Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Klasiku San Sebastian ovládol prekvapujúco aktívny Neilson Powless, porazil Mohoriča. Favoriti o triumf nebojovali

Klasiku San Sebastian ovládol prekvapujúco aktívny Neilson Powless, porazil Mohoriča. Favoriti o triumf nebojovali
(© Team Bahrain-Victorious / @BettiniPhoto)

ne 31.7. rovinata etapa ciel rovina San Sebastian 223 km Powless
zprofil do pretekov
profil pretekov, 4100 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Po olympijských pretekoch prišla na rad ďalšia zaujímavá príležitosť pre vrchárov, ktorí vedia jazdiť aj jednorazové preteky. Tentokrát šlo o tradičnú klasiku v San Sebastiane. Oproti minulým rokom bola jej trať zmenená len minimálne. Dominovali jej predovšetkým stúpania Erlatz (3,8km; 10,6 %) a Murgil-Tontorra (2,1 km; 10,1%). Práve na ich prudkých sklonoch sa mal odohrať napínavý súboj o triumf. Medzi favoritov sa radili predovšetkým Julian Alaphilippe, Bauke Mollema, Mikel Landa a Egan Bernal.
Do úniku si až po prvej horskej prémii naskočili Alexandr Riabushenko, Valerio Conti (2x UAE Emirates), Lilian Calmejane, Mikael Chérel (2x AG2R), Johan Jacobs, Joaquín Rojas (2x Movistar), Javier Romo (Astana), Xandres Vervloesem (Lotto Soudal), Jon Barrenetxea (Caja Rural), Jerémy Cabot (Total Energie), Mikel Bizkarra (Euskatel), Romain Hardy (Arkéa) a Oscár Cabedo (Burgos). Pred pelotónom si vypracovali štyri minúty náskoku.
- reklama -
- reklama -
V úniku sa chceli vyšvihnúť predovšetkým domáci jazdci, ktorí boli aktívni aj v stúpaniach. Prvú vrchársku prémiu ukoristil Mikel Bizkarra z Euskatelu. Na vrchole  zviedol súboj s krajanom Jonom Barrenetxom a napokon bol úspešnejší. Na nasledujúcej prémii sa to otočilo a úspešnejší bol, pre zmenu, pretekár Caja Rural.
Následne zaútočil mladík z Astany Javier Romo a vzdiali sa svojim súperom. Podmanil si nasledujúcu vrchársku prémiu a pokračoval ďalej s neveľkým náskokom. V pelotóne medzitým pracovali borci Ineosu a Jumba. Vpredu sa ukazovali najmä Andrey Amador a Nathan Van Hooydonck. Krátko nato spadla trojica borcov Bory, vrátane lídra Wilca Keldermana. Stalo sa tak v čase, keď začalo mrholiť. Na zemi sa ocitol aj Omar Goldstein z Izraelu.
 
45 kilometrov pred cieľom bol únik minulosťou a hneď zaútočil Mikel Landa. Španielskeho vrchára sa chytil Simon Carr z EF Education a britský cyklista sa na prudkých úsekoch dokonca vzdialil skúsenejšiemu Landovi. Na vrchole si udržiaval polminútový náskok pred zvyškom hlavnej skupiny. Mikel Landa jazdil ešte s drobným náskokom pred touto skupinou, no onedlho bol ňou pohltený.
Nasledoval zjazd a po ňom krátka rovinatá pasáž, ktorá mala pretekárov doviesť až pod záverečné stúpanie Murgil-Tontorra. Z pelotónu si nastúpili Mikkel Honoré, Matej Mohoric, Lorenzo Rota a Neilson Powless. Po chvíli sa dotiahli k Simonovi Carrovi do čela a pokračovali spoločne. Pelotón viedol tím Trek spoločne s britským Ineosom. Ich strata sa pohybovala na úrovni štyridsiatich sekúnd.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Čelná pätica si pod záverečné stúpanie priviezla sľubný 70-sekundový náskok. V hlavnej skupine pracoval tím Trek a v jednej zo zákrut na zem tvrdo dopadol Mikel Landa. Hlavná skupina sa preto nadelila. Drvivá väčšina favoritov však už bola na čelných pozíciách, a preto sa ich selekcia nedotkla.
Náskok čelnej pätice však vôbec neklesal, a preto deväť a pol kilometra pred cieľom to vyskúšal osamotnene Giullio Ciccone. Vpredu sa, naopak, zvyšku skupiny vzdialil Neilson Powless. V kopci vyzeral byť v porovnaní so svojimi súpermi najsilnejší. Jeho súperi však neboli ďaleko. Ešte na začiatku zjazdu sa skupina spojila. Vypadol z nej iba Carr.
Zjazd bol veľmi mokrý. V jednej zo zákrut sa pošmykol Mikkel Honoré. Zobral so sebou aj Lorenza Rotu. Obaja okamžite naskočili späť na bicykel, no museli dobehnúť približne desaťsekundovú stratu. Naopak, Neilson Powless aj Matej Mohorič to ustáli a upaľovali do cieľa. Rota strácal viac ako Honoré a Dán sa napokon dokázal do tejto skupiny dotiahnuť.
Nasledoval záverečný šprint. Rozbehol ho Matej Mohorič, ktorý sa veľmi dlho držal na prednej pozícii, no v poslednej možnej chvíli ho preskočil Američan Neilson Powless a mohol napokon dvíhať ruky nad hlavu. Tretia pozícia pripadla pretekárovi Deceunincku Mikkelovi Honorému. Favoriti finišovali s vyše minútovou stratou a na piatej priečke skončil Alessandro Covi.
 
Neilson Powless si po aktívnej jazde pripísal na svoje konto prvé profesionálne víťazstvo. Potomok pôvodných obyvateľov Spojených Štátov porazil v závere papierovo rýchlejších pretekárov. Matej Mohorič ukazuje aj po nedávno skončenej Tour skvelú formu a ďalšie víťazstvo mu dnes ušlo len o pár centimetrov. Favoriti naopak o víťazstvo nebojovali a z pretekov odchádzajú na prázdno. Smutní zostanú po dnešku najmä v Treku, Jumbe a Ineose.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Neilsona Powlessa (víťaz)
"Neviem opísať slovami, čo to pre mňa znamená. Veľmi sme sa na tieto preteky tešili. Sú tu úžasní fanúšikovia a pochádza odtiaľto aj náš športový riaditeľ. Snažili sme sa jazdiť rozumne, vyvarovať sa chybám. Špeciálne v zjazde som si dával pozor, aby som nespadol. Som veľmi rád, že to napokon takto vyšlo."
Výsledky
1. POWLESS Neilson EF Education-NIPPO 5:34:31 400
2. MOHORIČ Matej Bahrain Victorious 00:00 320
3. HONORE Mikkel Deceuninck - Quick-Step 00:00 260
4. ROTA Lorenzo Intermarché-Wanty-Gobert 00:30 220
5. COVI Alessandro UAE Team Emirates 01:04 180
6. ALAPHILIPPE Julian Deceuninck - Quick-Step 01:04 140
7. CHRISTIAN EIKING Odd Intermarché-Wanty-Gobert 01:04 120
8. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 01:04 100
9. MOSCON Gianni INEOS Grenadiers 01:04 80
10. MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo 01:04 68
Zobraziť kompletné poradie

Diskusia

ifčopifčo - 01.08.2021 10:56:39
Prajem to Powlessovi, prvé profi víťazstvo a na klasike, ale je dosť nepochopiteľné čo stvárala skupina hlavných favoritov. Nechali tam makať iba Trek a Brambilla nemal šancu rozumne stíhať štyroch spolupracujúcich cyklistov, ich náskok sa postupne zvyšoval a k Treku sa nikto nepridal, takže už pred Murgilom bolo prakticky rozhodnuté, že víťaz vzíde s čelnej skupiny.
Chudák Rota, ten si tiež mohol zájsť životný výsledok, ale doplatil na Mohoričove zaváhanie v zjazde, bolo mi ho ľúto.
tatik (Neprihlásený užívateľ) - 01.08.2021 12:01:46
velmi zaujimavy pohlad na vitazny spurt - minimalne naklananie. zvlastne :)
 
Náš eshop