1. 1.10. rovinata etapa ciel rovina Osijek > Lipik 210 km Kump
2. 2.10. zvlnena etapa ciel rovina Slunj > Zadar 183 km Grosu
3. 3.10. zvlnena etapa ciel rovina Okrug > Makarska 155 km Gidich
4. 4.10. rovinata etapa ciel rovina Starigrad > Crikvenica 155 km Rajovič
5. 5.10. rovinata etapa ciel rovina Rabač > Platak 136 km A. Yates
6. 6.10. rovinata etapa ciel rovina Sveta Nedelja > Záhreb 154 km Fedeli
 
 

CRO Race / Okolo Chorvátska 2019 - 1. etapa, utorok 1. októbra

1. 1.10. rovinata etapa ciel rovina Osijek > Lipik 210 km Kump
 
 
Po neúspešnej minuloročnej skúsenosti v kategórii HC čakal podujatie Okolo Chorvátska návrat do starých známych vôd. Tento rok preteky opäť spadali medzi jednotkové záležitosti. Preradenie o ligu nižšie však nebolo vidieť na účasti World Tour tímov, v piatom ročníku štartovali štyri celky s najvyššou licenciou, teda o jeden viac ako vlani, lenže ubudlo prokontinentálnych výberov, namiesto jedenástich prišlo iba päť. Z tohto pohľadu kvalita trošku utrpela.
 
Organizátori oproti minulému roku poľavili v dĺžke podujatia. Nová verzia bola o skoro sto kilometrov kratšia ako tá predchádzajúca. Do programu sa dostala už iba jedna etapa z kategórie veľmi dlhých. Hneď v úvodný deň jazdci absolvovali 210 kilometrov, no prakticky po rovinatom teréne. Na jej konci mali zviesť súboj o vavrín najrýchlejší muži v štartovom poli. Najväčším favoritom bol Slovinec Grega Bole, spomenúť treba aj Eduarda Grosu, víťaza z Ružomberka.  
 
Úvodnú časť etapy strávilo v úniku osem jazdcov a podľa dostupných informácii k dobru mali až osem minút, lenže už na druhej šprintérskej prémii boli súčasťou pelotónu. V tejto pasáži sa preto muselo poriadne pretekať. Krátko na to z balíku nastúpili Alexis Guérin z Delko - Marseille Provence, Florian Kierner z Tímu Felbermayr - Simplon Wels a Tobias Nolde z P&S Metalltechnik. Ich už silné tímy tak ďaleko nepustili, ich maximálny náskok bol štyri a pol minúty. 
 
Priebeh etapy momentálne kontrolovali borci z Mitcheltonu - Scott a Adria Mobil, ktorí postupne začali zmenšovať medzeru medzi únikom a pelotónom. Trio vpredu však nemuselo panikáriť. Na tretej rýchlostnej prémii utečenci zviedli súboj o plný počet bodov, najviac síl mal Nolde (Metalltechnik), ktorý od tohto momentu pokračoval na čele úplne sám. Kierner (Felbermayr) a Guérin (Delko) vytvorili skupinu prenasledovateľov, lenže skôr strácali čas na vedúceho muža.
 
Guérin (Delko) a Kierner (Felbermayr) už dlho pred hlavným poľom nezostali, 45 kilometrov pred cieľom sa zaradili do neho. Mladý Nemec Nolde (Metalltechnik) stále udržoval skoro rovnaký rozostup medzi ním a pelotónom, aspoň podľa infografiky, pretože opticky to vyzeralo inak, lenže jeho situácia sa zhoršila po tom, ako sa na čelo balíka posadili pretekári z Astany a po nich sa slova ujali jazdci Delko - Marseille Provence. Rýchlosť balíka gradovala.  
 
Poslednou prekážkou na trase dnešnej etapy bol druhá horská prémia. Nolde (Metalltechnik) aj sem prišiel ako prvý, takže získal ďalšiu finančnú odmenu pre svoj tím. Po body si zašiel ešte Wildauer (Tirol KTM), ktorý vyhral úvodnú horskú prémiu, takže zajtra na sebe ponesie dres pre lídra vrchárskej súťaže. Rakúšan sa z návratom do pelotónu neponáhľal, dosť dlhú dobu sa vetral. Z poslednej prémie do cieľa viedla naklonená rovina smerom dole, v ktorej sa už pripravovala scéna pre šprintérov.
 
Osemnásť kilometrov pred koncom sa zmenilo zastúpenie v čele, Wildauer (Tirol KTM) totiž predbehol Noldeho (Metalltechnik), Nemec už bol úplne vyšťavený a nedokázal sa ani na sekundu zavesiť za Rakúšana. O tisíc metrov neskôr už bol Nolde súčasťou pelotónu, ktorý stále ťahali pretekári Delko - Marseille Provence a Astany, ale postupne sa už vyťahovali aj muži z Bahrainu Merida, teda išlo o celky, ktoré vo svojich zostavách mali dvoch najväčších favoritov na zisk etapy.  
 
Marcus Wildauer prišiel na technický okruh s drobným náskokom, ale na úzkych cestách príliš nestrácal. Ešte päťtisíc metrov pred cieľom viedol o desať sekúnd, lenže Jan Tratnik zapol svoje motory a dobehol ho. Potom sa všetky vláčiky rozsypali, až kým sa opäť neujali slova jazdci Bahrainu Merida, konkrétne Matej Mohorič. Balík do šprintu priviedli ale pretekári Adria Mobil. Vo veľmi rýchlom dojazde nakoniec zvíťazil Marko Kump, ktorý lepšie hodil bicykel. Druhý bol Jevgenij Gidich, tretí Eduard Grosu
 
Slovinský cyklista si na konto pripísal sedemnáste profesionálne víťazstvo v kariére, a dostal sa aj do priebežného čela podujatia. Marko Kump však musel chvíľu počkať, pretože vyhral o milimetre. Na cieľovej fotke sa dokonca zdalo, že Jevgenij Gidich bol o milimeter vpredu. Dokonca aj réžia prenosu najskôr zaberala kazašského pretekára. Tak či tak Slovinec vyťažil z výbornej práce svojho celku, Adria Mobil ako jediný na konci dokázal vytvoriť vláčik a ten Kumpa vyniesol k víťazstvu v prvej etape. 
 
 
Výsledky etapy
1. KUMP Marko Adria Mobil 4:27:29 14
2. GIDICH Jevgenij Astana Pro Team link ikonka 00:00 5
3. GROSU Eduard Delko Marseille Provence 00:00 3
4. MANDRYSCH John P&S Metalltechnik 00:00  
5. EDMONDSON Alex Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
6. DE KLEIJN Arvid Metec - TKH Continental 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

CRO Race / Okolo Chorvátska 2019 - 2. etapa, streda 2. októbra

2. 2.10. zvlnena etapa ciel rovina Slunj > Zadar 183 km Grosu
 
etapa 2
profil etapy, 1680 nastúpaných metrov (© crorace.com)
 
 
Chorvátske preteky sa potýkali s finančnými problémami a dlho nebolo jasné, či sa vôbec budú konať, no organizátori pod novou značkou CRO Race i týmto októbrovým termínom napokon všetko stihli a veľká finančná injekcia od ministerstva cestovného ruchu ich zachránila. V utorok verejnosť videla, že všetko prebehlo v poriadku.
 
Streda bola opäť iba zvlnená a menšie kopce boli na programe iba v prvých dvoch tretinách etapy, takže bolo zrejmé, že by sa mali opäť chystať šprintéri, hoci ich tu tých známych z prvých dvoch líg prišlo minimum a prvý deň ukázal, že si s nimi poradil skúsený Slovinec z Adrie Mobil Marko Kump. Bol to ale supertesný dojazd na cieľovú fotografiu, takže Gidich s Grosuom boli pripravení starému bardovi všetko zrátať. Rovnako ako Bahrain Merida či CCC, ktorí sa nedostali do špurtu. No mimo hry nebol ani nejaký únik, pretože sila šprintérskych tímov nebola až taká zásadná.
 
V úniku sa bjavila pätica Markus Wildauer (Tirol), Daniel Lehner (Felbermayr), Benjamin Hill (Ľubľana Gusto), Jens Van den Dool (Metec) a Dominik Hrinkow (Hrinkow). Prvý menovaný bol v úniku aj včera a vyhral vrchársku prémiu, takže si niesol tu netradične zelený dres pre lídra tejto súťaže. Na najdôležitejšej vrchárskej prémii však Rakúšana ošpurtoval Hill, ktorý robil v úniku problémy aj Bellanovi vlani na Okolo Slovinska. Wildauerovi ale ostalo líderstvo, lebo Austrálčan ešte nemal body.
 
 
grosu 19 chorvatsko triumf crof
Etapa prebiehala v daždi (© Tour of Croatia)
 
 
Počasie nebolo ideálne, celú etapu poprchávalo a aj keď mal únik k dobru vyše päť minút, pelotón ho dobehol už 50 kilometrov pred cieľom, čo nebolo ideálne a čas od času prišiel pokus o nový únik. Bolo tu množstvo menších tímov, ktoré na kamerách často nejazdia. Tvrdo sa bojovalo a pelotón ťahali najmä ľudia z CCC. No pár minút sa iba sa pozerali na to, ako im odišla zaujímavá sedmička Dylan Bouwmans a Stef Krul (2x Metec), Stephan Rabitsch a Florian Kierner (2x Felbermayr), Maciej Paterski (Wibatech), Matthieu Jeannes (Illuminate) a Jonathan Dinkler (Metalltechnik). Vypracovali si minútu náskoku.
 
Skupina neuspela, pretože nespolupracovala ideálne a dvojka z Felbermayru spolu s pretekárom Metalltechniku sa vrátili do balíka. A práve ich tímy boli najviac nahnevané na túto situáciu a ťahali balík, či sa snažili nastupovať. Náskok tak rýchlo klesal a štvorka vpredu nemala dobré vyhliadky.
 
Sedem kilometrov pred dojazdom došlo k veľkému pádu, do ktorého sa dostala polovica štartového poľa. Na rovnej a širokej ceste urobil jeden pretekár chybu a zmietol so sebou ďalších dvadsať ľudí. Následne sa to zapchalo. V balíku ostalo zo tridsať ľudí. Nebolo to v ochrannej zóne, takže to vyzeralo veľmi zaujímavo. Vpredu ale ostali viaceré hviezdy, ktorí boli na špici ako Mohorič, Yates, Grosu či vedúci muž Kump. Bojovný Matej Mohorič skúsil odísť skupine už na technickom okruhu v Zadare, ale z Okolo Slovenska veľmi motivovaný Grosu si ho sám dolepil.
 
 
grosu 19 chorvatsko triumf crof
Eduard Grosu a jeho triumf (© Tour of Croatia)
 
 
Bol to práve rumunský šprintér so životnou formou, ktorý súperov vykúpal rovnako ako v Ružomberku ešte silnejšie tímy. Súperom odišiel už osemsto metrov pred páskou a vďaka svojim nohám, odvahe i dobrému naštudovaniu zákrut ostatní nemali šancu. Alex Edmondson z Mitcheltonu a Marok Kump z Adrie sa iba prizerali na víťaznú pózu chlapíka z Delko Marseille. Keďže bol včera tretí, logicky sa dostal aj do čela pretekov. Pomohol mu aj dnešný malý náskok v cieli.
 
 
Výsledky etapy
1. GROSU Eduard-Michael Delko Marseille Provence 4:24:39 14
2. EDMONDSON Alex Mitchelton - Scott link ikonka 00:03 5
3. KUMP Marko Adria Mobil 00:03 3
4. FRAPPORTI Mattia Androni Giocattoli - Sidermec 00:03  
5. DE KLEIJN Arvid Metec - TKH Continental 00:03  
6. GAUTIER Cyril Vital Concept - B&B Hotels 00:03  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. GROSU Eduard-Michael Delko Marseille Provence 8:51:52 3
2. KUMP Marko Adria Mobil 00:05  
3. EDMONDSON Alex Mitchelton - Scott link ikonka 00:13  
4. GIDICH Jevgenij Astana Pro Team link ikonka 00:13  
5. MOHORIČ Matej Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:14  
6. GUERIN Alexis Delko Marseille Provence 00:17  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 

CRO Race / Okolo Chorvátska 2019 - 3. etapa, štvrtok 3. októbra

3. 3.10. zvlnena etapa ciel rovina Okrug > Makarska 155 km Gidich
 
etapa 3
profil etapy, 2100 nastúpaných metrov (© crorace.com)
 
 
V tretej etape pretekov Okolo Chorvátska sa okrem šprintérov mohli presadiť aj vrchári, posledná horská prémia Biokovo (5,3 km, 5%) sa totiž nachádzala len jedenásť kilometrov pred páskou. Žltý dres si v dnešnej etape obliekol Eduard Grosu (Delko Marseille Provence), ktorý nebol bez šancí ani v dnešnom závere. Po včerajšom páde sa na štart nepostavil Ben Hermans (Israel Cycling Academy)
 
Chýbal dokonca aj jeden z favoritov Matej Mohorič (Bahrain Merida). Tesne po včerajšom finiši sa totiž pred pretekármi zjavil jeden z organizátorov, ktorý poslal na zem Alexa Edmondsona (Mitchelton – Scott), spomínaného Mohoriča či Mattiu Frapportiho (Androni Giocatolli).
 
Do úniku sa prepracovalo šesť pretekárov - ako každý deň Markus Wildauer (Tirol KTM) a s ním tam boli Stephan Rabitsch (Felbermayr), Benjamin Hill (Ľubľana Gusto), Lars Van der Berg (Metec), Dominik Hrinkow (Hrinkow Advarics Cycleang) a Robert Jägeler (Metalltechnik). Pelotón im doprial najviac dve minúty.
 
Bohužiaľ, počasie sa s cyklistami nemaznalo a organizátori sa pre zachovanie bezpečnosti všetkým zainteresovaných rozhodli preteky neutralizovať. Silný vietor urobil dnešný deň nebezpečným a jazdci sa postupne presunuli do mesta Brela, odkiaľ ich do cieľa čakalo ešte štyridsať kilometrov. Cyklisti sa do pedálov mali opätovne oprieť dvadsať minút po štvrtej hodine popoludní. Miestni fanúšikovia však priniesli informácie, že ani v Makarskej, teda v meste, kde dnes má končiť etapa, nie je práve ideálne počasie.
 
Na druhý štart sa už nepostavil Roberto Ferrari (UAE Team Emirates). Najprv sa, samozrejme, vybral na trať únik. Spomedzi jeho účastníkov mal najmenšiu stratu na žltý dres Rabitsch, konkrétne 52 sekúnd. Balík za nimi vyštartoval o dve minúty a dvadsať sekúnd neskôr. Rabitsch sa virtuálne dostával do žltého dresu, na čele pelotónu pracovali pretekári Mitcheltonu a Adria Mobil.
 
Na zemi sa ocitol Sam Bewley (Mitchelton), ktorý sa poriadne dotĺkol, našťastie, na zem nestiahol nikoho ďalšieho. Šprintérsku prémiu si podmanil Rabitsch, pred balíkom sa na chvíľu vetral jeden z pretekárov Adria Mobil a defekt musel riešiť Riccardo Zoidl (CCC), ktorému podal koleso jeho kolega Serge Pauwels. Do pelotónu sa musel vracať aj Pierre Rolland (Vital Concept).
 
Dvadsaťštyri kilometrov pred cieľom opustil svojich kolegov v úniku Jägeler, pelotón mal na zvyšnú päticu manko osemdesiatich sekúnd. Poslednú šprintérsku prémiu dnešného dňa vyhral Lars Van der Berg. Vpredu sa však zvoľnilo a Jägeler sa dokázal vrátiť späť. Pätnásť kilometrov pred páskou sa únik začal trhať a Jägeler definitívne odpadol, v balíku sa do pedálov opreli zástupcovia Adria Mobil. Marko Kump sa musel cítiť dobre.
 
Na čele odpadol aj Markus Wildauer, na mále mal aj Benjamin Hill, príkladne však bojoval a zatiaľ sa nevzdal. V balíku nastúpil Yates, výborne mu sekundoval Grosu a toto duo poriadne precedilo hlavné pole. Vpredu už zostali len Rabitsch a Van der Berg, v balíku sa do problémov dostal Grosu a bolo pravdepodobné, že po etape sa bude prezliekať. Z pelotónu vyrazil Edmondson a mieril za žltým dresom.
 
Skupina s Grosuom strácala čoraz viac, navyše ho odtrhol jeho tímový kolega. Na poslednej horskej prémií, ktorú vyhral Rubitsch, bola vedúca dvojica dobehnutá ďalšou skupinou, kde bol Yates, ďalší kvalitný vrchár Victor de la Parte (CCC) alebo Davide Villela (Astana). Vpredu bolo sedem pretekárov, zastúpenie tu mala aj Astana či Delko. Penzum práce tu odvádzal Yates pre svojho kolegu. Balík však nestrácal veľa, viedli ho pretekári Vital Concept.
 
Rolland Gautier (2x Vital Concept) spoločnými silami dorazili do prvej skupiny, o chvíľu na to sa dopredu dostalo ďalších desať pretekárov, kde bol aj jeden z favoritov Grega Bole (Bahrain Merida). V závere boli všetky nástupy zlikvidované a napokon sa z víťazstva radoval Jevgenij Gidich (Astana), druhý finišoval Grega Bole a stupne víťazov uzavrel Alex Edmondson.
 
Eduard Grosu prišiel do cieľa s dvojminútovou stratou, a tak sa Gidich dostal aj do žltého dresu. Vyrovnanému Edmondsonovi patrí bodovačka, istotu vrchárskeho dresu má Wildauer.
 
 
Výsledky etapy
1. GIDICH Jevgenij Astana Pro Team link ikonka 1:32:21 14
2. BOLE Grega Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00 5
3. EDMONDSON Alex Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 3
4. GAUTIER Cyril Vital Concept - B&B Hotels 00:00  
5. PATERSKI Maciej Wibatech Merx 7R 00:00  
6. BAX Sjoerd Metec - TKH Continental 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. GIDICH Jevgenij Astana Pro Team link ikonka 10:24:16 3
2. EDMONDSON Alex Mitchelton - Scott link ikonka 00:06  
3. BOLE Grega Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:10  
4. GUERIN Alexis Delko Marseille Provence 00:14  
5. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:15  
6. FRAPPORTI Mattia Androni Giocattoli - Sidermec 00:16  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape

 

CRO Race / Okolo Chorvátska 2019 - 4. etapa, piatok 4. októbra

4. 4.10. rovinata etapa ciel rovina Starigrad > Crikvenica 155 km Rajovič
 
etapa 4
profil etapy doplníme, 1480 nastúpaných metrov (© crorace.com)
 
 
Štvrtá etapa pretekov Okolo Chorvátska mala priniesť ďalšie víťazstvo pre šprintérov. Dnes čakali na pretekárov tri šprintérske a dve vrchárske prémie, pričom druhé z nich striehla na cyklistov len šesť kilometrov pred páskou a mohla narobiť problémy menej odolným šprintérom. V žltom drese sa dnes prezentoval Jevgenij Gidich a jeho tím Astana velil aj tímovej klasifikácií.
 
Pretekári sa z mesta Starigrad vybrali päť minút po jednej hodine popoludní. Po úvodných tridsiatich kilometroch bol balík kompletný, napokon sa do úniku podarilo prepracovať piatim jazdcom. Pred pelotónom sa usadili Alexander Cataford (Israel Cycling Academy), Mirco Maestri (Bardiani), Samuele Rivi (Tirol KTM Cycling Team), Matthias Krizek (Felbermayr - Simplon Wels) a John Mandrysch (P&S Metalltechnik).
 
Pätica si vypracovala viac ako trojminútový náskok. Posledný menovaný bol najvyššie postaveným mužom v GC, na Kazacha strácal dve minúty a dvadsaťštyri sekúnd. Etapa prebiehala v svižnom tempe, priemerná rýchlosť atakovala päťdesiat kilometrov. Na horskej prémií Čacići si pripísal najviac bodov Cataford. Oproti predchádzajúcim dňom sprevádzali cyklistov slnečné lúče.
 
Prácu domestika plnil netradične aj Adam Yates, ktorý bol ku mechanickému vozidlu prevziať bidony pre svojich kolegov. V balíku pracovala Astana, Jevgenij Gidich patril medzi favoritov dnešnej etapy. Rýchlostnú prémiu si bez boja uchmatol Rivi, balík začal pomaly znižovať svoje manko. 33 kilometrov pred cieľom začali ťahať pelotón borci z Delka, po tom, ako Eduard Grosu podebatoval so športovým riaditeľom.
 
Do diktovania tempa sa začali húfne pridávať iné celky, napríklad Mitchelton – Scott, Adria Mobil či Androni - Giocattoli Sidermac. Devätnásť kilometrov pred páskou klesol náskok čelnej skupiny pod minútu, balík doslova letel za nimi. Defekt kolesa musel riešiť Joey Rosskopf (CCC), desiaty muž včerajšieho dojazdu a mal čo robiť, aby sa stihol vrátiť do pelotónu. Poslednú rýchlostnú prémiu vyhral Mandrysch.
 
Púť unikajúcich pretekárov sa nezadržateľne blížila ku koncu a bolo otázkou času, kedy ich dobehne balík. Sedem a pol kilometra pred cieľom sa únik stal minulosťou, hneď na to sa dopredu vydal Tratnik (Bahrain Merida), Finetto (DMP) a jeden z pretekárov Vitalu Concept. Víťaz Okolo Slovenska z roku 2017 si viedol slušne, dolepil si ho Davide Villela (Astana), lenže ostatní pretekári veľa nezaostávali.
 
Dopredu sa dostal aj Alexander Edmondson (Mitchelton), ktorý v Chorvátsku predvádza skvelé výkony. Za vedúcim triom sa hnali zástupcovia Vitalu, ostal tam aj Gidich alebo Grosu. Vedúca trojica bola dobehnutá, do záverečného šprintu sa nedostal Grosu, ktorý spadol. Ďalší pár postihol tím Vital Concept a z víťazstva sa napokon radoval Dušan Rajovič (Adria Mobil)! Druhý skončil Paolo Simion (Bardiani), stupne víťazov uzavrel Heinrich Haussler (Bahrain Merida).
 
Za prvou štvoricou vznikla štvorsekundová medzera, v balíku sa udržali aj Yates či Gidich, ktorý si bez problémov udržal žltý dres. Nemenil sa ani majiteľ bieleho dresu. Zajtra sa už poradie od základov zmení, čaká nás totiž kopcovitý dojazd.
 
 
Výsledky etapy
1. RAJOVIČ Dušan Adria Mobil 3:30:24 14
2. SIMION Paolo Bardiani - CSF 00:00 5
3. HAUSSLER Heinrich Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00 3
4. PATERSKI Maciej Wibatech Merx 7R 00:00  
5. EDMONDSON Alex Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
6. RUMAC Josip Androni Giocattoli - Sidermec 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. GIDICH Jevgenij Astana Pro Team link ikonka 13:54:40 3
2. EDMONDSON Alex Mitchelton - Scott link ikonka 00:06  
3. BOLE Grega Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:10  
4. GUERIN Alexis Delko Marseille Provence 00:14  
5. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:15  
6. PATERSKI Maciej Wibatech Merx 7R 00:16  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 

CRO Race / Okolo Chorvátska 2019 - 5. etapa, sobota 5. októbra

5. 5.10. rovinata etapa ciel rovina Rabač > Platak 136 km A. Yates
 
etapa 5
profil etapy doplníme, 3330 nastúpaných metrov (© crorace.com)
 
 
Dnes čakala na pretekárov kráľovská etapa po chorvátskych cestách. Cyklisti dnes mali finišovať na stúpaní Platak (14 km, 5,6%), pričom ešte predtým sa museli vyrovnať s kopcom Dopolarovo (7 km, 9,2%). Jednoznačne najväčším favoritom dnešného dňa bol Simon Yates. Medzi jeho vyzývateľov patril Davide Villela, Victor de la Parte či Serge Pauwels. Prekvapiť však mohli aj iní cyklisti.
 
Pretekári sa vybrali z mesta Rabac krátko pred jedenástou hodinou. Na ceste do cieľa museli zdolať viac ako 3300 metrov. Prvú šprintérsku prémiu po desiatich kilometroch ukoristil Domen Novak (Bahrain Merida). Následne sa vytvoril únik, kde sa nachádzal Ben Hill, Matic Grošelj (2x Ľubľana Gusto Samsic), Luka Pibernik (Bahrain Merida), Zhandos Bizghitov (Astana), Ruben Plaza (Israel Cycling Academy), Patrick Müller (Vital Concept), Samuele Rivi (Tirol KTM Cycling Team), Félix Barón (Team Illuminate), Marko Kump (Adria Mobil), Danny van der Tuuk (Metec) a Michel Aschenbrenner (P&S Metalltechnik).
 
Po tridsiatich kilometroch ich náskok činil dve minúty a štyridsať sekúnd. Vpredu sa nachádzali aj zástupcovia WT tímov, ktorí sa v doterajšom priebehu do únikov nehrnuli. Najlepšími vrchárskymi kvalitami disponoval Ruben Plaza a v prípade boja o etapu mal peknú šancu na víťazstvo. Na prvej horskej prémií sa presadil Barón, v GC bol spomedzi unikajúcich pretekárov najvyššie Grošelj, na Gidicha strácal takmer štyri minúty.
 
Na stúpaní Dopolarovo náskok vedúcej skupiny pomaly klesal a únik sa napokon roztrhal. 63 kilometrov pred páskou sa vpredu nachádzal osamotený Riccardo Zoidl (CCC). Za ním bola malá skupina, kde bol Adam Yates, Domen Novak, Davide Villela, Victor de la Parte a ďalší.  Jevgenij Gidich sa nachádzal až v ďalšej skupine, kde bolo zhruba dvadsať ľudí. Do dnešnej etapy už nenastúpil Sam Bewley (Mitchelton), ktorý v jednej z predchádzajúcich etáp spadol.
 
Zoidl dobyl Dopolarovo ako prvý, za ním zjazdovala skupinka jedenástich cyklistov. V hlavnej skupine sa nachádzali Ruben Plaza, Nathan Earle, Matteo Badilatti (3x Israel Cycling Academy), Adam Yates, Brent Bookwalter (2x Mitchelton), Andrej Zeits, Davide Villela (2x Astana), Victor de la Parte (CCC), Luca Covilli (Bardiani), Domen Novak (Bahrain Merida) a Alexis Guerin (Delko Marseille Provence).
 
Hlavnej skupine sa podarilo doraziť Rakúšana a 44 kilometrov pred páskou vyrazil Ruben Plaza. K balíku sa blížila ďalšia skupina, kde boli pretekári Vital Concept, Grega Bole (Bahrain Merida), Zhandos Bizghitov (Astana), Radoslav Rogina. (Adria Mobil) a ďalší. Nevideli sme tam Gidicha a bolo pravdepodobné, že na konci etapy spoznáme nového majiteľa červeného dresu.
 
 
banner kolekciaCI
 
 
Za Španielom sa vydal Grega Bole Quentin Pacher (Vital Concept), tretí a deviaty muž GC. Balík strácal dvadsať sekúnd a momentálne evidoval zhruba dvadsaťpäť ľudí. Napokon sa v ňom objavil aj Jevgenij Gidich. Dvojica sa rýchlo dotiahla k Plazovi, ktorý na nich počkal. Bole bol v tom čase virtuálny líder pretekov, v balíku pracovala Astana a CCC. Do cieľa zostávalo tridsať kilometrov.
 
Poslednú rýchlostnú prémiu vyhral Bole, tieto sekundy sa mu mohli na konci zísť. Následne sa vpredu osamostatnil Pacher, ale Plaza ho držal na dostrel. Španiel sa dotiahol ku Francúzovi, Bole začal odpadávať. Dvadsaťštyri kilometrov pred páskou zvýšilo vedúce duo odstup na jednu minútu. Slovinec sa vrátil do balíka. Potom však dostal defekt Gidich a Kazach mal čo robiť, aby sa vrátil do pelotónu.
 
Našťastie ho ťahal Bizghitov, zatiaľ čo Pacher bol virtuálne v červenom drese. Červený dres mal toho plné zuby, no stále sa nevzdával a mal na dohľad aspoň kolónu mechanických vozidiel. Musel však riešiť ďalší problém, tentoraz s brzdou. Gidich sa však napriek tomu dokázal vrátiť späť do balíka štrnásť kilometrov pred páskou. Pacher odtrhol Plazu a pokračoval sám, z pelotónu nastúpil Matteo Badilatti.
 
Jedenásť kilometrov pred páskou odpadol Gidich, zdalo sa, že definitívne. Badilatti sa vpredu osamostatnil, za ním ťahala pozostatky balíka Astana. Útoky v balíku pokračovali, tentoraz sa utrhli Pierre Rolland (Vital Concept) a Serge Pauwels (CCC). V pelotóne ťahali tentoraz pretekári Mitcheltonu, ktorí čoskoro dobehli túto dvojicu. Päť kilometrov pred cieľom bol Badilatti dorazený a hneď na to nastúpil Adam Yates!
 
Za ním išla malá skupinka, boli tam Villela, Zeits, De la Parte, Novak, Rolland a Earle. Odtiaľ vyrazil Domen Novak a pomaly sa blížil k Yatesovi. Adam Yates však nikoho ku sebe nepustil a mohol sa radovať z jedenásteho víťazstva. Novak bol v posledných metroch dobehnutý a druhý napokon skončil Davide Villela, stupne víťazov uzavrel Victor de la Parte. Britský cyklista sa zároveň dostal do čela poradia.
 
Menil sa aj majiteľ bieleho dresu. Vadim Pronskiy (Astana) zvládol dnešný záver solídne a do cieľa prišiel o takmer štrnásť minút skôr ako Georg Zimmermann (CCC). V bodovačke vedie naďalej Alexander Edmondson (Mitchelton) a Simon Yates vedie aj súťaž o najlepšieho vrchára. Keďže si zajtra oblečie červený pre vedúceho jazdca, v jeho drese sa zajtra odvezie Riccardo Zoidl (CCC).
 
 
Výsledky etapy
1. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 3:40:01 14
2. VILLELLA Davide Astana Pro Team link ikonka 00:10 5
3. DE LA PARTE Víctor CCC Team link ikonka 00:10 3
4. ROLLAND Pierre Vital Concept - B&B Hotels 00:10  
5. NOVAK Domen Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:11  
6. EARLE Nathan Israel Cycling Academy 00:17  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 17:34:46 3
2. VILLELLA Davide Astana Pro Team link ikonka 00:15  
3. DE LA PARTE Víctor CCC Team link ikonka 00:17  
4. ZEITS Andrej Astana Pro Team link ikonka 00:33  
5. NOVAK Domen Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:41  
6. GUERIN Alexis Delko Marseille Provence 00:57  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


CRO Race / Okolo Chorvátska 2019 - 6. etapa, nedeľa 6. októbra

6. 6.10. rovinata etapa ciel rovina Sveta Nedelja > Záhreb 154 km Fedeli
 
etapa 6
profil etapy, 860 nastúpaných metrov (© crorace.com)
 
 
Tohtoročná edícia prímorských pretekov Okolo Chorvátska dnes napísala svoju záverečnú kapitolu. Na cyklistov dnes čakala 154 kilometrov dlhá trasa zo Svätej Nedele do Záhrebu. Záujemcov o únik dnes motivovali tri šprintérske a jedna vrchárska prémia a v závere etapy čakali na jazdcov aj mačacie hlavy. Etapa končila v miernom stúpaní, čo mohlo vyhovovať Eduardovi Grosuovi, ale bez šance nebol ani Alex Edmondson.
 
Pretekári vyrazili do poslednej etapy päť minút po jedenástej hodine. Do úniku sa napokon dostalo osem pretekárov. Pred balíkom sa pohyboval Florián Gamper, Patrick Gamper (2x Tirol KTM Cycling Team), Florián Kierner, Daniel Lehner (2x Felbermayr – Simplon Wels), Dylan Bouwmans, Stef Krul (2x Metec), Alessandro Fedeli (Delko Marseille Provence) a Matic Grošelj (Ľubľana Gusto Santic).
 
Ich náskok činil po hodine pretekania viac ako štyri minúty. Posledný menovaný bol v úniku aj včera. Najvyššie postaveným jazdcom v GC bol Stef Krul, patrila mu 38. pozícia. Prvú šprintérsku prémiu dňa uchmatol Patrick Gamper. Druhú prémiu zas ukoristil jeho brat Florián. V balíku diktoval tempo pretekár tímu Adria Mobil. Marko Kump nebol bez šancí ani dnes.
 
77 kilometrov pred páskou mal únik k dispozícií dve a pol minúty náskoku. Slovinský kontinentálny celok neskôr vymenili chlapci z Astany. Na jeden ostrovček si nedal pozor včerajší účastník úniku Félix Barón (Team Illuminate) a ocitol sa na zemi, medzitým vyhral poslednú šprintérsku prémiu dňa Matic Grošelj. Včera neprišiel do cieľa Barnabás Peák (Mitchelton - Scott), pretekár, ktorý sa počas svojej mládežníckej kariéry zúčastňoval aj Slovenského pohára.
 
Defekt kolesa musel riešiť víťaz štvrtej etapy Dušan Rajovič (Adria Mobil), ktorý bude budúci rok jazdiť za Delko Marseille Provence. Patrick Gamper získal aj horskú prémiu, náskok vedúcej skupiny šiel postupne dole. V balíku začali diktovať tempo pretekári tímu Bahrain Merida. Heinrich Haussler bol v štvrtej etape tretí a ako dobrý šprintér so skúsenosťami s mačacími hlavami mal šance na pódium aj dnes.
 
Tridsať kilometrov pred páskou mala čelná skupina k dispozícií takmer dvojminútový náskok, všetci pretekári v nej sa poctivo točili. V pelotóne sa začali točiť aj borci z Bardiani. Šestnásť kilometrov pred cieľom klesol náskok úniku k minúte. Prvý kockový úsek odstránil z úniku Patricka Gampera, vpredu zostali štyria cyklisti, ale ostatní účastníci úniku nemali veľkú stratu.
 
Po kockách sa dalo zvyšných sedem pretekárov v úniku dokopy, v pelotóne sa do problémov dostalo viacero cyklistov. Z úniku vyrazil Alessandro Fedeli a Talian vyrazil na sólovú jazdu. Balík sa začal poriadne trhať a zostalo v ňom iba tridsať cyklistov. Alessandro Fedeli mlel v závere z posledného, ale napokon to dokázal a cieľovú pásku preťal ako prvý! Dve sekundy na neho stratil druhý Jan Tratnik (Bahrain Merida), tretí skončil ďalší účastník úniku Florián Kierner.
 
Celkovým víťazom pretekov sa stal Adam Yates, ktorý dnes prišiel do cieľa na siedmom mieste. Druhé miesto obsadil Davide Villela, na treťom mieste skončil Victor de la Parte. Yates ovládol aj súťaž vrchárov, najlepším šprintérom sa stal Alexander Edmondson a biely dres udržal Vadim Pronskij (Astana).
 
 
yates a 19 chorvatsko dres crof
Adam Yates (© Tour of Croatia / KL Photo)
 
 
Výsledky etapy
1. FEDELI Alessandro Delko Marseille Provence 3:22:14 14
2. TRATNIK Jan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:02 5
3. KIERNER Florian Felbermayr - Simplon Wels 00:02 3
4. KRUL Stef Metec - TKH Continental 00:02  
5. EDMONDSON Alex Mitchelton - Scott link ikonka 00:05  
6. RAJOVIČ Dušan Adria Mobil 00:05  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Konečné poradie pretekov
1. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 20:57:05 125
2. VILLELLA Davide Astana Pro Team link ikonka 00:22 85
3. DE LA PARTE Víctor CCC Team link ikonka 00:29 70
4. ZEITS Andrej Astana Pro Team link ikonka 00:42 60
5. NOVAK Domen Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:50 50
6. GUERIN Alexis Delko Marseille Provence 01:09 40
 
Zobraziť kompletné konečné poradie pretekov