ne 22.9. zvlnena etapa ciel rovina Gooik > Gooik 198 km Ackermann
 
gooikse pijl 19
profil pretekov, 1998 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Druhá víkendová belgická jednorazovka sa vyznačovala jednoduchším profilom, ale na trati sa zase objavili kocky. Najväčšie šance na úspech mal šprintér Pascal Ackermann a zvedaví sme boli na taktiku Petra Sagana a Grega van Avermaeta.

Včera pôsobil veľmi silným dojmom tím Bora - hansgrohe a veľmi motivovaný musel byť najmä Ackermann, ktorý mal opäť vytvoriť kvalitnú dvojicu s Petrom Sagnom. Aj tentoraz sa malo jazdiť vo veľmi dobrých podmienkach. Na štarte sa objavilo množstvo menších zoskupení a takmer všetky sa chceli dostať do brejku, preto sme sledovali zaujímavý súboj o únik, ktorý sa skončil po šesťdesiatich kilometroch. V jednom momente jazdila pred balíkom až 15-členná skupina, kde sa pohybovali aj Schwarzmann, Koch, Leezer alebo Asbroeck, no pelotón k nej nebol benevolentný.

Úspešný pokus napokon predviedli Jérôme Baugnies (Wanty Gobert),  Guillaume Seye (BEAT), Gianni Marchand (Cibel), Olav Hjemsaeter (Team Coop), Sjoerd Bax (Metec-TKH), Daire Feeley (Evopro Racing), Alex Paton (Canyon) a Iver Skaarseth (Uno-X). Nórsky pretekár ešte jazdil na Okolo Slovenska. Vo vedúcej skupine sa nachádzali zástupcovia kontinentálnych celkov a výnimku tvoril iba skúsený belgický cyklista Baugnies.

V piatom okruhu mali utečenci náskok sto sekúnd. V balíku pracoval výlučne Bora - hansgrohe, za nimi bol zoradený tím CCC.  Dva označené úseky na pavé neboli vôbec náročné a kocky mali v podstate mestský charakter, preto neposkytovali priestor na výraznejšiu akciu. Zaujímavo vyzerali posledné stovky metrov, ktoré sa nachádzali v miernom kopci. V polovici pretekov sa tím Bora - hansgrohe stiahol z čela balík a nahradili ho menšie celky. Zodpovednosť prebral Cycling Academy, ktorý mal na rýchlostnú koncovku pripraveného Toma van Asbroecka. Izraelský celok ešte zvýšil intenzitu a tri kolá do konca okresal náskok brejku pod jednu minútu.
 
Potom sa pokúsili nastúpiť Perry (Cycling Academy) a Hartley (SEG Racing), ale WT celky si rýchlo urobili poriadok na trati. V balíku sa už rozmáhali nové útoky a to zapríčinilo, že brejk bol chytený pred predposledným kolom. Štyridsať kilometrov pred páskou už jazdili vpredu Hansen (Corendon-Circus), Hoem (Joker Fuel), Muller (Swiss Racing Academy) a Traeen (Uno-X) a pelotón si musel dať pozor najmä na Hansena, ktorý má bohaté skúsenosti a vie sa presadiť z takejto pozície.
 
Nový únik odštartoval dobre a dokázal získať na svoju 75 sekúnd. Hlavná skupina musela zabrať, lebo dopredu sa dostali pomerne svieži jazdci. Najväčšie penzum práce odvádzal Bora - hansgrohe. Keď náskok vyskočil na 1:30, musel sa pridať aj Jumbo - Visma, lebo do konca už nezostávalo veľa času. V poslednom kole sa sformovala v pelotóne dobrá stíhacia jazda, ale aj utečenci prekypovali energiou. Z vedúcej skupiny vypadol Muller.
 
Približne desať kilometrov pred cieľom klesol náskok brejku na tridsať sekúnd, ale v tom momente sa v balíku na chvíľu zastalo. Nikto zo šprintérov nechcel vyčerpať všetkých svojich kolegov ešte pred samotným šprintom, ale znovu rozbehol akciu Jumbo - Visma. Potom na jednom miernom stúpaní atakoval Van Avermaet, ale Peter Sagan sa nalepil na jeho koleso a za chvíľu sa všetko spojilo. Slovenský borec bol v strehu aj pri ďalších pokusoch a stále sa pohyboval na čele skupiny. Vedúca trojica bola chytená len tesne pred cieľom, ale stačilo to, aby sa ešte stihli zoradiť šprintérske formácie.
 
 
- inzercia -
makado article
- inzercia -
 
 
Posledné stovky metrov prebehli v miernom stúpaní a to najlepšie využil  Pascal Ackermann, ktorému parádne rozbehol šprint Peter Sagan. Druhý skončil Alberto Dainese (SEG Racing) a tretí finišoval Timothy Dupont (Wanty Gobert).
 
Vytvorený okruh neobsahoval náročné úseky, ktoré by dostali do problémov najrýchlejších jazdcov v balíku, a pelotón sa sústredil na to, aby pre nich zariadil hromadný dojazd. Dve kolá pred koncom sa ocitla na čele pretekov nová vedúca skupina a podujatie až do konca ponúkalo dramatickú cyklistiku, ale predsa len mali navrch tímy, ktoré chceli vo finále šprintovať.
 
Koncovku mali výborne naštudovanú jazdci z celku Bora - hansgrohe, a keď začala cesta pred cieľom mierne stúpať, Peter Sagan sa okamžite natlačil na čelo balíka a vytvoril ideálnu pozíciu pre svojho spolujazdca, čo Pascal Ackermann náležite využil. Nemecký pretekár už včera predviedol výborné nohy a tentoraz si výhru nenechal vziať, najmä keď mu rozbehol šprint kvalitným spôsobom Peter Sagan. Nemecký pretekár má nielen výbornú formu, ale aj veľkú motiváciu na konci ročníka a pred svetovým šampionátom.
 
Peter Sagan sa aj dnes sústredil na podporu pre svojho kolegu a bolo to vidno najmä v poslednom kole, keď chytil Avermaeta a následne upokojil celú nepríjemnú situáciu, ktorá mohla skončiť novými útokmi. Na konci využil všetky svoje kvality, aby čo najlepšie rozbehol šprint, a dvojica Ackermann - Sagan nemohla mať v týchto pretekoch konkurenciu. Pred svetovým šampionátom absolvoval dva dobré dni na belgických cestách a v pokoji a bez problémov sa rozjazdil pred mimoriadne dôležitými pretekmi.
 
Na druhom mieste skončil len 21-ročný Alberto Dainese a taliansky jazdec patrí medzi talentovaných šprintérov. Je aktuálnym európskym šampiónom do 23 rokov a nedávno vyhral jednu etapu na Czech Cycling Tour. Od budúceho roka bude jazdiť za Sunweb. V dobrej forme sa ukazuje v závere sezóny Timothy Dupont, ktorý zbiera pódiové umiestnenia na takýchto belgických jednorazovkách. V celku Cycling Academy napokn šprintoval Riccardo Minali, ktorý obsadil štvrté miesto.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Pasca Ackermanna (víťaz)
"Od začiatku to bolo veľmi rýchle a nervózne. Podobne ako včera každý nás jazdec odviedol skvelú prácu a preteky sme kontrolovali od začiatku do konca. Sledovali sme brejk a na konci sme reagovali na útoky. Vynikajúci tímový výkon bol zakončený skvelým lead-outom od Rudigera Seliga a Patra Sagana. Všetkým chcem poďakovať za ich výkon. Toto je víťazstvo celého tímu."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Andrého Schulzeho (DS Bora)
"Celý tím odviedol úžasnú prácu. Všetci splnili svoje úlohy a dosiahli sme pekné víťazstvo. Rudi a Peter vytvorili výborný lead-out a Pascal každého porazil. Môžeme byť spokojní s našimi výkonmi počas tohto víkendu a každý musel vidieť, že Pascal a Peter jazdia vo vynikajúcej forme."
 
 
Výsledky
1. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 4:21:20 125
2. DAINESE Alberto SEG Racing Academy 00:00 85
3. DUPONT Timothy Wanty - Gobert Cycling Team 00:00 70
4. MINALI Riccardo Israel Cycling Academy 00:00 60
5. DE KLEIJN Arvid Metec - TKH Continental 00:00 50
6. DAHL Herman Joker Fuel of Norway 00:00 40
7. STALLAERT Joeri Corendon - Circus 00:00 35
8. WARLOP Jordi Sport Vlaanderen - Baloise 00:00 30
9. JANS Roy Corendon - Circus 00:00 25
10. JANSEN Amund Grøndahl Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00 20
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

 
 
Krátky úvod k pretekom:
Na štarte sa objavia len tri WT tímy a bolo by prekvapujúce, ak by si nepostrážili vývoj pretekov v konkurencii, kde väčšinu tvoria kontinentálne zostavy. Trasa pozostáva z jedného 22-kilometrového okruhu, cez ktorý sa prebehne deväťkrát. Takmer úplne rovinatý profil obsahuje kilometrový výstup s priemerom cez tri percentá a po ňom už nasledujú dva kockové úseky, ktoré budú hlavným motívom celého podujatia.  Pasáže Turkeyestraat (1300 m) a Bliikheerstraat (1200 m) sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti a v konečnom dôsledku ponúkajú zaujímavú porciu úsekov na pavé, čo by sa malo prejaviť na konečnom výsledku. Poslednýkrát finišuje tento úsek len desať kilometrov pred páskou a  záverečné prejazdy cez kocky budú motivovať útočne naladených borcov, ale šprintéri ako Ackermann a Groenewegen tiež vedia jazdiť na takomto teréne.
 
Bora - hansgrohe, CCC a Jumbo - Visma by mali bojovať o najvyššie priečky. V nemeckom celku budú spolupracovať Peter Sagan a Pascal Ackermann. Mierne zvlnený profil a jednoduchší dojazd favorizuje hromadný šprint pelotónu, čo bude doména Ackermanna, no kockové úseky si budú pýtať útoky a na tie bude pripravený zase slovenský pretekár. Akciu môže vo finále rozhýbať Greg van Avermaet, ktorý je vždy veľmi motivovaný presadiť sa, a nepochybujeme, že bude aj tentoraz hľadať na trati spojencov na aktívnu jazdu. Svoje povie aj Jumbo - Visma a prítomnosť Dylana Groenewegena, ktorý pôjde tvrdo za víťazstvom. Holandskému šprintérovi nerobia problémy mačacie hlavy a keď jeho kolegovia ukážu na trati potrebnú kvalitu, môžu si poradiť aj s nástupmi najsilnejších klasikárov, prípadne ich odrádzať od aktivity. V tíme CCC môže šprintovať aj Mareczko. Nepríjemné môžu byť domáce pro-konti celky. V tejto skupine má momentálne dobrú formu Timothy Dupont a na výsledok môže ísť aj Tom van Asbroeck.