so 15.08. rovinata etapa ciel rovina Bergamo > Como 243 km Fuglsang
 
lombardia profil 19
profil pretekov, 3952 nastúpaných metrov (© ilombardia.it)
 
 
Zvyčajne sa pretekári bijú o víťazstvo na Lombardii na jeseň v októbri. Pandémia koronavírisu sa však okrem iného postarala aj o kompletné "prekopanie" kalendára World Tour a toto podujatie nebolo výnimkou. Nakoľko toto podujatie koliduje s podobne prestížnym Critérium du Dauphiné, v Taliansku boli dnes prítomní len štyria členovia vlaňajšej Top 10 - Mollema, Fuglsang, Woods a Molard. 
 
Pretekári sa vybrali na cestu do Coma tesne pred pol jednou napoludnie. Ešte predtým prebehla tradičná tímová prezentácia, kde niektorí pretekári zjavne odignorovali momentálnu pandémiu a veselo si vybehli na pódium bez rúška. Takýto postup napríklad zvolili v Ineose. Naopak, UAE či Bahrain išli príkladom a každý z ich pretekárov mal na sebe štýlové rúško.
 
 
- ponuka nášho eshopu -
banner 560x300
- ponuka nášho eshopu -
 
 
Únik dňa sa vytvoril v stúpaní na prvý vrchol dnešného dňa Colle Gallo (6 km, 6%). Dopredu sa vybralo jedenásť mužov - Petr Vakoč (Alpecin - Fenix), Davide Gabburo (Androni Giocattoli), Daniel Savini (Bardiani), Joey Rosskopf (CCC), Andrea Pasqualon (Circus - Wanty Gobert), Emmanuel Morin (Cofidis), Denis Nekrasov (Gazprom - RusVelo), James Piccoli (Israel - StartUp Nation), Florian Stork (Sunweb), Alexandr Riabušenko (UAE Team Emirates) a Marco Frapporti (Vin Zabú - KTM).
 
Tesne pred vrcholom druhého kopca Colle Brianza (4,3 km, 7%) mala vedúca skupina k dobru viac ako štyri minúty. Boli sme, pochopiteľne, zvedaví na výkon Vakoča, ktorý mohol v závere pomôcť Van der Poelovi, ak by sa Holanďan dokázal udržať na predných pozíciach. Pasqualon sa skôr radí medzi odolných šprintérov, v tretej etape na tohtoročnom Paríž - Nice skončil tretí. Vpredu nesmeli chýbať zástupcovia prokonti scény a o svoju budúcnosť bojoval Rosskopf, ktorý na budúcu sezónu nemá podpísaný kontrakt a budúcnosť CCC je viac ako otázna.
 
 
 
 
Mimochodom, najmladším pretekárom, ktorému sa podarilo vyhrať, bol ešte v 20. storočí jazdiaci Talian Giovanni Gerbi. Keby sa jeden z dnešných favoritov Remco Evenepoel dopracoval po Okolo Poľska k ďalšiemu víťazstvu, bol by druhým najmladším cyklistom, ktorému by sa to podarilo. Momentálne sa vedúca i hlavná skupina nachádzali zhruba dvadsaťpäť kilometrov od vrchu Madonna del Ghisallo (8 km, 5%).
 
Spomedzi pretekárov, ktorí dnes prezentovali svoju výkonnosť i farby v úniku, zaznamenal najlepší výsledok na Lombardii Frapporti, ktorý tu v roku 2015 skončil na priečke č. 51. Osemdesiat kilometrov pred páskou sa náskok úniku scvrkol na deväťdesiat sekúnd. Prsty v tom mali ľudia z Deceunincku, Astany či Jumba, ktorí sa poctivo striedali na čele pelotónu.
 
O osem kilometrov neskôr nestrácal balík ani minútu a pomáhalo mu aj to, že vedúca skupina už nemala síl na rozdávanie. Napokon sa k sólovému úniku odhodlal James Piccoli, no bolo len otázkou času, kedy sa aj Kanaďan stane súčasťou pelotónu. Už sedemdesiat kilometrov pred cieľom bol pelotón poriadne preriedený a jeho súčasťou už nebol ani Fabio Aru (UAE Team Emirates).
 
Únik bol minulosťou a prakticky sme začínali odznova. Najväčší favoriti dnešného dňa prechádzali monumentom zatiaľ bez problémov. Evenepoel mal však pri sebe už len jedného človeka. Astana tam bola v troch ľuďoch, nechýbal tam ani Alexandr Vlasov, jeden z objavov sezóny a človek, ktorý dnes mohol prekvapiť. V balíku ostávalo zhruba tridsať ľudí.
 
 
 
Na Madonne del Ghisallo sa neatakovalo, tempo udával Almeida (Deceuninck). Po krátkom zjazde nasledoval Muro di Sormano (7,2 km, 8%), kde sa už dali očakávať ataky kandidátov na titul. Výborne bol na tom Trek, ktorý mal v pelotóne stále piatich ľudí. Do pelotónu sa vrátil aj van der Poel. Najpočetnejšou národnosťou na trati boli Taliani. Až 47 cyklistov pochádzalo z Apenínskeho poloostrova.
 
Almeidu na čele vymenil Devenyns z toho istého klubu. Tímy ako Ineos či Jumbo sa zatiaľ skrývali a vyčkávali, no každým kilometrom sa zloženie hlavnej skupiny okresávalo. Odpadávať už začali ľudia ako Herrada (Cofidis), z Movistaru tam bol už len Cataldo. Ľudí z Deceunincku vystriedala Astana. To už pretekári zdolávali Muro di Sormano.
 
Zaostávať začali aj van der Poel, Woods, Ulissi, Majka či Carapaz. Prsty v tom mal Fuglsang, ktorý sa rozhodol ťahať napriek tomu, že mal k dispozícií ešte Vlasova. Okrem dvojice z Astany tam zostávali už len Evenepoel, Mollema, Ciccone, Bennett a Nibali. Posledný menovaný sa taktiež začal otáčať na čele "pozostatkov" hlavnej skupiny. Iba sedem mužov dokázalo prekonať vrchol Muro di Sormana pokope.
 
Van der Poel strácal na vrchole Muro di Sormana viac ako minútu, no nasledoval dlhý zjazd a v ňom bolo možné čokoľvek. Holandský univerzál v zjazde spojil sily s Carapazom, pred nimi bola ešte jedna skupina, kde bol Majka a Ulissi. Oni strácali len polminútu, no o Poliakovi je známe, že zjazdy nepatria medzi jeho prednosti. Medzitým došlo k hororovému pádu, Evenepoel preletel do rokliny a jeho nádeje pre dnešok  zhasli.
 
 
evenepoel 20 lombardia rcsff
Remco Evenepoel po páde (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Pre Remca prišla, logicky, sanitka, okrem neho nikto z čela nevypadol a Van der Poel sa zatiaľ osamote blížil k vedúcej skupine. Zhruba minútu strácali Majka, Ulissi, Schachmann a Carapaz. Do cieľa zostávalo tridsať kilometrov. Evenepoel mal byť podľa čerstvých informácií pri vedomí. Poltucet pretekárov zatiaľ zjazdoval bez problémov. Po zjazde nasledovalo Civiglio (4 km, 10%).
 
Evenepoela naložili do sanitky zhruba po desiatich minútach. Van der Poel sa medzitým spojil so skupinou Carapaza. Televízne zábery odhalili, že Evenepoel, našťastie, nepadal dlho. Obrovská škoda, dnes išiel perfektne a po štyroch etapových víťazstvách si dnes mohol prísť na prvý monument. Pred poslednými dvoma stúpaniami to mal najlepšie rozohraté Trek.
 
Carapazovci strácali už viac ako minútu a pol, dvadsať kilometrov pred páskou bolo viac menej jasné, že víťaza spoznáme z poltuctu ľudí na čele. Ako prví zaútočili Fuglsang a Bennett, ktorí si vybudovali drobný náskok pred Trekom a Vlasovom, ktorý logicky nerobil. Rus však šiel fantasticky a za minútu sa dostal ku vedúcej dvojici. Dán, Rus a Novozélanďan šli na čele, tak šiel Mollema s Cicconem a až za nimi bol žralok zo Sicílie.
 
 
fuglsang 20 lombardia atak rcsff
Jakob Fuglsang s Georgem Bennettom (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Nibaliho strata za chvíľu vyletela na štyridsať sekúnd, no vzhľadom na jeho zjazdárske schopnosti nemusel byť definitívne vonku z hry o titul. Na siedmom mieste za Talianom sa osamostatnil Schachmann, ten mal viac ako dvojminútové manko. Vlasov mal toho plné zuby, no bojoval a nechcel ešte povedať posledné slovo. Bojovala aj dvojica z Treku. Vlasov sa napokon udržal svojho kolegu s Bennetom a pred nami bol posledný kopec dnešného dňa San Fermo della Battaglia (3 km, 6%).
 
Mollema v jednej zo zákrut ukázal, že v zjazdoch má svoje rezervy, no našťastie to nedopadlo tak ako u Belgičana. Holanďan to ustál aj po druhýkrát a s Cicconem sa stále držali na dostrel. Nibali si v zjazde veľmi nepomohol a bolo jasné, že dnes sa do súboja o víťazstvo nezapojí. Sedem kilometrov pred páskou nastúpil Bennett, no Fuglsang mu nedal ani meter a Vlasov už nemal síl.
 
O kilometer neskôr to skúsil Dán, utrhol svojho súpera a po vlaňajšom L-B-L útočil na ďalší monument. Fuglsang šiel do záverečného zjazdu s dvadsaťsekundovým náskokom a Ciccone medzitým utrhol Mollemu. Jakob Fuglsang to dokázal a po piatich hodinách a 32 minútach získal monument Il Lombardia. George Bennett napokon dostal polminútu a sily Astany zvýraznil tretím miestom skvelý Aleksandr Vlasov.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo záverečného kilometra
 
 
Tak prišiel do cieľa Mollema. Vďaka nedisciplínovanej šoférke a nie práve najlepšie zvládnutej organizácií stihol skončiť na zemi Schachmann. Jednoducho mu vyšlo na trať auto. Top 5 uzavrel Ciccone. Nemec skončil siedmy, po Strade Bianche ďalší skvelý výsledok. Pred ním prišiel do cieľa Nibali. V Treku budú asi sklamaní, pretože svoju početnú prevahu nedotiahli ani len na pódium. Dobrý výkon podal vo forme jazdiaci Ulissi, na najlepšie časy si zaspomínal dnes nenápadný Hermans a Mathieu van der Poel ukázal svoju univerzalitu.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo Schachmannovho pádu
 
 
Jakob Fuglsang ukázal veľmi dobrú formu už v Poľsku a dnes to vyšperkoval skvelým víťazstvom. V ani jednom z kopcov nemal problém sa udržať medzi najlepšími a o jeho výkonnosti hovorí fakt, že nemal problém pomáhať svojmu kolegovi Vlasovovi s udávaním tempa. V záverečnom stúpani sa najprv zavesil za Bennetta, aby mu potom nastúpil a všetkým ukázal, kto je tu dnes najsilnejší.
 
 
fuglsang 20 lombardia trofej rcsfa
Fuglsang s trofejou (© LaPresse/Marco Alpozzi)
 
 
George Bennett sa napriek prehre s Dánom nemá za čo hanbiť. Nemal tu bohvieakú tímovú podporu, nakoľko hlavné hviezdy tímu zarezávajú vo Francúzsku. Napriek tomu patril medzi najlepších a vedenie tímu Jumbo Visma si môže mädliť ruky pred blížiacou sa Tour de France. Aleksandr Vlasov podával v doterajšom priebehu sezóny skvelé výkony, no dnes vypálil rybník aj tým najväčším optimistom. Do posledného kopca vzdoroval súperom a my sa len môžeme tešiť na jeho vrchárske predstavenie na Gire, kde je predbežne nominovaný.
 
Za kolektívny výkon si zaslúžia pochvalu chlapci z Treku. Nebola z toho obhajoba titulu, no Mollema, Ciccone, Nibali či Brambilla dali do toho všetko a napokon sa prví traja menovaní poukladali na štvrté až šieste miesto. Obrovská škoda, že sa ani jednému nepodarilo zachytiť Bennetov atak na predposlednom kopci. Slušne si počínal Schachmann, ktorému to v Poľsku nevyšlo, no po Strade Bianche sa dokázal presadiť na ďalšej náročnej jednorázovke a Buchmannovi určite pomôže na Tour. Nakoľko sa po zrážke s autom postavil na nohy bez problémov, mal by byť bez zranení.
 
Do okruhu favoritov patril aj Remco Evenepoel a svojim výkonom to aj dlho dokazoval. No v zjazde z Muro di Sormana urobil chybu, ktorá mala fatálne následky. Vyletel z cesty a tvrdo dopadol do lesíka popri ceste. Jeho tím Deceuninck - Quick-Step večer informoval, že bol prevezený do nemocnice v Come a okrem rôznych menších zranení má zlomenú panvu a pohmoždené pľúca, takže táto sezóna pre neho pravdepodobne skončila.
 
 
 
 
Výsledky
1. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 5:32:54 500
2. BENNETT George Team Jumbo - Visma link ikonka 00:31 400
3. VLASOV Aleksandr Astana Pro Team link ikonka 00:51 325
4. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 01:19 275
5. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 01:40 225
6. NIBALI Vincenzo link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 03:31 175
7. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 04:31 150
8. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 05:20 125
9. HERMANS Ben Israel Start-Up Nation 06:00 100
10. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 06:28 85
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár pretekov
 
 

 
 
Krátke preview pretekov:
Preteky so zachovali svoj dlhoročný charakter a zlomovým bodom sa opäť stane legendárny kopec Madonna del Ghisallo (8,7 km; 5,3 %), na ktorom nájdeme aj dlhé úseky v okolí desiatich percent. Len o päť kilometrov neskôr sa objaví obávaný výstup Colma di Sormano (7,2 km; 8,4 %), ktorý je rozdelený na dve časti. Kým tá prvá dosahuje sklon na úrovni šesť až sedem percent, finálnych 1900 metrov, známych ako Muro di Sormano, preskočí v priemere pätnásť percent. Bude to najťažší bod Il Lombardia a väčšinou sa tu zlomia aj mnohí kvalitní vrchári. Potom sa dostanú pretekári na zvlnený terén a preteky budú zakončené dvomi kopcami, kde sa dá nasadiť rozhodujúci útok. Civliglio bude tvrdou prekážkou a len máloktorí z favoritov tu ešte dokážu zrýchliť. Po jeho prekonaní zostáva do cieľa sedemnásť kilometrov a záverečný atak môže obstarať aj San Fermo della Battaglia, ktorý bude na konci ťažkého dňa každého bolieť a na sklonoch sedem percent sa tu bude hodiť schopnosť silnej akcelerácie v kopci. Z jeho vrcholu vedie do cieľa už len klesanie, úplne rovinatý bude iba finálny kilometer.
 
Väčšina vrchárov preteká na Dauphiné, no Lombardia aj tak privíta niekoľko hviezdnych jazdcov. Skvelé časy zažíva Remco Evenepoel a po minuloročnej výhre v San Sebastiane bude chcieť ukoristiť svoj prvý triumf na kopcovitom monumente. Dokáže útočiť aj na tých najprudších sklonoch a jeho momentálna fazóna budí rešpekt u veľkých súperov. Jeho slabinou však môže byť menej  odolný tím. Astana vyrazí do boja s Jakobom Fuglsangom a dánsky jazdec by už chcel konečne pretaviť dobré nohy do veľkého víťazstva. Na SB a v Poľsku mu to nevyšlo, hoci bol veľmi silný. Motivovaní budú jazdci Trek - Segafredo. Nibali, Mollema a Ciccone už majú potrebnú formu, aby spoločnými silami dostali súperov pod tlak, a najmä Mollema vyzeral byť vo veľkej pohode na Tour de l'Ain. Tím Bora potiahnu Majka a Schachmann, ktorí môžu využiť "slabšie" zloženie štartovej listiny, a šancu na výsledok dostanú aj Woods, Hermans alebo Kelderman. Medzi favoritov môžeme zaradiť aj Fabia Arua a ťažkú klasiku si vyskúša Van der Poel. Holandský borec môže na tomto teréne len a len prekvapiť a nikto ho nebude chcieť mať pri sebe na posledných dvoch kopcoch.         
 
 
lombardia Muro Sormano 19
profil najprudšieho kopca Muro di Sormano (© ilombardia.it)
 
 
lombardia Civiglio 19
profil predposledného kopca Civiglio (© ilombardia.it)
 
 
lombardia ciel 19
profil záverečného kopca a cieľa (© ilombardia.it)