San Remo: Prekvapujúci triumf si pripísal Jasper Stuyven, Saganovi tesne uniklo pódium

20.3.2021, 13:00 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
San Remo: Prekvapujúci triumf si pripísal Jasper Stuyven, Saganovi tesne uniklo pódium
(© LaPresse/Marco Alpozzi)

so 20.3. zvlnena etapa ciel rovina Miláno - San Remo 299 km Stuyven
zprofil do pretekov
profil pretekov, 2000 nastúpaných metrov (© milansanremo.it)
Prvý monument sezóny sa uskutočnil na starej známej trati. Organizátori vsadili na osvedčené tri stovky kilometrov vedúce z Milána na juh do prímorského mesta San Remo. Tradične rozhodovala až dvojica záverečných stúpaní Cipressa (5,6 km; 4,1 %, max. 9%) a Poggio (3,7 km; 3,7%; max. 8%). Prvé stúpanie po 271 kilometroch malo slúžiť najmä na unavenie konkurentov a na Poggio sa už mala naplno rozprúdiť bitka o víťazstvo, pretože jeho vrchol bol situovaný len necelých šesť kilometrov pred páskou.
V hektickom finiši sa očakával súboj klasikárov a odolných šprintérov. Agresívny spôsob jazdy museli zvoliť Michael Matthews, Mathieu van der Poel, Julian Alaphilippe a Wout van Aert. Naopak, vyčkávacia taktika sa mohla osvedčiť šprintérom, z ktorých najviac vyčnievali Sam Bennett, Arnaud Démare a Caleb Ewan. Peter Sagan sa po dlhých rokoch neradil medzi hlavných favoritov. Slovenský pretekár sa kvôli koronavírusu zatiaľ predstavil len na Tirreno - Adriatico a potrebuje ešte čas, aby bol na takomto vyzývavom teréne konkurencieschopný.
Peter Sagan (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)
Stratil som minimálne tri týždne prípravy a nie som ešte na výkonnostnej úrovni van der Poela či Alaphilippa. Tieto preteky som nevyhral, ani keď som bol vo výbornej forme. Stať sa môže čokoľvek, a práve v tom je krása Miláno - San Remo. Tento rok však nebudem favoritom,“ priznal Sagan.
Odštartovalo sa v slnečnom počasí. Denná teplota sa vyšplhala na trinásť stupňov. V druhej polovici mohlo aj zafúkať, no malo ísť o vietor v smere jazdy. Ten mohol v závere skomplikovať klasikárom úspešné ataky a, naopak, pomôcť šprintérom uvisieť s nimi vyššie tempo. Únik dňa sa sformoval takmer okamžite. Dlhý pobyt pred balíkom si zvolila osmička pretekárov. Boli to Filippo Tagliani, Mattia Viel (2x Androni), Andrea Peron, Charles Planet (2x Novo Nordisk), Taco van der Hoorn (Wanty – Gobert), Mathias Noorsgaard (Movistar), Nicola Conci (Trek) a Alessandro Tonelli (Bardiani). Pelotón im doprial takmer osem minút náskoku.
 
Úvodná časť pretekov priniesla očakávaný priebeh. Pelotón najprv doprial čelnej skupine väčší náskok a postupne z neho ukrajoval. V prednej skupine sa predstavili zástupcovia troch menších tímov a zvyšok tvorili jazdci celkov World Tour. Všetci sa chopili príležitosti k prezentácii svojho tímu a sponzorov. Zaujímavosťou bolo, že Alessandro Tonelli bol v celodennom úniku aj minulý rok. Prvý kopec dňa Colle del Giovo prešla celá skupina pohromade. Nešlo o prudké ani príliš dlhé stúpanie a pretekári s ním preto nemali žiaden problém. Pelotón pod vedením Alpecinu a Deceunincku však značne zrýchlil a skresal svoju stratu na tri minúty. Nasledoval zjazd a dlhá rovina, ktorá mala pretekárov priviesť pod ďalšie stúpania.
Následne sa pelotón prekvapivo potrhal na niekoľko častí. Vpredu sa ocitli jazdci Bory, Alpecinu a DSM. Bolo tam dokopy asi 40 jazdcov. Naopak, Wout van Aert, Julian Alaphilippe, Sam Bennett, Caleb Ewan a mnohí ďalší zaostávali. Presný dôvod tohto preusporiadania sme nepoznali, no do cieľa zostávala stále viac než stovka kilometrov, a tak sa onedlho všetky skupiny opäť pospájali. Na chvíľkový chaos doplatil pádom Nacer Bouhanni, ktorý preletel cez Thibaulta Guernaleca. Francúzsky šprintér sa na svojho tímového kolegu veľmi zlostil, no obaja boli schopní pokračovať ďalej.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Nasledovali pokojnejšie momenty, ktoré jazdci v balíku využili najmä na občerstvenie, zatiaľčo sa prednej skupine podarilo stabilizovať časovú rezervu na troch minútach. V hlavnom poli pracovali Alpecin, Jumbo a Quick-Step. Pomáhal im celkom silný vietor v smere jazdy. Ten nahrával hlavne favoritom v balíku, ktorí doposiaľ mohli šetriť sily. Priemerná rýchlosť balíka po takmer 250 kilometroch vyskočila na 44,8 km/h.
Ešte pred stúpaním Capo Mele si z tempa čelného úniku vystúpil Filippo Tagliani (Androni), hlavný balík letel a rýchlo sa približoval k prednej skupine. Jeho časová rezerva klesla pod minútu a pol. Do čela hlavnej skupiny sa medzičasom posunili Bora, FDJ, Cofidis a Ineos. Pred dôležitou fázou pretekov chceli mať všetci favoriti dobrú pozíciu. Majster Európy Giacommo Nizzolo sa, naopak, nachádzal v úplnom závere hlavnej skupiny.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Nasledovali Capo Cervo a Capo Berta. Ten prvý vystavil konečnú borcom nižších tímov a na čele zostala už len štvorica Taco van der Hoorn, Mathias Noorsgaard, Nicola Conci a Alessandro Tonelli. Na čele hlavnej skupiny jazdil aj tímový vláčik Bory. Peter Sagan sa nachádzal na dobrých pozíciách. Pod Capo Berta musel hasiť problémy Sam Bennett, ktorý dostal defekt a čakala ho náročná misia dostať sa späť do rozbehnutého balíka. Z čela si, naopak, nastúpil Tonelli a vzdialil sa trojici súperov. Jeho snaha však nemala dlhé trvanie. Írsky šprintér sa ešte pred Cipressou prepracoval naspäť do balíka, no stratil pri tom množstvo síl, ktoré mu v závere mohli chýbať.
Do stúpania Cipressa (5,6 km; 4,1 %, max. 9%) prišiel ako prvý únik dňa, no jeho náskok bol už primalý. Ako prvý zaútočil Taco van der Hoorn a vzdialil sa trojici súperov. Vzdoroval mu len Tonelli a ostatní sa vrátili späť do hlavného poľa, ktoré viedol Timo Roosen z Jumbo-Visma. 24 kilometrov pred cieľom bol pohltený aj posledný člen úniku dňa. V hlavnej skupine stále pracoval tím Jumbo-Visma. Všetci favoriti už boli naskladaní na čelných pozíciách. Peter Sagan jazdil na predných pozíciách, po boku Mathieu van der Poela. V istom okamihu nastal práve medzi nimi pozičný súboj, ktorý našťastie obaja ustáli.
 
Zjazd prebehol vo veľkej rýchlosti. Režíroval ho tím Ineos, ktorý roztrhal hlavné pole. Na jeho konci jazdil Sam Bennett. Množstvo rýchlych pretekárov zostalo v druhej skupine, no tá sa trinásť kilometrov pred cieľom dotiahla naspäť dopredu. Nasledujúce momenty boli hektické, prebehlo množstvo pozičných súbojov. Nájazd na Poggio najelepšie zvládli jazdci Ineosu. Peter Sagan mal stále veľmi dobrú pozíciu, tentokrát jazdil po boku Wouta van Aerta. Tempo hlavnej skupiny nevydržal Elia Viviani.
Šesť a pol kilometra pred cieľom na najprudších úsekoch zaútočil Julian Alaphilippe. Výborne zareagoval Wout van Aert. Napokon ich však dobehla silná skupina, kde boli aj Mathieu van der Poel, Michael Matthews a Caleb Ewan. Peter Sagan nezachytil nástup hlavných favoritov a do zjazdu sa pustil so stratou. Nestrácal však veľa.
V zjazde zaútočil Thomas Pidcock, ktorý poriadne natiahol celú skupinu. Následne to vyskúšal Jasper Stuyven a odpútal sa od všetkých súperov. Približne v tom istom čase sa dopredu vrátil aj Peter Sagan. Dotiahol sa k nemu ešte Andersen z DSM. Ich náskok vyzeral veľmi nádejne, no spoza nich sa doťahovali tie najväčšie mená. Ako prvý započal šprint Mathieu van der Poel. Spoza neho vyrazili Caleb Ewan a Peter Sagan! Jasper Stuyven napokon prekvapil všetkých súperov a v napätej koncovke zvíťazil. Druhý preťal cieľovú pásku Caleb Ewan. Peter Sagan napokon vybojoval výborné štvrté miesto.
Cieľová fotografia (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)
Stodvanásta edícia vytvorila svižné preteky. Pretekárom počas dňa pomáhal vietor, no o všetkom podstatnom sa rozhodlo až na poslednom kopci. Na Cipresse neútočil ešte žiaden z favoritov a všetci si radšej počkali na tradičné miesto na Poggio. Kľúčový bol však aj následný zjazd, ktorý pripravil pôdu pre nečakaného víťaza. Ním sa napokon stal Jasper Stuyven. Belgický pretekár si na svoje konto pripísal deviate profesionálne víťazstvo a zároveň prvé z monumentu. Zvíťazil po chytrom útoku, ktorý si prichystal dva kilometre pred cieľom. Využil moment, kedy po sebe ostatní pokukovali a drobný náskok sa mu podaril udržať až do pásky.
Cieľ prišiel pravdepodobne o niečo skôr ako ho ostatní očakávali. Caleb Ewan v závere neskrýval sklamanie, pretože všetky stúpania prešiel suverénne na čelných pozíciách a v samom závere bol najrýchlejší. Doplatil však na útok Jaspera Stuyven, ktorého ostatní podcenili. Dobre si počíňal aj  Wout van Aert. Belgičan v podobných finišoch exceluje, i keď tentokrát sa bude musieť uspokojiť s bronzovou pozíciou. Cenné umiestnenie v prvej desiatke napokon vybojovali aj Alex Aranburu, Sonny Colbrelli, Soren Kragh Andersen a Anthony Turgis.
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu
Pozitívnym prekvapením musí byť pre všetkých výkon Petra Sagana, ktorý pred štartom nepatril medzi hlavných favoritov. Sám Peter priznal po prekonaní koronavírusu slabšiu formu, no dnešným výkonom jasne ukázal, že ešte určite nepatrí do starého železa a pripísal si na svoje konto už piate štvrté miesto z tohto podujatia. V závere prešpurtoval aj také esá ako Michael Matthews či Mathieu van der Poel, ktorí jazdia, narozdiel od Sagana, momentálne vo veľmi dobrej forme. Jeho ďalšie kroky povedú do Katalánska, kam sa presunie vôbec po prvýkrát vo svojej kariére.
Vo večerných hodinách prinesieme reakcie hlavných favoritov...
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jaspera Stuyvena (víťaz)
"Pred štartom sa skloňovali najmä tri mená. S kolegami v Treku sme si aj napriek tomu verili. Chceli sme pretekať o víťazstvo. V závere som sa cítil dobre. Vyskúšal som zaútočiť skôr, pretože ak by som čakal na záverečný šprint, neskončil by som lepšie ako piaty. Takto sa mi podarilo zapísať najväčší úspech mojej kariéry. Stálo ma to síce veľa síl, ale som veľmi šťastný."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (4. miesto)
"Bolo to pre mňa také trpko-príjemné Miláno-Sanremo. Na jednej strane som šťastný, pretože sa cítim lepšie a moja forma sa postupne zlepšuje. Stále je však ešte potrebné pracovať na dosiahnutí najvyššej úrovne. Keď to vezmeme z druhej strany, som trochu nahnevaný, pretože to bolo ďalšie Miláno - Sanremo, kde som premeškal šancu na víťazstvo. Celý deň sme pracovali veľmi dobre a všetci v tíme vyvinuli veľké úsilie. Keď došlo k útoku na Poggiu, malá skupina odišla a ja som zostal v tej za ňou, spolu s ďalšími silnými jazdcami. Na útok sme nereagovali aj preto, že sme nemohli, ale aj preto, že sme cítili, že prekonáme tento malý náskok v zjazde. V skutočnosti sa obe predné skupiny spojili a bolo jasné, že pôjdeme do rýchleho špurterského záveru. V samotnom špurte som dal zo seba maximum a skončil som štvrtý."
Výsledky
1. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 6:38:06 500
2. EWAN Caleb link ikonka Lotto - Soudal 00:00 400
3.
VAN AERT Wout
Team Jumbo - Visma 00:00 325
4. SAGAN Peter Bora - Hansgrohe link ikonka 00:00 275
5. POEL Alpecin - Fenix 00:00 225
6. MATTHEWS Michael link ikonka Team BikeExchange 00:00 175
7. ARANBURU Álex Astana - Premier Tech 00:00 150
8. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 00:00 125
9. ANDERSEN Søren Team DSM 00:00 100
10. TURGIS Anthony Total Direct Energie 00:00 85
Zobraziť kompletné poradie
 
zprofil do pretekov
profil dojazdu (© milansanremo.it)
 
 
Náš eshop