so 21.9. zvlnena etapa ciel rovina Brakel > Boortmeerbeek 197 km Theuns
 
primus classic 19
profil pretekov, 1693 nastúpaných metrov (© primusclassic.mmtools.eu)
 
 
Na belgickej jednorazovke sa zišlo atraktívne štartové pole a hlavná pozornosť smerovala na Petra Sagana, Van der Poela a Avermaeta, či rozprúdia útočnú akciu na pripravených krátkych kopcoch. Atraktivitu dodali pretekom aj silní šprintéri ako Groenewegen, Jakobsen a Ackermann.

Pelotón privítali dobré podmienky. V slnečnom počasí sa mali teploty vyšplhať na 25 stupňov a nemal fúkať silný vietor, čo bola dobrá správa najmä pre najrýchlejších jazdcov v balíku. Peter Sagan zožal veľký potlesk pri tímovej prezentácii, prvýkrát štartoval na tomto podujatí a tešil sa najmä z toho, že vyšlo počasie.

Sledovali sme nervózny štart, keď sa nedarila tvorba úniku. V jednom momente sa pelotón rozdelil na dve časti a trvalo takmer tridsať kilometrov, kým sa oddelila 5-členná skupina. Tá si postupne vybojovala náskok šiestich minút, ale potom už viacej nestúpal. Michael Schär (CCC), Dylan Bouwmans (Kaťuša-Alpecin), Elias Van Breussegem (Tarteletto), Fridtjof Roinas (Joker Fuel) a Aaron Verwilst (Sport Vlaanderen) motivovali hlavných favoritov, aby v prvej časti pretekov kontrolovali dianie na trati.
 
Na čele bol najväčším menom Michael Schär, oddaný pomocník Van Avermaeta na kockových klasikách. Kvôli tomu nemusel tím CCC pracovať v pelotóne a mohol šetriť energiu pre svojho lídra na najťažšie úseky. Na zvlnenej pasáži sa mohlo stať čokoľvek, najmä keď sa nachádzal na trati aj Van der Poel. Holandský jazdec sa totiž pustil do útoku hneď po štarte. V pelotóne kontrolovali únik Deceuninck - Quick-Step, Jumbo - Visma a Bora - hansgrohe a pridali sa k nim Corendon - Circus a Trek - Segafredo.
 
Akonáhle sa blížila najdôležitejšia časť pretekov, v balíku chcelo sledovať dianie hneď niekoľko celkov. Aj Peter Sagan sa posunul na samé čelo balíka, keď sa objavili prvé dôležité bergy. V pelotóne chceli niektorí cyklisti zaútočiť, ale tímy ako Bora a Quick-Step všetko chytali. Miestami sa išlo po úzkych cestách a to vyžadovalo do favoritov potrebnú pozičnú jazdu. Potom sa úspešne vzdialili od pelotónu De Bondt, Steels, Turgis a Stockman, ale ich akcia netrvala dlho.
 
Po jednom kopci sa snažili nastúpiť jazdci z Treku, no balík už nikoho nepúšťal dopredu. Na takéto pokusy striehol aj Peter Sagan, ktorý ich chytal, a v tomto prípade to vyzeralo ako jeho práca pre Pascala Ackermanna. Na zvýšené tempo doplatil Mark Cavendish, ktorý jednoducho nestíhal s hlavnou skupinou. Vedúcu päticu posilnili Pedersen (Trek), Van Hooydonck (CCC), Lemoine (Cofidis), no balík strácal len 35 sekúnd.
 
Na kockovom stúpaní 44 kilometrov pred cieľom ukázal svoju silu Van der Poel, ktorý odišiel z balíka, a vydržali pri ňom iba Sagan a Avermaet. Táto trojica hlavných favoritov chytala pôvodný únik, a vpredu zostávali Van Hooydonck a Schär, čo bola dobrá správa najmä pre Avermaeta a po delení balíka chcel jazdiť aj Peter Sagan. Preteky sa lámali. Postupne sa však pridávali do Saganovej skupiny noví pretekári, aj Ackermann, a napokon sa hlavná skupina opäť spojila.
 
Po najťažšom bode pretekov zostali vpredu už len Van Hooydonck a Schär a za nimi sa už pohyboval hlavný balík, kde jazdil aktívne Peter Sagan. Po poslednom bergu sa situácia upokojila a vedúca dvojica naďalej mohla využívať len malý náskok. V pelotóne zostávali Ackermann, Jakobsen a Groenewegen a s najväčšou pravdepodobnosťou sme sa mohli tešiť na hromadný dojazd pelotónu. V pelotóne prebrali zodpovednosť Deceuninck - Quick-Step a Bora a obidve zostavy chceli šprintovať. Dvaja utečenci pre nich nemuseli znamenať hrozbu.
 
