logo top

Časovka ŽIEN U23 na Majstrovstvách Európy 2019 (štvrtok 8. augusta, 09:00)

št 8.8. rovinata etapa 09:00 Alkmaar > Alkmaar 22,4 km Ludwig

Ženy do 23 rokov sú iba druhým rokom medzi kategóriami na ME, teda konkurencia nie je až taká výrazná. Mladé pretekárky ale majú väčšie šance presadiť sa, pretože skok z junioriek k skúseným elitným ženám bol veľmi veľký a oproti chlapom to bolo aj nespravodlivé. Na alkmaarskej trati sa majsterkou Európy stala ešte len prvoročáčka Hannah Ludwigová. Nemecká pretekárka Canyon SRAM Racing bola vlani v juniorskej časovke strieborná. Súperky zdolala jasne, striebornej Ruske Novolodskej nadelila 38 sekúnd, bronzovej Talianka Pirroneovej 40.

V prípade slovenskej pretekárky Petry Machálkovej sa prekvapenie nekonalo. Aj ona je len prvý rok medzi ženami a navyše nemá ani vydarenú sezónu. Cyklistka CyS - Akadémie Petra Sagana obsadila poslednú 28. pozíciu so stratou 4:55. Počas boja s traťou i časom zažila menšiu nepríjemnosť, keď jej odfúklo štít z prilby, čo ju trochu rozhodilo.

Zobraziť kompletné výsledky

Časovka ŽIEN ELITE na Majstrovstvách Európy 2019 (štvrtok 8. augusta, 10:45)

št 8.8. rovinata etapa 10:45 Alkmaar > Alkmaar 22,4 km Van Dijk

V ženskej kategórii to bola jasná záležitosť najväčšej favoritky a majsterky sveta z Florencie Ellen van Dijkovej. Domáca pretekárka Treku-Segafredo o pol minúty zdolala Nemku Lisu Kleinovú. Ďalšia Holanďanka Lucinda Brandová zaostala o 52 sekúnd.

Jediná slovenská zástupkyňa Tatiana Jaseková z BIKEPRO skončila na 30. pozícii so stratou 4:53 z 31 pretekárok. Dopadla teda takmer rovnako ako Machálková, no merali sa s rôznymi pretekárkami. Jaseková mala čas 33:00, Machálková 34:15. Aj Táňa zažila nepríjemnosť, keď jej už krátko po štarte vypadol merač výkonu a šla teda iba na pocity.

30. JASEKOVÁ Tatiana Slovensko 04:53

Časovka MUŽOV U23 na Majstrovstvách Európy 2019 (štvrtok 8. augusta, 12:45)

št 8.8. rovinata etapa 12:45 Alkmaar > Alkmaar 22,4 km Price

Dvadsaťtrojkári stiahli víťazný čas až na 25:53 a bol to konkrétne Johan Price-Pejtersen, ktorý potvrdil veľkú dánsku dominanciu v tejto disciplíne. Trochu prekvapujúco už druhý raz v sezóne porazil známejšieho krajana Mikkela Bjerga, ktorý má od budúcej sezóny zmluvu s UAE Team Emirates. Dnes zaostal o 11 sekúnd. Bronz si vybojoval Švajčiar Stefan Bissegger.

Právo štartu si zaistil majster Slovenska v tejto disciplíne Martin Vlčák z Dukly, ktorému v Trnave mimoriadne vyšiel deň. Podľa očakávaní sa umiestnil v záverečnej desiatke na 47. pozícii z 51 štartujúcich, hoci strata 2:48 nie je až taká priepastná.

47. VLČÁK Martin Slovensko 02:48

Časovka MUŽOV ELITE na Majstrovstvách Európy 2019 (štvrtok 8. augusta, 15:00)

št 8.8. rovinata etapa 15:00 Alkmaar > Alkmaar 22,4 km Evenepoel

Do Alkmaaru pricestovala silná časovkárska družina Quick-Stepu a možno verili, že sa im podarí získať aj všetky medaily. Neboli od toho ďaleko, ale napokon brali dve. Jasne zvíťazil supertalentovaný Remco Evenepoel, ktorý je prvý rok mužom a zriekol sa účasti v kategórii U23. O 19 sekúnd porazil kolegu Kaspera Asgreena. K bronzu sa dostal málo známy jazdec Mitcheltonu-Scott Edoardo Affini, ktorý vyhral veľmi tesný boj o tretiu medailu v desatinovom súboji s Küngom, Dowsettom a Gannom. Lampaert s Van Emdenom sa na nich pozerali s pár sekúnd väčším odstupom. Krátka časovka z toho urobila výborné predstavenie plné tesných rozdielov. Nedarilo sa Janovi Bártovi, ktorý bol až na pätnástej priečke.

Naše farby zastupoval prekvapujúci majster Slovenska z Voderadov Ján Andrej Cully. Bola to pre neho prvá individuálna časovka mimo etapových pretekov v zahraničí a ešte pred pár mesiacmi vôbec nebol časovkárom. Keďže dnes štartovalo minimum exotických pretekárov, mohli sme sa obávať, že to bude vyzerať veľmi zle, ale aj keď obsadil 30. pozíciu z 34 štartujúcich, strata vôbec nebola obrovská. Za Evenepoelom zaostal o 2:34. Aj z toho je cítiť, že jazdec Dukly Banská Bystrica rastie každými pretekmi.

vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Michala Clementisa (reprezentačný tréner)
"Naši sa v časovkách nedostali zo zadných pozícií. Vieme ako to s nami v tejto disciplíne je. Je to každoročná klasika, ale už sme dopadli aj horšie ako teraz. Hlavne odstupy hovoria o tom, že tí chalani výkonnosť majú a dá sa s nimi robiť. Andrej stratil na Bártu jeden a štvrť minúty, na Remca dve a pol. Bola to krátka časovka, jasné, ale nie je to hrozné. Veľmi sa zlepšuje, techniku stále posúva.
Martin Vlčák tiež skončil veľmi vzadu, ale vieme, že je to antičasovkár. Nikdy sa tejto disciplíne nevenoval. Keby sa na to fakt dlhodobo pripravoval, zladila sa výbava a všetko sadlo, pokojne by sa dostal do stredu poľa.
Na prvú tretinu výsledkovej listiny ale v časovkách zďaleka nemáme. Cyklisti zo špičkových krajín majú úplne iné podmienky prípravy - štadióny, financie, trénerov, výbavu."