1. 15.8. rovinata etapa ciel rovina Ostrava > Ostrava 16 km Mitchelton
2. 16.8. rovinata etapa ciel rovina Olomouc > Frýdek-Místek 187 km Archbold
3. 17.8. zvlnena etapa ciel rovina Olomouc > Uničov 175 km Dainese
4. 18.8. rovinata etapa ciel rovina Mohelnice > Šternberk 178 km Hamilton
 
 

Czech Tour 2019 - 1. etapa, štvrtok 15. augusta

1. 15.8. rovinata etapa ciel rovina Ostrava > Ostrava 16 km Mitchelton
 
czech tour 1
profil etapy, 182 nastúpaných metrov (© czechcyclingtour.cz)
 
 
V Ostrave dnes odštartoval jedenásty ročník Czech Tour, ktorý v minulosti ovládli takí borci ako Leopold König či Diego Ulissi. Podobne ako v predchádzajúcich edíciách, aj tento rok odštartovalo zápolenie cyklistov tímovou časovkou, na ktorú sa postavili aj dva tímy z najvyššej ligy Mitchelton - Scott Bora - hansgrohe aj s Erikom Baškom a Jurajom Saganom. Prvý celok, japonská reprezentácia, sa vybral na šestnásť kilometrov dlhú časovku o sedemnástej hodine. Posledným tímom bola Bora, ktorá obhajovala vlaňajší triumf.
 
Spomedzi prvých štartujúcich tímov si najlepšie viedli borci holandského celku Metec - TKH, ktorí preleteli prvý medzičas za sedem minút a dve sekundy, naopak, začiatok časovky vôbec nevyšiel Pannonu, ktorý mal v zostave aj Slováka Miklosa Szaba. Holanďanov prekonali až cyklisti domáceho tímu Elkov - Author o deväť sekúnd. Na druhom medzičase boli predbežne najrýchlejší zástupcovia rakúskeho zoskupenia Voralberg Samsic.
 
Obidva tímy najvyššej ligy potvrdzovali od začiatku papierové predpoklady a Mitchelton - Scott šiel hneď od začiatku na prvé miesto. Výborný výkon zatiaľ predvádzali borci z Elkovu, ktorí boli aj po druhom medzičase na druhom mieste medzi Mitcheltonom a Borou. Slušne sa držal aj rezervný tím CCC, ktorému patrila predbežná štvrtá priečka. Úplne iné pocity mali v talianskom tíme Nippo - Vini Fantini. Pretekári prokontinentálneho celku okupovali predposledné miesto.
 
Do konca časovky sa už nič podstatné neudialo a Mitchelton – Scott zvíťazil o šestnásť sekúnd pred Elkovom - Author. Kontinentálny celok si pripísal cenný skalp WT tímu, Bory - hansgrohe, ktorá uzavrela pódium. Za bedňou zostali jazdci rezervného tímu CCC a elitnú päticu uzavrel Voralberg Samsic. Do minútovej straty sa podarilo dostať siedmim tímom. Tieto veľké rozdiely sa budú v nasledujúcich etapách ťažko dobiehať.
 
 
Výsledky:
1. Mitchelton - Scott 18:35
2. Elkov - Author +00:16
3. BORA - hansgrohe +00:21
4. CCC Development Team +00:47
5. Vorarlberg Santic +00:51
6. Metec - TKH Continental +00:54
7. Gazprom-RusVelo +00:58
8. Leopard Pro Cycling +01:01
9. Neri Sottoli - Selle Italia +01:07
10. Ľubľana Gusto Santic +01:09
11. Adria Mobil +01:10
12. Voster ATS Team +01:11
13. Felbermayr - Simplon Wels +01:21
14. Wibatech Merx 7R +01:22
15. SEG Racing Academy +01:25
16. Uno-X Norwegian Development +01:27
17. Japonsko +01:39
18. Monkey Town - á Bloc +01:39
19. Nippo Vini Fantini Faizané +01:51
20. Pannon Cycling Team +04:23
 
 

Czech Tour 2019 - 2. etapa, piatok 16. augusta

2. 16.8. rovinata etapa ciel rovina Olomouc > Frýdek-Místek 187 km Archbold
 
czech tour 2
profil etapy, 3043 nastúpaných metrov (© czechcyclingtour.cz)
 
 
Po včerajšej tímovej časovke čakala na cyklistov 186 kilometrov dlhá previerka z Olomoucu do mesta Frýdek-Místek. Na pretekárov dnes čakalo päť horských prémií, ktoré doplnili dve šprintérske prémie. Najdlhší kopec dňa, Pustevny, sa na trati objavil sto kilometrov pred páskou, preto sa v závere etapy mohol objaviť Erik Baška či ďalší šprintéri. Žltý dres si po prvej etape obliekol Luke Durbridge a austrálsky klasikár si mohol udržať prvenstvo aj dnes.
 
Od začiatku sa išlo svižne, hneď po odmávaní ostrého štartu to skúšali Adne Holter (Uno-X) Wessel Krul (SEG Racing Academy), ku ktorým sa pridal Szymon Tracz (CCC Development) a Matej Paterski (Wibatech Merx 7R). Pred pelotónom tak krúžilo kvarteto utečencov, balík vedený Mitcheltonom sa zatiaľ nikam neponáhľal. Zhruba po päťdesiatich minútach pretekania začalo silno pršať.
 
 
etapa 2 ilustrak brychta
Ilustračný záber počas etapy (© Jan Brychta / Czech Tour 2019)
 
 
V úniku sa dobre spolupracovalo, ich náskok sa vyšplhal na štyri minúty. Na čele balíka pracoval Christopher Juul – Jensen (Mitchelton), držiteľ zeleného dresu a postupne znižoval stratu na kvarteto, ktoré sa už blížilo na druhú horskú prémiu. Dážď postupne ustával a cyklisti sa na bufete mohli občerstviť. Vedúca skupina začala stúpať na najdlhšie stúpanie dnešnej etapy, Pustevny, ktoré malo deväť kilometrov. Odtiaľ chýbalo do cieľa ešte sto kilometrov.
 
O niečo neskôr sa z úniku porúčal Wessel Krul, horskú prémiu Pustevny ovládol Matej Paterski. V balíku naďalej pracoval Juul – Jensen, trojica mala k dobru tri a pol minúty, ale rýchlo o svoj náskok prichádzala. Na predposlednom kopci Soláň mali k dobru už len minútu. V pelotóne na tempo Mitcheltonu nestačilo viacero pretekárov, ktorí sa však dotiahli v zjazde späť.
 
 
etapa 2 ilustrak brychta
Špurt (© Jan Brychta / Czech Tour 2019)
 
 
Matej Paterski sa odtrhol zo skupiny a pokračoval sám, zvyšná dvojica sa už zaradila do balíka. Poliak chcel ovládnuť poslednú horskú prémiu, ale pelotón mu už dýchal na krk a o slovo sa opäť prihlásil dážď. V pelotóne sa oprel do pedálov Jack Haig (Mitchelton) a opäť zredukoval hlavnú skupinu, kde sa nachádzal aj Paterski, do cieľa zostávalo 25 kilometrov. V balíku sa stále nachádzal aj Erik Baška.
 
V posledných kilometroch sa nič zásadné neudialo a po dlhotrvajúcom rozhodcovskom posudku vyhral Shane Archbold (Bora). Druhý finišoval Daryl Impey, ktorý bol pôvodne vyhlásený za víťaza, a tretie miesto obsadil Erik Baška. V žltom drese došlo k zmene, keďže vďaka bonifikáciám sa dostal do čela Daryl Impey. Juraj Sagan so stratou piatich minút obsadil 91. priečku. V zajtrajšej etape by mali tvrdiť muziku opäť šprintéri.
 
 
etapa 2 ilustrak brychta
Pódium (© Jan Brychta / Czech Tour 2019)
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Erika Bašku (3. miesto)
"Nebola to jednoduché etapa so všetkými tými kopcami. Aj samotné finále bolo veľmi hektické. Ale tím urobil perfektnú robotu a ťahal pelotón. Bol som trochu vzadu, ale podarilo sa mi napokon šprintovať na pódiovú priečku. Keďže Shane vyhral, bol to pre nás výborný deň."
 
 
Výsledky etapy
1. ARCHBOLD Shane BORA - hansgrohe link ikonka 4:29:50 14
2. IMPEY Daryl Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 5
3. BAŠKA Erik link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 3
4. VAN DEN BERG Marijn Metec - TKH Continental 00:00  
5. SKAARSETH Anders Uno-X Norwegian Development 00:00  
6. STEIMLE Jannik Team Vorarlberg Santic 00:00  
91. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe link ikonka 05:11  
DNF SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. IMPEY Daryl Mitchelton - Scott link ikonka 4:48:18 3
2. HAMILTON Lucas Mitchelton - Scott link ikonka 00:07  
3. DURBRIDGE Luke Mitchelton - Scott link ikonka 00:07  
4. JUUL-JENSEN Christopher Mitchelton - Scott link ikonka 00:07  
5. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 00:07  
6. BOOKWALTER Brent Mitchelton - Scott link ikonka 00:16  
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
Kopce na trase etapy:
172,4 km - Kozlov: dĺžka 4,5 km; sklon 5,5 %
120,5 km - Kojetín: dĺžka 1,5 km; sklon 9 %
100,6 km - Pustevny: dĺžka 9 km; sklon 6,1 %
64,9 km - Soláň: dĺžka 5,4 km; sklon 5,3 %
45,2 km - Bumbalka: dĺžka 5,9 km; sklon 4,2 %
 
 

Czech Tour 2019 - 3. etapa, sobota 17. augusta

3. 17.8. zvlnena etapa ciel rovina Olomouc > Uničov 175 km Dainese
 
czech tour 1
profil etapy, 1783 nastúpaných metrov (© czechcyclingtour.cz)
 
 
Sobotu bola na pláne najjednoduchšia etapa, na záver ktorej mali predviesť veľkú šou šprintéri. Aj keď boli na programe štyri hodnotené stúpania a niekoľko nehodnotených, posledných tridsať kilometrov bolo rovinatých. V nich svoju rolu zohral aj vietor, lenže nakoniec etapa skončila v predpokladanom hromadnom dojazde. V ňom sa zviditeľnil Alberto Dainese zo SEG Racing Academy, ktorý si na konto pripísal prvé profesionálne víťazstvo.
 
Úvodné minúty dnešnej etapy boli veľmi rýchle. Na začiatku sa divoko útočilo a celodenný únik sa dlho nepodarilo vytvoriť. Prvý väčší odstup si vytvororil až Tiago Antunes zo SEG Racing Academy, lenže dlho vpredu nevydržal. Potom sa vzdialila pätica jazdcov a tí už na čele strávili skoro celú etapu. Boli nimi Anatolij Budjak a Piotr Konwa z Wibatech Merx, Danny van der Tuuk z celku Metec, Patrick Schelling z Vorarlberg Santic a Patryk Stosz z Tímu CCC.
 
Pelotón, ktorý ťahali jazdci Mitcheltonu - Scott, neponúkol veľa priestoru utečencom, maximálne iba dve a pol minúty. Dovolil im však pozbierať body na úvodných troch vrchárskych prémiách. Prvú vyhral Budjak (Wibatech), druhú a tretiu si podmanil Stosz (CCC). Na štvrtej, teda pri stúpaní na kopec Bouzov, sa púť piatich odvážlivcov skončila, pretože v nej rozohrala svoju partičku práve austrálska zostava a vietor.
 
Mitchelton - Scott v poslednom hodnotenom kopci dokázal roztrhať balík. Vzadu však nezostalo ani jedno väčšie meno. Erik Baška sa výborne pohyboval a nakoniec bojoval o víťazstvo v etape. Rýchlejší ako on bol však vychádzajúca šprintérska hviezda z Talianska. Alberto Dainese za sebou nechal ako Dušana Rajovića z Adria Mobil, tak aj tretieho Stanislawa Aniolkowskeho z celku CCC.
 
Z pohľadu celkovej klasifikácie dnešná etapa nič nezmenila. Aj zajtra ponesie najcennejší dres Daryl Impey, ktorý sa na podujatí môže oprieť o najsilnejší tím. Dnes si ich riadil a na vetre rozohrali zaujímavú hru, ktorá dostala do problémov veľké množstvo jazdcov. Vyradili ich tak z hry o etapu. Nezmenili sa ani držitelia ostatných dresov, iba Jan Bárta sa obliekol do červeného, teda do dresu pre najlepšieho českého pretekára.
 
Aj dnes si Erik Baška viedol dobre. Počas celej etapy sa pohyboval vpredu, a keď prišlo k rozdeleniu balíka, zostal vpredu. V závere odviedol kus práce pre Shana Archbolda, ktorý nakoniec skončil štvrtý. Pre slovenského reprezentanta sa ušla šiesta pozícia, takže bolo to ďalšie umiestnenie v najlepšej desiatke. Druhý Slovák, Juraj Sagan, finišoval na 85. mieste so stratou skoro štyri minúty.
 
 
Výsledky etapy
1. DAINESE Alberto SEG Racing Academy 4:01:02 14
2. RAJOVIČ Dušan Adria Mobil 00:00 5
3. ANIOLKOWSKI Stanislaw CCC Development Team 00:00 3
4. ARCHBOLD Shane BORA - hansgrohe link ikonka 00:00  
5. VAN DALEN Jason Metec - TKH Continental 00:00  
6. BAŠKA Erik link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:00  
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. IMPEY Daryl Mitchelton - Scott link ikonka 8:49:12 3
2. HAMILTON Lucas Mitchelton - Scott link ikonka 00:13  
3. JUUL-JENSEN Christopher Mitchelton - Scott link ikonka 00:15  
4. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 00:15  
5. DURBRIDGE Luke Mitchelton - Scott link ikonka 00:15  
6. BOOKWALTER Brent Mitchelton - Scott link ikonka 00:24  
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape

 
Kopce na trase etapy:
142,6 km - Nová Dědina: dĺžka 4 km; sklon 3,8 %
114,6 km - Suchdol: dĺžka 5,2 km; sklon 3,6 %
69,3 km - Veselí: dĺžka 3,1 km; sklon 3,8 %
49,2 km - Bouzov: dĺžka 2,4 km; sklon 4,8 %
 
 

Czech Tour 2019 - 4. etapa, nedeľa 18. augusta

4. 18.8. rovinata etapa ciel rovina Mohelnice > Šternberk 178 km Hamilton
 
czech tour 1
profil etapy, 3132 nastúpaných metrov (© czechcyclingtour.cz)
 
 
Dnes vyvrcholili tiež najväčšie české preteky. Na Czech Tour bola podobne ako na BinckBank Tour na programe kráľovská etapa. Merala 178 kilometrov a cyklisti na ceste do cieľa museli prejsť cez osem vrchárskych prémii. Celkovo v nedeľu vystúpali viac ako tritisíc výškových metrov. Hlavne preto sa očakával úspech jazdca, ktorý sa vyžíva v jazde do kopca. Nakoniec poslednú previerku vyhral Lucas Hamilton, ktorý využil perfektnú prácu svojho tímu a dočkal sa tretieho profesionálneho víťazstva.
 
Do diania zasiahli aj pretekári, ktorým sa podarilo dostať do celodenného úniku. Boli nimi František Sisr z Elkov Author, Žiga Grošelj z Adria Mobil, Pawel Cieslik z Wibatech Merx, Manabu Išibaši z reprezentácie Japonska a José Manuel Díaz z Vorarlberg Santic, ktorí v tomto zložení absolvovali úvodné dve horské prémie a ich maximálny náskok bol okolo dvoch minút. Na kopci Vidly prišlo k preskupení síl. Do pelotónu sa vrátil Sisr a Išibaši, do úniku sa zas dostal Jannik Steimle, kolega Díaza.
 
 
etapa 2 ilustrak brychta
Ilustračný záber (© Jan Brychta / Czech Tour 2019)
 
 
Kvarteto pretekárov zostalo v čele ešte hodnú chvíľu, lenže za nimi tempo diktovalo zoskupenie Mitchelton – Scott a tí mali v závere dňa svoje vlastné ambície. Preto utečencov dobehli ešte pred nájazdom na okruh a prakticky sa začínalo od začiatku. V tom čase hlavné pole bolo poriadne oklieštené, pretože rýchlosť, ktorú určoval austrálsky tím narobil veľké problémy veľkému množstvu jazdcov. Svoju stopu pri selekciách zohral aj bočný vietor.
 
Dlho vpredu pelotón nezostal. Svoje šťastie vyskúšal Schillinger (Bora), ktorý na svoju stranu dokázal získať celú minútu, lenže aj on bol proti presile bezmocný a ešte pred posledným kolom sa zaradil do okliešteného balíku. Na poslednom okruhu z neho vyrazila štvorica mužov, konkrétne Hamilton a Impey (obaja Mitchelton), Kukrle (Elkov) a Grosschartner (Bora). Táto štvorica nakoniec prišla spolu až do cieľa a v šprinte sa tešil Hamilton. Druhý bol jeho kolega, tretí český pretekár.
 
Celkovým víťazom sa stal Daryl Impey, ktorý mal problémy pri poslednom výstupe na Ecce Homo, ale nakoniec celú situáciu ustál a mohol sa potešiť z ďalšieho víťazstva na etapových pretekoch. Naposledy sa mu niečo také podarilo na začiatku sezóny, ešte v januári na podujatí Tour Down Under. Druhé miesto v celkovej klasifikácii obsadil jeho tímový kolega, Lucas Hamilton. Na stupne víťazov sa dostal aj vlaňajší šampión Michael Kukrle, ktorý mal v nedeľu výborný deň.
 
 
etapa 2 ilustrak brychta
Pódium (© Jan Brychta / Czech Tour 2019)
 
 
Zo Slovákov sa vo výsledkovej listine poslednej etapy objavil iba Juraj Sagan, ktorého klasifikovali na 78. mieste, pričom jeho strata na víťaza bola jedenásť minút a dvadsaťtri sekúnd. Celkovo na podujatí obsadil 77. priečku. Druhý slovenský pretekár sa dnes do cieľa nedostal. Erik Baška tak či tak predviedol počas štyroch dní veľmi dobré výkony, raz sa dostal aj na stupne víťazov.
 
 
Výsledky etapy
1. HAMILTON Lucas Mitchelton - Scott link ikonka 4:33:53 14
2. IMPEY Daryl Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 5
3. KUKRLE Michael Elkov - Author Cycling Team 00:00 3
4. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 00:01  
5. BÁRTA Jan Elkov - Author Cycling Team 00:44  
6. STÜSSI Colin Team Vorarlberg Santic 00:44  
7. VISCONTI Giovanni Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 00:44  
8. VAN DEN BERG Marijn Metec - TKH Continental 00:44  
9. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 00:44  
10. ARSLANOV Ildar Gazprom - RusVelo 00:44  
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Konečné poradie pretekov
1. IMPEY Daryl Mitchelton - Scott link ikonka 13:22:59 125
2. HAMILTON Lucas Mitchelton - Scott link ikonka 00:09 85
3. KUKRLE Michael Elkov - Author Cycling Team 00:33 70
4. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 00:43 60
5. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 01:05 50
6. BÁRTA Jan Elkov - Author Cycling Team 01:19 40
7. OTRUBA Jakub Elkov - Author Cycling Team 01:21 35
8. HNÍK Karel Elkov - Author Cycling Team 01:47 30
9. BROŽYNA Piotr CCC Development Team 01:52 25
10. VAN DEN BERG Marijn Metec - TKH Continental 01:56 20
Zobraziť kompletné konečné poradie pretekov
 
 
Kopce na trase etapy:
126,4 km - Dlouhé Stráně: dĺžka 9,6 km; sklon 6,8 %
107,5 km - Červenohorské sedlo: dĺžka 7,6 km; sklon 5,1 %
90,6 km - Vidly: dĺžka 5,7 km; sklon 5,9 %
84,4 km - Lýra: dĺžka 3,2 km; sklon 7 %
80,3 km - Hvězda: dĺžka 0,9 km; sklon 4,4 %
27,5 km - Ecce Homo: dĺžka 4,1 km; sklon 5,2 %
17 km - Ecce Homo: dĺžka 4,1 km; sklon 5,2 %
6,5 km - Ecce Homo: dĺžka 4,1 km; sklon 5,2 %