P 11.6. rovinata etapa ciel rovina Siófok > Siófok 4 km Bárta
1. 12.6. zvlnena etapa ciel rovina Velence > Esztergom 194 km Belletti
2. 13.6. rovinata etapa ciel rovina Balassagyarmat > Miškolc 201 km Neilands
3a 14.6. rovinata etapa ciel rovina Kazincbarcika > Tiszafüred 115 km Lovassy
3b 14.6. rovinata etapa ciel rovina Tiszafüred > Hajdúszoboszló 69 km Kaňkovský
4. 15.6. rovinata etapa ciel rovina Karcag > Kékesteto 138 km Neilands
5. 16.6. rovinata etapa ciel rovina Kecskemét > Székesfehérvár 169 km Wippert
 
 
clovek ikona 24pxDukla Banská Bystrica na týchto pretekoch (DS: Maroš Kováč) 
78xPatrik Tybor 78xMarek Canecky 78xMartin Haring 78xAndi Cully 78xJuraj Bellan 78xMartin Chren 78xLukas Kubis
 
 

Okolo Maďarska 2019 - Prológ, utorok 11. júna

P 11.6. rovinata etapa ciel rovina Siófok > Siófok 4 km Bárta
 
etapa 0 mapa
mapa prológu (© tourdehongrie.hu)
 
 
Preteky Okolo Maďarska sa v tejto podobe konštituovali iba pred troma rokmi a výraznými investíciami napredujú. Po vlaňajšej premiérovej účasti troch prokontinentálnych tímov sem tento rok pricestovali štyri a sila kontinentálnych celkov sa jasne zlepšila. Výrazne sa znáročnila aj trasa a organizátori krvopotne našli čo najväčšie množstvo kopcov. Prvý raz sa dá hovoriť o tom, že celkový triumf určite získa vrchár.
 
Všetko ale začalo štvorkilometrovým prológom pri Balatóne a konkrétne v uliciach Siofóku. Najrýchlejšie nohy mal špecialista z Elkovu-Author Jan Bárta. Trať s ôsmimi zákrutami zvládol za štyri minúty a sedemnásť sekúnd. O 34-stotín sekundy porazil Lotyša Kristsa Neilandsa (Israel Academy), ktorý sa v kresle najlepšieho pretekára ohrieval hodinu a pol až ho z neho v samom závere zosadil skúsený Čech. Tretí Piotr Brozyna z CCC Development už stratil dve sekundy.
 
Z pretekárov Dukly Banská Bystrica sa nikomu nepodarilo skončiť vysoko či s mankom do desiatich sekúnd, no najlepší výkon predviedol trochu prekvapujúco prvoročák Lukáš Kubiš, ktorý zaostal o štrnásť sekúnd na 51. priečke a potvrdil očakávania Maroša Kováča, že v tejto disciplíne na sebe dobre pracuje. Iba o zanedbateľné dve stotiny sekundy za ním skončil časovkársky majster SR Marek Čanecký. V strede poľa ešte klasifikovali Andreja Cullyho. Ostatní Dukláci stratili viac ako by si predstavovali. Vzhľadom na tvrdý záver sobotňajšej etapy má zrejme najväčšie šance v GC Martin Haring, no dnes stratil až 27 sekúnd na 110. priečke. U neho záleží aj na tom, ako sa mu podarí premostiť z horskej cyklistiky, ktorú teraz jazdil dve mesiace. Do zostavy Pannonu sa dostal aj Miklós Szabó, ktorý bude tradične pomáhať svojim lídrom.
 
 
Výsledky
1. BÁRTA Jan Elkov - Author Cycling Team 04:17 14
2. NEILANDS Krists Israel Cycling Academy 00:00 5
3. BROŽYNA Piotr CCC Development Team 00:02 3
4. JENSEN August Israel Cycling Academy 00:02  
5. RAJOVIČ Dušan Adria Mobil 00:02  
6. PUPPIO Antonio Kometa Cycling Team 00:03  
51. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 00:14  
52. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 00:14  
60. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 00:16  
80. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 00:19  
89. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 00:21  
110. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 00:27  
111. CHREN Martin Dukla Banská Bystrica 00:27  
123. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 00:31  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

Okolo Maďarska 2019 - 1. etapa, streda 12. júna

1. 12.6. zvlnena etapa ciel rovina Velence > Esztergom 194 km Belletti
 
etapa 1
profil etapy, 1924 nastúpaných metrov (© tourdehongrie.hu)
 
 
Po prológu cyklistov čakala prvá, ale veľmi dlhá a celkom náročná etapa. Na ceste do cieľa pretekári museli prejsť skoro dvesto kilometrov a zdolať jedno dlhé stúpanie, no vyliezť na jeho vrchol museli dvakrát. Hlavne preto do cieľa prišiel poriadne vyselektovaný pelotón. O víťazovi rozhodol záverečný šprint, v ktorom si zaspomínal na vlaňajší ročník Manuel Belletti, ktorý aj vtedy ovládol prvú etapu.
 
V akcii boli aj utečenci. Trio cyklistov sa dnes rozhodlo stráviť deň v úniku. Boli nimi Krisztián Lovassy z reprezentácie Maďarska, Jon Božič z Adria Mobil a Balázs Rózsa z Team Differdange-GeBa, lenže už ďaleko pred cieľom sa ich púť v čele skončila. Ich maximálny náskok bol deväť minút, stihli tak pozbierať body na prvých šprintérskych prémiách. Potom sa snažili prísť do cieľa.
 
O osude etapy sa rozhodovalo v poslednom výstupe na jediný kopec v programe prvej etapy. Meral až dvanásť kilometrov a hneď od jeho začiatku za nitky ťahali jazdci Neri Sottoli, ktorí tak z pelotónu urobili skupinu tridsiatich duší. Ich aktivita však vyšla na zmar, pretože Manuel Belletti a Hugo Hofstetter zostali v balíku a práve títo dvaja muži zviedli súboj na cieľovej rovinke. Šťastnejší bol Talian, ktorý vyhral celkom suverénne a obliekol sa aj do dresu lídra pretekov vďaka bonifikáciám.
 
 
belletti 19 triumf madarskof
Triumf Manuela Bellettiho (© Vanik Zoltán / tdh.hu)
 
 
V prvej skupine mala svojho jazdca aj Dukla Banská Bystrica. Martin Haring ustál rýchle tempo vo finálnom stúpaní, podarilo sa mu zostať v čelnej skupine a nakoniec finišoval na 24. pozícii. Z jeho strany to bol ďalší kvalitný výkon. Ján Andrej Cully sa držal zubami-nechtami v skupine favoritov, lenže krátko pred koncom kopca stratil kontakt a nakoniec prišiel do cieľa s mankom dvoch minút, ktoré logicky nabral v závere, kde šiel sám. Patrik Tybor, Juraj Bellan a Marek Čanecký už finišovali s väčšou stratou. Mladík Kubiš prišiel do cieľa v grupette. Chren sa z dráhy nedokázal adaptovať na cestu tak, aby zvládol etapu v tejto konkurencii. Navyše v zjazde spadol.
 
Haring sa logicky veľmi posunul aj v celkovom poradí, no vzhľadom na slabý prológ iba do Top 40. Pre neho bude kľúčová zajtrajšia druhá etapa. Ak zvládne ďalšiu sériu dvoch kopcov a ešte náročnejších ako dnes, v sobotňajšej krátkej etape s dojazdom na kopec sa mu bude dať veriť.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Martina Haringa (26. miesto)
"Bola to dlhá etapa, a hlavne v teple. Selekcie nastali na dvoch cieľových okruhoch, ktoré mali po 40 km a dlhý tiahly kopec. V prvom nájazde na kopec spravil výbornu robotu Lukáš Kubiš a dostal nás dopredu, čo pomohlo hlavne mne, keďže mám problémy s pozičnou jazdou a dokázal som tak dosť pošetriť. Pri druhom prejazde kopcom sa už balík vyselektoval, ostalo tam asi 40 ľudí. V cieli to bolo pre mňa napokon 26. miesto, už som mal ku koncu dosť. Už keď som bol tak blízko, mrzí ma, že som nesiahol ešte na lepšie umiestnenie aspoň v Top 20."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Maroša Kováča (DS Dukly)
"Rátali sme s tým, že Martin bude našim lídrom, takéto kopce mu sedia, ale u neho je ten problém zjavný, že ak dva mesiace čisto bojujete iba o body na OH v MTB, telo veľmi ťažko nesie dvestokilometrové etapy a ešte aj niekoľko dní po sebe. Dnes nemal problém a veľmi dúfam, že to zvládne aj v ďalších dňoch, ale bude to strašne ťažké. Budeme v tíme robiť všetko preto, aby sa mu vyhýbali problémy.
Pochváliť chcem mladých pretekárov, ktorí prvý raz štartovali v pelotóne s prokontinentálnymi tímami. Martin Chren prišiel z dráhy a veľmi bojoval, ale v kopci zaostal a keď sa snažil dobehnúť pelotón, v zjazde spadol a poranil si nohu. Nemohol pokračovať. Lukáš Kubiš aj dnes plnil naše pokyny a nehľadel na seba, či sa udrží, ako len našetrí, ale snažil sa pomôcť tímu a jeho robota sa vyplatila.
Škoda, že štyria naši odpadli v tom poslednom kopci. Skúsenejším to ozaj nejde. Andrej Cully sa ďalej pomaličky zlepšuje, dnes mu chýbal kúsok."
 
 
Výsledky etapy
1. BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec 4:38:55 14
2. HOFSTETTER Hugo Cofidis, Solutions Crédits 00:00 5
3. RAJOVIČ Dušan Adria Mobil 00:00 3
26. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 00:00  
53. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 02:30  
60. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 04:02  
68. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 08:01  
72. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 08:01  
94. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 17:01  
109. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 20:39  
DNF CHREN Martin Dukla Banská Bystrica odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec 4:43:07 3
2. NEILANDS Krists Israel Cycling Academy 00:03  
3. RAJOVIČ Dušan Adria Mobil 00:03  
36. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 00:32  
52. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 02:51  
60. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 04:28  
67. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 08:20  
70. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 08:25  
103. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 17:37  
108. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 20:58  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 

Okolo Maďarska 2019 - 2. etapa, štvrtok 13. júna

2. 13.6. rovinata etapa ciel rovina Balassagyarmat > Miškolc 201 km Neilands
 
etapa 2
profil etapy, 2315 nastúpaných metrov (© tourdehongrie.hu)
 
 
Druhá etapa mala podobný charakter ako tá prvá, teda vytvoril sa únik, ktorému pelotón doprial vyše šesť minút náskoku. Na túto úroveň pretekov to bolo celkom dosť. Prvá polovica etapy sa šla pokojnejšie. Body z prémií zbierali Thomas Deruette (Differdange), Jon Božič (Adria Mobil), Matej Záhalka (Elkov) a Jakob Eriksson (Coop). Božič bol v úniku aj deň predtým, záujem mal hlavne o vrchárske body. Zásluhou Neri Sottoli a Androni Giocattoli boli dostihnutí v stúpaní na posledný kopec dňa.
 
Tam sa poriadne útočilo. Razantný nástup predviedol známy taliansky vrchár Francesco Bongiorno (Neri Sottoli). Nasledovali ďalšie pokusy a pelotón sa rozbil. Pred skupinou favoritov napokon prešli vrcholom kopca Juan López (Kométa) a druhý muž celkového poradia Krists Neilands (Israel). Zatiaľ čo prvý vpredu nevydržal, Lotyš predviedol parádny zjazd a kým sa Androni naspäť zozbieralo a začalo ťahať, Neilands už mal náskok minúty a pol, ktorý sa mu podarilo udržať až do cieľa. Zvíťazil o minútu pred prvou skupinou, kde bol aj líder pretekov Manuel Belletti. O žltý dres ale prišiel. Celý deň s najlepšími vydržal ako jediný zo Slovákov Martin Haring. Finišoval na šestnástom mieste.
 
 
belletti 19 triumf madarskof
Triumf Kristsa Neilandsa (© Vanik Zoltán / tdh.hu)
 
 
V poslednej zákrute etapy došlo v skupine favoritov k pádu, keď niektorí pretekári nevedeli, kam majú ísť. Klasika, šli tam, kam mali byť odklonené autá. V menšom chaose sa pár ľudí ocitlo na zemi. Skupina 36 ľudí sa teda rozdelila. Vzhľadom na to, že sa to stalo tesne pred cieľom, rozhodcovia uplatnili pravidlo o neutrálnej zóne. Haring z tejto situácie dobre vymanévroval a dokonca sa štyristo metrov pred páskou vydal na menšie sólo, aby finišoval na šiestej priečke, keďže štyria ľudia sa vďaka pádu odelili, ale súperi ho dobehli.
 
Ostatní Slováci sa s kopcami natrápili. Do polovice posledného kopca sa držal s Haringom Andrej Cully, no odpadol a so záverom etapy rovnako ako včera bojoval sám. Napokon dostal 9:37 na 49. mieste. Ostatní nakúpili väčšie straty. Už ráno sa zle cítil Juraj Bellan, ktorý sa na tieto kopce tešil a pred pár týždňami sa zdalo, že je v dobrej forme.
 
V piatok sú na programe dve rovinaté poletapy, ktoré si určite budú chcieť ustrážiť Belletti s Hofstetterom a Kaňkovským na špurt.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Martina Haringa (16. miesto)
"Dnes opäť teplá a dlhá etapa. Priebeh rovnaký ako včera, chalani odvieli skvelú prácu, aby som tam vydržal a starali sa o mňa. Do cieľa asi 1,5 km zle odklonili nasu skupinu, bol tam aj pád, skoro všetci odbočili zle, prešlo tam asi šesť ľudí spravnym smerom, potom ja s dierou sám, myslel som, že by mi to aj mohlo vydržať do cieľa, ale už som mal krče posledných 50 km, zišli ma za 500vkou."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Maroša Kováča (DS Dukly)
"Bolo to veľmi podobné ako v stredu. Juro Bellan s Marekom Čaneckým dostali za úlohu naskočiť do úniku, no nevyšlo to. Juro vôbec nie je vo svojej koži. Odpadol ešte skôr ako Kaňkovský. Tím pomáhal Martinovi Haringovi. Opäť dobre Lukáš Kubiš. Chodil po vodu, strážil lídra, ale pre prvoročáka sú tieto dvestovky úplným zabijakom, takže hlavne sa stále učí. Andrej Cully bol z našich znova predposledný utrhnutý. Bojoval, ale bolo to nad jeho sily. Pred dvoma týždňami bol ale chorý, tak ako-tak fajn. Martin nemal dnes väšie problémy. Potešilo ma, že v závere nastúpil skupine a šiel za pekným výsledkom. Našťastie sme to s ním zvládli. Je na 28. pozícii v GC, čo je na túto konkurenciu veľmi pekné. Zajtra bude kritický deň, lebo krátke poletapy bývajú veľmi zradné. Dúfajme, že to zvládne no a potom na tej Matre v sobotu mu veríme. Je to kratšia etapa."
 
 
Výsledky etapy
1. NEILANDS Krists Israel Cycling Academy 5:10:14 14
2. BENDIXEN Louis Team Coop 01:00 5
3. FRAPPORTI Marco Androni Giocattoli - Sidermec 01:00 3
4. ZAHÁLKA Matej Elkov - Author Cycling Team 01:00  
5. LE TURNIER Mathias Cofidis, Solutions Crédits 01:00  
6. DINA Márton Kometa Cycling Team 01:00  
16. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 01:00  
49. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 09:37  
52. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 11:21  
78. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 13:22  
84. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 16:10  
103. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 19:14  
105. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 19:14  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. NEILANDS Krists Israel Cycling Academy 9:53:14 3
2. BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec 01:07  
3. BENDIXEN Louis Team Coop 01:10  
4. BÁRTA Jan Elkov - Author Cycling Team 01:12  
5. BROŽYNA Piotr CCC Development Team 01:14  
6. JENSEN August Israel Cycling Academy 01:14  
28. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 01:39  
43. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 12:35  
57. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 15:56  
72. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 21:49  
82. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 27:46  
100. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 34:14  
107. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 40:19  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


Okolo Maďarska 2019 - 3a. etapa, piatok 14. júna

3a 14.6. rovinata etapa ciel rovina Kazincbarcika > Tiszafüred 115 km Lovassy
 
etapa 3a
profil etapy, 561 nastúpaných metrov (© tourdehongrie.hu)
 
 
Horúci piatok Maďari rozdelili na dve krátke etapy s očakávanou šprintérskou koncovkou. Dopoludnia to bolo 115 kilometrov. Hneď po štarte útočilo mnosžvo pretekárov vrátane Slovákov a Miklósovi Szabóovi sa vďaka boju o únik podarilo vyhrať šprintérsku prémiu na piatom kilometri. Jeho skupina ale neprežila a tvorili sa ďalšie úniky. Napokon odišla päťka Rozsa Balazs (Differdange), Gasper Katrašnik (Adria Mobil), Stanislaw Aniolowski (CCC Development), Jakub Otruba (Elkov) a Krisztián Lovassy (Maďarsko).
 
Vzhľadom na dĺžku etapy pelotón skupine nedoprial viac ako 3:15, ale borci výborne spolupracovali a za hodinu sa balíku nepodarilo stiahnuť viac ako 45 sekúnd. Pol hodiny pred cieľom to už jasne vyzeralo na triumf úniku. Keďže pretekári neboli vysoko v poradí a už bolo zjavné, že to udržia, Israel s Androni to vzdali. Vysoké tempo čelnej partie zasa neudržal Balazs.
 
Skupina si v závere nastupovala, ale nikomu to nevyšlo, takže rozhodol špurt. Najrýchlejší bol dvojnásobný maďarský šampión Krisztián Lovassy z domácej reprezentácie. Poradil si s Katrašnikom aj Otrubom, Aniolkowski ostal mimo pódia. Maďari mali veľký dôvod na radosť. Šprint pelotónu so stratou 4:04 vyhral Filippo Fortin z Cofidisu, víťaz jednej z etáp na Okolo Slovenska pred štyrmi rokmi.
 
Zo Slovákov sa o špurt pokúsil najmladší Lukáš Kubiš, skončil na 27. pozícii. Celý tím sa mu snažil vytvoriť pozíciu, dokonca Cully aj viedol celý balík, ale v samom závere neskúseného Kubiša vytlačili a musel ísť aj na brzdy, takže mu to nevyšlo. Všetci naši prišli do cieľa v pelotóne. Veľkou škodou je, že sa nedostali do unikajúcej skupiny, mali skvelú šancu na parádny výsledok.

