št 13.6. zvlnena etapa ciel rovina Gippingen > Gippingen 186 km Kristoff
 
gp du canton dargovie 2018
profil pretekov, 2412 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Zvlnený profil si postrážili najsilnejšie celky a k žiadnemu prekvapeniu nedošlo. Do brejku sa vydali len traja jazdci, a aj keď ten posledný z nich bol chytený iba desať kilometrov pred cieľom, UAE Emirates a Bora - hansgrohe mali celý deň jasne pod kontrolou. Za nemecký celok pracoval v pelotóne aj Juraj Sagan.
 
Tretiu výhru na tomto podujatí uchmatol Alexander Kristoff a zaradil sa k najúspešnejším jazdcom na GP d'Argovie. Nórsky pretekár nemal v záverečnom ťažkom šprinte konkurenciu a vybojoval štvrtý triumf v ročníku. Po krátkom oddychu po klasikách sa veľmi rýchlo dostal do formy a po celkovom triumfe na Tour of Norway si pripísal ďalší úspech. Na druhom mieste skončil Andrea Pasqualon z Wanty Groupe. Aj taliansky jazdec s výbušnou koncovkou znovu predviedol dobrú formu pred TdF, keďže pred niekoľkými dňami skončil celkove tretí na Tour de Luxembourg. Na stupne víťazov sa zmestil ešte Janse van Rensburg (Dimension Data) a na nepopulárnu štvrtú priečku odsunul Michaela Schwarzmanna z Bory, ktorý dostal dôveru na konci pretekov. Obaja naši zástupcovia stratili dve a pol minúty.
 
 
Výsledky
1. KRISTOFF Alexander link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 4:26:57 200
2. PASQUALON Andrea Wanty - Gobert Cycling Team 00:00 150
3. VAN RENSBURG Reinardt Team Dimension Data link ikonka 00:00 125
4. SCHWARZMANN Michael BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 100
5. VENDRAME Andrea Androni Giocattoli - Sidermec 00:00 85
6. BOUDAT Thomas Team Total Direct Energie 00:00 70
7. LIENHARD Fabian IAM Excelsior 00:00 60
8. ZABEL Rick Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00 50
9. TIZZA Marco Amore & Vita - Prodir 00:00 40
10. ALBASINI Michael Švajčiarsko 00:00 35
 
Zobraziť kompletné výsledky
   
 
Krátky úvod k pretekom:
Švajčiarske podujatie sedí odolným šprintérom a predchádzajúce edície si podmanili Kristoff, Modolo a Nizzolo. Nórsky pretekár sa postavil na štart aj v  tomto roku a na zvlnenej trase bol hlavným kandidátom na víťazstvo. Vo finále sa pohyboval pelotón na okruhu, po ktorom sa išlo osemkrát. V jeho polovici sa nachádzalo krátke stúpanie s priemerom cez päť percent, za ním nasledoval ďalší krátky kopec bez náročných sklonov, ale dôležitejšie bolo, že záverečných päťsto metrov sa zdvihlo na päť percent, čo kládlo zvýšené nároky na kandidátov na víťazstvo.

Okrem Alexandra Kristoffa sa nenachádzali na štarte elitní odolní šprintéri, no dobrú koncovku mohli vytiahnuť Erik Zabel alebo Andrea Vendrame. V očakávanom šprinte do kopca sa mohli ukázať aj Vanmarcke, Haas či Albasini a boli sme zvedaví, ako si podelia úlohy v celku Bora - hansgrohe. Erik Baška si mohol vyskúšať túto šprintérsku koncovku, no výbušnejšie pôsobí Jay McCarthy a aj takí Gatto so Schwarzmannom dokážu zaujať v náročnejšom finále.