Výnimočný cyklista Zdeněk Štybar sa narodil 11. decembra 1985 v mestečku Planá, nachádzajúceho sa neďaleko Plzne v Českej republike. Začínal s kariérou ako bikrosár a už v ôsmich rokoch stál na majstrovstvách sveta vo svojej kategórii na najvyššom stupni. Podľa všetkého mu to veľmi zachutilo, pretože sa začal venovať cyklokrosu a v tejto disciplíne potom získal ďalších päť svetových titulov, dva v kategórii U23 a ďalšie tri v najvyššej kategórii Elite. Momentálne je veľmi úspešný aj v cestnej cyklistike, keďže má okrem iného na svojom konte pódium z pretekov Paríž - Roubaix a aj etapové víťazstvo z Tour de France. Skoro celý svet ho pozná pod prezývkou Štyby. Kedysi o ňom jeho kolegovia z tímu prezradili, že je manekýn, chce aby všetko ladilo a dbá o svoj zovňajšok. So svojou manželkou Ine sa stretol po prvýkrát v Belgicku v kaderníctve, kde pracovala. Neskôr priznal, že potom sa chodil strihať častejšie. Štyby sa rád pripravuje na Malorke, kde trávi naozaj veľa času a kde má aj dom. Medzi jeho hoby patria autá, golf, cestovanie a aj staranie sa o chod ich penziónu doma v Stříbre.
 
 
Päťnásobný krosový šampión
 
V Česku je cyklokros veľmi populárny a Zdeněk Štybar zas jedným z najpopulárnejších svetových cyklokrosárov uplynulých rokov. Už v juniorskej kategórii získal dve bronzové medaily z majstrovstiev sveta. V roku 2005 ku ním pridal už titul majstra sveta U23, vďaka čomu nasledujúcu sezónu obliekal dres silného belgického krosového tímu Fidea. V tej sezóne sa mu podarilo titul v kategórii U23 aj obhájiť. Po prestupe medzi elitu sa takmer vždy pohyboval v popredí výsledkových listín na všetkých svetových pohároch. V sezóne 2009/2010 už obliekol dúhový dres v najvyššej kategórii elite a nasledujúci rok ho dokázal aj obhájiť. V cyklokrosovej sezóne 2013/2014 keď už  tretí rok úspešne konkuroval aj najlepším svetovým jazdcom na ceste sa opäť presadil aj na krosových majstrovstvách sveta a po tretíkrát  v tejto disciplíne a najvyššej kategórii obliekol dúhový dres. V cyklokrose vyrovnal aj rekord Radomíra Šimůnka stašieho, keď získal sedem elitných titulov majstra Českej republiky.
 
 
stybar-zdenek-msr-velky
Zdeněk Štybar na MSR a ČR v Púchove 2012 (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk)
 
Z krosu na cestu
 
Cestná cyklistika bola vždy dobrou prípravou aj pre cyklokrosárov, takže aj počas svojej krosovej kariéry sa Štyby cez leto objavoval aj na cestných pretekoch. Už v tej dobe dosiahol niekoľko menších úspechov, medzi ktoré patrí aj víťazstvo v prológu na Okolo Slovenska v roku 2010. Po zisku druhého titulu cyklokrosového majstra sveta v kategórii elite využil jedinečnú príležitosť a pred sezónou 2011 prestúpil do formácie Quick Step (dnes Etixx - Quick-Step), kde sa začal sústrediť najmä na cestnú cyklistiku. Týmto ťahom v sebe opäť objavil motiváciu a jeho motor začal fungovať snáď na 120%. Mnohí mu prognózovali úspešnú kariéru aj v tomto kráľovskom odvetví a to najmä počas náročných klasík v úvode sezóny.
 
Samozrejme, že netrvalo dlho a predpoklady sa začali napĺňať. Patrick Lefevere dlhoročný šéf stajne Quick Step mu však hneď v  prvej i ďalšej prechodovej sezóne po náročnej cyklokrosovej zime nedovolil štartovať už na jarných klasikách, bál sa totiž, že by to mohlo Štybyho úplne zabrzdiť v ďalšom rozvoji. Spoločne zvolili cestu dlhodobejšej systematickej prípravy. Predsa len cestná klasika je úplne niečo iné ako cyklokros a podľa odborníkov táto adaptácia trvá aj tri roky. V sezóne 2011 teda absolvoval niekoľko kratších etapákov a hneď v prvom podniku  4 Jours de Dunkerque obsadil v celkovej klasifikácii tretie miesto. Nasledujúcu zimu ešte absolvoval aj kompletný nabitý cyklokrosový kalendár.
 
V cestnej sezóne 2012 to po ťažkej krosovej zime bolo podobné ako predchádzajúci rok. Tu si však Štyby pripísal aj víťazstvá. Vyhral etapu na svojich obľúbených rozbehových pretekoch 4 Jours de Dunkerque, celkovo tu skončil druhý a dokonca vyhral etapu aj na WT podujatí na pretekoch Okolo Poľska. V závere tejto sezóny absolvoval celú Vueltu, ktorá ho určite posunula výkonnostne vyššie. Dostal sa aj do nominácie na majstrovstvá sveta, kde však po sérií hromadných pádov a následnom sťahovaní manka nebojoval o popredné pozície ale 267 km dlhé preteky dokončil na 115. priečke. Poslednými pretekmi sezóny bola klasika Paris - Tours, kde si došpurtoval po desiate miesto len 19 sekúnd za víťazom Marcatom.
 
 
stybar-podium-cct-2015-brychta
Zdeněk Štybar na Czech Cycling Tour (© Jan Brychta)
 
 
Konečne prišli aj klasiky
 
Počas cyklokrosovej sezóny 2012/2013 absolvoval len sedem pretekov v rozpätí 22 dní. Prípravu už zameral na skoré jarné podniky akými sú „Roubaix a Flandry“, kde však mal najmä zbierať skúsenosti. Kým sa dostal až sem musel absolvovať niekoľko prípravných pretekov na ceste a v zime najazdiť množstvo kilometrov. Jeho cestná sezóna v roku 2013 začínala už o tri mesiace skôr ako tie predošlé. Úvodnými podujatiami boli preteky Okolo Kataru a Ománu, kde vôbec nešiel zle a zapísal dvakrát 12. miesto v celkovom poradí. Po semiklasike  Omloop Het Nieuwsblad a tradičnom týždňovom podujatí Tirreno - Adriatico už prišiel krst ohňom v podobe zamrznutej a zasneženej klasiky Miláno - San Remo, kde Štyby skončil na 66. priečke.
 
Následne sa pelotón presťahoval do Beneluxu a tu absolvoval náročnú trojicu E3 Prijs Vlaanderen - Harelbeke, Gent - Wevelgem a  Ronde van Vlaanderen. Zdeněk tu pracoval najmä pre svojich skúsenejších kolegov a nasával atmosféru. Vždy však dokončil niekde v prvej polovici či tretine výsledkovej listiny. Náročná jar vyvrcholila pretekmi Paríž - Roubaix, kde už dostal viac priestoru ukázať svoje schopnosti. Tejto šance a najmä Cancellaru sa chopil ako kliešť a dokázal reagovať na jeho útoky v závere pretekov. Prišla však nečakaná kolízia s divákom pri trati, ktorú Štyby ustál, ale vypadol z vedúceho tria. Túto stratu už nedokázal zmazať a napokon skončil na krásnej šiestej priečke. Práve tu ukázal svetu, že na klasikách sa už musí počítať aj s jeho osobou.
 
Počas leta, keď sa po jarnom „šoku“ trochu zotavil ešte stihol absolvovať niekoľko zaujímavých podujatí a rozšíriť svoju zbierku víťazstiev. V Auguste vyhral dve etapy na WT podujatí Eneco Tour a ovládol tu aj celkové poradie. Následne pridal aj víťaznú etapu na Vuelte, ktorú však nedokončil. Predstavil sa aj na majstrovstvách sveta, kde sa už ukazoval aj v závere a obsadil veľmi solídne 26. miesto.
 
 
stybar-strade-bianche-2015-eqsf
Víťazstvo na Strade Bianche 2015 (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)
 
 
Upevnenie pozície medzi „klasikármi“ a titul majstra ČR
 
Na sezónu 2014 sa pripravoval podobne ako na tú predchádzajúcu akurát sa ešte v januári dokázal stať majstrom sveta v krose. Sezónu tentokrát odštartoval  začiatkom februára menej známym podujatím  Trofeo Serra de Tramuntana v Španielsku. Následne absolvoval Okolo Ománu a Tirreno vymenil za Paríž – Nice konajúce sa takmer v totožnom termíne. Počas jarných klasík sa ukazoval vo výbornej kondícii a trojicu E3 Harelbeke, Gent - WevelgemRonde van Vlaanderen dokončil vždy do 20. miesta. Na pekle severu, klasike Paríž – Roubaix, si tiež vylepšil svoje maximum a skončil na piatej priečke, len 20 sekúnd za tímovým kolegom Terpstrom, keď mu nevyšiel špurt o tretie miesto v menšej skupinke. Letnú časť sezóny odštartoval premiérou na  Critérium du Dauphiné, kde bol najlepšie tretí v etape. Na konci júna však získal titul cestného šampióna ČR, keď si na spoločnom šampionáte pre víťazstvo prišiel vo dvojici s našim Petrom Saganom.
 
stybar-zdenek-pad-enecoVýborne rozohrané mal opäť aj Eneco Tour v auguste a po víťazstve v druhej etape prišiel o dva dni neskôr stop v podobe škaredého pádu, ktorý Zdeňka vyradil aj z blížiacej sa Vuelty. Rany na tvári sa zahojili pomerne rýchlo, našťastie nemal ani nič zlomené, ale s vyrazenými zubami podstúpil postupne niekoľko operácií. Problémy so zubami ho až tak výrazne nelimitovali, pretože úplný záver sezóny ešte stihol a v októbri vyhral preteky Binche - Chimay – Binche dve sekundy pred rýchlikom Degenkolbom. Zranenia prišli aj počas zimy, kedy opäť skúšal krosovú sezónu a napokon musel podstúpiť operáciu ramena, ktorá sa vydarila. Podobne pokračovalo aj liečenie zubov a výmena provizórneho mostíka za implantáty.
 
 
stybar-roubaix-preteky-eqsf
Zdeněk Štybar na Paríž - Roubaix (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)
 
 
Víťazstvo v etape na Tour de France
 
Uplynulá sezóna 2015 bola pre Štybyho určite najlepšia. Výborne už vlastne začala a to tretím miestom na Vuelta Ciclista a Murcia konajúcich sa na deň sv. Valentína. Posledný februárový deň zapísal siedmu priečku na prvej klasikárskej lastovičke Omloop Het Nieuwsblad kategórie HC. O týždeň už prechádza víťazne cieľom na talianskej semiklasike Strade Bianche rovnako patriacej do kategórie HC. Veľmi silný bol Štybar aj na primavere Miláno - San Remo, ale po kolízii dokončil až na 56. pozícii.  Do Belgicka na hlavnú časť svojej sezóny však prišiel s vynikajúcou formou a na E3 Harelbeke skončil druhý. Ronde van Vlaanderen dokončil na skvelej deviatej priečke. Na klasike všetkých klasík Paríž - Roubaix prehral záverečný špurt s Johnom Degenkolbom a pripísal si teda skvelé druhé miesto.
 
V lete absolvoval ešte prípravu na Tour de France a kontrolné preteky v podobe Okolo Švajčiarska. Počas svojej premiéry na „Starej dáme“ hneď zaknihoval víťazstvo v šiestej etape. Celkovo toto najväčšie podujatie dokončil na 103. priečke, ale zanechal skvelý dojem.
 
Vo skvelom svetle sa predviedol aj na konci sezóny, kedy útočil v záverečnom okruhu na Majstrovstvách sveta v americkom Richmonde. Jeho útok mu na naše šťastie nevyšiel, ukázal však, že sa neprišiel len zúčastniť, ale bojovať o víťazstvo ako väčšina silných klasikárov. Ku titulu nemal ďaleko a naši západný susedia v ňom majú veľkú nádej. Určite s ním treba počítať aj do ďalších sezón, môžeme sa len kochať jeho cyklistickým umením a veriť, že uvidíme mnoho zaujímavých súbojov s ďalším super talentom našim Petrom Saganom.
 
 
stybar-roubaix-podium-eqsf
Zdeněk Štybar na pódiu Paríž - Roubaix 2015 (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)
 
 
Najlepšie výsledky na ceste:
 
1. miesto v 6. etape Tour de France 2015
1. miesto v 7. etape Vuelta Espana 2013
1. miesto v celkovom poradí Eneco Tour 2013
2. miesto v klasike Paríž Roubaix 2015