Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Valónsky šíp: Šprint na Mur de Huy pre Marca Hirschiho, nestačili Cosnefroy a Woods

30.9.2020, 12:35 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
st 30.9. rovinata etapa ciel rovina Herve > Mur de Huy 202 km Hirschi
 
valonsky sip
profil pretekov, 3158 nastúpaných metrov (© la-fleche-wallonne.be)
 
 
Na prvej tohtoročnej ardenskej klasike sa očakávalo hlavné divadlo na stúpaní Mur de Huy. Na prudkom kopci sa objavili maximálne sklony na úrovni dvadsať percent a koncovka si vyžadovala presné načasovanie šprintu. Počas celého dňa sa jazdilo pod zamračenou oblohou, s teplotami do dvadsať stupňov a na štarte sa objavil aj Juraj Sagan, ktorý podporoval najmä Patricka Konrada.
 
Do úniku sa vydali Mauri Vansevenant (Deceuninck - Quick-Step), Aaron Van Poucke (Sport Vlaanderen), Mathijs Paasschens (WB Bingoal) a Marlon Gaillard (Total Direct Energie), ktorí si vybudovali aj 7-minútový náskok počas prvej časti etapy. V pelotóne kontrolovali situáciu najmä UAE Emirates a Ineos, ktoré prezrádzali vysoké ambície Tadeja Pogačara a Michala Kwiatkowskeho. V popredí sa ukazovali aj farby Sunwebu podporujúce Marca Hirschiho.
 
Na čele pretekov sa nachádzali menej známi a mladí jazdci. Pretekár Mauri Vansevenant je čerstvým nováčikom v Deceuninck - Quick-Step a predstavil sa aj na Okolo Slovenska. Na našom podujatí sa ukázal rovnako Mathijs Paasschens, ktorý získal druhé miesto vo vrchárskej súťaži, a skúsenosti na WT pretekoch zbierajú aj Van Poucke a takisto Gaillard, pričom francúzsky borec v minulom roku vyhral etapu na Ronde de l'Oise.
 
 
Situácia na trati bola stabilizovaná až kým sa pelotón nedostal na kopcovitú časť a na Côte d'Ereffe sa rozbehli útoky. Balík všetky pochytal, ale potom sa dostal dopredu nebezpeční Alessandro de Marchi (CCC), ktorému robil spoločnosť Ide Schelling z Bory. Dvojica išla veľmi dobre a po prvom prejazde cez Mur de Huy získala na hlavnú skupinu deväťdesiat sekúnd. Pelotón stále ťahali UAE Emirates so Sunwebom a oba celky museli byť pripravené na to, že postupom času budú pribúdať ďalšie útoky, ktoré budú chcieť zabrániť záverečnému šprintu favoritov na cieľovom kopci.
 
Po boku skúseného De Marchiho bojoval 22-ročný holandský cyklista Schelling, ktorý do Bory prestúpil len na začiatku sezóny. Dvojica sa dlhú dobu pohybovala medzi brejkom a pelotónom, pričom hlavní favoriti jej museli venovať pozornosť kvôli útočným kvalitám De Marchiho. Balík nasadil na kopcoch svižné tempo. V záverečnej hodine pretekov začal pracovať v pelotóne aj EF Pro Cycling, ktorý na poslednú chvíľu zaradil do štartovej listiny Michaela Woodsa a kanadský borec si chcel vynahradiť sklamanie zo svetového šampionátu.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Po druhom prechode cez Mur de Huy stratil kontakt s vedúcou skupinou Van Poucke a aj De Marchi sa vzdialil Schellingovi. V pelotóne si vybudovalo na vrchole stúpania malý náskok šesť jazdcov, ale favoriti ich nechceli pustiť dopredu. Na čele pretekov zostali iba Vansevenant a Paasschens a De Marchi sa pomaly vracal späť do balíka, ktorý zrýchľoval. Taliansky jazdec bol chytený 25 kilometrov pred cieľom a v tom čase mala vedúca dvojica už len minútový náskok. Zostávali ešte dve stúpania, kým celé preteky vyvrcholil na Mur de Huy, a nevyzeralo to tak, že by niekto dokázal zaskočiť favoritov a úspešne zaútočiť ešte pred cieľovým kopcom.
 
