De Panne: V hromadnom šprinte vyhral Sam Bennett, porazil Philipsena s Ackermannom

24.3.2021, 15:00 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
De Panne: V hromadnom šprinte vyhral Sam Bennett, porazil Philipsena s Ackermannom
(© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)

st 24.3. rovinata etapa ciel rovina Brugge > De Panne 204 km Bennett
zprofil do pretekov
profil pretekov, 236 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Rovinatá klasika obsahovala tri okruhy v okolí mesta De Panne a prilákala vynikajúcu šprintérsku konkurenciu. Na okruhu hrozil bočný vietor, ktorý nemal byť príliš silný, ale mohol motivovať pokusy na delenie pelotónu. Koncovka obsahovala technické úseky a posledná zákruta sa nachádzala osemsto metrov pred páskou.
V očakávanom záverečnom šprinte hlavnej skupiny patrili medzi hlavných favoritov Sam Bennett alebo Arnaud Démare, ktorých dopĺňali Dekker, Bouhanni, Nizzolo, Gaviria, Bol, Viviani. V tíme Bora – hansgrohe plnil líderskú pozíciu Pascal Ackermann a nemeckému cyklistovi pomáhal aj Juraj Sagan.
Bočný vietor sa mohol objaviť na záverečnom okruhu a kým sa tam pretekári dostali, do úniku sa dostali Alexis Gougeard (Ag2r-Citroën), Gerben Thijssen (Lotto-Soudal), Barnabas Peak (Bike-Exchange), Ruben Apers (Sport Vlaanderen), Erik Resell (Uno-X), Wout van Elzakker (Vini Zabú) a z pretekov odstúpil Nacer Bouhanni. Vo vedúcej skupine bo najskúsenejším jazdcom francúzsky tempár Alexis Gougeard, ktorému robili spoločnosť mladí pretekári. V pelotóne pracoval predovšetkým tím Deceuninck - Quick-Step a jeho zásluhou sa pohyboval rozdiel medzi skupinami na úrovni dvoch minút.
   
Hneď ako sa prišlo na okruh, pelotón sa rozdelil na dve polovice, ale selekcia netrvala príliš dlho a všetko sa znovu spojilo. To len potvrdilo, že bočný vietor nemal byť silný, ale niektoré tímy chceli vytvoriť ťažké preteky. Približne 80 kilometrov pred cieľom bol pôvodný únik chytený a v balíku sa jazdilo koncentrovane, aby sa nevytvorila ďalšia selekcia. Potom nasledovali nové pokusy o vytvorenie úniku a dopredu sa dostal iba Sebastián Mora z Movistaru. Nikoho ďalšieho šprintérske celky nepustili. Španielsky borec si vybudoval len malý náskok. Situáciu v pelotóne kontrolovali Bora - hansgroheDeceuninck - Quick-Step  a Groupama - FDJ. Za nemeký tím sa ukazoval v popredí Juraj Sagan.
- ponuka z nášho eshopu -
ebikes banner 560x300 v2
- ponuka z nášho eshopu -
Náskok Sebastiána Moru nepresiahol dvadsať sekúnd a za ním sa prezentovali šprintérske tímy. Ambície ukazoval Boasson Hagen a na čele pelotónu jazdil aj Total Direct Energie. Sebastián Mora to napokon vzdal a vrátil sa späť do balíka. Na začiatku okruhu sa nachádzala otvorená pasáž, kde to chcel v poslednom kole rozdeliť najmä Lotto - Soudal, neskôr Qhubeka - Assos, ale bočný vietor nemal potrebnú razanciu. Na čele pelotónu pracoval pre Ackermanna aj Juraj Sagan, tím Bora - hansgrohe mal záujem udržať balík pokope.
Situáciu sa snažili využiť Davide Martinelli (Astana-Premier Tech) a Lluís Mas (Movistar). Na čele pretekov však získali len malý náskok, šprintérske celky nič nepodceňovali a dvadsať kilometrov pred cieľom bol pelotón znovu pohromade. Ďalší útočný výpad predviedol Brent van Moer (Lotto-Soudal), ktorý skončl druhý v šiestej etape na Tirreno - Adriatico. Desať kilometrov pred cieľom bol chytený aj tento belgický cyklista a pelotón sa už pripravoval na technický dojazd v meste De Panne. Po príchode do cieľového mesta sa rozprúdila pozičná bitka a šprintérske vláčiky si vytvárali pozície na čele balíka.
Vo finále využil svoje skúsenosti tím Deceuninck - Quick-Step a Sam Bennentt vybojoval piate víťazstvo v sezóne. Druhý skončil Jasper Philipsen a tretí Pascal Ackermann.
Belgickú klasiku neovplyvnil vietor a pelotón vedený šprintérskymi celkami zariadil hromadný dojazd. Na konci sa predviedla kvalita šprintérskych vláčikov a cez technické úseky najlepšie prebehol Deceuninck - Quick-Step. Sam Bennett dostal znovu výbornú podporu od kolegov a mohol začať šprintovať v potrebnom čase. Írsky jazdec predvádza vynikajúcu formu na začiatku sezóny a pred cieľovou páskou mu nikto nestačil. Pekne sa vyviezol za Morkovom a jeho maximálna rýchlosť bola pre súperov nedosiahnuteľná.
Dobrý koncovku vytiahol Jasper Philipsen a prvýkrát v ročníku sa dostal na stupne víťazov. Na samom čele pretekov sa pohyboval aj Pascal Acekrmann, nemecký cyklista mal vybudovanú pozíciu, ale v rýchlosti zaostával za Bennettom. Potom preťali pásku Nizzolo, Dupont, Bol skončil siedmy a Viviani až deviaty. Veľmi dobrý výkon podal Juraj Sagan, ktorý v druhej časti pretekov až do príchodu do cieľového mesta pracoval na čele balíka.
Výsledky
1. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step 4:27:40 300
2. PHILIPSEN Jasper Alpecin - Fenix 00:00 250
3. ACKERMANN Pascal Bora - Hansgrohe link ikonka 00:00 215
4. NIZZOLO Giacomo Team Qhubeka Assos 00:00 175
5. DUPONT Timothy Bingoal - WB 00:00 120
6. HOFSTETTER Hugo Israel Start-Up Nation 00:00 115
7. BOL Cees Team DSM 00:00 95
8. MøRKøV Michael Deceuninck - Quick-Step 00:00 75
9. VIVIANI Elia link ikonka Cofidis 00:00 60
10. ANIOłKOWSKI Bingoal - WB 00:00 50
Zobraziť kompletné poradie
 

Diskusia

zakliata.panna - 24.03.2021 16:50:20
Aké je to jednoduché, vedieť byť v správnom čase, so správnymi ľuďmi, na správnom mieste a využiť svoju rýchlosť. Bennett + DQS = ostatní šprintéri bez šance.
Marty (Neprihlásený užívateľ) - 24.03.2021 17:50:03
to je ten rozdiel, ktory uz musia v Bore pochopit, ze proti takemu vlaku sa za normalnych okolnosti neda nic robit. nie sa tam motaju ti Boraci, jasne, ze Sagan alebo Ackermann nemaju sancu. Nehovorim, ze nikdy, ale za normalnych okolnosti, ked DQT urobi vsetko spravne na sirokej rovnej ceste.
elado (Neprihlásený užívateľ) - 24.03.2021 19:34:59
asi tak, DQS to proste vie ukážkovo.
eromedo - 25.03.2021 08:10:28
D- Quickstep toto vie.
Marek Gála (Neprihlásený užívateľ) - 25.03.2021 14:19:27
Myslím, že úloha Ackermanna v dojazdoch na Tour pri Saganovi bude otázna, nakoľko nie je schopný vyhrať ani jednu etapu a pohybuje sa od 3 do 8 miesta. Tieto pozície si Sagan pre Boru uháji bez problémov..
 
Náš eshop