so 12.10. rovinata etapa ciel rovina Bergamo > Como 243 km Mollema
 
lombardia profil 19
profil pretekov, 3952 nastúpaných metrov (© ilombardia.it)
 
 
Na posledný monument sezóny dorazila kvalitná štartová listina a medzi hlavných favoritov patrili najmä vo výbornej forme jazdiaci Roglič, Woods, Valverde a Bernal. V Lombardii panovalo príjemné počasie a cyklisti sa mohli koncentrovať len na vlastné výkony na rozhodujúcich stúpaniach.

Chvíľu trvalo, kým sa vytvorila vedúca skupina, a pred balíkom sa napokon objavili Davide Ballerini (Astana), Cesare Benedetti (Bora-hansgrohe), Remi Cavagna (Deceuninck - Quick-Step), Toms Skuijnš (Trek-Segafredo), Marco Marcato (UAE Emirates), Fausto Masnada (Androni-Sidermec), Petr Rikunov (Gazprom) a Enrico Barbin (Bardiani). Do tejto spoločnosti sa chcel ešte dostať Kočetkov z Kaťuša - Alpecin, ale nebolo mu dopriate. Vedúca skupina si vybudovala náskok presahujúci päť minút a postupne sa musela vyrovnávať s prácou celkou Jumbo - Visma, Movistar a Ineos, ktoré pracovali v pelotóne.
 
Na čele pretekov sa objavili prevažne domáci jazdci a spomedzi nich dosiahol v tomto roku najväčšie víťazstvo Masnada, ktorý ovládol šiestu etapu na Gire. Ballerini, Benedetti a Marcato patria medzi rýchlych jazdcov a Barbin je tradičným útočníkom. Po tempárskej stránke ťahal únik Cavagna a svojimi skúsenosťami držal brejk nad vodou aj Skujinš. Utečenci však ťahali za kratší koniec, lebo hlavní favoriti na titul celý deň kontrolovali dianie na trati a rozdiel medzi skupinami nebol veľký. Pred stúpaním Madonna del Ghisallo vypadol z úniku Petr Rikunov. Následne vypadol z brejku aj Davide Ballerini, ktorý doplatil na defekt. Pred rozhodujúcou fázou pretekov sa vysunul v pelotóne dopredu aj EF Education.
 
 
mollema 19 lombardia triumf rcsfa
Ilustračný záber počas pretekov (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Na kopci Madonna del Ghisallo (8,6 km; 6,2 %) sa definitívne rozdelila vedúca skupina a na čele pretekov zostali len Cavagna a Masnada. Taliansky jazdec bol silnejší a na vrchol postupoval už len sám a Cavagnu potom predbehol aj Skujinš. V pelotóne udával tempo tím Ineos. Za Masnadom sa pohybovali Skujinš a Cavagna a po prekonaní tohto stúpania pelotón strácal ničo cez dve minúty. Zaútočil tu Bob Jungels.
 
Na začiatku stúpania Colma di Sormano už jazdili spolu Masnada so Skujinšom a malú časovú výhodu si užíval aj Jungels, ktorému pomáhal Cavagna. Na brutálnom úseku Muro di Sormano sa však mala radikálne zmeniť situácia na trati. Ešte pred týmito prudkými úsekmi sa dostal Jungels k vedúcej dvojici, ale v tom čase strácal balík už len jednu minútu. Luxemburský borec sa spojil so Skujinšom, Masnadovi došla energia.
 
Na samotnom Muro di Sormano boli chytení všetci útočníci a následne zvýšili tempo v balíku Majka, Sosa, Woods a Latour, ktorí získali malý náskok. Do ofenzívy vyrazili aj Ciccone, Fuglsang a Gaudu, ale hlavný balík im bol za pätami. Pelotón sa však poriadne precedil. Po najťažšom momente pretekov zostalo v hlavnej skupine len okolo tridsať jazdcov a nástupy pokračovali aj v klesaní. Hlavní favoriti zostávali naďalej pokojní a dopredu sa snažili dostať predovšetkým menej sledovaní jazdci. V nestráženej chvíli však dokázali atakovať Emanuel Buchmann a Tim Wellens. Na situáciu reagovali Jumbo - Visma a Movistar a nebezpečná dvojica na čele pretekov nezískala viac ako 25 sekúnd.
 
 
mollema 19 lombardia triumf rcsfa
Favoriti v súboji (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Na začiatku stúpania Civiglio strácala hlavná skupina okolo tridsať sekúnd a tento kopec ponúkal výborný priestor na útoky aj pre ďalších favoritov. Napokon tu boli chytení Buchmann s Wellensom a zaútočil Alejandro Valverde. Najskôr získal dobrý náskok, ale následne ho dobehla silná skupina, kde sa stále nachádzali Roglič, Bernal, Woods, Gaudu alebo Fuglsang. Na stúpaní sa striedali útoky a náskok si vybudoval Mollema. Za ním proti sebe takticky bojovali Roglič, Woods, Bernal, Valverde, Latour, Gaudu, Fuglsang, Haig a Mas. Na vrchole strácala táto skupina 25 sekúnd na Mollemu  medzi nimi sa pohyboval Latour.
 
