Bretagne Classic: Triumfoval aktívny Sep Vanmarcke, ktorý porazil Benoota a Haiga

1.9.2019, 11:30 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
ne 1.9. rovinata etapa ciel rovina Plouay > Plouay 248 km Vanmarcke
 
bretagne 2019
profil pretekov, 3680 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Francúzska jednorazovka ponúkala na zvlnenom teréne útočné možnosti. Na trati sa nachádzalo množstvo krátkych stúpaní, na ktorých sa mali realizovať najmä klasikári ako Avermaet, Naesen, Wellens, Benoot, Trentin, Matthews a v prípade priaznivých okolností sa mohli vytiahnuť aj šprintéri Viviani, Démare alebo Nizzolo. V drese Bora - hansgrohe sa predstavil na podujatí Erik Baška.

V úniku sa ukázali Romain Sicard (Direct Energie), Johan Le Bon (Vital Concept), Anthony Perez (Cofidis) a Romain Combaud (Delko Marseille) a táto partia bola od začiatku konfrontovaná s kvalitou silných tímov ako CCC, Quick-Step, Ag2r alebo Lotto - Soudal. Z toho dôvodu bol pôvodný únik chytený už 75 km pred cieľom.

Potom nasledovali dva prejazdy po štrkových úsekoch, tempo zrýchlili napríklad Wellens či Vanmarcke a v hlavnej skupine zostalo len okolo štyridsať jazdcov. Menší náskok si vybudovali Haig, Cosnefroy, Molard, ale tím Deceuninck - Quick-Step všetko pochytal a kontroloval situáciu, keďže na čele pretekov sa pohyboval aj Elia Viviani. Pomerne pokojné momenty skončili na kopci Côte de Maria, kde sa dostal do úzkych aj samotný Viviani, ale taliansky šprintér sa vrátil späť, keď sa všetko spojilo. Výnimku tvorili Tiesj Benoot, Jack Haig a Sep Vanmarcke, ktorí úspešne zaútočili.

Táto trojica pôsobila veľmi odhodlane a pri prvom prejazde cez cieľovú čiaru si vybudovala slušný, 40-sekundový náskok. Za nimi sa totiž dobre nespolupracovalo. Skupina prenasledovateľov sa napokon rozbila a dopredu vyrazili Sénéchal, Betancur, Gallopin, Mohorič, Lemoine, ale ich strata desať kilometrov pred páskou sa blížila k jednej minúte a opäť sa vrátili do početnej skupiny, kde jazdili takmer všetci ostatní favoriti.
 
Zmenu na trati nespôsobil ani posledný kopec a vedúca trojica bojovala o víťazstvo. V taktickej koncovke sa presadil Sep Vanmarcke, ktorý predviedol silný útok deväťsto metrov pred cieľom, a obaja jeho spoločníci sa pri tom naťahovali, kto ho bude stíhať. Tiesj Benoot skončil druhý a Jack Haig finišoval hneď za ním, no obaja pokazili svoj dojem vzájomnou psychologickou bitkou. Ďalšia skupina stratila dvadsať sekúnd a štvrtý skončil Michael Valgren.
 
Preteky sa rozbehli po úsekoch na prašných cestách, po ktorých sa výraze okresal pelotón a odvtedy sa stále čakalo na kľúčový nástup. Veľký kus práce odviedol vtedy Quick- Step, ktorý sa spoliehal na Viviniaho a bránil všetkým útokom, ale na kopci Côte de Maria sa rozohrali kľúčové momenty, na ktoré už nedokázali reagovať. Po tvrdej jazde sa napokon usadila vpredu trojica jazdcov, a keďže za nimi nefungovala spolupráca, dokázala dotiahnuť do úspešného konca vyše 20-kilometrový útok.
 
Vo vyrovnanej vedúcej skupine bol najšikovnejší Sep Vanmarcke, ktorý nechcel čakať len na samotný šprint, a svojich súperov nachytal perfektným atakom. Belgický jazdec musel byť mimoriadne spokojný, lebo dlho čakal na klasikársky triumf. Naposledy a vlastne jediný raz v kariére vyhral iba Omloop v roku 2012.
 
V dobrej forme momentálne jazdí Tiesj Benoot, ktorý vyhral pred dvomi týždňami etapu na Okolo Dánska a aj dnes siahal na najvyšší stupienok. Vo finále mal určite silné nohy, ale prehral taktickú bitku. Po Vanmarckeho nástupe chcel prinútiť k spolupráci Haiga, a to sa ukázalo ako kľúčové rozhodnutie, ktorá zahralo v prospech jazdca tímu EF Education. Počas celého dňa pôsobil aktívne Jack Haig a tento 25-ročný pretekár sa napokon objavil v rozhodujúcom úniku. V druhej skupine finišovali mená ako Valgren, Avermaet alebo Wellens a títo už na konci nenašli odpoveď, ako sa dostať k vedúcej trojici. Erik Baška preteky nedokončil.
  
 
Výsledky
1. VANMARCKE Sep EF Education First Pro Team link ikonka 6:12:23 400
2. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 00:03 320
3. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 00:03 260
4. VALGREN Michael Team Dimension Data link ikonka 00:20 220
5. JANSEN Amund Grøndahl Team Jumbo - Visma link ikonka 00:20 180
6. VAN AVERMAET Greg link ikonka CCC Team link ikonka 00:20 140
7. COSNEFROY Benoît Ag2r La Mondiale link ikonka 00:20 120
8. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:22 100
9. SÉNÉCHAL Florian Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:28 80
10. PRADES Eduard Movistar Team link ikonka 00:28 68
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop