ne 23.6. rovinata etapa ciel rovina Minsk > Minsk 180 km Ballerini
 
eh 19 profil
profil pretekov, 1256 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Rok pred olympijskými hrami sa druhý raz konajú Európske hry, kde si svoje miesto našla aj cyklistika. Kvôli nabitému kalendáru sa tu nemohla zísť veľmi veľká konkurencia, resp. niektoré WT tímy len oznámili národným federáciám, že na túto akciu pretekárov neuvoľnia, pretože by napríklad nemal kto pomáhať lídrom pri generálkach na Tour de France. Bol to aj príklad Bory-hansgrohe, čo bolo veľmi zlou správou pre Erika Bašku, ktorý mohol mať šancu na výborný výsledok a pomôcť Slovensku aj v rebríčku UCI.
 
Na rovinatej trase bol asi hlavným favoritom Niccolo Bonifazio, pretože Taliani sem prišli s najlepším tímom. Šancu mal určite aj Francúz Marc Sarreau z FDJ, ktorý vyhráva jednotkové francúzske jednorazovky, no a zabúdať sa nedalo napríklad na prokontinentálnu dvojku z menších krajín, ktorí sú na veľmi slušnej šprintérskej úrovni - Eduard Grosu (Rumunsko) a Mihkel Raim (Estónsko). Slováci poslali do boja  päticu Patrik Tybor, Marek Čanecký, Ján Andrej Cully, Juraj Bellan (4x Dukla) a Matúš Štoček (Petroli Firenze).
 
Naši mali jasné pokyny držať mimo problémov najrýchlejšieho Matúša Štočka a skákať do skupín. Úspešný bol Ján Andrej Cully, ktorý sa dostal do úniku dňa už po desiatich kilometroch. Vpredu s ním bol Jan Petelin (Luxembursko, Differdange) a domáci veterán  Branislau Samoilau (Bielorusko, Minsk). Pred hlavným poľom si vypracovali päť a pol minúty náskoku.
 
O tempo v pelotóne sa starali najmä Taliani. Všetci si uvedomovali ich silu a nechceli im pomáhať. Keďže bola cieľová rovinka na širokej štvorprúdovke, veľa tímov určite dúfalo, že si urobia svoj vláčik a nechceli plytvať silami, veď im to Taliani ustrážia. Problémy im urobil aj Nór Sondre Holst Enger z Israel Academy, ktorý sa z ničoho nič na 60. kilometri odhodlal na útok z hlavného poľa. Bol to silný pretekár a narobil im problémy, ktoré v tejto fáze pretekov nečakali. Situácia sa ale upokojila a preteky pokračovali ďalej.
 
Po deviatom z dvanástich okruhov sa rozostup znížil k minúte. Aj keď sa vzadu ideálne nespolupracovalo a stále to ťahali iba Taliani, trojka vpredu bola už veľmi unavená. Časy na jedno kolo ostávali rovnaké, ale pelotón zrýchľoval. Osem pretekárov dokonca už neudržalo kontakt a odstúpilo. Tridsať kilometrov pred cieľom bola partia dostihnutá.
 
Tempo sa ešte zvyšovalo a prišli aj ataky, ktoré Taliani už nevedeli udržať pod kontrolou. Pätnásť kilometrov pred cieľom ušla sedemčlenná skupina. Z nej traja odpadli a ostala štvorka, ktorej ešte pred cieľom nastúpil Davide Ballerini (Taliansko, Astana) a sám prišiel do cieľa. Za ním prišli do cieľa Estónec Jakin, Rakúšan Auer a Bielorus Rjabušenko z UAE. Za touto partiou prišiel ešte osamotený Ukrajinec Buts a tak ďalšia skupina, ktorá odišla v záverečnom okruhu a pelotón už ani ju neudržal na uzde. Špurtovalo sa napokon až o dvanástu priečku. Zo Slovákov bol najvyššie Matúš Štoček na 35. pozícii, za ktorú dostali tri UCI body. V hlavnej skupine vydržali do cieľa aj Patrik Tybor s Marekom Čaneckým.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jána Andreja Cullyho (únik)
"Plánovali sme, že by som mohol ísť dnes do úniku, podarilo sa mi hneď po štarte tam dostať, aj keď s oneskorením, ale dvoch, ktorí už boli odídení, som si rýchlo doskočil. Spolupráca s Luxenburčanom a s Bielorusom bola výborna, a tak sa nám podarilo nadobudnúť náskok až šiestich minút. Taliani vzápätí ako najsilnejší tím nás začali sťahovať, najprv náskok pomaly klesal, neskôr vďaka pomoci Nórov a Rusov nás došli dve kolá pred cieľom."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Matúša Štočka (35. miesto)
"Prvé kolo sa celkom išlo a odišli traja ľudia, kde bol aj Cully. Potom sa viac-menej išlo v pohode až posledných 60 km to rozbalili Taliani a potom sem-tam sa k nim niekto pridal na ťahanie. Preteky to boli na konci fakt ťažké a mal som toho dosť, ale chcel som spraviť nejaký výsledok. V polovici druhého kola do cieľa odišla skupina asi siedmich ľudí a na konci druhého kola ešte asi päť ďalších. Držalo sa všetko tak v minúte, ale vpredu boli silní ľudia zo silných krajín, tak sa to nedorazilo a prvých 12 ľudí došlo dosť potrhaných. Potom došiel balík. Čanecký sa mi to snažil rozísť, ale na 250tke mu došlo a ja som bol dosť vpredu, tak som išiel do toho, ale špurt bol do kopca a mal som toho fakt dosť. Na 100vke mi preto došlo, bol som na nejakej 10-15. pozícii z tej veľkej skupiny, ale na tých 100 metroch ma ešte asi desať ľudí skočilo, čiže nakoniec 35. flek pre mňa.
Čo sa celkovo týka pretekov, tak boli dobré, rýchle a spravodlivé, čiže kto na to mal bol tam. Mali systém, ako som aj čakal, že odíde nejaký únik a potom sa bude doťahovat. Bolo super, že tam bol Cully. Ale na konci som už mal toho fakt dosť, takže vyšlo to tak ako to vyšlo."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Martina Fraňa (repre tréner na EH)
"Veľmi musím pochváliť Andyho Cullyho, splnil to čo sme si povedali pred štartom. Naskakoval do únikov a aj sa mu podarilo odísť. Šiel veľmi pekne. V trojici to ale mali veľmi ťažké, hlavne Taliani do nich šli naplno, chceli to dnes vyhrať a aj sa im to podarilo. Ostatní jazdili dobre v prvej polovici pelotónu, no keď sa začal lámať chlieb v závere, tak sa prepadávali v skupine a na to sme veľmi doplatili. Nemali šancu zachytiť ataky, ktoré napokon boli úspešné a ani do špurtu nedokázali ísť tak, aby mohli bojovať o popredné umiestnenie. Marek Čanecký sa dobre snažil držať Matúša Štočka tak, aby z toho mohol niečo vyťažiť, ťahal aj špicu pelotónu ešte v poslednom kilometri, no nevyšlo to Matúšovi ideálne. Škoda tej pozičnej jazdy, s ktorou často bojujeme.
Našim cieľom bolo dosiahnuť výsledok v Top 20. To sa nám nepodarilo. Ale nebol to ani žiadny prepadák. Chlapi splnili väčšinu pokynov. Bolo to veľmi dobre zorganizované podujatie. Pekný okruh. Ak by som porovnal OH v Riu a tieto EH v Minsku, tak tu to bolo lepšie zorganizované."
 
 
Výsledky
1. BALLERINI Davide Taliansko 4:10:04 250
2. JAKIN Alo Estónsko 00:16 200
3. AUER Daniel Rakúsko 00:16 150
4. RIABUSHENKO Alexandr Bielorusko 00:16 125
5. BUTS Vitalij Ukrajina 00:25 100
6. NIEUWENHUIS Joris Holandsko 00:41 90
35. ŠTOČEK Matúš Slovensko 00:54 3
48. TYBOR Patrik Slovensko 00:54  
57. ČANECKÝ Marek Slovensko 00:54  
83. BELLAN Juraj Slovensko 04:14  
103. CULLY Ján Andrej Slovensko 11:23  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
eh 19 mapa okruhu
mapa okruhu, ktorý má 15 km a bude sa krúžiť 12x (© EH Minsk)