Stúpanie Côte d'Ereffe ukázalo veľmi dobrú formu Mauri Vansevenant, ktorý sa osamostatnil na čele pretekov, a v hlavnej skupine rozohral taktickú hru UAE Emirates. Vyslal do útoku Ruia Costu, ale portugalský pretekár vydržal pred balíkom iba chvíľu. Predposledný kopec videl útok Rigoberta Urána a kolumbijský jazdec získal na svoju stranu tridsať sekúnd. Do cieľa už nezostávalo veľa času a pred ním stále ešte bojoval Vansevenant. Ten pokračoval vo vynikajúcom výkone a upaľoval na čele pretekov na cieľový kopec. Blížil sa k nemu Urán, ktorý dostával pod tlak favoritov v balíku a dramatizoval situáciu. V pelotóne najskôr reagoval Ag2r, potom vytiahli svoje hlavné tromfy UAE Emirates a Sunweb. Potom urobil v klesaní chybu Vansevenant, spadol a dostal sa k nemu Urán. Táto dvojička bola chytená ešte pred cieľovým stúpaním.
 
Kopec Mur de Huy si podmanili hlavní favoriti a po najprudšej zákrute zrýchlil Porte. Austrálsky jazdec rozbehol tempo, ale na výhru to nestačilo. Približne dvesto metrov pred vrcholom sa snažil atakovať Woods, natiahol aj skupinku favoritov, ale len vytvoril pozíciu pre Marca Hirschiho, ktorý si počkal na ten najlepší moment a zaknihoval ďalšie veľké víťazstvo. Druhý finišoval Benoit Cosnefroy, tretí skončil Michael Woods.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer pretekov
 
 
Sledovali sme tradičný priebeh Valónskeho šípu, keď o víťazovi rozhodol nepríjemný šprint na Mur de Huy. V celodennom úniku zaujal nováčik vo WT Mauri Vansevenant, ktorý sa vrátil späť do pelotónu len tesne pred cieľovým stúpaním a predviedol statočný výkon na čele pretekov. Na kopcovitej časti sa odohralo niekoľko nových útokov, ale pelotón si poradil so všetkými pokusmi a hlavní favoriti si to rozdali v brutálnom dojazde.
 
Na ťažkom cieľovom kopci postupne odpadávali pretekári bez potrebnej formy. Najskôr to vyskúšal Richie Porte, ale bolo to príliš skoro, a potom prevzal iniciatívu Michael Woods. Kanadský borec je veľmi silný na prudkých kopcoch, ale aj on sa presvedčil o záludnosti Mur de Huy. Hoci mal výbornú formu, zaútočil skoro a musel sa uspokojiť len s tretím miestom.
 
Vo finále mal potrebné nohy a aj urobil všetko správne Marc Hirschi. Na záverečnom kopci sa držal celý čas vpredu, využil aktivitu súperov a sám predviedol svoj šprint v tom najlepšom čase. Súperov porazil jasne na výkon a presne takýmto spôsobom tu triumfoval aj Alejandro Valverde, keď šetril svoje zrýchlenie len na posledné desiatky metrov. Švajčiarsky borec po skvelej účasti na Tour a po treťom mieste zo svetového šampionátu si udržuje perfektnú formu a v prelomovej sezóne pridal do svojej zbierky aj úspech na ardenskej klasike.
 
 
hirschi 20 valonsky dojazd sunf
Triumf Marca Hirschiho (© Cor Vos | Team Sunweb)
 
 
Na konci pretekov sa predvádzal v aktívnej podobe tím Ag2r a francúzsky celok urobil dobre, lebo Benoit Cosnefroy ako výbušný jazdec potvrdil svoje schopnosti. Aj keď nedokázal vyzvať na priamy súboj Hirschiho, nechal za sebou mnohé veľké mená. Kwiatkowski alebo Pogačar už nemali v kľúčových momentoch na vrchole kopca potrebnú energiu, a Martin nemal potrebnú pozíciu, aby mohol bojovať o stupne víťazov. Naopak, na konci sa pekne natlačil dopredu Barguil a dobrú formu pred Girom ukázal Konrad. Juraj Sagan preteky nedokončil.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Marca Hirschiho (víťaz)
"Od začiatku pretekov som sa necítil najlepšie, ale postupne sa to zlepšilo. Na cieľovom kopci som chcel mať pozíciu a potom už len záležalo na tom, ako budú reagovať moje nohy. Vo finále som neurobil žiadnu chybu, mal som potrebnú výkonnosť, ale bolo to veľmi ťažké. Mur de Huy je veľmi strmý a musíte len čakať, čakať a nevyraziť dopredu príliš skoro. Nohy vás bolia a aby ste sa dostali cez tú bolesť, musíte byť silní aj v hlave."
 
 
Výsledky
1. HIRSCHI Marc Team Sunweb link ikonka 4:49:17 400
2. COSNEFROY Benoît Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00 320
3. WOODS Michael EF Pro Cycling 00:00 260
4. BARGUIL Warren link ikonka Team Arkéa Samsic 00:00 220
5. MARTIN Daniel link ikonka Israel Start-Up Nation 00:00 180
6. KWIATKOWSKI Michal link ikonka INEOS Grenadiers 00:00 140
7. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:05 120
8. PORTE Richie link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:05 100
9. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:05 80
10. GESCHKE Simon CCC Team link ikonka 00:10 68
DNF SAGAN Juraj BORA - hansgrohe link ikonka odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

 
 
Krátky úvod k pretekom:
Pretekom Valónsky šíp naďalej dominuje strmé finále na Mur de Huy a ani tentoraz by nemal určiť víťaza iný scenár než šprint do prudkého kopca. Štartová listina obsahuje dostatok silných pretekárov, ktorí budú chcieť využiť absenciu Alaphilippa s Valverdem, aby udržali balík pokope, zabránili prekvapujúcim útokom a zažiarili na Mur de Huy. Po výhre na Tour si nedáva prestávku Tadej Pogačar, a keď slovinský pretekár predvedie svoju maximálnu akceleráciu v kopci, pre nikoho nebude ľahké nasledovať ho. Na pretekoch sa predstaví aj Marc Hirschi, povzbudený úspechom na svetovom šampionáte, a aj on si môže trúfať na vyzývavé finále. Obaja mladí jazdci však pretekajú dlhú dobu na mimoriadnej úrovni a je len otázkou času, kedy ich zlomí únava. Jedinečnú šancu získať svoju obľúbenú klasiku dostáva Dan Martin, ktorý doteraz ukoristil na Mur de Huy trikrát pódium, ale výhra mu nebola dopriata. Len málokto sa mu vyrovná vo výbušnosti a jeho silnú koncovku musí motivovať víťazstvo. Na prudkých sklonoch vie zrýchliť aj Porte, no austrálsky pretekár nemá príliš  v obľube hektickú klasikársku cyklistiku, a formu z posledného obdobia môže využiť Kwiatkowski, ktorý je už dostatočne skúsený, aby vedel, ako má reagovať na Mur de Huy. Z kvalitných vrchárov môžu dosiahnuť dobrý výsledok Urán, Higuita, Martínez, prekvapiť môže Landa a ešte väčšie šance bude mať jeho kolega Teuns, ktorý je v kopci dynamickejší a tento finiš mu veľmi sedí. Vo finále môže niečo vymyslieť Wellens a na Valónskom šípe sa vždy ukázali vo výbornej kondícii klasikári Vanendert a Gasparotto.
 
 
Kopce na trase pretekov:
171 km: Côte de Trasenster (sklon: 4,9 %; dĺžka: 3,3 km)
82 km: Côte d'Ereffe (sklon: 5,0 %; dĺžka: 2,1 km)
73 km: Côte du Chemin (sklon: 6,5 %; dĺžka: 1,8 km)
63 km: Mur de Huy (sklon: 9,6 %; dĺžka: 1,3 km)
51 km: Côte d'Ereffe (sklon: 5,0 %; dĺžka: 2,1 km)
41 km: Côte du Chemin (sklon: 6,5 %; dĺžka: 1,8 km)
32 km: Mur de Huy (sklon: 9,6 %; dĺžka: 1,3 km)
19 km: Côte d'Ereffe (sklon: 5,0 %; dĺžka: 2,1 km)
9,5 km: Côte du Chemin (sklon: 6,5 %; dĺžka: 1,8 km)
Cieľ: Mur de Huy (sklon: 9,6 %; dĺžka: 1,3 km)
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop