Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Omloop: V prvej klasike sezóny triumfoval Ballerini, rozhodlo sa z hromadného šprintu

27.2.2021, 12:00 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
so 27.2. zvlnena etapa ciel rovina Gent > Ninove 200 km Ballerini
 
omloop 20 profil
profil pretekov, 1635 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Aj tohtoročnú sezónu klasík na mačacích hlavách otvorilo poslednú februárovu sobotu belgické podujatie Omloop Het Nieuwsblad. Organizátorom sa podarilo splniť všetky epidemiologické opatrenia a na štart sa tak mohlo postaviť všetkých 19 World Tour tímov spoločne so šesticou prokontinentálnych.
 
Pôvodne tu mal po dvojročnej pauze štartovať aj Peter Sagan, no z hry ho vyradil koronavírus. Slovenský pretekár je už síce v súčasnosti fit, no stále nemá za sebou potrebné lekárske vyšetrenia, ktoré by vylúčili prípadné následky ochorenia. Bora sem preto ako lídra poslala čerstvú posilu z Izraelu Nilsa Politta.
 
Trať sa oproti minulému roku zmenila len kozmeticky. Zachované boli všetky minuloročné stúpania aj úseky na mačacích hlavách. Aj tento ročník bol preto ideálne postavený pre tých najlepších klasikárov, ktorí sa neboja útočiť zďaleka. Kombinácie rovinatých úsekov na pavé s prudšími kopcami sľubovali kvalitné cyklistické divadlo. O vygradovanie sa postarali bergy Kapelmuur a Bosberg, ktorého vrchol sa nachádzal len trinásť kilometrov pred cieľom.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Okruh favoritov bol široký. Radila sa doň väčšina pretekárov Quick-Stepu na čele s Julianom Alaphilippom. Kvalitnú zostavu sem poslal aj Trek s Jasperom Stuyvenom a Madsom Pedersenom. Presadiť sa chcela dvojica francúzskeho AG2R Oliver Naesen a Greg Van Avermaet, ďalej Søren Kragh Andersen, Sep Vanmarcke, Matteo Trentin, Nills Politt a množstvo ďalších.
 
Odštartovalo sa krátko pred pol dvanástou z mesta Ghent. Bolo o niečo chladnejšie než v predchádzajúcich dňoch, no podstatné bolo, že nepršalo a nefúkal ani prudký vietor. Krátko po štarte sa do úniku vydala pätica pretekárov. Boli to Jevgenij Fedorov (Astana), Ryan Gibbons (UAE Emirates), Kenny De Ketele (Sport Vlaanderen), Bert De Backer (B&B Hotels) a Matis Louvel (Arkéa). Pred hlavnou skupinou, vedenou Deceunickom, si v priebehu dňa vypracovali sedemminútový náskok. V priebehu dňa sa ich časová rezerva postupne znižovala.
 
 

 
 
Pri prejazde prvými bergami ich náskok klesol pod tri minúty. Hlavná skupina značne zrýchlila, no favoriti zatiaľ jazdili pokojne a neútočili. Defekt predného kolesa musel riešiť Benjamin Perry z Astany, zatiaľčo Jonas Rutsch (EF Education) vyskúšal pozornosť svojich súperov. Odpútal sa z hlavnej skupiny a dvadsať kilometrov sa skúšal dotiahnuť do čelnej skupiny, no bez úspechu.
 
Následne sa v jednom z užších úsekov odohral nepríjemný pád, do ktorého sa zaplietli aj Florian Vermeersch, Sonny Colbrelli a Marcus Burghardt. Skúsený nemecký klasikár sa s bolestivvou grimasou zvíjal na zemi a vyzeralo to na jeho predčasný koniec. Hlavnú skupinu v tom čase ťahal Yves Lampaert, vďaka ktorému klesol náskok vedúcej skupiny pod jednu minútu. V istom momente však zle odhadol zákrutu a ocitol na zemi. Rýchlo síce naskočil späť na bicykel, no na čele hlavnej skupiny ho vystriedali kolegovia z iných tímov.
 
Následne zaútočila dvojica Olav Kooij (Jumbo) a Johan Jacobs (Movistar), no ani ich snaha nemala dlhé trvanie. Pri prejazde cez Molenberg zaútočil Matteo Trentin. Okamžite sa ho chytil Julian Alaphilippe, ktorý mal veľkú snahu osamostatniť sa pred hlavnou skupinou. Podarilo sa mu vyprovokovať spoluprácu aj medzi súpermi.
 
Vpredu sa teda ocitla dvanástka pretekárov, ktorá zakrátko dobehla čelnú skupinu. Boli tam Alaphilippe, Ballerini, Štybar (3x Deceuninck), Van Avermaet (AG2R), Laporte (Cofidis), Fedorov (Astana), Vanmarcke (Izrael), Pidcock (Ineos), Gogl (Qhebeka), Trentin (UAE Emirates), Geniets (FDJ), Livyns (Sport Vlaanderen). Chýbal tam zástupca Bory, no nemecký tím nemal dostatok síl zalepiť medzeru. Najlepšiu pozíciu mal Deceunick, ktorý tu bol až v trojici. Hlavná skupina po chvíli poľavila, čelná skupina si vypracovala viac než polminútový náskok.
 
 

 
 
Julian Alaphilippe bol naďalej pri chuti a na stúpaní Berendries opäť zaútočil. Jeho nástup bol taký rázny, že naň nebol schopný nik zareagovať. Úradujúci majster sveta si zakrátko vypracoval polminútový náskok na skupinu prenasledovateľov. Ďaleko však nebol ani pozostatok hlavnej skupiny, kde boli napríklad zastúpcovia Bory, Lotta a Jumba.
 
Z jedenástky prenasledovateľov vypadol kvôli pádu Zdeněk Štybar. Nepríjemnosti musel riešiť aj Matteo Trentin, ktorý mal problémy s prehadzovačkou. Alaphilippe mal 20 kilometrov pred cieľom stále 15-sekundový náskok pred prenasledovateľmi a približne 25 sekúnd pred hlavnou skupinou, ktorú ťahala najmä Bora. Jeho náskok však postupne klesal.
 
Alaphilippova samostatná jazda bola minulosťou napokon ešte pred nájazdom na Kapelmuur. Výrazne zrýchlila aj hlavná skupina, ktorá ešte pred začiatkom stúpania pohltila čelnú skupinu. Na Kapelmuuri sa to opäť celé premiešalo a potrhalo. Výborné nohy mal francúzsky šprintér Cofidisu Laporte, ktorý viedol čelo hlavnej skupiny. Julian Alaphilippe naopak zaostával. V klesaní sa to napokon celé pospájalo, no dopredu sa prepracoval Gianni Moscon (Ineos). Vypracoval si však len veľmi malý náskok a na Bosbergu ho dobehol zvyšok skupiny, ktorá počítala približne 50 pretekárov. To bolo pre túto fázu pretekov veľmi nezvyčajné. Napriek útokom sa napokon schyľovalo k špurtu z veľkej skupiny. Na čele začali pracovať jazdci Deceunincku, vrátane Alaphilippa, pre Davide Balleriniho. V hre o víťazstvo však bolo viacero rýchlych pretekárov, napríklad Hayter, Coquard, Felline, Cortina či Kristoff.
 
Záver napokon režírovali šprintérske tímy, ktoré sa rozložili po celej vozovke. Ethan Hayter však nešťastne spadol a Alexander Kristoff dostal defekt. Všetko napokon dokonale zariadil Deceunick - Quick-Step pre Davide Balleriniho, ktorý bol v samom závere jednoznačne najrýchlejší. Na druhom mieste finišoval Jake Stewart z FDJ. Tretiu pozíciu vybojoval, pre zmenu, Sep Vanmarcke.
 
 

 
 
Dominantný tímový výkon demonštroval nezastaviteľným šprintom Davide Ballerini. Ten dnes ukoristil svoje najväčšie kariérne víťazstvo. V závere výborne zužitkoval prácu Floriana Sénéchala, ktorý mu ideálne rozbehol šprint a v úplnom finiši nemal konkurenciu. Spokojní budú aj v FDJ a Izraeli, pre ktorých je pódiové umiestnenie veľkým úspechom. Dobre napokon zašprintoval aj veterán Heinrich Haussler z Bahrainu na štvrtom mieste.
 
Z hry o víťazstvo nešťastne vypadol britský Ineos, ktorý mal v závere početnú prevahu, no doplatil na pád svojho najsilnejšieho jazdca. Papierovo najsilnejšie klasikárske tímy takisto odchádzajú naprázdno. Trek, Bora ani AG2R sa nedokázali presadiť. Výborný výkon predviedol aj Christophe Laporte, ktorý sa zdal byť mimoriadne silný na všetkých bergoch. V dnešnom závere mu už síce chýbali sily, no v zajtrajších jemnejších pretekoch bude patriť k hlavným favoritom na víťazstvo.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Davide Balleriniho (víťaz)
"Náš tím mi dnes veľmi veril. Cítil som, že mám dobré nohy, no veľmi ma nakopla výborná podpora tímu, vrátane majstra sveta. Som veľmi šťastný z víťazstva, no bol to kolektívny výkon celého tímu, ktorý rozhodol. Nie je jednoduché pretekať v týchto ťažkých časoch. Moja poklona patrí organizátorom za zabezpečenie podujatia. V nasledujúcich pretekoch sa všetci budeme snažiť napodobniť dnešný výkon."
 
 
Výsledky
1. BALLERINI Davide Deceuninck - Quick-Step 4:43:03 300
2. STEWART Jake Groupama - FDJ link ikonka 00:00 250
3. VANMARCKE Sep Israel Start-Up Nation 00:00 215
4. HAUSSLER Heinrich Bahrain Victorious 00:00 175
5. GILBERT Philippe link ikonka Lotto - Soudal 00:00 120
6. ARANBURU Álex Astana - Premier Tech 00:00 115
7. SÉNÉCHAL Florian Deceuninck - Quick-Step 00:00 95
8. TRENTIN Matteo UAE Team Emirates link ikonka 00:00 75
9. GENIETS Kévin Groupama - FDJ link ikonka 00:00 60
10. POLITT Nils Bora - Hansgrohe link ikonka 00:00 50
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Stúpania: (km do cieľa: Názov, sklon; dĺžka)
1. 158 km: Leberg 4,2 %; 950 m
2. 124 km: Den Ast 4,7 %; 450 m
3. 99 km: Kattenberg 5 % 1000 m
4. 89 km: Leberg  4,2 %; 950 m
5. 74 km: Rekelberg 2,9 %; 900 m
6. 66 km: Valkenberg 8,1 %; 540 m
7. 55 km: Wolvenberg 7,9 %; 645 m
8. 42 km: Molenberg 7 %; 463 m (kocky)
9. 35 km: Leberg 4,2 %; 950 m
10. 31 km: Berendries 7 %; 940 m
11. 28 km: Elverenberg 5,6 %; 750 m
12. 17 km: Muur Kapelmuur 9,3 %; 475 m
13. 13 km: Bosberg 5,8 %; 980 m (kocky)
 
Úseky na mačacích hlavách: (km do cieľa; Názov; dĺžka)
1. 161 km; Haaghoek; 2000 m
2. 130 km; Huisepontweg; 1800 m
3. 98 km; Holleweg; 2000 m
4. 92 km; Haaghoek; 2000 m
5. 83 km; Paddestraat; 2300 m
6. 55 km; Ruiterstraat; 800 m
7. 51 km; Kerkgate; 1000 m
8. 49 km; Jagerij; 800 m
9. 38 km; Haaghoek; 2000 m
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár vlaňajšej edície
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop