán Vanik)
 
 
Zo Slovákov tam najldlhšie ostal Patrik Tybor, ktorý ale ani dnes nemal také nohy, aby z toho boli UCI body. Finišoval na pätnástej pozícii. Malík s Mahďarom boli v úniku, teda v závere im už logicky sily chýbali. Niečo sa čakalo aj od Juraja Bellana, no ten jazdil príliš vzadu a dvakrát si musel dobiehať hlavnú skupinu po pádoch. To ho stálo priveľa energie a v rozhodujúcom momente čelo nezachytil.
 
Zajtra očakávame zaujímavé preteky na Slovensku. Na štart sa postaví vyše 40 Slovákov. Dúfajme, že nebude priveľa pršať a v Senci sa ukáže aj slušná divácka kulisa. Preview sme publikovali tu.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Patrika Tybora (15. miesto)
"Etapa bola od štartu rýchla, stále sa nastupovalo, kde to chalani dobre kontrolovali. Podarilo sa odskočiť až Mahďovi v 6-člennej skupine asi na 90. kiloemtri, ale nevybudovali si veľký náskok, lebo dobre nespolupracovali. Tak sme ich po 20. kilometri zišli. Potom sa stále nastupovalo, kde sa snažil aj Andi odskočiť. Ale už sa to viac kontolovalo pred cieľom. Pred Pannonhalmou akurát odišli dvaja ľudia. Do cieľového okruhu ma dobre dostali dopredu Mahďo so Samom, ked aj super potiahli asi 5 km a do kopca som vchádzal zo super pozície. Hneď po prvom kopci sme ostali vpredu väčšia skupina. Po daľších okruhoch postupne odpadávali ľudia a do cieľa sme šli asi 20-členná skupina. Snažil som sa byť aspoň do 10. miesta, nech sú nejaké UCI body, ale v závere som výkonnostne na viac nemal..."
 
 
Výsledky
1. FRANCZAK Pawel Voster ATS Team 3:57:26 40
2. HOCEVAR Kristijan Slovinsko 00:03 30
3. RUČIGAJ Ziga Ľubľana Gusto Santic 00:03 25
4. SALZMANN Jodok Maloja Pushbikers 00:03 20
5. RASTELLI Luca Taliansko 00:03 15
6. BOUBAL Martin Česká republika 00:11 10
15. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 00:42  
27. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 02:02  
30. MALOVEC Ľuboš Slovensko 02:10  
31. BABIČ Adrián Slovensko 02:11  
44. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 03:45  
48. LÍŠKA Andrej Slovensko 03:52  
49. BÉREŠ Stanislav Slovensko 04:00  
62. VARHAŇOVSKÝ Jakub Dukla Banská Bystrica 05:14  
73. MALÍK Robert Slovensko 05:17  
74. NOTA Štefan Slovensko 05:34  
84. MAHĎAR Martin Dukla Banská Bystrica 07:10  
86. LAJCHA Juraj Slovensko 07:10  
90. OROS Samuel Dukla Banská Bystrica 07:21  
96. KAŠKO David Slovensko 10:35  
DNF MÁČAJ Ondrej Slovensko odstúpil  
DNF KARAS Juraj Slovensko odstúpil  
DNF GAVENDA Martin Slovensko odstúpil  
DNF COMA Richard Slovensko odstúpil  
DNF ZEMAN Alex Slovensko odstúpil  
DNF HLOŽA Michal Slovensko odstúpil  
DNF GAVENDA Miroslav Slovensko odstúpil  
DNF WACHS Martin Slovensko odstúpil  
DNF SZÁSZ Adam Slovensko odstúpil  
DNF VRÁBEL Radovan Slovensko odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Zostavy slovenských tímov:
Dukla Banská Bystrica (DS Maroš Kováč): Patrik Tybor, Martin Mahďar, Ján Andrej Cully, Juraj Bellan, Samuel Oros, Jakub Varhaňovský;
CK Spartak Tlmače (DS Radoslav Csuka): Ľuboš Malovec, Ondrej Máčaj, Štefan Nôta, Martin Wachs, Gábor Fejes (HUN), Stanislav Béreš;
Slávia ŠG Trenčín (DS Roman Broniš): Juraj Lajcha, Miroslav Gavenda, Alex Zeman, Martin Gavenda, Andrej Líška, Radovan Vrábel;
Regionálny výber (DS Matej Vyšňa): Juraj Karas, Adam Szász (2x PROefekt), Michal Hloža, Richard Coma (2x CyS Akadémia), Adrián Babič, Dávid Kaško (Firefly);
Nastúpil aj Robert Malík za CK Příbram.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo predstavenia trate (video zostavili vlani, ale trasa je rovnaká)
 
 
madarska v4 dojazd