MS junioriek: Majsterkou sveta sa po úniku stala Britka Backstedová, Tereza Kurnická 34.

25.9.2021, 08:30 | Slovensko a Slováci | Jakub Hlubek
so 25.9. zvlnena etapa 08:15 Leuven > Leuven 74 km Backstedová
profil pretekov (© flanders2021.com)
Sobotňajšie dopoludnie na majstrovstvách sveta patrilo pretekom junioriek. Slovensko zastupovali dvojnásobná majsterka Slovenska Tereza Kurnická (Slávia Trenčín) a jej niekdajšia kolegyňa Miriama Čišecká (CyS - Akadémia Petra Sagana). Juniorky mali pred sebou 74 kilometrov na zvlnenej trase so štartom aj cieľom v Leuvene. Päťnásobné zastúpenie mali reprezentácie Holandska, Nemecka, Francúzska a Talianska.
Miriama Čišecká a Tereza Kurnická (© FLANDERS 2021 / Twitter)
Neutrálny štart sa nezaobišiel bez pádov, na zemi skončili Nika Bobnarová (Slovinsko) aj Malwina Mulová (Poľsko). Krátko po odmávaní ostrého štartu spadla aj Violetta Kazaková (Kazachstan). Mechanické problémy musela riešiť Laura Belohvosciková (Lotyšsko). V stúpaní na Decouxlaan (3,8%; 0,5 km) viacero pretekárok stratilo kontakt s pelotónom.
Belohvosciková napokon zosadla z bicykla a 64 kilometrov pred páskou došlo ku trvdému pádu. Na zemi skončili Julia Kopecká (Česko) a jedna z belgických reprezentatiek. Na konci pelotónu sa nachádzala aj KurnickáČišecká po prvom kole strácala polminútu. Kopecká do druhého kola už nepokračovala. V stúpaní na Wijnpers (7,5%; 0,4 km) druhá polovica pelotónu musela zastaviť a balík sa rozdelil.
Hlavná skupina (© Ján Melicher)
Vzadu ostala aj Kurnická, ktorá jazdila v tretej skupine. V prvej skupine ostalo len trinásť pretekárok. Aktivitou hýrila Zoe Backstedová (Veľká Británia), ktorá nastúpila na Sint Antoniusbergu (7%; 0,1 km), ale ujsť sa jej nepodarilo. Po druhom kole strácala Kurnická 45 sekúnd, Čišecká jazdila so stratou minúty a pol. Z pretekov odstúpila aj Chante Olivierová (Južná Afrika).
Miriama Čišecká (© Ján Melicher)
Ďalší prejazd cez Wijnpers využila na útok Backstedová a s Britkou sa udržalo len päť junioriek, ale po chvíli sa pelotón opäť rozšíril. 33 kilometrov pred páskou sa na Sint Antoniusbergu opäť Backstedová a pridala sa k nej Američanka Kaia Schmidová. Pred štvrtým kolom mala vedúca dvojica k dobru osem sekúnd na zhruba dvadsaťčlenný pelotón.
Tereza Kurnická jazdila vo štvrtej skupine, ktorá strácala na pelotón viac ako minútu a pol. Miriama Čišecká strácala takmer päť minút. Náskok vedúcej dvojice sa naďalej navyšoval, 26 kilometrov pred cieľom mal hodnotu 35 sekúnd. Na zoznam odstupujúcich pretekárok sa pridala aj Marie Schreiberová (Luxembursko). Ďalší nástup predviedla Backstedová, ale Schmidová jej nástup bez problémov pokryla.
Tereza Kurnická (© Ján Melicher )
Pre stúpaním Decouxlaan došlo k ďalšiemu pádu a zo zeme sa zberali pretekárky Ruska, Dánska aj Švajčiarska. Na Sint Antoniusbergu sa balík opäť delil a ostalo v ňom zhruba pätnásť dievčat. Do posledného kola vstupovali Backstedová Schmidová s minútovým náskokom na pelotón, kde mali trojnásobné zastúpenie Anglicko a Holandsko. Kurnická strácala na hlavnú skupinu tri minúty.
Do posledného kola vstúpila aj Čišecká, ktorá strácala takmer osem minút na pelotón. Hlavná skupina náskok vedúceho dua neznižovali a bolo jasné, že sa majsterkou sveta stane buď Backstedová, alebo Schmidová. Na poslednom prejazde cez Wijnpers opäť atakovala Britka, ale Američanke neušla. O víťazke rozhodoval záverečný šprint a majsterkou sveta sa stala Zoe Backstedová
Kaia Schmidová sa musela uspokojiť s druhým miestom a o bronz šprintovalo osem cyklistiek. Tretiu priečku napokon vybojovala Linda Riedmannová (Nemecko). Tereza Kurnická vyhrala šprint svojej skupiny a vďaka tomu obsadila 34. priečku so šesťminútovým mankom. Do cieľa prišla aj Miriama Čišecká, ktorú klasifikovali na 88. mieste s takmer dvanástimi minútami straty.
Rozhodujúci moment pretekov junioriek sa odohral 31 kilometrov pred cieľom. Vtedy si po niekoľkýkrát nastúpila Zoe Backstedová a pridala sa k nej len Kaia Schmidová. Dvojica spolupracovala až do cieľa a pelotón nenašiel spôsob, ako zlikvidovať náskok úniku. Britka si tak na svetovom šampionáte pripísala ďalšiu medailu, nakoľko v časovke bola druhá. Šampionát pokračuje po dvanástej hodine pretekmi žien, kde bude Slovensko reprezentovať Tereza Medveďová
vyjadrenie ikonky ciernaTereza Kurnická (34. miesto)
"Bol to môj prvý štart na majstrovstách sveta v cestnej cyklistike. Nevedela som, čo mám čakať, pretože to bolo iné, ako ostatné preteky. Bol to technicky veľmi náročný okruh a fyzicky to boli náročné preteky. Prvé dve kolá sa mi vôbec nešlo dobre. Mala som problém sa udržať v háku. Potom som sa rozjazdila, ale v balíku ma zastavil pád, ktorý rozdelil pelotón na niekoľko skupín. Dnes bolo množstvo pádov. Jazdila som v početnej skupine a potom som sa sústredila iba na záverečný šprint našej skupiny, aby som dosiahla čo najlepší výsledok. S 34. miestom som spokojná len vďaka tomu, že sa mi vydaril šprint. Chcela som dosiahnúť o niečo lepší výsledok, ale nešlo sa mi až tak dobre. Bohužiaľ, nie je to len o výkone, ale, niekedy, aj o šťastí."
vyjadrenie ikonky ciernaDávid Hikel (reprezentačný tréner junioriek)
"S výkonmi junioriek som spokojný, aj keď to mohlo byť ešte lepšie. Dievčatá ale dali do toho všetko. Prvé dva okruhy od štartu bolo množstvo pádov, ktorým sa dievčatá, našťastie, vyhýbali. Práve tieto pády rozdelili pelotón na viacero menších skupiniek. V čelnej skupine sa Slovenky nenachádzali. Miriamu Čišeckú počas pretekov potrápili kŕče, dokonca bola nútená zastaviť a tým sa prepadla do druhej skupiny. Tereza Kurnická v závere predviedla kvalitný šprint, ktorým vyhrala šprint najväčšej skupiny na trati."