V závere sa už situácia nevyhrotila a bolo len otázkou, kedy bude chytená vedúca dvojica. Van Hooydonck a Schär sa vrátili do pelotónu sedem kilometrov pred páskou a šprintérske celky sa už museli maximálne sústrediť na posledné kilometre. Tie obsahovali niekoľko technických momentov, ale finálnych tisíc metrov neobsahovalo žiadnu zákrutu.
 
Potom však zaútočil Jasper Stuyven a silný klasikársky tempár dostal pod tlak všetkých jazdcov pelotónu. Následne ho vymenil Edward Theuns a Trek poriadne naštrbil plány šprintérskych celkov. Musel ho chytať aj Peter Sagan, ale už bolo neskoro a Edward Theuns vyhral dnešné preteky, aj keď o malý kúsok pred šprintujúcim Pascalom Ackermannom.
 
Napriek jednej vzrušujúcej pasáži sme mali mať pred sebou tradičný šprintérsky dojazd a najrýchlejší jazdci v balíku takmer využili záverečných tridsať kilometrov, ale na konci odviedli perfektnú prácu jazdci Trek -Segafredo. Ešte predtým akciu rozprúdil Matthieu van der Poel na poslednom kockovom bergu a aj Peter Sagan s Avermaetom mali čo robiť, aby im neodišiel. Holandský jazdec chcel veľmi pokračovať až do cieľa, ale hlavná skupina nemala veľkú stratu a napokon eliminovala všetky útočné ambície.
 
Očakávané finále však prekazil netradičným spôsobom Trek - Segafredo. Najskôr vyrazil dopredu  Stuyven a jeho pokus poriadne vystrašil balík tesne pred cieľom, no zo strany amerického celku to nebolo všetko. Ku svojmu kolegovi sa pridal aj Edward Theuns, ktorý na chvíľu využil jeho závetrie, a potom sám vyrazil dopredu. Potreboval zvládnuť necelé dva kilometre a v tomto súboji proti balíku mu pomohlo, že sa prechádzalo po technickej ceste a pelotón nemohol nasadiť svoju najvyššiu rýchlosť. Belgický jazdec čakal na svoju ďalšiu výhru takmer dva roky, ale dosiahol ju štýlovým spôsobom.
 
Na páske bol veľmi frustrovaný najmä Pascal Ackermann, ktorému chýbal len kúsok, aby sa dokázal dostať cez Theunsa. Nemecký jazdec bol jasne najrýchlejší v balíku a veľmi chcel vyhrať,  ale nevyšlo mu to. V hektickej koncovke sa dostal na stupne víťazov aj Jasper de Buyst a až potom preťal pásku Dylan Groenewegen. Na podujatí sa zišla dobrá šprintérska konkurencia, ale ani tak sa jej nepodarilo zariadiť hromadný šprint. Fabio Jakobsen sa ani nedostal do Top 10. V samotnom finále viedol hlavnú skupinu Peter Sagan, ale sám nemal šancu chytiť rozbehnutého Theunsa, a navyše si chcel nechať nejakú energiu na to, aby Ackermannovi rozbehol šprint.
 
Slovenský pretekár dnes predviedol tímový výkon. Postrážil si bergovú pasáž skúseným spôsobom a vždy sa pohyboval na vedúcich priečkach. Pokrýval nástupy pre Ackermanna a podarilo sa mu chytiť aj ten najdôležitejší, ktorý vytiahol Van der Poel. Keďže ani v tomto bode pretekov sa nedostal do úzkych Pascal Ackermann, pre tím Bora bolo výhodnejšie, aby dostal do šprintu rýchleho nemeckého pretekára. Samotný Peter Sagan má veľkú zásluhu na tom, že na bergoch neodišla žiadna skupina, a znovu len potvrdil, že pred svetovým šampionátom sa nemôže sťažovať na svoju formu. Aj na konci pomáhal svojmu mladšiemu kolegovi a dnešné preteky zobral ako prípravu na svetový šampionát. V septembri ho zaujíma len výhra v Yorkshire.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Edwarda Theunsa (víťaz)
"Rozprával som sa s Jasperom, čo urobíme vo finále. Potom on zabrzdil Madsa Pedersena a sám vyrazil dopredu. Ja som počul v mojej vysielačke, ako mi Mads kričí do ucha, aby som zaútočil aj ja. Podarilo sa mi nastúpiť a vytvoril som si náskok. Chcel som, aby sme prišli do cieľa obaja s Jasperom, ale on to považoval za nemožné. Chvíľu ma ešte potiahol a potom som už išiel naplno až na pásku. Už na predchádzajúcich pretekoch som sa cítil veľmi dobre, ale obsahovali príliš veľa kopcov, aby som sa mohol ukázať. Som veľmi šťastný, že sa mi to podarilo, a ďakujem celému tímu, ktorý pri mne stál, aj keď sa mi v poslednom čase nedarilo."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Pascala Ackermanna (2. miesto)
"Bol som veľmi blízko k výhre, ale Theuns vydržal až na pásku. Možno som začal šprintovať trochu neskoro, ale jasne som ukázal, že som mal veľmi dobré nohy. Celý tím odviedol počas celých pretekov brilantnú prácu a myslím, že sme urobili všetko správne. Vždy sme boli vo všetkých dôležitých skupinách a splnili sme plán, ktorý sme mali. Je smutné skončiť na druhom mieste, ale s tímovým výkonom musíme byť spokojní. Podľa môjho názoru máme stále výbornú formu a dúfam, že jeden z nás si oblečie dúhový dres."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (27.miesto)
"Predviedli sme dobrý tímový výkon, a aj keď nám tesne ušlo víťazstvo, môžeme byť spokojní s tým, čo sme predviedli. Splnili sme plán, ktorý sme si stanovili. Na stúpaniach som jazdil vpredu a odpovedal na všetky útočné pokusy a na konci som ťahal balík, aby sme chytili Theunsa.  Gratulujem Pascalovi, bol najrýchlejším šprintérom. Zajtra to skúsime znova."
 
