San Remo: Vyhral hlavný favorit, Wout Van Aert porazil Alaphilippa, Sagan skončil štvrtý

8.8.2020, 13:05 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
so 8.8. zvlnena etapa ciel rovina Miláno > San Remo 291 km Van Aert
 
san remo 20 profil
profil pretekov, 2730 nastúpaných metrov (© milanosanremo.it)
 
 
Prvý monument sezóny sa odohral na netradičnej trase a v netradičnom termíne. Najdlhšie preteky ročníka poznačili vysoké teploty a len 6-členné zloženie tímov, čo vytvorilo predpoklady na možnú prekvapujúcu koncovku v San Reme. Očakávali sme útočnú edíciu a aktivitu zo strany jazdcov ako Van Aert, Van der Poel, Gilbert alebo Alaphilippe. Zo šprintérov si trúfali na úspešný výsledok Bennett, Ewan, Gaviria, Démare a v menšej skupinke mohol byť rýchly Matthews.
 
Medzi kandidátov na výhru znovu patril aj Peter Sagan, ktorému mohla pomôcť predpokladaná agresívnejšia jazda niektorých favoritov. "Neviem, čo môžem na trati očakávať. Prvýkrát v sezóne pôjdeme tristo kilometrov, bude veľmi teplo a každý tím bude mať k dispozícii len šesť jazdcov, čo ovplyvní ich taktiku. Navyše, v tejto sezóne si nemôžete byť ničím istí. Budeme svedkami prekvapení a aj v San Reme musí byť každý pripravený na čokoľvek,"pred pretekmi trefne opísal tohtoročnú edíciu.
 
 
san remo 20 sagan rcsff
Peter Sagan pred štartom (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Na štarte v Miláne boli dodržané už štandardne prísne hygienické opatrenia. Brejk sa sformoval takmer okamžite. Dlhý pobyt pred balíkom si vybrali Manuele Boaro (Astana), Héctor Carretero (Movistar), Alessandro Tonelli, Fabio Mazzucco (obaja Bardiani), Mattia Bais (Androni Giocattoli), Damiano Cima (Gazprom-Rusvelo) a Marco Frapporti (Vini Zabú-KTM). Skupina si vybudovala aj 7-minútový náskok, ale viac im pelotón nedovolil. V prvej časti podujatia kontrolovali utečencov najmä Lotto - Soudal, Groupama - FDJ a Jumbo - Visma.
 
Prvá časť ponúkla očakávaný priebeh a pelotón nechal skupinke väčší náskok. Na čele pretekov sa pohybovali dvaja zástupcovia WT tímov. Manuele Boaro je vyhláseným pomocníkom, ktorý sa vždy stará o hviezdy vo svojom tíme. Héctor Carretero sa postupne zlepšuje a v minulom roku asistoval Carapazovi pri výhre na Gire. Na ostatné Giro má výborné spomienky aj Damiano Cima, ktorý tam získal etapový triumf, a spolu s Marcom Frapportim a Alessandrom Tonellim patrí medzi ostrieľaných jazdcov objavujúcich sa v únikoch. Vpredu im robili spoločnosť dvaja mladí cyklisti Mattia Bais a Fabio Mazzucco, ktorí prvýkrát v kariére štartovali na monumente.
 
Keď sa dostali pretekári pod kopec Niella Belbo, kde sa objavili úseky aj na úrovni šesť percent, balík strácal šesť minút. Od začiatku sa predvádzal v motivovanej podobe Lotto - Soudal, ktorý mal pripraveného Gilberta na útok a Ewana na šprint. Takisto Démare ukazoval svoje odhodlanie a sebavedomie mu zdvihla výhra na Miláno - Turín. V pelotóne pracovali aj farby Jumbo - Visma. Holandský celok maximálne dôveroval Van Aertovi po jeho skvelom výkone na Strade Bianche a väčšina jazdcov označila práve belgického pretekára za dnešného hlavného favorita.
 
 
san remo 20 sagan rcsff
Ilustračný záber (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Na stúpaní Niella Belbo zvýšil tempo Lotto - Soudal, lebo Gilbert potreboval čo najťažší priebeh, aby unavil čo najviac konkurentov, a aj on sám dokonca diktoval tempo v hlavnej skupine.  Pridal sa k nim FDJ a  náskok vedúcej skupiny klesol na päť minút. Tentoraz sa tímy favoritov nešetrili len na posledné dve stúpania. Na kopci začal pracovať v balíku aj Deceuninck - Quick-Step, ktorý sa mohol presadiť viacerými spôsobmi. Klasikári Alaphilippe so Štybarom sa chystali útočiť, Bennett sa koncentroval na hromadný dojazd. Írsky šprintér nebol bez šance, lebo po kopci Poggio sa očakával na ceste protivietor, čo mohlo spomaliť útočníkov a dodať motiváciu šprintérom.
 
Celý deň sa jazdilo vo vysokých teplotách a aj počas samotného finále mali teploty zostať na úrovni tridsiatich stupňov, čo bolo veľkou záťažou pre cyklistov. Jumbo, Lotto, Quick-Step a FDJ sa nebáli ani v šiestich mužoch na takejto dlhej trase jazdiť svižne na čele balíka a pred druhým kopcom stiahli stratu na tri minúty. Petra Sagana s jeho kolegami zatiaľ nebolo vidno. Po skúsenostiach z predchádzajúcich ročníkov šetrili energiu len na finále. Už sto kilometrov pred cieľom jazdili utečenci s malým náskokom, čo nebývalo zvykom na tradičnej trati. V pelotóne sa vytiahol dopredu aj UAE Emirates, ktorý disponoval vyváženou zostavou. Gaviria s Kristoffom dúfali, že prejazdy cez posledné dva kopce nebudú totálnou útočnou cyklistickou, a na túto alternatívu boli zase nachystaní Formolo s Pogačarom.
 
Potom sa ocitol v menšom páde Matteo Trentin a spadol tak nešťastne, že jeden z lídrov tímu CCC musel odstúpiť. Pretekárov vyčerpával aj mierny kopec Colle di Nava, kde síce chýbali prudšie gradienty, ale vo vysokých teplotách a v dobrom tempe bol zaujímavou prekážkou, najmä pre šprintérov. Tím CCC už nechcel urobiť žiadnu chybu a Grega van Avermaeta držal na čele pelotónu. Stúpanie zlomilo Héctora Carretera, ktorý sa vrátil do balíka a v brejku zostali výlučne talianski borci. Na tomto kopci sa zrýchlilo, v tomto momente sa ukázal aj Bora - hansgrohe a snahu vytvoriť náročné preteky prejavilo viacero celkov.
 
 
 
 
Nasledovalo prudké klesanie, balík sa ešte viac priblížil k úniku a energiu stratil aj Fabio Mazzucco, ktorý sa vrátil do pelotónu. Na krátkom stúpaní sa brejk takmer rozbil, ale pätica jazdcov zatiaľ vydržala pri sebe. O ofenzívu sa pokúsil Trek - Segafredo, keď vyslal do útoku Nicolu Conciho, ale táto akcia sa nevydarila. Pretekári mali pokračovať v klesaní až po stúpanie Cipressa a balík dobiehal utečencov. Únava v pelotóne už bola citeľná a malo sa to prejaviť na posledných dvoch kopcoch. Bais, Boaro, Tonelli, Cima a Frapporti boli chytení 35 kilometrov pred cieľom. Na samom čele pretekov sa najdlhšie pohyboval Manuele Boaro. Práve v tomto momente dostal defekt Alaphilippe a musel sa ponáhľať naspäť, lebo sa blížila Cipressa.
 
Pred stúpaním Cipressa (5,6 km; 4,1 %, max. 9%) sa išlo naplno a všetci favoriti bojovali o pozície na čele pelotónu. Alaphilippe sa dostal do balíka na poslednú chvíľu. Na tomto kopci zaútočili Vliegen, Mosca, Ciccone a Pogačar, z balíka zase vypadol Caleb Ewan. Balík ťahala Bora. Zásluhou nemeckého celku zostali vpredu s malým náskokom iba Vliegen a Mosca, čo nebolo pre Petra Sagana veľké ohrozenie. Na kopci sa zastavil aj Fernando Gaviria a stratil šancu na víťazstvo. Cipressa bolela viacerých jazdcov, ale relevantný útok sme nevideli. Favoriti stavili všetko na Poggio.
 
V klesaní sa odpútal Daniel Oss a získal na svoju stranu 15 sekúnd. Za ním ťahal favoritov Deceuninck - Quick-Step. Ešte pred výstupom na Poggio (3,7 km; 3,7%; max. 8%) naskočil ako prvý Oss, Sagan si strážil dobré pozície, ale príliš vzadu sa nachádzal Wout van Aert.
 
Najskôr boli aktívni Moscon a Ciccone, na ich pohyby reagoval Štybar. Atak predviedol aj Brambilla a Aimé de Gendt, favoriti stále čakali a do problémov sa dostal Sam Bennett. Najťažšia pasáž sa nachádzala pred vrcholom a práve tam zrýchlil Nibali, ale najlepšiu akceleráciu predviedol Alaphilippe. Najskôr pri ňom vydržal Van Aert, ale ani on neustál nástup francúzskeho jazdca.
 
 
san remo 20 sagan rcsff
Atak Alaphilippa (© POOL BETTINI/LaPresse)
 
 
V klesaní mal Alaphilippe malý náskok pred Van Aertom a obaja sa napokon spojili. Za nimi zostávala väčšia skupina, kde boli aj Formolo, Van der Poel, Avermaet. Vedúca dvojica spolupracovala, ale nemala príliš veľký náskok a prenasledovala ich už početná skupina. Nechýbal v nej Peter Sagan a čakal, ako sa to vyvinie.
 
V tradičnej hektickej koncovke sa napokon tešili útočiaci jazdci a Wout van Aert porazil v tesnom šprinte Juliana Alaphilippa. Hlavná skupina prišla do cieľa tesne za nimi. Tretí finišoval Michael Matthews, Peter Sagan obsadil štvrté miesto.
 
 
 
 
Jedinečná edícia na pozmenenej trase vytvorila svižné preteky, ale o všetkom sa napriek tomu rozhodlo na poslednom kopci. Žiadny z tímov nenabral odvahu na silný útok na Cipresse a kandidáti na titul si počkali na klasické miesto na Poggio, ktoré sa nachádza pred vrcholom. Podobne ako minulý rok nasadil tvrdý atak Julian Alaphilippe a nikto pri ňom nevydržal, ale Wout van Aert aj tak predviedol lepší výkon. Na Poggio sa mu takmer vyrovnal a v klesaní si ho dobehol. Potom bolo kľúčové, že obaja začali spolupracovať, hoci Alaphilippe vo finále nestriedal a čakal len na šprint. Naopak, Van Aert zariadil, aby túto dvojicu už nedobehla hlavá skupina a ešte mal dostatok energie, aby bol na páske rýchlejší.
 
 
san remo 20 finis rcsfa
Finiš pretekov (© LaPresse/Marco Alpozzi)
 
 
Wout van Aert zvládol úlohu hlavného favorita. Na Poggio to zbytočne neprepálil, keď bol Alaphilippe silnejší, ale potom odviedol perfektný výkon, ktorý korunoval svojím prvým triumfom na monumente. Po úspechu na Strade Bianche využil svoju formu tým najlepším spôsobom a po ťažkom zranení sa vracia vo svojom najlepšom prevedení. Očakávaný výkon predviedol aj Julian Alaphilippe. Na Poggio bol najsilnejší, ale na vrchole potreboval o čosi väčší náskok, aby demotivoval Van Aerta. To sa mu však nepodarilo a potom mu nevyšla stávka na šprint, kde bol jeho súper o čosi silnejší. Po sklamaní na Strade Bianche však predviedol potrebné predstavenie a na TdF ho môžeme čakať v silnej forme.
 
Táto dvojica mala vo finále  najviac energie, nikto ďalší sa k nim na Poggio nepriblížil. Po kľúčovom stúpaní sa sformovala početná skupina prenasledovateľov, ale v nej už chýbali domestici, ktorí by chytali dvojicu na čele pretekov. V druhej skupine sa nachádzali kvalitné mená, ale tie bojovali len o posledné miesto na stupňoch víťazov. Druhýkrát v kariére skončil tretí na tomto podujatí Michael Matthews a dosiahol dobrý výsledok, pretože to bol jeho prvý štart po prestávke spôsobenej pandémiou. Hneď za ním prišiel do cieľa Peter Sagan. O obidvoch týchto jazdcoch platí, že počas celého dňa mysleli len na Poggio, kde však našli lepšie pripravených konkurentov. Peter Sagan sa nezapojil do kľúčových útokov a vo finále sa dopredu prepracoval postupne. Vo vypätej koncovke sa dokázal natlačiť na čelo hlavnej skupiny, ale na pódium mu to nevydalo.
 
 
san remo 20 podium rcsfg
Dnešní dvaja hlavní protagonisti (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
 
 
Pekný výsledok dosiahli Smith a Arranburu, Nizzolo ukázal svoju odolnosť, keď sa dostane do formy. Van Avermaet s Gilbertom nedokázali reagovať na útok na Poggio a v následnej koncovke nedostali šancu na lepšie umiestnenie. V záverečnom šprinte sa nepresadili Van der Poel, ktorý skončil trinásty, a ani sebavedomý Démare. Ten preťal pásku len na konci hlavnej skupiny.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Wouta van Aerta (víťaz)
"Nemôžem uveriť, že som vyhral Strade Bianche a aj MSR. Na Poggio som si opakoval, že to musím vydržať, keď zaútočil Alaphilippe. Zaútočil veľmi skoro, musel som ho chytiť, ale aj tak sa ma striasol. Potom som sa ocitol tesne za ním, za mnou nikto nebol a nemal som inú šancu, ako bojovať ďalej. Bol som odmenený a znovu som ho chytil. Vo finále sa správal šikovne, lebo ma nechal na prvej pozícii. Nebolo jednoduché nasadiť také tempo, aby nás druhá skupina nedobehla a stále mi zostala energia na šprint."
    
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (4.miesto)
"Tohtoročná edícia bola menej stresujúca ako tie predchádzajúce. Kopce neboli také ťažké a balík začal byť nervózny len po Colle di Nava. Nemám teraz takú formu, akú som mával predtým na tomto podujatí. Stále sa zlepšujem, som silnejší ako na Strade Bianche, ale nenachádzam sa v takom stave, aby som mohol reagovať na útok, aký predviedli Van Aert s Alaphilippom. Moja sezóna sa začína na Tour a v tomto smere som na správnej ceste."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Enrica Poitschkeho (DS Bora)
"Našou stratégiou bolo, aby sme poskytli Petrovi Saganovi čo najlepšiu podporu na záverečných štyridsiatich kilometroch. Po Cipresse sme sa chceli dostať na čelo balíka a kontrolovať utečencov. Daniel Oss zaútočil, ostatní jazdci zostali s Petrom a vytvorili mu pozíciu pred Poggiom. Keď potom dvaja pretekári zaútočili, Peter zostal v druhej skupine, kde nikto neťahal. Podľa mňa to nie je výsledok, ktorý sme chceli dosiahnuť, ale nechali sme na trati všetko. Štvrté miesto nie je zlé, ale tentoraz sme chceli konečne vyhrať."
 
 
Výsledky
1. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 7:16:09 500
2. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 400
3. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:02 325
4. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:02 275
5. NIZZOLO Giacomo NTT Pro Cycling 00:02 225
6. SMITH Dion Mitchelton - Scott link ikonka 00:02 175
7. ARANBURU Alex Astana Pro Team link ikonka 00:02 150
8. VAN AVERMAET Greg link ikonka CCC Team link ikonka 00:02 125
9. GILBERT Philippe link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:02 100
10. MOHORIČ Matej Bahrain - McLaren 00:02 85
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár pretekov
 
 
video v clanku ikonka ciernaThe best of tohto ročníka
 
 
san remo 19 zaver
profil záveru (© milanosanremo.it)
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop