Strade Bianche: Pogačar po dlhom sóle zvíťazil, na pódiu aj Valverde a Asgreen

5.3.2022, 14:50 | Aktuality zo sveta | Jakub Hlubek
Strade Bianche: Pogačar po dlhom sóle zvíťazil, na pódiu aj Valverde a Asgreen
Pódium pretekov (© SprintCycling / Movistar Team)

so 5.3. zvlnena etapa ciel rovina Siena > Siena 184 km Pogačar
profil pretekov, 3070 nastúpaných metrov (© stradebianche.it)
Organizátori šestnástej edície Strade Bianche si pre cyklistov pripravili jedenásť sektorov s prašnými cestami, čo bol identický počet ako vlani. Napriek absenciám vlaňajšieho víťaza Mathieua Van der Poela (Alpecin - Fenix) či tretieho muža Egana Bernala (Ineos Grenadiers) bola štartová listina poriadne nabitá. Nechýbal majster sveta Julian Alaphilippe (Quick-Step Alpha Vinyl) či dvojnásobný víťaz Starej dámy Tadej Pogačar (UAE Team Emirates). 
Vedúca skupina sa začala tvoriť hneď po ostrom štarte. Pred pelotónom sa usadili Marco BrennerLeon Heinschke (2x DSM), Simone Bevilaqua, Sergio García (2x EOLO - Kometa), Lilian Calmejane (AG2R Citroën Team), Davide Martinelli (Astana Kazachstan), Taco Van der Hoorn (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux), Samuele Zoccarato (Bardiani - CSF - Faizané) a Edoardo Zardini (Drone Hopper - Androni Giocattoli). 
116 kilometrov pred cieľom mal únik náskok troch minút. Vpredu sa nachádzali víťazi etáp na Grand Tour. Calmejane vyhral etapu na Vuelte v roku 2016 a o rok neskôr bol úspešný aj na Tour. Vlani sa z etapového triumfu radoval aj Van der Hoorn, ktorý prekazil hromadný šprint v tretej etape na Gire. Martinelli mohol v ďalšom priebehu klasiky pomôcť Lópezovi alebo Mosconovi
Pretekárov dnes trápil silný vietor a na piatom sektore došlo v balíku k hromadnému pádu. Alaphilippe šiel po kontakte s pretekárom Alpecinu k zemi a nasledovali ho ďalší cyklisti. Kolízii sa dokázalo vyhnúť niekoľko ľudí, ktorí tak vytvorili druhú skupinu - Jakob FuglsangKrists Neilands (2x Israel - Premier Tech) alebo Clément Russo (Arkéa Samsic). Pri páde sa zdržal aj Pogačar, ale rýchlo sa vrátil k druhej skupine. Majster sveta sa po páde vracal späť za pomoci dvoch spolujazdcov. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Na šiestom sektore sa k druhej skupine vrátil pelotón. V skupine s Alaphilippom jazdil aj Matej Mohorič (Bahrain - Victorious). Vo vedúcej skupine sa už nenachádzal Martinelli a o niekoľko kilometrov neskôr ho nasledoval Zardini. Tempo úniku neudržali ani Bevilaqua García. V pelotóne sa do udávania tempa pustili jazdci Israelu. Po spomínanom páde musel odstúpiť Tiesj Benoot (Jumbo - Visma) a preteky tak prišli o jedného z favoritov. 
Po šiestom sektore sa strata Alaphilippovej skupiny znížila na minútu. V balíku sa nenachádzal ani Alejandro Valverde (Movistar). Tempo hlavnej skupiny prevzali jazdci Bahrajnu, ktorých neskôr vymenili pretekári Lotta Soudal. V pretekoch už nepokračovali ich zástupcovia Victor Campenaerts Brent Van Moer. 75 kilometrov pred páskou sa Alaphilippe aj Valverde vrátili späť do pelotónu. 
Medzi odstupujúcich jazdcov sa pridali aj Mohorič a Michael Gogl (Alpecin). Rakúšan vlani skončil na šiestej priečke a v roku 2020 bol deviaty. Na siedmom sektore sa únik ani pelotón nedelil. Alaphilippe jazdil na čele hlavnej skupiny, kde ostalo priblížne sedemdesiat jazdcov. Z úniku vypadol Heinschke a ostali v ňom iba CalmejaneVan der HoornBrenner Zoccarato.
Vedúca skupina prišla na ôsmy sektor iba s polminútovým náskokom a 52 kilometrov pred páskou sa stala súčasťou pelotónu. Udávať tempo začal Alaphilippe a balík sa začal riediť. Aktívne jazdili aj WellensPogačar Clarke. Víťaz UAE Tour sa dokázal utrhnúť z balíka. Za ním sa vybral Carlos Rodríguez (Ineos), ktorý počas tejto sezóny predvádza skvelé výkony. Na Okolo Valencie skončil tretí a na Okolo Andalúzie o priečku nižšie.   
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Balík sa preriedil na tridsať jazdcov a ťahal ho Kasper Asgreen (Quick-Step). Okrem Dána mal Alaphilippe k dispozícii aj Pietera SerryhoRodríguez mal problémy s reťazou, ktoré ale rýchlo vyriešil a pokračoval v stíhacej jazde. Pogačar zdolal ôsmy sektor s minútovým náskokom na pelotón a polminútou k dobru na Španiela. Hlavná skupina sa rozšírila, ale okrem Quick-Stepu sa žiaden tím nesnažil sťahovať Slovinca. 
Napokon sa na čele balíka začali otáčať zástupcovia Treku a Movistaru. Americké zoskupenie malo v pelotóne Tomsa SkujinšaQuinna Simmonsa Daria Catalda. Valverde mal k dispozícii ešte Nelsona Oliveiru a Mathiasa Norsgaarda. Balík pred deviatym sektorom stiahol náskok Rodrígueza na dvadsať sekúnd. Druhý muž Okolo Valencie bol dobehnutý 24 kilometrov pred páskou. 
Mechanické problémy musel riešiť Miguel López (Astana Kazachstan). V balíku si nastúpil Asgreen Alaphilippe vypadol z hlavnej skupiny. Za víťazom Okolo Flámska sa udržali iba SimmonsNarváezValverde Wellens. Na zemi skončil Sepp Kuss (Jumbo - Visma). Desiaty sektor priniesol útok Wellensa, na ktorý ale dokázali ostatní reagovať. O chvíľu neskôr sa do pedálov oprel Asgreen a dokázal odísť zvyšným členom skupiny. V balíku sa do problémov dostal Clarke
Pogačar prišiel na posledný sektor s minútovým náskokom na Asgreena. Z pelotónu sa utrhli Attila Valter (Groupama - FDJ) a Pello Bilbao (Bahrain - Victorious), ktorí sa približovali ku tretej skupine. Ku Dánovi sa dotiahol Valverde, ktorý ale nestriedal. Päť kilometrov pred páskou sa do tretej skupiny prepracovali Maďar a Španiel. Deviaty muž vlaňajšej Tour sa chcel osamostatniť, ale nepodarilo sa mu to. 
 
Do posledného kilometra vstúpil Tadej Pogačar s 55 sekundami k dobru. Dvojnásobný víťaz Starej dámy si zapísal ďalší veľký úspech a po štyroch hodinách a 47 minútach sa stal víťazom Strade Bianche. Druhý skončil Alejandro Valverde, tretí prišiel do cieľa Kasper Asgreen. Skvelé štvrté miesto vybojoval Attila Valter a elitnú päticu uzavrel Pello Bilbao. Spolu s ním preťal pásku Jhonatan Narváez
Siedme a ôsme miesto získali ďalší silní protagonisti dnešného dňa Quinn Simmons Tim Wellens. Jeden z najlepších výsledkov v kariére dosiahol Simone Petilli (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux) a dnes neviditeľnú Boru dostal do eltinej desiatky Sergio Higuita. Napriek neúčasti Van der Poela dosiahol dobrý výsledok aj Alpecin - Fenix. Floris De Tier skončil na dvanástej priečke. 
Tadej Pogačar patril medzi pretekárov, ktorí sa nevyhli hromadnému pádu. Na rozdiel od Alaphilippa, Valverdeho a ďalších jazdcov sa ale rýchlo vrátil späť do pelotónu a v ďalšom priebehu nechýbal na vedúcich pozíciach. 51 kilometrov pred cieľom sa odhodlal k samostatnému ataku a to bol posledný moment, kedy ho súperi videli. Stal sa prvým víťazom Tour de France, ktorý nenašiel premožiteľa ani na Strade Bianche. 
Do hromadnej kolízie sa zaplietol aj Alejandro Valverde. Čerstvý víťaz Gran Camiňo sa ocitol v skupine s Alaphilippom a 25 kilometrov potreboval na návrat do pelotónu. Napriek tomu mu ostalo dostatok síl nato, aby sa zaradil do skupiny prenasledovateľov a neskôr dokázal eliminovať silný nástup Asgreena, ktorému v závere navyše ušiel. Rodák z Murcie vo svojej záverečnej sezóne vybojoval svoj najlepší výsledok na talianskej klasike. V rokoch 2014 a 2015 skončil tretí. 
Pre Quick-Step sa dnešné preteky nevyvíjali podľa plánov. Julian Alaphilippe mal nepríjemný pád. Majster sveta, našťastie, neutrpel žiadne viditeľné zranenia, ale pri snahe o návrat minul množstvo síl, ktoré mu v ďalšom priebehu chýbali a do boja o triumf sa napokon nezapojil. Ponúknutej šance sa chopil Kasper Asgreen. Víťaz E3 Saxo Bank Classic pôsobil spomedzi prenasledovateľov najsilnejšie, ale Valverdeho sa nezbavil a ten mu v závere vzal druhé miesto. 
Životný výsledok dosiahol Attila Valter. Nositeľ ružového dresu na vlaňajšom Gire sa počas celého dňa skrýval, pred záverom sa dostal do skupiny prenasledovateľov a spomedzi jazdcov v nej bol najsilnejší. Vidieť bolo aj jazdcov Ineosu. Carlos Rodríguez sa pustil do prenasledovania Pogačara, ale úspešný nebol. Následne dostal šancu Jhonatan Narváez a víťaz etapy na Gire 2020 napokon skončil na slušnej šiestej priečke. 
Na dnešný deň nebudú v dobrom spomínať tímy Jumbo či Astana. Holandské zoskupenie už pred štartom prišlo o Dumoulina a po hromadnom páde musel odstúpiť Benoot. Dvakrát skončil na zemi aj Kuss. Kazachstanský tím mali potiahnuť  Moscon López. Ani jeden z nich ani neprišiel do cieľa, pričom Kolumbíjčana zastavili mechanické problémy. Preteky sa dobre vyvíjali pre Israel - Premier Tech, ale Fuglsang ani Clarke do záverečnej fázy neprehovorili. Spokojný nebude ani tím BikeExchangeMatthews sa zaplietol do hromadného pádu a do cieľa prišiel len Colleoni
vyjadrenie ikonky ciernaTadej Pogačar (víťaz)
"Je to neuveriteľné. Vyrazil som skoro do útoku a až do posledných piatich kilometroch som nevedel, či prídem do cieľa prvý. Aj v poslednom stúpaní som sa obzeral za seba. Preto som veľmi šťastný, že sa mi podarilo zvíťaziť. Vždy sa snažím reagovať na vývoj pretekov a tak to bolo aj dnes. Na Monte Sante Marie (ôsmy sektor) som zaútočil a odvtedy som šiel až do konca naplno. Až do posledného kopca som neveril vo víťazstvo. Bolo to veľmi náročné. V závere mi začali dochádzať sily, ale dokázal som to dotiahnuť do cieľa."
Výsledky
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 4:47:49 300
2. VALVERDE Alejandro Movistar Team 00:37 250
3. ASGREEN Kasper Quick-Step Alpha Vinyl Team 00:46 215
4. VALTER Attila Groupama-FDJ 01:07 175
5. BILBAO Pello Bahrain Victorious 01:09 120
6. NARVAEZ Jhonnatan INEOS Grenadiers 01:09 115
7. SIMMONS Quinn Trek-Segafredo 01:21 95
8. WELLENS Tim Lotto Soudal 01:25 75
9. PETILLI Simone Intermarché - Wanty - Gobert 01:35 60
10. HIGUITA Sergio BORA-hansgrohe 01:53 50
Zobraziť kompletné poradie
Úseky na prašnej ceste, spolu 63 kilometrov:
1. sektor; 17,6 km - 19,7 km (dĺžka 2,1 km); 166,4 km pred cieľom
2. sektor; 25 km - 30, km (dĺžka 5,8 km); 159 km pred cieľom
3.  sektor; 36,9 km - 41,3 km (dĺžka 4,4 km); 147,1 km pred cieľom
4. sektor; 47,6 km - 53,1 km (dĺžka 5,5 km); 136,4 km pred cieľom
5. sektor; 75,8 km - 87,7 km (dĺžka 11,9 km); 108,2 km pred cieľom
6. sektor; 88,7 km - 96,7 km (8 km); 95,3 km pred cieľom
7. sektor; 111,7 km - 121,2 km (dĺžka 9,5 km); 72,3 km pred cieľom
8. sektor; 130 km - 141,5 km (dĺžka 11,5 km); 54 km pred cieľom
9. sektor; 160 km - 160,8 (dĺžka 0,8 km); 24 km pred cieľom
10. sektor; 164,6 km - 167 km (dĺžka 2,4 km); 19,4 km pred cieľom
11. sektor; 171 km - 172,1 km (dĺžka 1,1 km); 13 km pred cieľom
profil záveru (© stradebianche.it)
 

Diskusia

ifčopifčo - 05.03.2022 17:21:21
Dominatný výkon Pogačara, teším sa, ako sa predvedie na Ronde, nezničiteľný Valverde, prečo chce skončiť po tejto sezóne? Zaujalo ešte Julianove salto a tigrí skok a Asgreenov záskok po jeho frustrácii, 4. miesto Attilu Valtera, mladý Carlos Rodriguez a mizerná réžia prenosu.
 
Náš eshop