Na Okolo Švajčiarska má Ineos niekoľko lídrov, pred TdF sa predstavia Alaphilippe a Van der Poel

5.6.2021, 07:00 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Na švajčiarskom kopcovitom podujatí sa predstaví mnoho cyklistov, ktorí prišli nabrať súťažné kilometre pred Tour de France. Na úspech v klasifikácii sa zameriava silná zostava Ineos Grenadiers a etapové triumfy budú chcieť získať Alaphilippe, Van der Poel alebo Matthews.

V kopcoch treba útočiť, druhá ITT bude veľmi dôležitá

Preteky otvorí krátka časovka jednotlivcov v meste Frauenfeld. Desaťkilometrová trasa vytvorí menšie rozdiely medzi jazdcami na GC a špecialistom na túto disciplínu ponúkne možnosť získať etapový triumf. Hneď druhý deň sa dostanú pretekári na kopcovitý terén, ktorý vo finále obsahuje dve krátke, ale prudké stúpania s priemerom cez osem percent. Posledný kopec Litschstrasse (2,4 km; 8,3 %) sa nachádza osem kilometrov pred cieľom a bude vhodný na útoky aj zo strany vrchárov. V tretej etape bude pelotón prechádzať po zvlnenom profile a vo finále si prídu na svoje odolní šprintéri.
    
fotogaleria ikonkaFotogaléria profilov etáp (© tourdesuisse.ch)
Fotografia 1 z 8
Fotografia 1 z 8
Fotografia 1 z 8
Fotografia 1 z 8
Fotografia 1 z 8
Fotografia 1 z 8
Fotografia 1 z 8
Fotografia 1 z 8

Ďalšia etapa prebehne na pomerne jednoduchej trase. Desať kilometrov pred cieľom však striehne kopec Saanenmöser Pass (7,5 km; 4,4 %), ktorý preverí najrýchlejších jazdcov v balíku. Na konci piatej etapy sa už predvedú vrchári. Predposlednou prekážkou bude nepríjemné stúpanie Erschmatt (8 km; 8,4 %) a po krátkom klesaní sa bude finišovať na kopci Leukerbad (8 km; 5,6 %). Na cieľovom stúpaní sa objavia dlhé úseky s priemerom sedem percent, kde môžu atakovať jazdci na GC.

V šiestej etape smeruje hlavná pozornosť na Lukmanierpass (19 km; 5,6 %), ktorý na konci vyčerpá pelotón, a potom sa bude finišovať do mierneho 7-kilometrového stúpania s priemerom tri percentná. Potom sa rozprúdi klasifikácia aj v druhej časovke, ktorá na dĺžke 23 kilometrov ponúkne stúpanie Oberalppass (9,5 km; 6,5 %). Posledná horská etapa  vyvrcholí na kopci Gotthardpass (13 km; 6,7 %) a toto dlhé stúpanie ponúka predpoklady na útočné výpady, aj keď sa nachádza šestnásť kilometrov pred cieľom.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Ineos môže ovládať preteky od prvého dňa

Na švajčiarske stúpania a atraktívnu časovku poskladal kvalitnú zostavu tím Ineos Grenadiers. Rohan Dennis sa predviedol na podujatí v roku 2019, keď získal druhé miesto v klasifikácii, a aj tentoraz môže bojovať o najvyššie priečky. Ak bude dominovať v ITT a na tempárskych stúpaniach  zopakuje svoj výkon z poslednej edície alebo minuloročného Gira, pre súperov nebude ľahké ho poraziť. V britskej zostave sa predstavia aj Richard Carapaz a Pavel Sivakov, ktorí takisto majú predpoklady na úspech v GC. Obidvaja disponujú dobrou časovkou, v porovnaní s ostatnými vrchármi, a spoločne budú v kopcoch predstavovať veľkú silu. V horských etapách sa tímu Ineos nevyrovná žiadna iná zostava a britský tím môže dostať konkurenciu pod nepríjemný tlak Dennisovou nezlomnosťou alebo útokmi Carapaza so Sivakovom.
         
V štartovom poli patrí medzi univerzálnych cyklistov víťaz Paríž - Nice Maximilian Schachmann. Nemecký jazdec je silný v časovke a to je základ úspechu na švajčiarskom podujatí. Zároveň obľubuje tempárske kopce, cez ktoré sa prechádza s pravidelným tempom, preto môže byť jedným z hlavných súperov tímu Ineos. Bora - hansgrohe nemá takú kvalitu, aby diktoval podmienky na trati, preto musí Schachmann získať čo najviac času v ITT a v kopcoch zvoliť čo najrozumnejšiu taktiku, aby eliminoval útočnú aktivitu Ineosu.
Max Schachmann (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)

Uvidíme, v akej forme sa predstavia skúsení borci Jakob Fuglsang a Wout Poels. Obaja naposledy pretekali na ardenských klasikách a pred TdF potrebujú získať povzbudzujúci výsledok. V sezóne sa zatiaľ výrazne nepresadili. Fuglsang aj Poels sa môžu spoľahnúť na vytrvalosť v kopcoch a v horských etapách sa pridať k útočným pokusom. Ak majú potrebnú výkonnosť, vedia podať dobrý výkon aj v časovke, preto budú patriť medzi sledovaných jazdcov. V tíme BikeExhange sa sústredí na horské etapy Esteban Cháves, ktorý v tomto roku predvádza veľmi dobré výkony v kopcoch. Kolumbijský jazdec bude naklonený útočnej jazde a môže byť spokojný aj s profilom najdlhšej časovky.

Julian Alaphilippe sa prvýkrát v kariére predstaví na Okolo Švajčiarska. Na podujatí nájde svoje obľúbené klasikárske profily a môže sa presadiť aj na tempárskych kopcoch, čo je presne jeho parketa, no tie môžu byť v niektorých prípadoch príliš dlhé na jeho schopnosti. Zvedaví budeme na Toma Dumoulina, ktorý sa vracia do súťažného rytmu po vyše polročnej prestávke. Dve časovky s horskými etapami preveria jeho aktuálnu výkonnosť a holandský cyklista dostane spätnú väzbu, či sa môže dostať na OH v Tokiu, čo je jeho tohtoročným cieľom. Na koncovky etáp obsahujúce klasikárske stúpania sa sústredia Matthieu van der Poel s Michaelom Matthewsom a bude zaujímavé sledovať, v akom stave sa nachádza ich forma pred Starou dámou. Na podujatí budú veľmi motivovaní domáci jazdci Hirschi, Mäder a Bissegger.

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop