Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Miláno - Turín: Sagan po dlhom špurte tesne mimo pódia, radoval sa Démare

5.8.2020, 14:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
st 5.8. rovinata etapa ciel rovina Mesero > Stupinigi 198 km Démare
 
milano turin 20
profil pretekov, 924 nastúpaných metrov (© milanotorino.it)
 
 
Druhá najsilnejšia spoločnosť, ktorá organizuje cyklistické podujatia, RCS Sport, poprehadzovala aj tie najstaršie klasiky, ktoré sa aj tak nekonali na jar, len preto, aby sedeli do nového kalendára. Dokonca neváhali úplne zmeniť záver 101. ročníka Miláno - Turín a vypustiť dva náročné kopce. Všetko teda nachystali pre štartovú listinu, ktorá sa z 95 % postaví aj na štart sobotňajšieho Miláno - San Remo. Dnes ale 149 pretekárov nečakalo až takmer tristo kilometrov. Vystačili si so 198-mimi.
 
RCS razí taktiku klasickej prezentácie tímov pred štartom pretekov, novinkou sú len rúška na tvárach pretekárov, ktoré veruže pôsobia dosť komicky.
 
 
turin 20 ineos ruska recsff
Cyklisti Ineosu pred štartom (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Ako o najväčšom favoritovi sa najviac hovorilo o Fernandovi Gaviriovi, ktorému sadla etapa v Burgose, ale výborné predstavenie sa v závere čakalo aj od Deceunincku a Sama Bennetta. Veľké šance však mali aj Caleb Ewan, Arnaud Démare a zvedaví sme boli prirodzene na Petra Sagana. K top favoritom sa chceli, tak ako vždy, pripliesť,  aj domáci mazáci ako Sacha ModoloDavide Cimolai, Jakub Mareczko, Matteo Pelucchi, Matteo Moschetti či Manuel Belletti, pre ktorých a najmä ich tímy, by to bol obrovský úspech.
 
Okamžite po štarte sa veľmi jednoducho bez akýchkoľvek bojov vytvoril únik, ktorý si behom pár desiatok minút vypracoval sedem minút náskoku. Boli tam Manuele Boaro (Astana), Gijs Van Hoecke (CCC), Davide Villella (Movistar), Alessandro Tonelli (Bardiani), Andrea Garosio (Vini) a Samuele Rivi (Taliansko). Prvé dve hodiny táto partia zvládla za 45 km/h. Van Hoecke na to vynaložil priemerne 310 wattov.
 
 
turin 20 ineos ruska recsff
Únik počas pretekov (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Preteky mali mimoriadne pokojný priebeh. Nenarobili sa ani mechanici, defekt bol raritou. Tempo určovali najmä ľudia z Deceunincku - Quick-Step. V pelotóne sa viezli aj dve superstar súčasnej cyklistiky Wout Van Aert a Matthieu Van Der Poel. Tento profil pretekov im ale v prípade slabého vetra nesedel, takže verejnosť bola právom zvedavá, či niečo vymyslia. Ak nie, Van Aert mohol pokojne patriť do širšieho okruhu favoritov aj v prípade špurtu.
 
Peter Sagan mal dnes pri sebe klasickú partiu s Ossom, Burghardtom i Gattom. Motiváciu rozhodne mal, pretože posledných 24 hodín sa v médiách veľa prepieralo toto vyjadrenie Ralpha Denka pre nemecký denník: "Uvidíme, ako sa Saganova budúcnosť u nás vyvinie. Je jedným z najdrahších profesionálov v cyklistike.  Na konci roka vyhodnotíme Saganove vystúpenia a uvidíme, ako to pôjde." Na pomery Bory-hansgrohe je to pomerne tvrdé vyhlásenie, ktoré minimálne mierne naznačuje nespokojnosť. Boráci dnes nastupovali s čiernou páskou na rukách, pretože cez víkend po zrážke s autom nešťastne zahynul jazdec ich juniorského partnerského tímu z Bavorska Jan Riedmann.
 
 
turin 20 ineos ruska recsff
Ilustračný záber počas pretekov (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
S blížiacim sa cieľom sa pridávali ďalšie celky, ktoré pomohli ťahať pelotón. Čakalo sa, že to bude UAE Team Emirates, ale pridal sa dokonca aj cyklista z Arkei, čo jasnou rečou hovorilo o tom, že nesmieme zabúdať na Nacera Bouhanniho. Ten už v novom drese získal dve víťazstvá, ale na menších pretekoch.

V úniku bol aktívny Talian Rivi, ktorý jazdí za kontinentálny Tirol KTM. Keď sa náskok partie scvrkol na pol minúty, nastúpil a sekundoval mu len Boaro. Táto dvojka to teda potiahla najdlhšie. Takmer 190 kilometrov pred hlavným poľom. Úplne najväčším hrdinom bol napokon Boaro, ktorý to dotiahol až do méty piatich kilometrov pred páskou.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
bidony update2020
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Osem kilometrov pred páskou prišiel tvrdý pád celkom z čela hlavného poľa. Ocitli sa tam viacerí borci Deceunincku, ale aj Bory, Ineosu, Jumba a ďalších. No nezachytili sme žiadne kľúčové meno, ktoré by tam ostalo. Pre dnešný deň. Yves Lampaert vyzeral tak, že má zlomenú kľúčnu kosť. Väčšina Bory s Petrom jazdili veľmi pekne vpredu.
 
Oss s Gattom priviedli hlavné pole do méty kilometra pred páskou a potom to prebrali jazdci FDJ. Peter Sagan šiel za Calebom Ewanom a za sebou mal Sama Bennetta, ktorému tam neostali kolegovia. Tlačil sa tam aj Wout Van Aert. Ako prvý naštartoval na špurt Sagan, no bolo to trošku skoro. Otvorilo sa mu to tam, nemal inú možnosť. Sto metrov bol na víťaznej pozícii, no spoza neho sa potom vyrútili Démare, Ewan aj Van Aert a zdolali ho. Arnaud Démare si pripísal cenný triumf. Peter sa napokon tesne nedostal na pódium. Skončil štvrtý.
 
 
turin 20 ineos ruska recsff
Démarov triumf (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
 
 
Peter šiel opäť v závere veľmi skúsene a vyhol sa všetkým problémom, no nemal k dispozícii vláčik ako Lotto alebo FDJ a v kľúčovom momente sa ocitol príliš vpredu. Jeho hák potom využili jeho najväčší rivali a dostali sa cez neho. Démare sa raduje z prvého triumfu od jeho podmanenia si vlaňajšej etapy Okolo Slovenska v Hlohovci. V Burgose tesne nestačil na Gaviriu a Bennetta, dnes to už vyšlo.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (4. miesto)
"Boli to rýchle preteky, ktoré skončili špurtom, ako sme očakávali. Tím tvrdo pracoval na kontrole pelotónu a dostal ma bezpečne dopredu. V cieľovej rovinke som mal dobrú pozíciu a začal som špurtovať skoro a pred páskou ma dostihli. Celkovo to bol dobrý deň. Moja forma aj pocity boli dnes dobré, teším sa na sobotu."
 
 
Výsledky
1. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 4:18:57 200
2. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00 150
3. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00 125
4. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 100
5. VAN POPPEL Danny Circus - Wanty Gobert 00:00 85
6. BOUHANNI Nacer link ikonka Team Arkéa Samsic 00:00 70
7. GAVIRIA Fernando link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00 60
8. BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec 00:00 50
9. SMITH Dion Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 40
10. SWIFT Ben Team Ineos link ikonka 00:00 35
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár pretekov
 
 

 
 
Krátky úvod k pretekom:
Talianska klasika Miláno - Turín sa desaťročia jazdila na jeseň, ale 101. ročník organizátori z RCS presunuli na august kvôli veľkým zmenám v kalendári, keďže na ten termín chystajú Giro. Zároveň to bude pre viacerých prvý test po reštarte sezóny a predkrm pred Miláno - San Remo. Nie len termín, ale aj trasa sa úplne zmenila. Kým v minulosti sa v závere stúpalo ku turínskej Bazilike di Superga (4,9 km; 9,1 %) a testovali sa tu borci pred Lombardiou, tento rok je trasa totálne zmenená a prakticky na nej nenájdete kopec. Aj štartová listina je preto diametrálne odlišná a plná šprintérov. Do boja o triumf by sa mal zapojiť aj Peter Sagan, proti ktorému budú stáť Démare, Ewan, Colbrelli, Van Avermaet, Bouhanni či Modolo.
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop