Eschborn - Frankfurt: Juraj Sagan sa vrátil do súťažného diania, zvíťazil Sam Bennett

1.5.2022, 15:50 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Triumf Bennetta (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)

ne 24.4. rovinata etapa ciel rovina Eschborn > Frankfurt 185 km Bennett
profil pretekov, 2650 nastúpaných metrov (© eschborn-frankfurt.de)
Začiatok mája patril tradičnej nemeckej klasike, kde sa v minulosti presadzovali najmä odolní šprintéri a klasikári. Na štarte nechýbal ani Juraj Sagan (TotalEnergies), ktorý sa vrátil do súťažného diania po dvoch mesiacoch. Medzi najväčších favoritov na víťazstvo patrili obhajca Jasper Philipsen (Alpecin - Fenix), Sam Bennett (Bora - hansgrohe), Fernando Gaviria (UAE Team Emirates) či štvornásobný víťaz Alexander Kristoff (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux).
Vedúcu skupinu tvorili Dan Hoole (Trek - Segafredo), Pierre Rolland (B&B Hotels), Johan Meens (Bingoal Pauwels Sauces WB), Juan Antonio López-Cózar (Burgos-BH) a Jens Reynders (Sport Vlaanderen - Baloise). 67 kilometrov pred cieľom ostal vpredu iba Rolland a Reynders a z pelotónu ich doplnili Edward Theuns (Trek), Jonas Rutsch (EF Education-EasyPost) a Ceriel Desal (Bingoal).
Na treťom prejazde cez Mammolshain (2,3 km; 7,6 %) sa vedúca skupina preriedila a vpredu ostali iba TheunsRutsch Rolland. V pelotóne, ktorý viedli borci z Alpecinu, už nefiguroval Giacomo Nizzolo (Israel Premier Tech). Pred pretekármi bol už iba posledný prejazd cez Mammolshain, po ktorom ostávalo do cieľa 41 kilometrov po rovine. Dopredu sa vrátil aj Reynders a neúnavný Belgičan sa po chvíli odhodlal k sólovému úniku.
Zbytok vedúcej skupiny sa stal súčasťou balíka, kde pracovali aj celky EF Education, Bahrain - Victorious a Arkéa - Samsic. Mimochodom, tohtoročná edícia mala 185 kilometrov a bola druhou najkratšou v histórií pretekov. V roku 2008 si organizátori nachystali ešte o šestisíc metrov menej. Reynders bol pohltený 1500 metrov pred vrcholom Mammolshaimu Juraj Sagan vypadol z pelotónu.
Naopak, k útoku sa odhodlali Tony Gallopin (Trek), Georg Zimmermman (Intermarché), Fred Wright (Bahrajn) a Sebastian Schnönberger (B&B), ale novú vedúcu skupinu nevytvorili. Neskôr sa do pelotónu vrátil aj Nizzolo. Tempo balíka diktovali Intermarché, Bora aj Alpecin. Sam Bennett dnes mohol prelomiť čakanie na prvý triumf po návrate do nemeckého tímu.
Spomedzi favoritov čakali na premiérové tohtoročné víťazstvo aj John Degenkolb (DSM) alebo už spomínaný Nizzolo. S blížiacim sa cieľom sa začali dopredu tlačiť aj jazdci Uno-X Pro Cycling Team. Naopak, na konci balíka jazdili zástupcovia UAE. Veľmi sa neukazovali ani pretekári TotalEnergies, ktorých želiezkom v ohni bol Niccoló Bonifazio. Necelých sedem kilometrov pred cieľom vstúpil balík do posledného kola v Frankurte.
Na posledný kilometer priviedli pelotón jazdci Bahrajnu, ale po skvelej práci Bory sa radoval Sam Bennett. Druhý skončil Fernando Gaviria a na pódium sa dostal aj Alexander Kristoff. Štvrtý skončil Phil Bauhaus a elitnú päticu uzavrel Danny Van Poppel (Bora), ktorý Íra v závere priviedol do dobrej pozície a sily mu ostali aj na vlastný šprint. Držiteľ zeleného dresu na TdF z roku 2020 sa tak dočkal prvého tohtoročného víťazstva.
video v clanku ikonka ciernaVideosumár pretekov
Nemecký tím má za sebou skvelý deň, keďže Alexander Vlasov vyhral záverečnú časovku aj celkové poradie na Okolo Romandie. Záverečný šprint nevyšiel Jasperovi Philipsenovi, ktorý sa nedostal ani do Top 10. Nevydarený deň má za sebou Giacomo Nizzolo. Talian musel najprv dobiehať pelotón a v závere obsadil až 18. miesto. Za TotalEnergies šprintoval Lorrenzo Manzin, ktorý uzavrel Top 10. Juraj Sagan prišiel do cieľa na 102. priečke s viac ako štvorminútovým mankom.
vyjadrenie ikonky ciernaSam Bennett (víťaz)
"Tím bol fantastický. Celý deň ma podporoval a v závere kontroloval situáciu. Vo finále som mal perfektnú pozíciu. Danny Van Poppel to perfektne načasoval. Vysokou rýchlosťou ma priviedol na posledných dvesto metrov. Ja sám som mal veľmi dobré nohy. Chcel by som poďakovať celému tímu vrátane personálu za ich podporu v posledných mesiacoch a zato, že vo mňa naďalej verili. S výsledkom som nadmieru spokojný, pretože sú to nemecké preteky a vyhral tu nemecký tím. To je fantastické."