 
Výsledky
1. THEUNS Edward Trek - Segafredo link ikonka 4:36:42 200
2. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 150
3. DE BUYST Jasper Lotto Soudal link ikonka 00:00 125
4. GROENEWEGEN Dylan Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00 100
5. DUPONT Timothy Wanty - Gobert Cycling Team 00:00 85
6. MARECZKO Jakub CCC Team link ikonka 00:00 70
7. VAN AVERMAET Greg link ikonka CCC Team link ikonka 00:00 60
8. NIZZOLO Giacomo Team Dimension Data link ikonka 00:00 50
9. TEUNISSEN Mike Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00 40
10. LEMOINE Cyril Cofidis, Solutions Crédits 00:00 35
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

 
 
Krátky úvod k pretekom:
Podujatie sa odohrá v tomto roku vo výbornej spoločnosti. Klasikársky profil si zvolili mnohí kvalitní pretekári za svoju poslednú prípravu pred svetovým šampionátom. Trasa je zvlnená, obsahuje množstvo krátkych stúpaní a môžeme ju rozdeliť na tri časti. Prvá polovica pretekov je pomerne jednoduchá a mala by slúžiť na tradičné rozdelenie pozornosti medzi únik a pelotón. Najdôležitejšia pasáž odštartuje osemdesiat kilometrov pred cieľom, kedy sa začne stúpať na Ride de Noirhat (600 m; 7,3 %) a potom bude nasledovať ďalších sedem stúpaní s podobnými parametrami, dva z nich dokonca prebehnú na kockách. Posledný útočný kopec Horenberg (400; 7 %) striehne 35 kilometrov pred páskou a následne už bude viesť do cieľa jednoduchšia cesta. Uvedená pasáž bude slúžiť klasikárom, aby čo najviac okresali balík a aby o titul bojovali len najodolnejší jazdci. Na druhej strane v závere je dostatok priestoru na to, aby sa udržali v hre alebo vrátili do deja aj šprintéri, preto konečný výsledok bude závisieť od motivácie deliť pelotón a stratégii jednotlivých tímov, ako sa chcú presadiť.
 
Bora - hansgrohe bude mať dve želiezka v ohni. Peter Sagan po výborných kanadských výkonoch môže znovu ukázať svoju formu na svojom obľúbenom teréne a bolo by prekvapujúce, ak by na takejto trase len čakal v balíku a sústredil sa na šprint. Na krátkych stúpaniach je aktuálne veľmi silný a najlepšou cestou, ako sa pripraviť na Yorkshire, bude znovu jazdiť aktívne a na konci selektívnych pretekov si vyskúšať svoju rýchlostnú koncovku v dobrej skupine. V nemeckom celku figuruje aj Pascal Ackermann, ktorý bude pripravený využiť svoju šancu, ak budeme vo finále sledovať šprint hlavnej skupiny. Z kanadských klasík prichádza správne motivovaný Greg van Avermaet a aj on by mal patriť k útočným cyklistom. O jeho klasikárskych schopnostiach netreba pochybovať a stále si verí aj na svoju koncovku, preto bude v jeho záujme, aby ná pásku dorazil v čo najmenšej skupinke. Veľká pozornosť bude smerovať na Matthieu van der Poela. Holandský jazdec je dravý, v šprinte rýchly a užíva sa podobné profily, preto sa musíme len a len tešiť, čo na trati vyvedie a na jeho konfrontáciu so Saganom a Avermaetom. Na dobrú klasikársku bitku budú pripravení aj Terpstra, Stuyven alebo Theuns. S jasným šprintérskym zámerom prichádzajú Deceuninck - Quick-Step s Jumbo - Visma a obidva celky sa budú spoliehať, že Fabio Jakobsen a Dylan Groenewegen ustoja očakávaný dramatický priebeh. V holandskom tíme sa môže vytiahnuť aj Teunissen. Šprintovať by ešte chceli Greipel, Nizzolo a svoju výkonnosť opäť otestuje Cavendish.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár vlaňajšej edície