V celkovom poradí sa nič nezmenilo, Krists Neilands si zopakuje ďalšiu etapu v drese lídra aj podvečer. Dorastenecká 69-kilometrová poletapa sa pôjde od 16:00 cca. do 17:45.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Lukáša Kubiša (28. miesto)
"Dnes sa špurtovalo na mňa. Chalani urobili veľký kus roboty, aby som sa dostal dopredu a chcem sa im za to poďakovať. Zároveň sa im ospravedlňujem, pretože na kruhovom objazde, asi štyristo metrov pred páskou, som sa nechal zavrieť a stratil pozíciu."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Maroša Kováča (DS Dukly)
"Ráno som chalanom povedal, že bude veľká šanca na etapu, keby odišla taká slušnejšia skupina mimo poradia, že už sú v GC veľké straty. Presne to sa aj stalo a opäť tam nebol nikto z našich. Hrozné niečo. Patrik to skúšal, ale jeho skupine to nevyšlo. Dnes ozaj stačilo zamakať si v úniku a výborný výsledok bol na stole. Pelotón skupinu moc nepúšťal, no asi zlomový okamih bol, keď spadli rampy a zastavili únik. Počas neutralizácie sa ľudia v úniku občerstvili, v pohode vykonali potrebu a potom znova zapli na plné obrátky. Pelotón sa už akoby nedostal do tempa. Chalani to skúsili rozísť Kubišovi. Bola to dobrá možnosť pre prvoročáka naučiť sa špurtovať aj v takomto prestížnejšom pelotóne, lebo šlo sa rýchlo, ale predsa len nie až tak na krv o piate miesto. Dobre sa mu tam zložili, ale aj tak to nevyšlo. Lukáša tam zavreli a nedostal sa z toho. V jeho prípade fajn, nové skúsenosti. Martin zvládol etapu dobre. No ostatní štyria sklamali, lebo nezachytili únik."
 
 
Výsledky etapy
1. LOVASSY Krisztián Maďarsko 2:33:21 14
2. ANIOLKOWSKI Stanislaw CCC Development Team 00:00 5
3. KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil 00:00 3
4. OTRUBA Jakub Elkov - Author Cycling Team 00:00  
5. FORTIN Filippo Cofidis, Solutions Crédits 04:04  
6. KARL Ádám Kristóf Maďarsko 04:04  
28. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 04:04  
59. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 04:04  
63. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 04:04  
74. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 04:04  
77. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 04:04  
95. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 04:04  
96. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 04:04  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. NEILANDS Krists Israel Cycling Academy 12:30:39 3
2. BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec 01:07  
3. BENDIXEN Louis Team Coop 01:10  
4. BÁRTA Jan Elkov - Author Cycling Team 01:12  
5. BROŽYNA Piotr CCC Development Team 01:14  
6. JENSEN August Israel Cycling Academy 01:14  
28. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 01:39  
46. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 12:35  
57. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 15:56  
72. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 21:49  
82. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 27:46  
100. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 34:14  
106. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 40:19  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


Okolo Maďarska 2019 - 3b. etapa, piatok 14. júna

3b 14.6. rovinata etapa ciel rovina Tiszafüred > Hajdúszoboszló 69 km Kaňkovský
 
etapa 1
profil etapy, 72 nastúpaných metrov (© tourdehongrie.hu)
 
 
Po obede či ochladení kúpeľom v miestnom jazere mestečka Tiszafüred sa pelotón vydal na 69-kilometrovú podvečernú etapu. Šprintérske celky a najmä Androni Giocattoli boli poučené z dopoludnia a nechceli pustiť dopredu silnejšiu skupinu. Nástup striedal nástup a dvadsať minút sa nedokázal vytvoriť únik. Napočítali sme dvanásť rôznych nástupov. Takmer v každom bol niekto z pätice Cully, Szabó, Bellan, Čanecký a Tybor. Viaceré nástupy iniciovali práve Slováci. No vždy tam bol niekto, s kým Androni nebolo spokojné - či už človek z Neri Sottoli alebo príliš veľa ľudí. Ideálom bol iba jeden-dvaja ľudia vpredu. Najbližšie bol k úniku asi Čanecký, ktorý už mal so svojou partiou stometrovú dieru.
 
V čase, keď už mnohí rezignovali, že to Taliani v krátkej etape asi nepustia, nastúpil Ján Andrej Cully a neobzeral sa za seba. Dal si časovku a dúfal, že mu to vyjde. Keď sa otočil, zistil, že Androni nemá záujem a má už dvesto metrov k dobru. Pokračoval a vypracoval si tridsať sekúnd. Bolo to síce dobré zviditeľnenie, ale bez akejkoľvek šance na výsledok. Potešil sa tak, že k nemu o pár minút dorazil maďarský reprezentant Balázs Vas. Desať minút šli spolu, náskok stúpol na 50 sekúnd, no 40 km pred cieľom sa Maďar rozhodol stiahnuť. Opäť tak musel ísť Andrej sám. Ešte mu aj začalo pršať. Bola to iba krátka prehánka a šlo mu to ďalej pekne, náskok zveľadil na minútu a pol.
 
Dvadsať kilometrov pred cieľom bol otvorený úsek, kde fúklo z boku a CCC Development s Elkovom si z toho hneď chceli urobiť Poľsko. Desať ľudí z týchto tímov rozpútalo peklo. Androni bolo z toho prekvapené a v prvom momente nereagovali, ale Cofidis s Cycling Academy túto naháňačku po troch minútach ukončili. To však bol umieračik pre Cullyho, ktorého náskok sa stenšil na pol minúty, že už videl za sebou pelotón, a tak sa ho rozhodol počkať. Vrátil sa späť sedemnásť kilometrov pred cieľom.
 
Záver si zrežírovali šprintérske tímy a špurtovalo sa. Triumfoval Alois Kaňkovský z Elkovu. Skúsený dráhar je suverénnym kráľom v špurtoch na pretekoch v krajinách V4 a dnes len dokázal, že aj Maďarsko je členom tohto zoskupenia. Vyššia konkurencia mu neprekážala. Zdolal Woutera Wipperta (EvoPro) a Manuela Bellettiho (Androni).
 
 
belletti 19 triumf madarskof
Triumf Aloisa Kaňkovského (© Vanik Zoltán / tdh.hu)
 
 
Dukla sa snažila vytvoriť vlak pre Kubiša, ale nemal dostatok síl a vytratil sa. Následne sa teda všetko preorientovalo na ochranu Haringa, od ktorého sa nepohol najmä Čanecký. Zmenežovali to veľmi dobre, opäť sa Martinovi nevytvorila žiadna diera a finišoval štyridsiaty bez straty. Dier bolo veľa a už od 48. pozície si pretekári pripisovali straty. No došlo aj k pádu, takže boli viacerí pretekári omilostení. V celkovom poradí sa tak nič nezmenilo. Neilands naďalej vedie o únikom vybojovanú minútu, ale v náročnom cieľovom stúpaní to bude mať v sobotu veľmi náročné.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Andreja Cullyho (únik)
"Aj v poobednej poletape sa veľa jazdcov snažilo dostať do úniku, no spurterské tímy po ránnej etape už nechceli riskovať a kontrolovali skupiny. Mne sa podarilo odskočiť, dúfal som ze sa ešte niekto dokáže pridať, aby sme boli aspoň dvojica, no nakoniec som ostal sám, vybudoval som si maximálny náskok 1:40 na balík, no keď sme sa blížili k záverečným okruhom náskok veľmi rýchlo začal klesať a došli ma 17 km pred cieľom."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Maroša Kováča (DS Dukly)
"Úlohy bola jasné, dostať sa do úniku a tí, ktorí ostanú v pelotóne, strážiť lídra. Konečne boli chalani veľmi aktívni, stále sa snažili. Ale šprintérske tímy boli poučené z prvej poletapy a nechceli tam nikoho pustiť. Bolo jasné, že to dovolia jednému, možno dvom. Nakoniec to vyšlo Andymu, ale sám len tak putoval. Ešte aj ten Maďar, ktorý sa za ním vydal, bol veľmi slabý, keď ho za sebou videl, čakal ho, ale nemohol sa dočkať. Potom hneď Maďar odpadol. Nevadí. Získal prémiu, trocha sme sa ukázali. Ale stále ma máta to dopoludnie, lebo tam sme mali byť. Aj by chalani videli, že sa naozaj dá uspieť aj v takejto konkurencii.
Druhá úloha dopadla tiež dobre. Mal som strach, lebo boli tam aj pády, diery, ale potiahli Martina a bezpečne finišoval bez straty. Zajtra kľúčový deň. Ťažké cieľové stúpanie. Ja verím, že má na to, aby sa posunul celkovo do Top 20, no tým, že sa chce dostať na OH a jazdieva hlavne kratšie MTB XCO, každý deň etapáku mu uberá veľa síl. Dúfajme, že sa mu vyhnú problémy a ak príde pod kopec v pohode, bude mať šancu."
 
 
Výsledky etapy
1. KAŇKOVSKÝ Alois Elkov - Author Cycling Team 1:28:04 14
2. WIPPERT Wouter EvoPro Racing 00:00 5
3. BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec 00:00 3
4. TRONDSEN Trond Team Coop 00:00  
5. FORTIN Filippo Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
6. GROSSER Aaron Bike Aid 00:00  
40. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 00:00  
64. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 00:17  
68. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 00:28  
85. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 01:03  
87. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 01:06  
94. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 01:06  
105. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 02:13  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. NEILANDS Krists Israel Cycling Academy 13:58:43 3
2. BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec 01:05  
3. BENDIXEN Louis Team Coop 01:10  
4. BÁRTA Jan Elkov - Author Cycling Team 01:12  
5. BROŽYNA Piotr CCC Development Team 01:14  
6. JENSEN August Israel Cycling Academy 01:14  
28. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 01:39  
53. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 14:45  
57. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 16:24  
71. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 22:06  
81. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 28:52  
98. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 35:20  
105. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 41:22  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


Okolo Maďarska 2019 - 4. etapa, sobota 15. júna

4. 15.6. rovinata etapa ciel rovina Karcag > Kékesteto 138 km Neilands
 
etapa 4
profil etapy, 1172 nastúpaných metrov (© tourdehongrie.hu)
 
 
V sobotu si všetci uvedomovali, že je to rozhodujúca etapa, a tak to bolo od začiatku dosť nervózne. Došlo aj k viacerým pádom. V jednom z nich sa ocitol aj Lukáš Kubiš a najmladší jazdec tohtoročnej zostavy Dukly musel odstúpiť. Na rozsah zranení sa budeme pýtať.
 
Únik sa vytvoril až po štyridsiatich minútach od štartu. Opäť boli aktívni aj Slováci, ale vyšlo to trojici Dániel Móricz (Pannon), Žiga Grošelj (Adria Mobil) a Cyrus Monk (EvoPro Racing). V silnej horúčave bolo pre nich maximum 3:40. Pelotón sa dve a pol hodiny najmä občerstvoval a potreboval spotrebovať čo najmenej síl pred cieľovým stúpaním na Matru. To bolo rozdelené do dvoch kopcov, spolu mali trinásť kilometrov. Dve tretiny mali štyri percentá a záver sa dvihol až na osem percent.
 
V úvode stúpania mala vedúca skupina už iba pol minúty výhody, takže bolo otázkou krátkeho času, kedy bude dostihnutá. Stalo sa tak jedenásť kilometrov pred dojazdom. Tempa sa ujali Androni s Elkovom a pelotón sa začal trúsiť. Veľmi rýchlo z neho odpadla polovica štartového poľa i všetci Slováci okrem Martina Haringa. Ten sa držal do méty siedmich kilometrov pred cieľom, keď sa začalo nastupovať. V závere ešte tempo dvihli jazdci Neri Sottoli, no aj tak sa na chvíľu v úniku objavil Jan Bárta, čo bola pre neho dosť netypická pozícia. Dlho mu to ale nevydržalo.
 
Následne prišiel atak Juana Lópeza (Kométa) a skupina favoritov sa úplne rozbila. Za ním sa držal líder pretekov Krists Neilands (Israel) a maďarský supertalent Attila Valter z CCC Development. Neilands bol v samom závere najsilnejší, nastúpil si a sólo triumfoval. Za už oslavujúcim Lotyšom sa objavili na páske Márton Dina z Kométy a spomínaný Valter, teda druhá i tretia pozícia patrili Maďarom. Martin Haring ako prvý Slovák finišoval na 32. pozícii so stratou 3:34.
 
Celkové poradie vyzerá veľmi podobne ako výsledky dnešnej etapy. Neilands ide jasne za celkovým triumfom a na pódiu by ho mali doplniť obaja dnešní maďarskí hrdinovia. Haring sa mierne posunul na 25. pozíciu (+5:23). Nie je to úplne to, v čo Dukláci dúfali, ale pozícia na UCI bodoch je veľmi pekná. Len sa ukázalo, že cyklista, ktorý sa nepripravuje vyslovene na cestu a jeho cieľom je olympijská miestenka v MTB, nemôže všetko stíhať. Horšie je, že ostatní znova konkurencii nestačili a klasifikovaní boli až v druhej polovici štartového poľa.
 
 
neilands 19 podium zlty madarskof
Krists Neilands (© Mario Pertorini / tdh.hu)
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Martina Haringa (25. miesto celkovo)
"Dnes sa mi nepodarilo vydržat vpredu, neustál som tempo, ktorým sa šlo v prvej tretine kopca. Chýbal kúsok, ale nevydržal som. Mrzí ma to hlavne kvôli chalanom, lebo dnes odviedli opäť skvelú robotu."
 
 
Výsledky etapy
1. NEILANDS Krists Israel Cycling Academy 3:20:40 14
2. DINA Márton Kometa Cycling Team 00:00 5
3. VALTER Attila CCC Development Team 00:00 3
4. ZARDINI Edoardo Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 00:13  
5. LOPEZ Juan Pedro Kometa Cycling Team 00:24  
6. VISCONTI Giovanni Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 00:27  
32. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 03:34  
68. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 11:35  
73. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 11:35  
87. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 11:35  
90. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 11:35  
101. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 13:49  
DNF KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. NEILANDS Krists Israel Cycling Academy 17:19:13 3
2. DINA Márton Kometa Cycling Team 01:22  
3. VALTER Attila CCC Development Team 01:26  
4. ZARDINI Edoardo Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 01:45  
5. LOPEZ Juan Pedro Kometa Cycling Team 01:53  
6. VISCONTI Giovanni Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 01:58  
25. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 05:23  
55. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 26:30  
61. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 28:09  
70. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 33:51  
88. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 42:51  
94. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 47:05  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


Okolo Maďarska 2019 - 5. etapa, nedeľa 16. júna

5. 16.6. rovinata etapa ciel rovina Kecskemét > Székesfehérvár 169 km Wippert
 
etapa 5
profil etapy, 329 nastúpaných metrov (© tourdehongrie.hu)
 
 
Záverečný deň v Maďarsku bol už pokojnejší a jasne v réžii šprintérskych tímov, ale bez Elkovu, pretože hneď na začiatku etapy ťažko spadol víťaz piatkovej poletapy Alois Kaňkovský a sanitka ho musela odviesť do nemocnice. Vzhľadom na to, že už o dva týždne mal nastúpiť na rovinaté MSR a ČR s najsilnejším tímom k dispozícii je to závažná správa aj pre šampionát. Podľa prvých informácií si zlomil panvu, takže má po MSR.
 
O únik bol opäť dlhý boj. Miestne kontinentálne tímy na pretekoch 2.1 či dokonca ešte aj snímané kamerami, vždy tvrdo bojujú o pozornosť. Znova viac ako pol hodiny trvalo, kým sa to ustálilo na skupinu Tomáš Kalojíros (Sparta Praha), Michal Paluta (CCC Development) a Marko Danilovič (Srbsko). Nemali však veľkú šancu a hlavná skupina si to postrážila.
 
V špurte bol najrýchlejší Holanďan Wouter Wippert (EvoPro). Porazil Huga Hofstettera (Cofidis) i Mihkela Räima (Israel). Víťaz prvej etapy Manuel Belletti (Androni) sa tesne nedostal na pódium. Slováci prišli do cieľa v pelotóne a Martin Haring sa tak za 25. miesto prvý raz v kariére dostal na UCI body za celkové umiestnenie na pretekoch 1. kategórie. Celkový triumf putuje do Lotyšska zásluhou Kristsa Neilandsa, pre ktorého je to životný výsledok.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Martina Haringa (25. v GC)
"Dnes rovinatá etapa s cieľovými okruhmi. Sajfa s Cullym po štarte kontrolovali úniky, nakoniec odišla skupina troch ľudí mimo GC, takže sa šlo kľudne až na cieľové okruhy. Tam sa chalani snažili dostať ma dopredu, aby nevznikla nejaká diera s cieľom ustrážiť aspoň tie tri body v GC za 25. flek, čo sa nám aj podarilo. Mrzí ma včerajšia etapa na Matru, kde som od seba čakal viac, a dalo sa tam výrazne posunúť v GC, ale bohužiaľ, nebol to môj deň. Celkovo to 25. miesto nie je nič na šampanské, ale myslím si, že sme sa dokázali výrazne posunúť v tímovej práci a fungovaní cez preteky. Milým prekvapením je Lukáš, ktorý sa veľmi dobre zaradil do tímu a škoda jeho odstúpenia v 4. etape."
 
 
Výsledky etapy
1. WIPPERT Wouter EvoPro Racing 3:53:47 14
2. HOFSTETTER Hugo Cofidis, Solutions Crédits 00:00 5
3. RÄIM Mihkel Israel Cycling Academy 00:00 3
4. BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec 00:00  
5. TRONDSEN Trond Team Coop 00:00  
6. GROSSER Aaron Bike Aid 00:00  
40. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 00:00  
48. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 00:00  
68. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 00:11  
69. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 00:11  
72. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 00:11  
90. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 00:35  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Konečné poradie pretekov
1. NEILANDS Krists Israel Cycling Academy 21:13:00 125
2. DINA Márton Kometa Cycling Team 01:22 85
3. VALTER Attila CCC Development Team 01:26 70
4. ZARDINI Edoardo Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 01:45 60
5. VISCONTI Giovanni Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 01:58 50
6. LOPEZ Juan Pedro Kometa Cycling Team 02:04 40
25. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 05:23 3
53. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 26:41  
60. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 28:20  
69. ČANECKÝ Marek Dukla Banská Bystrica 33:51  
86. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 43:26  
91. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 47:16  
 
Zobraziť kompletné konečné poradie pretekov