Desať kilometrov pred páskou Mollema sa vzdialil na 45 sekúnd a využíval aj to, že v skupine prenasledovateľov sa dobre nespolupracovalo. Ešte pred posledným stúpaním zaútočil Roglič a snažil sa chytiť Mollemu, ale ten už mal vybudovaný veľký náskok. Na San Fermo chytili Rogliča aj Valverde, Bernal, Haig, Woods a Fuglsang a títo už museli prijať súboj o druhé miesto.
 
Záverečné klesanie už neprinieslo žiadny zvrat a Bauke Mollema vybojoval svoj najväčší titul v kariére. V zjazde atakoval Alejandro Valverde a napokon skončil druhý, keď si v šprinte poradil s Eganom Bernalom a Jakobom Fuglsangom.
 
 
video v clanku ikonka ciernaFinále pretekov
 
 
Kopcovitá klasika predviedla tradičnú eliminačnú jazdu a očakávane sa rozbehla na Muro di Sormano, po ktorom zostali na čele pretekov len najodolnejší jazdci. Okruh najväčších favoritov splnil výkonnostné predpoklady, ale borci ako Roglič, Woods, Valverde a Bernal boli natoľko zahľadení do seba, že na kľúčovom kopci Civiglio pustili dopredu Baukeho Mollemu, ktorý ich za túto ľahostajnosť tvrdo potrestal. Aj v predchádzajúcich ročníkoch sa odohrali rozhodujúce momenty na tomto stúpaní. Holandský cyklista mohol ísť do cieľa úplne naplno a využívať, že za ním sa taktizovalo a že nikto z hlavných kandidátov na titul nechcel zobrať na svoje plecia tak potrebnú stíhaciu jazdu. 
 
Bauke Mollema získal svoj prvý triumf v tomto ročníku, naposledy zvíťazil presne pred rokom na GP Bruno Beghelli, a je to jeho vôbec prvý úspech na monumentálnej klasike. Patrí medzi tých vrchárov, ktorí obľubujú aj jazdu na jednorazovkách, a dokázal to aj v sezóne 2016, keď ovládol San Sebastian. Tentoraz vsadil na odvážny pokus na výbornom mieste a pekne využil situáciu, keď ešte nikto z hlavných favoritov nechcel nastúpiť. Musel sa cítiť naozaj veľmi dobre, pretože silný útok dotiahol až do úspešného konca. Dnes sa predviedol vo výbornom svetle celý tím Trek - Segafredo. V celodennom úniku sa prezentoval Skujinš a potom ťahal hlavnú skupinu cez Muro di Sormano Ciicone, takže americká zostava bola na dnešný deň výborne pripravená a zaslúžene získala najväčší úspech v sezóne.
 
 
mollema 19 lombardia triumf rcsfa
Bauke Mollema v cieli (© LaPresse/Marco Alpozzi)
 
 
Tvrdý finiš zvládli na čele pretekov aj Alejandro Valverde, Egan Bernal a Jakob Fuglsang. Títo traja mali v sebe dostatok energie, aby bojovali o stupne víťazov, a práve ich môže najviac mrzieť Mollemov útok. Na páske ukázal svoju silnú koncovku Valverde, hoci bol veľmi nepríjemný aj Bernal, no spolu s Fuglsangom nenašli miesto na trati, aby predviedli kľúčový útok. Španielsky jazdec zvýšil tempo na Civiglio, ale vtedy ho ešte pokryli ostatní. Na konci napokon chýbala energia aj Rogličovi, hoci pred posledným kopcom to vyzeralo tak, že druhé miesto mu nikto nezoberie, a ani Woods nedokázal nájsť ten správny moment, aby využil svoju výbornú formu a zaútočil na titul.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Baukeho Mollemu (víťaz)
"Nemôžem tomu uveriť. Vedel som, že musím zaútočiť, lebo keď zrýchlia na Civiglio favoriti, nemám takú akceleráciu. Keď sa situácia upokojila v jednom momente, vyskočil som dopredu. Vedel som, že to je môj moment. Vybudoval som si dvadsať sekúnd a bol som presvedčený, že to je dobrá časová výhoda. Klesanie som poznal a veril som si, že nebudem strácať oproti druhej skupine, a posledných desať kilometrov som už len išiel naplno do cieľa. Je to neuveriteľná výhra."
 
 
 
 
Výsledky
1. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 5:52:59 500
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:16 400
3. BERNAL Egan Team Ineos link ikonka 00:16 325
4. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:16 275
5. WOODS Michael EF Education First Pro Team link ikonka 00:34 225
6. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 00:34 175
7. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:34 150
8. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:50 125
9. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 00:50 100
10. MOLARD Rudy Groupama - FDJ link ikonka 00:50 85
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

 
 
lombardia Muro Sormano 19
profil najprudšieho kopca Muro di Sormano (© ilombardia.it)
 
 
lombardia Civiglio 19
profil predposledného kopca Civiglio (© ilombardia.it)
 
 
lombardia ciel 19
profil záverečného kopca a cieľa (© ilombardia.it)
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár vlaňajšej edície (ako Pinot vyhral Lombardiu)